pigmer

Merlo vs. Manitou vs. Claas vs. JCB

Polecane posty

kurak    9

Wszystko jest zależne od tego, co zamierzasz robić tą ładowarką. Jeśli ma tylko jeździć po placu to zdecydowanie na hydrostacie (JCB odpada) bo jest dużo dokładniejsza do nabijania palet itp. Jeśli wpadniesz na pomysł ciągania przyczep czy innych rzeczy to warto pomyśleć nad mechaniczną skrzynią (JCB Manitou). Pamiętaj, że im większy udźwig, wysięg tym większa będzie maszyna przez co będzie tracić na zwrotności. Ja szukałem Manitou MLT 634-120 Turbo a kupiłem JCB 541-70 AgriSuper i jestem zadowolony choć Manitou wizualnie bardziej mi się podoba :) Osobiście polecałbym Ci tylko te dwie marki: Manitou i JCB. Warto wziąć pod uwagę najbliższe serwisy w Twojej okolicy bo jak wszyscy wiemy, maszyna musi być gotowa na wczoraj.


Pozdrawiam,
Robert

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martin0000    104

ja kupiłem Manitou 735 choć bardziej podoba mi się JCB ale tak to jest jak się coś ma to potem te drugie się podoba :) i też jestem tego samego zdania jak brać to JCB albo Manitou u mnie w okolicy tylko takie ludzie mają i nie narzekaja. Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wybór ładowarek się powiększył znacznie sam osobiście wybrałbym MERLO, na przekładni hydrostatycznej (ma odzielne chłodnice na hydrostat i na hydraulike) które się nie grzeją, są precyzyjne i szybkie, a dodatkowo bardzo oszczędne w spalaniu. Kiedyś było tylko JCB i Manitou, ale tamte czasy się skończyły, a przekładnie mechaniczne., czy powershifty to też historia, Manitki w Polsce wreszcie na hydro, a JCB w swojej najdrożeszej też wprowadziła hydrostat, także jest z czego wybierać. Takie Merlo ma 40% rynku ładowarek w rolnictwie w Niemczech, na żadnym rynku ani JCB ani Manitue nie ma takiego pokrycia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Również użytkownika, mam sporą wiedzę i pracowałem róźnymi ładowarkami i obiektywnie mogę powiedzieć, że tą najlepiej się pracuje. Zasadniczo 90% robót robi się przy obejściu, a tam one się sprawdzają lepiej. Nie miałbym sumienia oferować komuś JCB czy Manitue (chyba że na hydrostacie). 
I dziękuję za nagrodę :) Warto pobawić się czasami w górnika :D

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzone, zlitrażowane w różnych pracach, typowo paszowóz i trochę obornika przez 60h dało spalanie na poziomie 3,3lt/hr. Ładowanie bel słomy, dynamicznie, sprop jeżdżenia około 5,2ltr/h - czas pracy 3h. Ugniatanie przyzymy  10h - 6ltr/h.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zenek9226    1

Nie liczyłem nigdy tak tego, ale w moim porównaniu jcb pali o połowe mniej od merlo chodź każdy i tak będzie miał swoje zdanie na ten temat. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Ciekawe jak taki hydrostat znosi obciazenie w gospodarstwie po ciagnieciu przyczep np. Z balotami. Druga sprawa power shifta w manitce czy jcb naprawimy na ori czesciach w kwocie 6 do 8 tys zl a ile kosztuje hydrostat to kazdy wie...

Co do tego spalania to by trzeba wziasc pod uwage jakie warunki czy ciagla przyczepy, czy przy ubijanou kiszonki pracowala np. Sama i przy pelnym bucie czy na spokojnie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zenek9226    1

W poprzednim sezonie na pryźmie robiłem na jcb,  paliła praktycznie zbiornik na dwa dni ciągłego pchania po 12 godz roboty. W ciągu trzech dni przerobiła blisko 3 tyś ton masy a merlo w tych samych warunkach na ubiegłej pryźmie, chodź miało na to 4 dni paliło prawie cały zbiornik na jeden dzień więc dla mnie bez porównania. Tak na marginesie to jcb oszczędza sporo dzięki hydraulice,  bo prawie te same pompy, taka sama wydajność co i merlo różnica to tylko ciśnienie robocze , ale jednak merlo nie zrobie tego samego w tym samym czasie co jcb. ALE merlo ma swoje plusy,  bo po ponad roku przepracowanym na nim  a w sumie to wiele wiecej to nie powiem złego słowa o tej maszynie.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zenek9226 niesamowite spalanie, JCB prawie na wodę i powietrze :D to powiedz mi ile i w jakiej robocie JCB pali i ile kucy ma? Mój znajomy ma starą Merlówkę i 3 letnię JCB i żółty smok pali 2 x więcej, sam osobiście w tej samej robocie porównywałem obie maszyny, podobne konie, podbne udźwigi, i wyszło około 2,5ltr/h więcej w tej samej robocie.

Więc ciekaw jestem Twojego porównania. Pamiętaj, że pompy wielotłoczkowe są o wiele oszczędniejsze niż zębate. Pewne jest że w JCB sporo się na pedałujesz, jak sam wiesz w MERLO hamulca nie używasz, a w najnowszych modelach regulujesz obroty silnika z joysticka (większe wychylenie joysticka, większe obroty, szybsza praca), niezależnie od prędkości jazdy. Sorry ale w JCB jeśli chcesz przygazować to musisz albo dać po hamulacach, albo na luz, żeby szybciej ruszyć ramieniem. Więc wątpię osobiście, że ta sama robota będzie szybciej zrobiona.

 

Co do ciągania. Maszyna w transporcie pracuje max 5-10% czasu, reszta w obejściu, czy jest sens poświęcać te 10% dla 90% czasu precyzyjnej szybkiej roboty.  Inna sprawa że widziałem na własne oczy jak Merlo Multifarmer 40.7 ciągał 30ton i radził sobie lepiej niż NH 140KM.

 

Edytowano przez BartekTruszkowski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zenek9226    1

Z grubsza opisałem jaka to była praca więc porównanie jest, a jcb to 531-70 agri super z 2008 a merlo to p36.7 top z ok 2012. Skoro tak bardzo zachwalasz merlo, a nawet reklamujesz to opisz dokładnie wszystkim zasade działania systemu MCDC….. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyręczę się, bo nie mam teraz za dużo czasu na pisanie, ale poniżej jest to dobrze opisane:

https://www.agrofoto.pl/system-mcdc-optymalizuje-prac-adowarek-merlo/

 

 

https://www.agrofoto.pl/system-mcdc-optymalizuje-prac-adowarek-merlo/

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zenek9226    1

Mi nie chodziło o wyklepaną regułke przez producenta tylko żebys ty opisał ten system swoimi słowami jako operator, a przedewszystkim zalety i wady. 

Edytowano przez zenek9226

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lampo97    3

Witam. Może ktoś się wypowiedzieć na temat manitou 735 i merlo 34.7 plus bo mam dylemat który wybrać sprzęt 😊

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez andrz17xd
      Witam wszystkich tutaj na forum. Piszę tutaj bo chciałbym się was poradzić w pewnej sprawie, a szczególnie chodzi mi o użytkowników którzy posiadają kombajn claas dominator 85. Chciałbym się dowiedzieć od czego służy lampka zaznaczona w kółeczko na zdjęciu. Domyślam się, że służy ona do retromatu, ale chciałbym się dowiedzieć co dokładnie ona sygnalizuje?


    • Przez POLAKPl
      Witam, potrzebuję instrukcji napraw claas ares 816 po polsku. Czy może ktoś tako posiada? 
    • Przez martin0000
      Mam taki problem nie działa wentylator w Manitou i woda się grzeje,nie działają też lewe obroty co może być przyczyną? Cewka jest dobra, rocznik 2014 silnik Mercedes 100 km
    • Przez marekkucybala2
      Witam, posiadam od kilku lat kombajn zbożowy Claas Dominator 98sl. Nie było z nim wcześniej żadnych większych problemów. W tym roku problem polega na tym że kiedy chciałem wyjechać kombajnem to odpala ale nie chce jechać. Co może być przyczyną?
    • Przez Grzechooo
      Witam, Urwał mi się wytrząsacz w Senatorze i mam pytanie czy może ktoś wie czy taki wytrząsacz pasuje np z Mercatora lub protektora? czy były jakieś różnice w wytrząsaczach? jeśli tak to z czego jeszcze mogę go dobrać.?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj