damianus2222

Odmiany owsa

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
andrzej62    0

siał ktoś odmianę komfort i bigno, która lepsza bo nie wiem która będzie lepsza?

Tak miałem obie odmiany,w plonie podobnie ale Komfort ma lepszą gęstość w stanie zsypnym, poprostu Bingo jest lekki i ludziom nie przechodzi na płatki.

W tym sezonie wiosennym posiadam kwalifikat owsa " Komfort" w C1 zapr. Certicor cena 160zl brutto.

(kiel-98%, mtz 40 gr. woj. lubelskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

co Ty za bajki opowiadasz Bingo - mała gęstość? napisz jeszcze gdzie nie przeszedł na płatki.

Od 2 lat sprzedaję Bingo na płatki - 2014 - gęstość 56, 2015 - gęstość 53, wcześniej uprawiałem Sławko i też gęstość wynosił w granicach 53-56

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1530

Arek a ile musi być gęstość żeby na płatki poszedł ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej62    0

co Ty za bajki opowiadasz Bingo - mała gęstość? napisz jeszcze gdzie nie przeszedł na płatki.

Od 2 lat sprzedaję Bingo na płatki - 2014 - gęstość 56, 2015 - gęstość 53, wcześniej uprawiałem Sławko i też gęstość wynosił w granicach 53-56

Ja bajek nie opowiadam tylko miałem obie odmiany to mam porównanie a ponadto mam dużą styczność z rolnikami to wiem na co narzekają,

  jeśli natomiast tobie wytrzymuje gęstość to super, widocznie masz dobrą agrotechnikę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Jakiś czas temu uprawiałem Bingo i gęstość powyżej 50 kg/hl nie była wyzwaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Arek a ile musi być gęstość żeby na płatki poszedł ?

 

najlepiej aby miał powyżej 50, któregoś roku dziewczyny w rudnie robiły mi próbę i wyszło 53, u odbiorcy wyszło 56 - miłe rozczarowanie tym bardziej, że dołożyli jak dobrze pamiętam  chyba 15zł do tony za gęstość. okazało się że gęstość była badana różnymi metodami.

domowym sposobem można zmierzyć również, ale wyniki to będą tylko w przybliżeniu. bierzesz naczynie o pojemności 1lita sypiesz owies i od tego co Ci wskaże waga odejmujesz wagę naczynia - wynik to gęstość.

 

Ja bajek nie opowiadam tylko miałem obie odmiany to mam porównanie a ponadto mam dużą styczność z rolnikami to wiem na co narzekają,

  jeśli natomiast tobie wytrzymuje gęstość to super, widocznie masz dobrą agrotechnikę.

 

jak masz słaba agrotechnikę to z żadnej odmiany o super gęstości nie wyciśniesz za wiele. zazwyczaj owies traktowany jest po macoszemu, jest przekonanie że bez nawożenia urośnie - szkoda gadać sam na pewno wiesz o co chodzi 

W tym roku będę siał: bingo, scorpiona i canyon.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1530

aha, to podjadę w żniwa i mi zmierzą gęstość.

A jaką stosujesz agrotechnikę, żeby osiągnąć taką gęstość?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

nic szczególnego nie robię:

- wczesny siew na około 3cm

- przedsiewnie 200kg polifoski 6 + 100kg mocznika + 100kg kizerytu

- skracanie

- pogłównie 100-150kg mocznika

- oprysk na chwasty

- 2 opryski dolistne np. mikrokomplex lub siarczan magnezu + mocznik

- oprysk na skrzypionkę jak jest potrzeba

to wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1530

aha, dzięki.

Ja jeszcze nie próbowałem stosować N pogłównie. Zawsze odżywkami lecę. Na drugi rok spróbuję i może dam z 1 zabieg fungicydowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

wczoraj wpadłem na wieś dosłownie na 20 minut i nie było kiedy oglądać - żyto hybrydowe tylko obejrzałem i jest ok. w sobotę zlustruję rzepaki i pszenicę.

jechałem przez Przegaliny i Rafała pola wyglądają najsłabiej - siano na polach - chyba to pszenice i rzepaki - ciekawe czy odbiją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1530

On chyba posiał też tam jęczmień ozimy. Ja jutro wrzucę zdjęcia swoich pszenic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

a jak Twoje oziminy się mają teraz ?

 

w pszenicy tylko końcówki liści przemroziło (rude), a rzepak stracił prawie wszystkie liście, ale środki zielone i w przekroju również żywy - mam nadzieję że już nie będzie tak niskich temperatur bez śniegu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

No proszę, a są orły, które owies ozimy chcą siać. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Aro Posejdon sobie kup w tym z saaten union, miałem posiany jak dla mnie rewelacyjny na słabych glebach ;)


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Niedostępna TZN??? Ona dopiero od tego sezonu wchodzi na sprzedaż ;)


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ładna odmiana, podobna do Krezusa, daje masy.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Dlatego była niedostępna. Nie wiadomo też, czy ktokolwiek ze sprzedających zechce ją sprowadzić.

Wrócę jeszcze do wczesnego siewu owsa - znalazłem w notatkach informację, że 23 marca 2015  temperatura na dworze o szóstej rano wynosiła -11 st. C. Trzy i pół godziny później wzrosła do 0 st. C. W mojej okolicy optymalny termin siewu wypada od 20 marca do 10 kwietnia (termin opóźniony, ale dopuszczalny).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2127

Jak się da to siej już na końcu lutego. W 2015 siałem owies 10 marca, a szpilki pojawiły się dopiero 5 kwietnia, także bez obaw o mrozy. W moim odczuciu tak wcześnie siany owies trochę lepiej zniósł panującą suszę w porównaniu do owsów reszty gospodarzy, którzy siali ponad 2 tygodnie i później, niż ja :)


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

mój bingo siany początkiem marca 2015 i też szpilkował dopiero po miesiącu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez mlodyrolnik3
      Witam
       
      Jestem tu nowy i jestem nowym rolnikiem.
      Mam zamiar zasiać owies i napiszcie czy wszystko dobrze będę robił.
       
      1. Było wcześniej pszenżyto
      2. Nic nie było robione od czasu żniw, ponieważ dopiero teraz wydzierżawiłem tą ziemie.
      3. Jest tam trochę perzu i mam zamiar jutro to podorać (zobaczę jak będzie szło).
      4. No wiosnę tak gdzieś 2 tyg. przed sianiem zaoram.
      5. Później trzeba rozsiać nawóz ale nie wiem jaki? Możecie mi coś polecić i w jakich dawkach go siać? Po jakim czasie mam to zdrapać i zasiać owies??
      5. Po zdrapanym powlekę i zasieje owies.
      6. Trzeba jeszcze raz sypnąć nawozem ale po jakim czasie?? I jakim nawozem??
      7. Trzeba opryskać tylko nie wiem kiedy i jakim opryskiem??
       
      Jak możecie to odpowiedzcie na moje pytania i jak coś jest źle to poprawcie.
      Z góry dziękuje.
       
      Pozdrawiam
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj