in2dex

Podatek dochodowy w rolnictwie

Polecane posty

in2dex    0

Witam.

Opracowywana jest ustawa odnośnie wprowadzenia podatku dochodowego w rolnictwie. Planowany czas wprowadzenia to styczeń 2013rok. Czyli za niecały rok.

 

Co to oznacza?

Oznacza to, że od każdego miesięcznego zysku (przychody-koszty) będziemy płacić 18% państwu, a w indywidualnych sprawach nawet więcej. Większość nas będzie musiała podpisać umowę z biurem księgowym i dobrze kombinować.

 

W praktyce:

Nasze np30ha gospodarstwo przynosi ok 10.000tys zysku (robocizna itp.) od tego trzeba oddać 18%. Dostajemy dopłaty z UE ok 30tys zł i od tego również będziemy musieli oddać 18%.

 

Koszenie zboża przez sąsiada, usługi np. belowanie nie będziemy mogli wliczyć w koszty bo nie można rozszerzyć działalność PKB na rolno-usługowo...

 

Szykowany jest bicz na nasze plecy z jednej strony KRUS, a z drugiej podatek dochodowy+gruntowy.

 

Nie możemy na to pozwolić i jak będzie potrzeba musimy wjechać do wa-wy ciągnikami..

Proszę o dyskusje.


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martini89    4

Chyba coś pokręciłeś , z tego co wiem to dopłaty nie podlegają opodatkowaniu, a podatek gruntowy zostanie zastąpiony dochodowym.

 

I najpierw przez rok bedzie prowadzona rachunkowość ,a dopiero od 2013 dochodwy.

Edytowano przez martini89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PLis87    2

Trochę przesadzasz.Dopłaty nie będą opodatkowane.Wydatki poniesione na usługi będzie można wrzucić w koszty(będzie potrzebna do tego faktura) o ile sąsiad ma zarejestrowaną dodatkową działalność.Jeżeli wprowadzą podatek dochodowy to gruntowego nie będzie.

 

Większość rolników nie będzie miała problemów z wykazaniem że ich dochody są śmiesznie niskie bądź nie ma ich wcale.

Biuro rachunkowe też nie jest jakimś nie wiadomo jakim wydatkiem 150-200zł/mies (to też można wrzucić w koszty) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Nie przesadzajcie. Spisywać wydatki to przecież musicie i tak sami. A na koniec miesiąca kalkulator i liczymy ile wyfrunęło z portfela. Wynik odejmujemy od przychodów i gotowe. A Jak będziesz spisywać to np w exelu to sam ci wyliczy na bieżąca dochody. Niestety wiąże to się z kolejnymi papierami i zawracaniem głowy...


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PLis87    2

@andrzej2110 ale za te 150pln masz spokój z kontrolami z US.Zawozisz faktury do biura i oni się resztą zajmują, a ty zajmujesz się swoimi obowiązkami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Kontrole tak czy tak mogą być i zapewne będą... Nie znam kosztów takich usług ale nawet te 150 zł to w ciągu roku masz 1800 zł. Za to kasę możesz kupić około 320 litrów ropy.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Senator    45

Ja myślę że ten podatek nie będzie taki zły. Dopłaty nie mogą być opodatkowane, a amortyzacja wszystkich maszyn i budynków znacznie obniży zysk gospodarstwa.

 

@Andrzej docenisz pracę biura rachunkowego wtedy, kiedy US dowali ci karę (nie życzę nikomu) ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PLis87    2

Przy korzystaniu z usług biura, US rozmawia z pracownikami z biura a nie z jakże skorymi do takich rozmów rolnikami.W zeszłym roku opłata wynosiła 122pln(jak dobrze pamiętam) brutto.

 

Czy ktokolwiek słyszał jak będzie z kredytami z MGR ,tymi na zakup gruntów i innymi , będą będą wliczane do kosztów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Senator    45

Na razie to chyba nie wiadomo, z tego co wiem Ministerstwo Finansów dopiero pracuje nad naszym przyszłym podatkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Lepiej rozliczać sie samemu, bo i tak żadne biuro nie ponosi odpowiedzialnosci za złe rozliczenie bo ty sie pod tym podpisujesz i zostanie troche kasy w kieszeni, jak sie nie kombinuje to nie ma sie czego bać. Lepiej dla "prawdziwych rolników" bedzie podatek dochodowy bo wtedy nikt nie bedzie sie czepiał że rolnik ma tak dobrze. Dopłaty z uni nie mogą byc opodatkowane, tylko te z Polskiego budżetu, ale ich jest niewiele.

Edytowano przez poosa21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Wy naprawdę myślicie że jak zostanie wprowadzony podatek dochodowy to automatycznie "ci z miasta" przestaną się czepiać ? :D -a dopłaty to pies ?W imię polepszenia stosunków z miastem-czyt. "no wreszcie chamy zostały opodatkowane-a dobrze im tak"-jesteście gotowi "się podłożyć" ?

A ja głupi z miasta nawiałem na wieś przed zalewem biurokracji :D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rollo29    81

Do @ in2dex możesz podać zródło swojej wiedzy na temat tej ustawy ,masz dostęp do projektu czy powtarzasz plotki.Jeśli widziałeś tą ustawę to podziel się nią z nami?!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PLis87    2

Zawsze lepiej dopilnować samemu "swoich spraw" , ale nie każdy będzie w stanie to ogarnąć , w szczególności bardziej leciwi farmerzy.

 

Ciekaw jestem ile tak naprawdę zarobi na podatku dochodowym budżet, bo przecież czy mniejsze gospodarstwo czy większe trzeba płacić podatek rolny,a dochodowego wszyscy nie będą płacić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

nie piszcie bzdur odnośnie biur rachunkowych bo jakie biuro co ma 200-300 firm do rozliczenia sobie nie pozwoli na błędy......... jeden źle obsłużony i po dobrej opinii biura... po za tym zapominacie o najważniejszym księgowe z takich biur rachunkowych znają się z ludźmi ze skarbówek więc umieją załatwić jak jest źle żeby było dobrze..... a my sami jak coś nakręcimy to z kim będziesz gadał..?? po za tym nie ma co panikować bo przy pomocy biura to zajmuje tylko raptem 10 minut w miesiącu zanieść faktury resztę robią oni... no i pilnować.... jak wprowadza dochodowy ..... żeby nie płacić podatku...... po za tym kto będzie miał tyle odwagi żeby to wprowadzić .......wiecie... ile wtedy mogło by się zbóż palić na najgorszych glebach 5-6 klasa, żeby nie zbierać i jednocześnie nie wykazywać dochodu ?? a to tylko jeden z przykładów, zaraz drobiarze by zrobili szara strefę i brali zboże bez kwitu bo kto by to miał sprawdzać??? GOPS-y to by pękały od podań rolników i zapomogę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Poszukaj sobie artykułów jak to biura rachunkowe nie ponosza odpowiedzialnosc za błędy. Tylko przedsiębiorca musi bulić z własnej kieszeni, a później sprawy w sądzie. Ja Dzis rano w ciagu 20 minut wypełniłem deklaracje za styczeń i zawiozłem do US. Cały mój czs który poscięcam na US w miesiacu to max 2 godziny. Ale jak ktos nie ma głowy do tego, to wtedy biuro go wyręcza we wszystkim. Ja licze każdą złotówke, nie po to zarabiam zeby kase marnowac na takie coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

possa21 każdy zrobi jak uważa, ja osobiście nie mam do tego głowy i dlatego się zdecydowałem na biuro po za tym jestem z wykształcenia rolnik a nie matematyk i księgowy ........ każdy będzie podejmował decyzje jak ta kwestię rozliczać indywidualnie... mi osobiście biuro odpowiada... pytanie tylko jakie oni przepisy wymyślą, bo skoro każdy rolnik wie jak zrobić żeby nie wykazać dochodu to nasuwa się pytanie jakie zaostrzenia będą w ustawach, żeby jednak zmuszać do płacenia.....

bo raczej będzie to wprowadzone, żeby budżet zyskiwał a nie tracił...... i na pewno nie dla dobra rolników bo ktory rząd był za tym aby rolnika było lepiej ?

Edytowano przez 1piotr1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Jakie by te przepisy nie były to i tak Polak potrafi

Żeby rolnikom było lepiej to musieli by tam rolnicy zasiadać a przynajmniej mieć większość głosów.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Tak dla sprostowania podatek gruntowy zostanie ale będzie działał na innych zasadach i nie będzie wielkim pokrzywdzeniem bo w końcu przedsiębiorstwa też płacą podatek od nieruchomości, gminy z czegoś żyć muszą...

 

Dopłaty z UE nie mogą być opodatkowane i nie będą chociaż dla części rolników będą opodatkowane pośrednio ponieważ dopłaty=nawozy, ŚOR=plony=przychód=podatek od przychodu ale część rolników która woli kupić sobie samochód zyska...

 

Jeśli komuś się wydaję, że będzie mógł łatwo kombinować na podatku dochodowym to jest w błędzie... Wszyscy myślą wykażę 10 tys. przychodu coś zakombinuję zapłacę mały podatek... Oczywiście należy rozpatrywać tutaj co najmniej dwa przypadki rolnika, jeden nie inwestuje a drugi inwestuje... Z 10 tys. przychodu to co najwyżej można kupić sobie taczkę albo widły, wykazując taki przychód zapomnijcie, że jakiś bank da wam kredyt na maszyny a nawet jak będziecie chcieli kupić za swoje to US na pewno się zainteresuje skąd macie na to pieniądze skoro taki mały przychód, kredyt tutaj nie poratuje bo comiesięczna rata wyjdzie większa jak przychód i już widzę jak się tłumaczycie... Jeśli ktoś będzie kombinował z głową i nie inwestował czy kupował fajnych samochodów to będzie sobie radził z US... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Powyższemu postowi nie można odmówić logiki.Nigdy jakoś nie słyszałem o tym aby następne obciążenia fiskalne były wprowadzane po to aby ulżyć doli jakiejkolwiek grupy społecznej-no chyba że panującej :D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

witam

 

od roku jestem na tzw vacie i mam pytanie od jakiej sumy będzie naliczane te 18 % ??

 

Dla przykładu , sprzedaż na kwartał 10700

Zakupy 1000l diesla , podatku ok 1100zł , czyli jestem do przodu 400zł

Tak bylo do tej pory. A te 18 % to będzie od różnicy tj 10000 - 6000zł za ropę?? czy się mylę ? dodatkowe 720zł do US?


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Wszystko co sprzedałeś minus wszytko co kupiłeś. Jeżeli wiecej sprzedałeś niż kupiłeś to od różnicy zapłacisz 18%. A jak wiecej kupiłeś niż sprzedałeś to nic nie płacisz, tylko idziesz do MOPS po zapomogę.

Czyli sprzedaż za 10.000zł a kupiłes (opłaciłeś) za 9.000, czyli 10.000 - 9.900 = 1.000 z tego zapłacisz1 18% czyli 180zł.

Sprzedaż za 9.000 kupno za 10.000 czyli 9.000 - 10.000 = -1000. Z tego nie zapłacisz podaku bo nie miałes dochodu. Oczywiscie to bedzie rozliczenie roczne wiec kwoty bedą o wiele wyższe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

witam

 

od roku jestem na tzw vacie i mam pytanie od jakiej sumy będzie naliczane te 18 % ??

 

Dla przykładu , sprzedaż na kwartał 10700

Zakupy 1000l diesla , podatku ok 1100zł , czyli jestem do przodu 400zł

Tak bylo do tej pory. A te 18 % to będzie od różnicy tj 10000 - 6000zł za ropę?? czy się mylę ? dodatkowe 720zł do US?

 

Kwoty netto.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barrybond    2

No dobrze dobrze, ale co z amortyzacją budynków i sprzętu? W jaki sposob to bedzie sie odbywac, bo jezeli ktos kupił maszyny za 100tys netto plus wybudował jakis budynek za kolejne 100tys przykladowo rok temu, to w jaki sposob bedzie to amortyzowane? Przeciez firmy kupuja luksusowe auta dla prezesow i wliczają je sobie do kosztow przez 3-5lat, tak samo budynki, dzieki temu nie placa w ogole podatku. Jak teraz to bedzie weryfikowane, jezeli traktor bedzie amortyzowany 7 lat. Jezeli byl kupiony przykladowo 1 stycznia 2011 to od 1 stycznia 2014 bedzie jeszcze 4/7 kwoty do wliczenia do kosztow. Czy oczywiscie najpierw arimr hojną reka rozdawal doplaty do traktorow ktore 5krotnie przywyzszaly wymagania rolnika zadluzajac go na kilka lat a pozniej nie dosc ze bedzie splacal kredyt to jeszcze pewnie nie bedzie mogl wliczyc go do amortyzacji a tym samym dojdzie mu jeszcze podatek dochodowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez czesio1612
      Witam czy spotkaliście się z irracjonalnym wzrostem hektarów przeliczeniowych w waszych gospodarstwach w porównaniu do roku poprzedniego? Nie wiem co dzieje się w starostwie bo jeszcze tam nie byłem, ale wzrost z 3,6, na 4,7 hektara przeliczeniowego to przesada! gospodarstwo powiększyło się o 68arów porośniętej kilkunastoletnim lasem( oczywiście samosiewy) działki. Obecnie jest to lekko ponad 20ha hektarów fizycznych w IV okręgu podatkowym przy glebach w przeważającej części klasy VI, trochę V i ze 3ha łąki ujętej jako klasa IV... Zawsze było 3, 09 ostatnimi czasy już 3,68, a w tym roku 4,7 hektara przeliczeniowego przy prawie nie zmiennej powierzchni fizycznej. Pani w gminie zajmująca się podatkiem niewiele potrafiła wyjaśnić i odsyła do starostwa( 14 dni na odwołanie się od tej decyzji o podatku) bo podobno działki pod zabudową ujeli przy przeliczaniu na hektary przeliczeniowe i stąd taki wzrost! Nie wiem czy tylko w mojej gminie takie rzeczy czy już wszędzie? Mam nadzieję że ktoś wie jak to wyjaśnić
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj