TTjarek

Sól drogowa na pole

Polecane posty

TTjarek    1

Czy sól drogową można stosować na pole jak nawóz? Pytam się bo jest możliwość kupienia 1tony za 200zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

a po co ci zanieczyszczony chlorek sodu?

Jakie rośliny według ciebie potrzebują chloru i sodu w dużych ilościach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichy84    28

no tania rzecz a chwasty popali ;) jak na pole jak plaża bedzie wyglądać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Sól drogowa to nie to samo co sól potasowa. Jedna zawiera chlor którego rośliny pobieraja bardzo małe ilości a druga potas który jest roślina niezbędny. Tak więc stosowanie soli drogowej na pola nie dość, że mija się z celem to jeszcze jest bardzo szkodliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

To sól potasowa ( KCl ) już nie zawiera chloru , ciekawe . W podstawówkach już nie ma chemii ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafff24    27

swoją drogą czytałem kiedyś publikację naukową o możliwości zastapienia do pewnego stopnia potasu własnie sodem, ze względu na nieco podobne właściwości, a dużą różnicę w cenie,

wnioski były ogólnie takie, że w niewielkich ilosciach sód do pewnego stopnia jest w stanie "zastapić" potas, nie całkowicie, może to jeszcze gdzieś znajdę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
locke    293

To jest dobre na jakiś nieużytek gdzie chwasty są.Sypiersz póżniej głąboka orka i na wiosnę siew.


Siema :)
Sprzedam dwie felgi 18.3 R30 do kombajnu Bizon,Claas,Fortschritt i innych, ciągników Ursus,Zetor,Fortschritt i innych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Duże zapotrzebowanie na sód mają buraki cukrowe, częściowo zastępuje potas, zwiększa plon i zawartość cukru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jeżeli chcecie się przekonać jaki wpływ na glebę ma sód to weźcie trochę gleby do 2 naczyń. Do 1 wsypcie wapna, może być kreda. Do 2 naczynia wsypcie sody oczyszczonej. Zalać wodą, dokładnie wymieszać, poczekać kilka min aż roztwór będzie klarowny. Wyniki będą bardzo widoczne.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mawit06    6

To sól potasowa ( KCl ) już nie zawiera chloru , ciekawe . W podstawówkach już nie ma chemii ?

Przecież kolega pytał o sól drogową NaCl chlorek sodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Kolego @mawit06 , przeczytaj post przed moim postem (ze zrozumieniem ) i dopiero bierz się za pisanie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mawit06    6

W sumie budowę mają podobną ale KCl jest potrzebna a NaCl zbędna. http://pl.wikipedia....C3%B3l_potasowa http://pl.wikipedia....Nawozy_potasowe Słone ziemie mamy na pomorzu i raczej pożytku z nich niema. Oglądałem program o Czernobylu, według naukowców drzewa zamiast potasu i fosforu pobierały pierwiastki radioaktywne, i też rosły.

Edytowano przez lukaczmarek
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

" Jedna zawiera chlor .....a druga potas " . Mój post (6) był odpowiedzią na cytowane stwierdzenie z postu 5 i koniec , czy to tak trudno zrozumieć ? Soli drogowej mam dość :wacko: i proszę już mnie nie cytować .

Edytowano przez fezoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Jak ludzia nie szkodzi taka sól to można sypać w pole. (to żart oczywiscie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

W sasiedniej wiosce dalja to na TUZ i mowia ze rosnie dobrze. Nie wiem ile w tym prawdy bo na oczy nie widzialem ale nie wiem tez czy na dluzsza mete nie wyjalowi to ziemi... Pozytywne jest to ze jest tanie i moze byc tego pod dostatkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel1004    0

Szkodliwość soli drogowej[edytuj | edytuj kod]

"Sól drogowa negatywnie wpływa na środowisko naturalne, odbarwia i niszczy obuwie oraz betonowe elementy infrastruktury drogowej (krawężniki, płytki chodnikowe, kostkę brukową, itp.), a także przyśpiesza korozję podwozi i karoserii aut. Wzrost stężenia soli w glebie uniemożliwia korzeniom roślin pobieranie wody[2], w konsekwencji powodując ich karłowacenie i usychanie. W państwach Skandynawii, ale również w niektórych miastach w Polsce, zakazuje się sypania soli na chodniki[3].

Jako alternatywę dla chlorku sodu stosuje się chlorek wapnia wzbogacony m.in. substancjami hamującymi korozję oraz utrzymującymi właściwą kwasowość[4]. Chlorek wapnia jest skuteczniejszy w niskich temperaturach i mniej szkodliwy dla roślinności[5]." 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj