jarekvip99

Zakup 20 ha na kredyt

Polecane posty

jarekvip99    18

Mam gospodarstwo 17 ha produkcja tylko roślinna tzn rzepak, pszenica, burak. Czy opłacałoby mi sic kupić 20 ha na kredyt? środków własnych raczej nie posiada więc całość byłaby w kredycie. Cena za hektar to około 25 tys. Czy dałbym radę spłacić kredyt i jakoś godnie żyć? Maszyny posiadam na taki areał ciągnik 120 koni wszystkie maszyny do niego i oprócz tego c360 do lżejszych prac. Ile lat bym musiał taki kredyt spłacać? ile rocznie łącznie z odsetkami na jaki kredyt się skusić z jakiej linii? moglbym skorzystac tez z premii dla młodego rolnika jakby były nabory i całość przeznaczyć na tą ziemie. może ktoś miał podobno sytuację albo po prostu coś podpowie mądrego.

Edytowano przez jarekvip99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

wiesz to koszt pół miliona za ziemie a do tego koszty kredytu musisz też oblicz ile da z tego będzie kasy w najgorszym okresie jak pogoda nie dopisze dolicz koszty u notariusza bo to ponosi kupujący i jaki jest stan ziemi w tej chwili i jaki okres bo jak na 10lat to będzie 50tys. rocznie plus odsetki od kredytu ja tam bym wziął jak będzie dobrze szło to za 15lat wyjdziesz na swoje ale decyzja należy do ciebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Też mam pytanko;

W okolicy bedzie sprzedawany PGR za 3 lata a więc ja bede w 4 klasie technikum czyli bym konczył technikum. ziemia koszt 15tys/ha. Mój ojciec nie jest rolnikiem tyko normalnie pracuje w zakładzie. No i teraz pytanie czy ojciec dostałby kredyt preferencyjny taki jak wy macie dla rolników na zakup ziemi i czy jest możliwość żebym na mnie przełożyć ten kredyt żeby ja go potem spłacał. Mamy już wzięte kredyt 80 tyś i spłącamy go już 8 lat. Jaka by była rata kredytu na 20-30lat i chciałbym wziąść + - z 30ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A ile lat jesteś gospodarzem bo żeby dostać premie na młodego to musisz być maksymalnie 1 rok.

Myślę że dało by to zrobić tym bardziej że sprzęt masz tylko nie wiem czy cie odsetki nie zjedzą bo kredyt bierzesz wysoko procentowy na ziemie jak się nie mylę 8-9 % jest. Ja nie wiem czy dasz rade musisz sobie policzyć jaki masz dochód

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
erni0402    10

Też mam pytanko;

W okolicy bedzie sprzedawany PGR za 3 lata a więc ja bede w 4 klasie technikum czyli bym konczył technikum. ziemia koszt 15tys/ha. Mój ojciec nie jest rolnikiem tyko normalnie pracuje w zakładzie. No i teraz pytanie czy ojciec dostałby kredyt preferencyjny taki jak wy macie dla rolników na zakup ziemi i czy jest możliwość żebym na mnie przełożyć ten kredyt żeby ja go potem spłacał. Mamy już wzięte kredyt 80 tyś i spłącamy go już 8 lat. Jaka by była rata kredytu na 20-30lat i chciałbym wziąść + - z 30ha.

 

20-30 lat chyba śnisz można na 15 maks wziąśc a teraz masz jakąś ziemie wogóle?a pozatym jak będą sprzedawac ten pgr to pewnie cały weźmie jedna osoba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tak to do niego było jarekvip99

 

A dla ciebie może by było dobre finonsowanie ANR tak chyba kredyt jest 4 % na 15 lat ale nie wiem czy nie rolnicy mogą go braćbyś się musiał dowiedzieć i jak by był nabór na młodego rolnika to chyba też byś mógł spróbować o dotacje i poczytaj bo dla małych gospodarstw mają podnieść różne dotację z unii. Czyli masz dłógą lekture do studiowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekvip99    18

Ja jeszcze rolnikiem nie jestem na razie jest wszystko na ojca jeszcze za 2 , 3 lata moze bede ja wiec jesli beda premie to bym ja raczej dostał wykształcenie tez mam rolnicze. a czy my bysmy nie dostali takiego preferencyjnego kredytu gdzie sa odsetki podajze 2 % albo z czesciowa splata kapitału? najlepiej jakby tak w 10 lat sie uwinac z tym kredytem i miec go z glowy. moze ktos ma taka sytuacje? ziemie raczej dobre sa. kiedys pamietam ze ludzie kupowali po 20 hektarow jak ziemie byly po 5 tys czy 7 tys ale to byly tez inne czasu mniej sie zarabialo inna wartosc pieniadza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yahooo777    1283

SKąd ktoś może znać kondycje Twojego gospodarstwa? Temat beznadziejny jak dla mnie, sam powinieneś znać średnie przychody, idź do banku niech Ci wyliczą wszystko, kolejna sprawa-musisz mieć zdolność kredytową i to solidną żeby wziąść taki kredyt, skończ lat 18 i wtedy zakładaj takie tematy a jak na raazie kształć się, pzdr;]


KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel1344    6

Też mam pytanko;

W okolicy bedzie sprzedawany PGR za 3 lata a więc ja bede w 4 klasie technikum czyli bym konczył technikum. ziemia koszt 15tys/ha. Mój ojciec nie jest rolnikiem tyko normalnie pracuje w zakładzie. No i teraz pytanie czy ojciec dostałby kredyt preferencyjny taki jak wy macie dla rolników na zakup ziemi i czy jest możliwość żebym na mnie przełożyć ten kredyt żeby ja go potem spłacał. Mamy już wzięte kredyt 80 tyś i spłącamy go już 8 lat. Jaka by była rata kredytu na 20-30lat i chciałbym wziąść + - z 30ha.

 

 

W obecnej sytuacji ziemia z takiego PGR-u nie będzie kosztowała 15tys za hektar. Jeśli realnie chciałbyś podejść do zakupu tej ziemi to musisz się liczyć z wydatkiem 40tys za ha i to takie minimum, a na pewno zarządzający tym PGR mają już plany co do tej ziemi. Nie chcę cię zniechęcać ale prawdopodobnie całość kupi jeden właściciel i nie będzie to rolnik tylko przedsiębiorca. A jeśli chodzi o kredyt preferencyjny na zakup ziemi dotowany przez państwo to niestety raczej twój ojciec go nie otrzyma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Kuzyn zna dobrze dzierżawece tego PGR i kuzyn mówił ze bierze 100ha na grunty czy jakoś tak wiecie o co chodzi? kuzyn ma 50ha.No i ten co dzierzawi od ANR ma prawo pierwokupu ale on idzie na emeryture więc tego mu nie trzeba i to by musiało by chyba być tak ze kuzyn musiałby dać mu kase a on by chyba to wtedy kupił co nie?

Czemu z wydatkiem 40tys/ha? Jest taki jeden przedsiębiorca duzzzzy co zatrudnia około 2000 ludzi ta firma to Drutex no i oni budują hale na robienie drzwi rolet profili okiennych itd. no i to jest zaraz za miastem i za 21ha zgadniejcie ile chcą 6,5mln zł a cała inwestycja ma kosztować 210mln zł. Ale on raczej odpada bo pewnie bedzie spłacał ten kredyt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Idź do banku i zobacz czy na tych 17ha masz zdolność kredytową na te kwotę. ale wątpię że by ci dali 500tyś na 17ha raczej niemożliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Wujas jak przejmował gospodarstwo to miał 10ha+330+sprzet do niego, teraz ma 50ha i 2xc330 c360 c380+tur ursus nie pamietam numerów ale ma 150km i pięcio letniego zetora forterre

i teraz ma coś około 60-70 loch no i kuzyn coś gadał ze nie pamięta ale móówił ze 500-700tyś kredytu na wybudowanie chlewni na 40loch+warsztat+paszarnia + c300+c360+c380+tur+sprzety takie jak pług agregat-uprawowo siewny+przyczepy. No jak widać troche kredytu dostał a miał mniej ha niz kolega.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Erni a czemu twierdzisz że kredyt można wziąć maks na 15 lat A co z linią nGR - tego kredytu udzielają na 20 lat Tak pisze na stronie ARiMR - chyba że wiesz coś o czym tam nie wspomnieli to napisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yahooo777    1283

Jakie warunki kredytowania były a jakie są teraz porównaj, koszty produkcji, szkoda gadać, takie gadanie do niczego nie prowadzi, opowiadania i baśnie w podstawówce przerabiajcie a nie na AF


KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

Mi się wydaje że dostanie kredyt zależy też od banku i jego sytuacji. W BS np u mnie na mazowszu młody rolnik tzn tak jak kolega ma możliwość wzięcia kredytu pod zastaw np ziemi sprzętu w lini kredytowej MR na 2% kredytowanie do 25lat. Dotatkowo jeżeli kwota przekaracza 300tyś możliwość 3 letniej karencji w spłącie.Warunek to wykształcenie rol. Linia ta dotyczy tylko i wyłącznie młodych rolików posiadających ziemie nie wiecej jak 3 lata. Tak więc drodzy koledzy nie wiem po ile macie wieków ale nie zniechęcajcie chłopaka, ma jeszcze dużo lat przed sobą i dużo lat może spłacać, młodość wygrywa i mamy więcej możliwości a przede wszystkim siły zeby ze wszystkim sobie poradzic może już dawno o tym zapomnieliscie ale w młodym ciele młody duch. Koncz szkołę i bierz kredyt i dawaj z tym koksem.

A tak dla otuchy kolego- u nas w okolicy gosc sprzedał gosp. 17ha krowy mleczne a 500tyś. Ale to było 10 lat temu kupił to młody gość który miał 10ha swoijej ziemi i 2 krowy. Dostał kredyt? Dostał. Dodam że o ów kredyt starał sie jego ojciec ale bez powodzenia za mało życia mu została niestety-czas to pieniądz. Chłopak zadłużył sie na 0,5miliona a dziś? Ma lekko ponad 30 ładne stado krów i nie nazeka mówi tak- młody jestes to kombinuj aby wyjść na swoje u siebie tez można pare groszy zarobic:D

Powodzenia chłopie kredyt dostaniesz:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2444

ja byłem w tamtym tygodniu w BGŻ też chciałem kredyt na ziemie i od doradcy dowiedziałem się że w tym kwartale kredyty z dopłata agencyjną już się skończył podobna sytuacja w BS (chodź Sawicki w Agrobiznesie mówił inaczej) i zaproponowali mi kredyt który ze wszystkimi kosztami wychodzi ok 7-8% teraz od 18 do końca miesiąca jest promocja w BGŻ że nie doliczają marży 2%, a i żeby otrzymać ten kredyt 2% to musisz mieć lub dorównać ziemia która kupujesz do średniej krajowej czyli 8,80ha


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

ja kupiłem najpierw 7ha rok później dokupiłem 5ha i wszystko na kredyt MGR w banku spółdzielczym. w banku problemów nie miałem żadnych, jak brałem pierwszy kredyt miałem nie cale 7ha. według mnie warto brać kredyty z dopłatami agencyjnymi wychodzi ok2.5%. no i wkład własny 10%.wartości musisz mieć.

też stałem przed tym dylematem czy dam rade, dziś już mi nie dużo zostało do spłaty. a ziemia to nie traktor czy maszyna dochody jakieś przynosi

nie ryzykujesz to nie masz. bierzesz grunty zakupione pod zastaw jak nie dasz rady składasz wniosek o wyłączenie jednej działki z hipoteki i sprzedajesz, ale nikomu tego nie życzę. w naszej branży by się rozwijać trzeba nie małych nakładów i kredyty są nieuniknione im wcześniej w nie wejdziesz tym wcześniej z nich wyjdziesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel1344    6

Nikt go nie chce zniechęcać tylko musi być przygotowanym na różne warianty nie wystarczy wziąć kredytu. Trzeba patrzeć szeroko brać pewne zapasy kolega sobie liczy ziemię po 15 tys za hektar gdzie obecnie średnia cena gruntów dobrych czyli II i IIIa to średnio 35tys zł więc już widać, że zbyt optymistycznie na to patrzy. A już pisanie, że kuzyn zna i da właścicielowi kasę na kupno 100ha to już w ogóle jakiś absurd jak bierzesz kredyt w banku to wszystkie pieniądze przeleją od razu na konto właściciela ziemi bądź na konto ANR a nie jakieś szemrane interesy. To już nie te czasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Tak agencja wyceniła ziemie na 15tys/ha a tam jest 280ha+budynki i maszyny. Ja sobie tej ceny nie wymysliłem a całość to 3mln. Mógłbyś mi to wytłumaczyć jak to kuzyn musiałby zrobić jesli wiesz.

No mi kuzyn mówił ze bierze ziemie na grunty ale on tak mówił jakby sam nie wiedział co to znaczy więc mógłbyś mi wytłumaczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Gdzie te ziemie sa w Bytowie @dentka17? W jakich okolicach i gdzie ten PGR jest bo ja nic nie wiem zeby byl. W strone Lęborka, Koscierzyny czy Kartuz maja ziemie? Sam bym kilka ha dokupil czegos lepszego III lub IV niz teraz same piachy VI klasa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

A zkąd jesteś kolego? Może sie znamy :lol: Ja z Mądrzechowa. W strone kościerzyny. Tam nie ma nic lepszego, nie dość że góry to piaski i glina, najlepiej pod lasu albo osiedle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xxmlody19    0

witam

 

czy ktoś wie jakie byłby koszty kredytu preferencyjnego 340tys zł na zakup 17 ha ziemi sprzedający chcą po 25tys za 1ha ale zeszli by na 20tys za 1 ha fakt że ziemia jest niezadbana i łąki trzeba by było odnowić znaczy zaorać i na nowo obsiać trawą i wykopać rów gdyż łąka jest trochę podmokła to na 6ha reszta jest ok ukończyłem technikum i mógłbym się starać o premię dla młodego rolnika ale teraz nie ma naboru i nie wiem czy podołam ze spłatą kredytu planowałbym chów opasów i interesuje mnie jak jest z karencją tego kredytu jakieś 2 lata przy kredycie na 15 lat ale czy przez te 2 lata nie spłacam nic czy płacę jakąś ratę ale mniejszą byłbym wdzięczny za odp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
    • Przez koksilato
      Dzień dobry.
      Od dwóch lat uprawiam żyto Kszyca, pszenicę okrągłoziarnową i Kamut. Czy jest ktoś kto zajmuje się podobną uprawą?
    • Przez miturskir
      Żółknie mi pszenżyto czym podratować 
    • Przez Rad11
      Witam jak myślicie która odmiana będzie najlepsza rgt ritter, argument, buldozer jeżeli chodzi o parametry konsumpcyjne 
      Stanowisko będzie po rzepaku klasa 3a3b
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj