Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tomekskw    4

2 mln, seriously ?! 12 tys/szt. można się lekko zmieścić.

Really seriously...!

Taki budynek stawia sie na kilkadziesiat lat (20-30).Jezeli chcesz to zrobic z jajem i profesjonalnie:ruszta,robot,swietliki,kurtyny,plyta obornikowa,zbiornik,woz paszowy to sa to jak najbardziej realne szacunki.

Myślałem o robocie ale.... A znacie cenę robotów?

A i mówicie, że ruszta są lepsze od głębokiej ściółki? A ma ktoś z was jedno lub drugie rozwiązanie?

GRGOJ    18

1. do robota jest określona liczba krów 60-70. Czyli już 80 nie będziesz tam trzymał, chyba że wcześnie będziesz je zasuszał :)

2. co do wyboru głęboka ściółka/płytka/ruszta. Weź kartkę, policz ile masz ha, ile zostanie Ci pola na zboża po odjęciu TUZ i kukurydzy i jeszcze ewentualnie jakiegoś płodozmianu. Wtedy będziesz wiedział czy możesz sobie pozwolić na głęboką ściółkę, czy musisz stawiać ruszta.

3. co do ceny- są strony np. traktorpool.com milcotec.com (używane roboty z Danii) allegro.pl itd. Wejdziesz na te strony, spiszesz czego Ci potrzeba, ile betonu, ile stali/drewna na dach, jakie wyposażenie i ile ono kosztuje, okna, bramy, lampy, kable, poidła i rurki, wygrodzenia, płytki na stół paszowy. Potem to zsumujesz na kartce, podzielisz przez liczbę krów, potem zadzwonisz do banku, może Ci się uda załapać na kredyt preferencyjny, jeśli Cię tam polubią i będziesz wszystko wiedział.

4. w galerii możesz popatrzeć w dziale budynki inwentarskie na różne obory, jakie kto budował. 80% decyzji zależy od pkt. 2.

Powodzenia.

Wiadomość z agroFakt.pl

Ja osobiście bym wolał głęboką ściółkę no ale właśnie.... punkt 2. A co do używanego robota to jakoś nie jestem przekonany bo wiadomo jak to jest z używanymi maszynami, najczęściej mają ukryte wady.

lukaczmarek    265

Od tego jest serwis ale to już inny temat. jak chcesz dowiedzieć się więcej to poszukaj na forum info o robotach.

Ile kosztuje mniej więcej budowa obory wolnostanowiskowej dla ok. 100szt. bydła mięsnego, wliczając do tego kosztu roboty. Przy cenie podajcie jakie by miała wymiary.

Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Ja utrzymuje bydło na cementowej podłodze że zgarniaczami bez ściółki i wydaje mi się że jest to super rozwiązanie, bo nie używam słomy, krowy na betonie czują się pewniej niż na rusztach i mam mniej roboty bo mam tylko gnojowice. Koszt takiej obory na 130 dojnych to niecałe 2 mln(zależy od hali udojowej i od jej wyposażenia).

Edytowano przez rmiecz8

Wtedy dla mięsnych będzie taniej ponieważ nie trzeba kupować dojarek itp. A jakbyś kupował bez hali udojowej to ile byś płacił?

2mln to płaciłeś za sam budynek czy budynek z bydłem?

lukaczmarek    265

2mln to płaciłeś za sam budynek czy budynek z bydłem?

Hehe marzyciel :D

rmiecz8 a co masz na stanowiskach? maty?

Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Mam oborę wolnostanowiskową z halą udojową typu karuzela. Chciałem roboty ale jeszcze wtedy w Polsce nie było. Z kulewizną praktycznie nie mam większego problemu, co niestety na rusztach często występuje.

Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Raz na jakiś czas posypuję legowiska trocinami lub słomą w postaci sieczki, ale przeważnie są tylko puste maty.

elemer    9

A możesz wstawić zdjęcia mat? Może napiszesz kilka słów o karuzeli, cena wydajność liczba stanowisk itp ;)

Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Na karuzeli mam 24 stanowiska i swoje stado doję w niecałą godzinę. Koszt takiej karuzeli to ponad 900 tys. złotych. Zainwestowałem i mam nadzieję że się zwróci. Pan Banach z Kalinowa ma podobną tylko chyba większą i z lepszym wyposażeniem.

Te maty co ja mam to są rozwijane na legowiska (jedna mata). Zdjęcia prześlę jak nie zapomnę zrobić, ale się postaram.

rmiecz8 mówisz, że koszty obory na 130 krów to niecałe 2 mln ale łącznie z halą udojową? No i wydaje mi się, że to rozwiązanie co Ty masz czyli karuzela jest droższa niż zwykła dajmy na to "rybia oś"?

Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Ale z tańszą halą. Moja kosztowała około 2.5mln

GRGOJ    18

szkoda, że nie doczekałeś robotów, bo chyba wyszłoby Ci tak samo kosztowo, a roboty mniej.

Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Z jednej strony żałuję a z drugiej to musiałbym selekcjonować stado i pozbyć się tych sztuk, które mają nierówne wymię lub nisko położone, a krowa która dała mi 100tys. takie właśnie ma i nie chciałbym się jej pozbywać. A przecież i tak doją moi pracownicy i ja do tego mało się odzywam, więc czasu na dojenie nie tracę i mogę się spokojnie wyspać. Kosztowo wyszłoby około 300tys. drożej, bo musiałbym montować 2 roboty i jeśli nawet to tylko Lely Astronaut A4.

elemer    9

A masz poczekalnie? Krowy są ustawione jak w rybiej ości czy bok w bok? Jakiej firmy karuzela?

Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Karuzela firmy GEA (westfaliasurge), krowy ustawione bok w bok i zrobiłem bez poczekalni. Nie trzeba krów podganiać, bo same przychodzą (ewentualnie pojedyncze sztuki) a moim zdaniem krowy nie zbyt dobrze czują się w poczekalni.

elemer    9

Nareszcie ktoś popiera moje zdanie, też uważam że poczekalnia to nie konieczność. Zgadniasz krowy miedzy legowiska a potem schodzą przy stole paszowym? Bardzo Ciekaw jestem jak masz to rozwiązane.... Jeśli możesz wstaw jakieś fotki :) Obora 6 rzędowa? Masz podział na grupy żywieniowe? Jeśli tak to jak to zorganizowałeś?

Edytowano przez elemer

Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Mam podział na grupy żywieniowe. Krowy słabsze znajdują się po drugiej stronie korytarza paszowego i podczas gdy te ze strony hali są dojone to te przegania się na ich stronę. Mam trzy korytarze gnojowe: jeden tam co te krowy słabsze, a dwa pozostałe tam co te lepsze (jeden przy stole paszowym, a drugi między legowiskami) i tak właśnie przeganiam je do dojenia. Postaram się narysować i przesłać ci ten projekt.

elemer    9

Kojarze mniej wiecej jak to zorganizowałeś. Rozumiem że masz tylko 2 grupy żywieniowe? Jaką masz wydajność mleczną? Bo z tego co wiem p. Banach doi 2h swoje stado(180sztuk) Więc Twoja ma sporo większą przepustowość albo krowy szybciej się doją..

Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Pan Banach ma ponad 200 krów i o ile ja słyszałem doi w ponad 1,5h. Mam średnią wydajność 10500 l na 305 dni i doję 1h, także wydaje mi się to normalne i u mnie doją 4 osoby (jedna myje wymiona, druga zdaja pierwsze mleko, trzecia zakłada dojarki i czwarta macza strzyki w dipie).

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez zetor7745
      Zakladam temat o problemach z krowami (choroby itd)

Napisze tu od siebie na 4 przypadki ostatnie przezylo mi 2 cielaki ( w tym jedna krowa miala blizniaki) 2 krowy poronily w 8 miesiacy, jedna sie szczesliwie ocielila ale teraz cos sie z nia dzieje nie je ( napewno ketoza) a wczoraj ocielila sie jedna miala blizniaki jedno przezylo a drugie nie (napilo sie plynow w srodku) a dzisiaj zachodze o 6 do obory zaczac odpasac patrze a ona zdechla szok po prostu dostala przed snem wapna i byl weterynarz a rano kip ;/ musiala dostac porazeniapoporodowego jak z tym walczyc co jest zle pasza?? skladniki??
    • Przez leszek1000
      Mam problem z jałówką. Była pokryta 26.04.16.Termin minął,a ona nie odpuściła.Weterynarz ręką sprawdził i nie ma ciąży.Zdoiłem ręcznie i ma mleko.Wymie ma małe,ale każda ćwiartka jest naprężona i ma wielkość pięści. Czy to normalne,że jałówka ma mleko w strzykach ? Proszę o odpowiedź bo za tydzień pójdzie na sprzedasz.
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.

Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez PaulinaJakubiak
      Kupię krowy i jałówki mleczne, najlepiej wysokocielne.

Okolice Olsztyna, warmińsko-mazurskie.

Pozdrawiam Paweł 511693715
    • Przez bartekm66
      Witam
      przymierzam się do likwidacji stada krów mlecznych 10 szt
      zmusza mnie do tego brak rąk do pracy... zostałem na gospodarce sam (żona poszła do pracy, mama mi trochę pomagała ale "podupadła" na zdrowiu)
      mam takie pytanie ... co w zamian.. produkcja roślinna sama nie bardzo wchodzi w grę bo słabe ziemie..
      co radzicie?