favi515

Rok 2012 - zmniejszenie dopłat bezpośrednich w rolnictwie

Polecane posty

damian40000    86

grecja jest przykładem tego co stanie się kiedy zamknie się wszystkie fabryki bo wszystko można taniej kupić za granicą. Rolnictwo tak samo jest nie opłacalne bo wszyscy powinni żyć z turystyki i usług. Tylko żeby świadczyć komuś usługi to ten ktoś musi mieć kasę która zarobi na produkcji czegoś. Kraj na samych usługach się nie utrzyma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

@Pawelol o tym kupowaniu zachodniego sprzętu, to pie.... kotka przy pomocy młotka. Czy ktoś stoi nad nami z widłami i jak nie chcemy wziąć zachodniego grata, to nas z lekka dźga, a może rodzina wzięta jako zakładnicy?. Czy nie mamy wyboru wśród naszych, produkowanych w kraju, odpowiedników zachodnich maszyn? A może po cichu trzymamy stronę starej 15 i dlatego nie bierzemy polskiego badziewia? No, może jesteśmy zagorzałymi fanami pewnych kolorów a innych nie cierpimy? Nie, po prostu, wydając fortunę na kawał żelastwa chcieli byśmy aby lakier nie odpadł po 2 latach, części i elementy robocze pracowały, a nie się gięły, czy też darły jak papier. Czyż nie jest to główną przyczyną?


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Święta prawda damian. Gospodarka powinna być oparta na przemyśle(szwaby) bądź wysokich technologiach (Finlandia) lub surowcach (Norwegia) do tego dobrze rozwinięte rolnictwo i usługi. Inaczej ludziom bieda.

 

Zachód dopilnował żeby nas zniszczono w latach 90 a teraz zbiera owoce... U nas polskiego sprzętu nie ma - żeby było jasne. Wszędzie albo zachodnia licencja i dziadowskie wykonanie albo elementy trzeciej kategorii też nie z Polski. Idealnym rynkiem zbytu jesteśmy, idealnym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ereksio    321

Podwyżki cen sprzętu to nie tylko większe zyski, ale również wdrożenie nowych technologii. Ciągnik z 2009 roku jest znacznie uboższy od ciągnika z 2012.

Wprowadzenie technologii redukcji spalin niezależnie na metodę powoduje podwyżkę kosztów, nowe typy skrzyni biegów, Comon Rail, inteligentne systemy sterowania, transport pomiedzy producentem a dealerem ze względu na cenę paliwa też winduje cenę . W róznych serwisach sprzedażowych można jeszcze znaleźć tańszy sprzęt,agregaty i siewniki z cenami 2009 roku. W zestawieniu z tymi z 2012 są one duzo tańsze ale też mniej nowoczesne. Często różnica jest niewidoczna i polega np. na sposobie cięcia blach , mechanicznie lub laserowo. Wszystko to ma na celu zwiekszenie trwałosci a w slad za tym idzie cena.

Zauważalne jest równiez to, że część producentów mniej renomowanych wykorzystuje takie zmiany w sposób nieuczciwy podnosząc ceny a nie wprowadzając żadnych zmian . I to jest oszustwo, ale zadanie rozpoznania tego procederu nalezy do nas. Jeśli dealer zachowuje sie tak jak przy sprzedaży kosiarki to z góry wiadomo że to oszust. A kto chce kupować u oszusta. Zresztą to samo dzieje się również w renomowanych firmach. Kosiarki Stihl i HusQvarna, odkurzacze przemysłowe,wiertarki nabywane przez oosobę fizyczną mają dwa lata gwarancji jeżeli kupimy ten sprzęt na paragon . Jeśli jednak zażyczymy sobie fakturę to gwarancja tego samego sprzętu obejmuje tylko 12 miesięcy. Faktura jest wyróżnikiem rzekomego profesjonalnego zastosowania.

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

Dzisiejszych ciągników i maszyn nie projektują inżynierowie lecz księgowi. Zysk jest najważniejszy. Kupujesz nowe auto - kończy się teoretyczny okres spłaty i gwarancja - spłaciłeś - musisz kupić nowy. Jak nie, to naprawiasz - oczywiście nie sam (nie chodzi o to, że nie potrafisz) tylko w serwisie - bo nie masz specjalistycznych narzędzi ( do tego modelu ). Taki to jest właśnie rozwój - ukierunkowany na zysk. W latach 60 latano na Księżyc - następna planowana wizyta - 2030 . Co mamy dzisiaj? Tesco, biedronka, lidl i prasa dla mas.......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Nowe nie znaczy lepsze-nowe znaczy po prostu nowe.Dla mnie wyznacznikiem przydatności sprzętu jest nie tylko ergonomia czy dobry wygląd-ważniejsza od tych czynników jest dla mnie trwałość o której wspominasz (ergonomia też i to bardzo).Ale do rzeczy-jak już wcześniej pisałem jeżeli czegoś nie ma to to coś nie może się popsuć.Nadmierna komplikacja sprzętu skazuje nas na zawieranie długoletnich przyjaźni z najbliższym serwisem :D -co jest dobre do stwarzania więzi międzyludzkich niekoniecznie dobre jest dla stanu naszych kieszeni ;) .Posiłkując się obserwacjami z rynku samochodowego mogę zaryzykować twierdzenie że światowym koncernom nie zależy całkiem na poprawieniu trwałości swoich wyrobów a raczej na tym aby swój produkt sprzedać "wielokrotnie" (vide skomplikowana konstrukcja wymuszająca interwencje serwisu).Dlaczego niby w przemyśle ciagnikowym miałoby być inaczej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

Otóż to. Inżynierowie rolnicy odpowiedzcie mi na pytanie - dlaczego przyczepa 12 tonowa lub pług 4 skibowy obracalny kosztuje 50 tys? Jaka kosmiczna technologia jest tam zawarta :) ? Sredniej klasy samochód kosztuje mniej więcej tyle. Co jest trudnego w skonstruowaniu pługa ??????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

sąsiad kupił nowy pług 4 obracana za 60tys mój używany kosztował 7tys. Nie widzę żeby orał lepiej i części robocze mu się wycieraja tak samo szybko jak w moim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

No i ?? Bardzo mnie ciekawi odp na moje pytanie w poprzednim poście - rynek?- Głupota?- zachowawczość? Zdrowy rozsądek ?????????????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

uzasadnienie jest chyba tylko jedno MODERNIZACJA. Gdyby nie dotacja to nikt by nie spojrzał na takie coś w takiej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

. Często różnica jest niewidoczna i polega np. na sposobie cięcia blach , mechanicznie lub laserowo. Wszystko to ma na celu zwiekszenie trwałosci a w slad za tym idzie cena.

.

.

Z doswiadczenia wiem że cena rośnie a trwałość spada ....mógłbyś rozwinąć jaki wpływ na zwiększenie trwałości ma sposób cięcia blach ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

dokładnie i nabijanie kasy producentom i pośrednikom.

No właśnie. Więc niech Angela i Cameron nie pier.....lą, że tak im źle.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lemke24    5

Witam. Dnia 05.12.2012 odbędzie się protest rolników w Szczecinie. Protest rozpocznie się przed siedzibą OT ANR o godz 11:00. Rolnicy z Zachodniopomorskiego przyjadą przeważnie ciągnikami, oczywiście zapraszamy wszystkich rolników którym przyszłość polskiego rolnictwa leży na sercu. Ogólnie o najważniejszych postulatach w punktach:

 

1)sprzeciw wobec sprzedaży podmiotom zagranicznym polskiej ziemi za pośrednictwem podstawionych osób tzw. "słupy".

2)sprzeciw wobec modulacji- dzięki bierności naszego rządu ta forma obcięcia dopłat została wprowadzona.

3)najprawdopodobniej do końca roku zostanie przegłosowana zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tak żeby mogła funkcjonować od 2014r.- czyli pod osłoną nocy.

4)sygnały które płyną od rządu świadczą o braku chęci negocjonowania wyższych dopłat dla polskiego rolnictwa choć wiedzą że jest to jawna dyskriminacja polskiego rolnictwa.

 

Najprawdopodobniej przejdziemy ulicami Szczecina pod siedziby PO, PSL oraz Urząd Wojewódzki a następnie jak zmusi nas do tego sytuacja a pewnie tak będzie, bedziemy przebywać pod siedzibą ANR do skutku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ad 3 okazuje się, że modulacji opłaci się rolnikom po pięciokroć

http://www.agrofoto.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/aktualnosci/modulacja-da-rolnikom-500-mln-euro,40328.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lemke24    5

Czyli jak rozumię po krótce mają nam oddać w 2013 pieniądze z modulacji za 2012 a to będzie nazywać się fachowo "przejściowe płatności uzupełniające w roku 2013" tylko czy Tusk z Wincenty Rostowski na to pozwolą?myślę że to będzie fundamentalne pytanie (przecież jest kryzys z czego mają opłacać urzędników). Bo możliwość zwrotu jeszcze wyższej akcyzy też mamy a z tego nie korzystają.

Więc mamy inny powód do protestu, zmusić rząd do oddania nam pieniędzy bo czuję że może to być ciężka sprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Z tego co wiem to te pieniądze i tak mają wrócić do rolnictwa tylko do II filaru...

 

Dla mnie

 

ad 1. Punkt jak najbardziej słuszny

ad 2. Kolega kissmy odpisał i ja wyżej

ad 3. To jest akurat słuszna sprawa

ad 4. Ogólnie to g***o możemy i nie wiem czemu jeszcze niektórzy tego nie zrozumieli...

 

Dodatkowo walczył bym o większy zwrot akcyzy i o ta aby były zniesione w przyszłym roku cła na nawozy z Rosji... Pozdrawiam

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lemke24    5

Z tego co wiem również temat wysokości wzrotu akcyzy także będzie poruszany a jeżeli chodzi o nawozy z rosji jest to także bardzo dobry temat do dyskusji ponieważ firmy nawozowe pewne już szepczą do ucha odpowiednim ludziom żeby poparli wprowadzenie znowu wysokich ceł na te produkty. Negocjacje w sprawie budżet na lata 2014-2020 to napewno nie łatwa sprawa, każdy to wie ale niedopomyślenia jest żeby je przegrać nawet ich nierozpoczynając a wypowiedzi Bieńkowskiej (sam Pawlak to przyznał- tak na marginesie szybko się obudził- punkt widzenia zależy od punktu siedzenia) i Tuska oraz bierna postawa Kalemby do tego doprowadziły. Francja zrobiła niesamowity prezent Tuskowi walcząc o rolnictwo, miał okazję wyjść razem z cały PO przed kamery i powiedź "nie będzie cięć" dużych, to wielki "sukces", dalej nasze rolnictwo będzie dyskriminowane. Generalnie tylko dzięki Francji tak bardzo nie obcięto finansów na rolnictwo ale to żaden sukces.

Wiadomo najważniejsza jest merytoryczna rozmowa poparta odpowiednimi argumentami ale żeby chcieli nas słuchać w dalszych rozmowach musi być nas naprawę dużo. Wszyscy rolnicy których dotyczy chociaż jeden punkt tych postulatów powinien na nim być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Otóż to. Inżynierowie rolnicy odpowiedzcie mi na pytanie - dlaczego przyczepa 12 tonowa lub pług 4 skibowy obracalny kosztuje 50 tys? Jaka kosmiczna technologia jest tam zawarta :) ? Sredniej klasy samochód kosztuje mniej więcej tyle. Co jest trudnego w skonstruowaniu pługa ??????????

Tylko ile tych pługów powstaje a ile samochodów średniej klasy? W Europie co roku produkowane jest ok. 7 mln samochodów, w tym Fiat w Tychach robi ok 300 tys. sztuk rocznie. A teraz ile jest produkowanych nowych pługów czy przyczep? Żeby producent pługów mógł zarobić, musi narzucić wyższą marżę, więc jakiegoś spisku nie widzę. Chyba, że znowu Żydzi.

Edytowano przez StasiekS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Tylko ile tych pługów powstaje a ile samochodów średniej klasy? W Europie co roku produkowane jest ok. 7 mln samochodów, w tym Fiat w Tychach robi ok 300 tys. sztuk rocznie. A teraz ile jest produkowanych nowych pługów czy przyczep? Żeby producent pługów mógł zarobić, musi narzucić wyższą marżę, więc jakiegoś spisku nie widzę. Chyba, że znowu Żydzi.

Yhm-widać żeś mało w świecie bywały.Miałeś do czynienia z tą nacją ?-to powiem Ci-jak 99,9 % ludzi na tym forum nie miałeś.

A ja tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lemke24    5

Tylko ile tych pługów powstaje a ile samochodów średniej klasy? W Europie co roku produkowane jest ok. 7 mln samochodów, w tym Fiat w Tychach robi ok 300 tys. sztuk rocznie. A teraz ile jest produkowanych nowych pługów czy przyczep? Żeby producent pługów mógł zarobić, musi narzucić wyższą marżę, więc jakiegoś spisku nie widzę. Chyba, że znowu Żydzi.

 

A co ma piernik do wiatraka, jakoś nie widziałem żeby samochody podrożały przez cztery lata o 40% jak w przypadku mojego pługa gdy się zapytałem przedstawicela ile teraz kosztuje taki sam pług albo opryskiwacz (opryskiwacz to już wogóle kosmos).Producentom chyba w głowch się po przewracało sprzedawać coś (pług) bez silnika za tyle co samochód dobrej klasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Sorry ale ile kosztuje takie wyprodukowanie pługa? Gdzieś na tym forum czytałem że ktoś kupił blache na rozrzutnik 6t, drzwi do garażu, wyspawanie kojcy i dał 4500zł ( http://www.agrofoto....tal__15__st__10 ) .... Czuje że przy cenach hurtowych które dostaje sprzedawca, że w tych 4500zł się luźno zmieści ... Z resztą mieliśmy kupować gotowe burty do rozrzutnika czarna-białostocka koszt burt ok 700zł i to naprawdę z cienkiej blachy... Kupiliśmy arkusze blachy + inne potrzebne rzeczy i koszt wyniósł nas 350zł i 2 dni roboty było by szybciej gdyby spawarka nie padła ... A burty ciężko unieść ... Jak cyklopem przy ładowaniu obornika uderzyłem w jedną to nawet się nie zgięła.... Dla mnie nie tyle co producent narzuca co sprzedający maszyny ... O cenach ciągników nie będę dyskutował bo jak znalazłem kiedyś fakture za Zetora 7211 to na nasze pieniądze kosztował on nowy 34500zł ... A teraz za tyle samo prawie że poszedł po 23latach eksploatacji...

Edytowano przez Luke16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Zaraz i tak banda oszołomów rzuci się i zacznie Ci udowadniać że tak właściwie to maszyny nie podrożały a jak nawet podrożały to niewiele a tak naprawdę to podrożały za mało... :D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez margoo78
      Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących dofinansowania zakupu silosów zbożowych? Zastanawiam się, czy będzie się to wiązać z jakimś cyrografem na 5 lat.
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj