Zaloguj się, aby obserwować  
przewlos

Gdzie lepiej trzymać byki ? na dworze czy w oborze?

Polecane posty

przewlos    0

taki jaki tytuł tematu takie pytanie. mam wybór albo trzymać 100 byków w oborze i dawać caly czas zime i lato kiszonke albo przywozic im trawe z dalekich lak. i sypac na lace .. co lepiej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przewlos    0

Najlepiej to dorośnij bo 100 byków na bank na raz nie kupisz .

 

mam 26 lat. Ojciec mi tydzień temu umarł, gospodarkę zostawił. nie każdy jest tak doświadczony jak ty !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    499

Też nie jestem doświadczony ale do liczby 100 sztuk to się dochodzi przez jakiś czas a nie od razu bo byś człowieku z obory nie wychodził.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubert9595    4

kolego spokojnie ja mam 20 lat i też sam gospodarze ale naprawde kupno 100 byczków na raz to jest naprawde nie realne. Małymi krokami kup z 20 na początek jak trochę odchowasz to następne i tak dalej. A tak wogule masz jakieś w tym kierunku doświadczenie czy może masz już jakieś bydło? A co do utrzymywania to wszystkiego są plusy i minusy zależy czy masz już jakieś budynk? Jak by stały w oborze to wiadomo narobią Ci bardzo cennego obornika, a na łące takie byki po 400kg to raczej wotpie bo to za duże ryzyko. Napisz jakie masz warunki w budynkach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przykro mi z powodu ojca, ale masz 26 lat i nie masz zielonego pojęcia o bykach. Wiesz co to jest 100 byków, z jednym jest nieraz problem jak zacznie rozwalać wszystko w zasięgu łba. Zapomnij o trzymaniu na łące, kilka to jeszcze ale na łańcuchach i to na ogrodzonej łące. My też trzymaliśmy kiedyś na łące 2km od domu to jak przyjeżdzałeś rano, a tu byka nie ma, dobrze, że sąsiedzi w porzo to go złapali, teraz trzymamy byki na stajni. Jedynie takie do 200-300kg są na łące koło domu na łańcuchach. Byk to nie krowa, że ją weżmiesz na sznurek i poprowadzisz . W twoim wypadku tylko w oborze, ale sam nie dasz rady przy takiej ilości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    262

100 byków na łące? :D popierwsze tyle sztuk zeżre Cię żywcem :lol: po drugie napisz najpierw ile masz pola, w jakiej klasie, ile paszy, słomy w zapasie, jakie budynki, maszyny, jaki był poprzedni profil produkcji. nie sztuka mieć dużo, tylko coś na tym zarobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

 

mam 26 lat. Ojciec mi tydzień temu umarł, gospodarkę zostawił. nie każdy jest tak doświadczony jak ty !

A co robiłeś do tej pory w gospodarstwie ze nie masz o tym pojęcia??

 

Ile masz tych ha??


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przewlos    0

A co robiłeś do tej pory w gospodarstwie ze nie masz o tym pojęcia??

 

Ile masz tych ha??

studiowałem kierunek sportowy. teraz myślę jak to połączyć mam około 40 ha i wiem na 100 to za mało. i poza tym z ilością przesadziłem. powiedźcie mi czy lepiej trzymać na lace byki czy lepiej wolno stoiskowy w oborze. ? tak powiedzmy z 40 - 50 bykow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    262

w wolnostanowiskowej. na łące to sobie daruj bo będziesz po okolicy je ganiał jak codziennie będą ogrodzenie rozwalać. co przedtem było uprawiane/hodowane ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4

Ja ci powiem skończ szkołę ,znajdź robotę, ziemię wydzieżaw i nie zawracaj sobie głowy bykami. Teraz byki są w cenie ale jak długo. Nie jest tak pięknie dziś byki ładne jutro połowa kaszle a następnego dnia leży i nie wstaje. Albo sztywny.

Albo jak chcesz się bawić w rolnika obsiej to pół zboże reszta qq w wolnym czasie a normalnie znajdź pracę.


The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Massey1993    15

Jeśli nie masz warunków gotowej obory i jeszcze studiujesz to daj sobie spokój musisz poświęcić dużo czasu żeby się rozbudować(zrobić odpowiednie warunki) szczególnie przy małych bykach trzeba uważać i jeszcze prace polowe na jesieni i na wiosne doprowadzą do tego że nie wyrobisz tym bardziej że chyba nie masz dużego doświadczenia, wiedzy i umiejętności. Najlepiej oddaj pole zgarniaj kasę i pracuj. Ostatnio sytuacja rodzinna zmusiła mnie do tego że muszę sam z młodszym bratem z 1gim pracować przy bykach i naprawdę ciężko jest pogodzić szkołę */- od 7 do 18 i 5x w tygodniu, oczywiście nie mam doskonałych warunków i muszę codziennie usuwać ręcznie obornik i powoli myślę o zakupie miniładowarki


kupię przyczepę wywrotkę 4,5t, sprzedam ursus c330m 1991r, rozsiewacz KOS na podnośnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz89    0

Kolego jeśli nie masz dobrych warunków "lokalowych" :P to raczej proponowałbym jakieś mięsne, albo chociaż mieszańce, na HFy sie nie porywaj lepiej bo w prymitywnych warunkach bez doświadczenia może nie być łatwo. Wracając do mięsnych to kupienie jednolitej w miarę partii dobrych cielaków to w Twoim przypadku może wynieść 100 tys. a nie jest łatwo ot tak kupić sobie tyle sztuk.

 

Wymyśliłeś sobie ciężki kawałek chleba. Znam takich co porywali się z motyką na słońce i marnie kończyli. Np. kilka tyś kaczek czy tam gęsi. Szybko się okazało że nie jest to takie kolorowe jakie się wydawało. Chów byczków nie jest trudny, bez doświadczenia może sie udać ale radziłbym rozpocząć od mniejszej skali. Najlepiej od jakiegoś stada podstawowego np. kilkanaście jałówek + byczek wtedy łatwiej mógłbyś zagospodarować łąki bo wypasanie bydła ''na odwrót" to trochę wbrew logice niemniej jednak wykonalne ale dosyć kosztowne i czasochłonne.

 

Pomysł masz dobry ale bez doświadczenia nie pchał bym w to tyle kasy. Koniunktura raz jest raz jej nie ma, musisz to sobie policzyć, jak na tym wyjdziesz, Podziel przewidywany zysk na dniówki i zastanów się czy warto. Licz się z tym, że urlopu sobie nie zrobisz przy takim stadzie :huh:

Edytowano przez tomasz89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
    • Przez tupac12
      Witam ostatnio zrobiłem sobie wyciąg linowy do obornika i mam taki problem otóż na bębnie przekładni jeśli wyciąg chodzi to lina zachodzi na siebie wiecie może jak z tym sobie poradzić
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj