goodkat

ziemniaki bardzo wczesne

Polecane posty

włodek    16

No właśnie nie, irys u mnie rdzy nie ma nic ale za to są lata i działki na których jest parch. Ale w tym roku już zaobserwowałem czym to jest spowodowane. Ja ziemniaka zawsze sadzę po życie bo z żyta jest dużo słomy i dużo próchnicy. I dokładnie w miejscach, gdzie żyto mi wyległo i było strasznie gęste, był właśnie parch. A później trafiłem na jakiś artykuł gdzie pisali, że parcha w ziemniaku bardzo często powodują nieprzegnite resztki pożniwne i jak zacząłem drążyć temat o faktycznie tak jest i to by się zgadzało. Bo na części pola gdzie słoma była mniejsza i rzadsza, nie było nic, czysto. Tam gdzie było gęsto i jeszcze wyciągały się resztki jak wiosną szykowałem pod sadzenie, był parch. W tym roku po życie słomę oddałem żeby jej nie ciąć bo i tak wysoko mi kosił więc próchnica będzie a od tego sezony, kończę z żytem. Tylko pszenica i owsa zasieję kilka ha bo u mnie teraz w okolicy trochę stadnin się porobiło i jeżdżą i szukają właśnie owsa na paszę także będzie zbyt. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bielik jest pyra dużo zadsza od bella rosy i krótko się gotuje. d*py on nie urywa. Jedyny plus że ładnie planuje. U mnie ludzie tego nie chcieli. Mówili że błoto w garze. 

Bielik jest pyra dużo zadsza od bella rosy i krótko się gotuje. d*py on nie urywa. Jedyny plus że ładnie planuje. U mnie ludzie tego nie chcieli. Mówili że błoto w garze. 

Bielik jest pyra dużo zadsza od bella rosy i krótko się gotuje. d*py on nie urywa. Jedyny plus że ładnie planuje. U mnie ludzie tego nie chcieli. Mówili że błoto w garze. 

Bielik jest pyra dużo zadsza od bella rosy i krótko się gotuje. d*py on nie urywa. Jedyny plus że ładnie planuje. U mnie ludzie tego nie chcieli. Mówili że błoto w garze. 

Bielik jest pyra dużo zadsza od bella rosy i krótko się gotuje. d*py on nie urywa. Jedyny plus że ładnie planuje. U mnie ludzie tego nie chcieli. Mówili że błoto w garze. 

Bielik jest pyra dużo zadsza od bella rosy i krótko się gotuje. d*py on nie urywa. Jedyny plus że ładnie planuje. U mnie ludzie tego nie chcieli. Mówili że błoto w garze. 

Bielik jest pyra dużo zadsza od bella rosy i krótko się gotuje. d*py on nie urywa. Jedyny plus że ładnie planuje. U mnie ludzie tego nie chcieli. Mówili że błoto w garze. 

Bielik jest pyra dużo zadsza od bella rosy i krótko się gotuje. d*py on nie urywa. Jedyny plus że ładnie planuje. U mnie ludzie tego nie chcieli. Mówili że błoto w garze. 

Bielik jest pyra dużo zadsza od bella rosy i krótko się gotuje. d*py on nie urywa. Jedyny plus że ładnie planuje. U mnie ludzie tego nie chcieli. Mówili że błoto w garze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

Kurde, to może jednak źle zrobiłem że to wziąłem :/. Na szczęście jeszcze nie płaciłem bo dopiero pod koniec listopada mają być płatności. A nie masz tego bielika jeszcze trochę żebym mógł od Ciebie kupić kilka kg i żebym spróbował jakie to jest w smaku? 

Edytowano przez włodek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

W zastępstwie irysa to Arrow ale nigdzie nie idzie kupić. Znów badań nie przeszedł. Volare też błoto w garnku. Nie polecam

Jeśli ci nie przeszkadza czerwona skórka to bierz Rudolf i Ricardo. Ricardo jeszcze w czerwcu sprzedawałem i był twardy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

No ja się trochę przestraszyłem teraz tego bielika bo nie chcę też stracić klientów których mam od lat i którzy zdarzało się że odchodzili ale po roku znowu wracali bo im mój irys po prostu smakował. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

U mnie też irys idzie ale wydajność słaba. Irys 35 ton z ha Arrow  Rudolf 70 ton. Te same koszty nawożenie oprysków 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16
7 minut temu, cinek1808 napisał:

U mnie też irys idzie ale wydajność słaba. Irys 35 ton z ha Arrow  Rudolf 70 ton. Te same koszty nawożenie oprysków 

No dokładnie u mnie ten sam problem. Tylko ja nawet tych 35t nie mam bo zazwyczaj mi wychodziło średnio 31 - 32t. Zależy od roku. I irys strasznie u mnie nierówny jest. Pod krzakiem potrafią być 2 duże i mnóstwo małych. Strasznie nierówno u mnie ten irys rośnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16
7 godzin temu, 1204198524051986 napisał:

Irys to jedna z najlepszych smakowo pyr. Arrow się z nim nie równa. 

A bielik w smaku jest kiepski? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

On miał go wcześniej niż jeszcze zarejestrowali nazwę dla tego ziemniaka. Trzeba traktować go z przymrużeniem oka. 

Zainteresuj się ziemniaki sifra. Biała sypka , tylko pozna. 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem go w tym roku. Tylko 2 ha. 

Na próbę. Wg mnie to lipa. Jest dużo zadszy od bella rosy. Ludzie tego nie chcieli. Jak za mówiłeś to spróbuj, lecz ja nie polecam. Plusem jest to że jest sporo pod krzakiem. Plön wyrównany. Nie ma drobnej pyry pod krzakiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka odmian które wsadziłem na próbę po 2-3 ha. Najlepsze na wczesnego są odmiany holenderskie. Bielika nie polecam. Ale każdy sądzi jakie chce i kiedy chce. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16
58 minut temu, tomek84pl napisał:

Ludzie? ty przeciez na tiry sprzedajesz a nie na worki w detalu

Ale kto? Ja? Ja nie sprzedaję na tiry. Ja sadzę co roku 2ha ziemniaka i wszystko sprzedaję w detalu. Okoliczne bazary + mam podpisane stałe umowy z kilkoma sklepami, szkołami i przedszkolami, gdzie wstawiam. Także u mnie 100% detal. Jak mam naprawdę dużo (tak miałem w zeszłym roku gdzie zasadziłem irysa na lepszej działce i sypał naprawdę grubo i odrzutu nie było praktycznie nic), to wtedy biorą ode mnie znajomi handlarze w takiej cenie żebym i ja zarobił i oni nie byli stratni. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16
1 godzinę temu, 1204198524051986 napisał:

Miałem go w tym roku. Tylko 2 ha. 

Na próbę. Wg mnie to lipa. Jest dużo zadszy od bella rosy. Ludzie tego nie chcieli. Jak za mówiłeś to spróbuj, lecz ja nie polecam. Plusem jest to że jest sporo pod krzakiem. Plön wyrównany. Nie ma drobnej pyry pod krzakiem. 

A masz go jeszcze żeby sprzedaż ze 3kg na spróbowanie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PAN88    1759
2 godziny temu, cinek1808 napisał:

On miał go wcześniej niż jeszcze zarejestrowali nazwę dla tego ziemniaka. Trzeba traktować go z przymrużeniem oka. 

Zainteresuj się ziemniaki sifra. Biała sypka , tylko pozna. 

No i do jedzenia najlepsze na wiosnę. Wcześniej bynajmniej mi nie smakują

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek0406    122

Arizona też jest biała i sypka, plonem i wielkością na głowę bije inne odmiany, ale w smaku też nie najlepsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek0406    122

Panowie zostało mi wapna weglanowego z Morawicy, i zastanawiam się czy nie rozsypać tego teraz pod ziemniaki na zaorana ziemię? Na ściernisko rozsypałem po tonie na hektar wapna granulowanego, i na to poplon który teraz zaoralem. W tamtym roku pH wyszło 4,8-5,5. Wiem że kiedyś jak rozsialem wapno wiosna pod ziemniaki to były parchate ale jak to się ma do tego jakby to rozsiać teraz zimą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelJD    17

Miałem corinne w tym sezonie. Bardzo dobrze się sprzedawała, zamówiłem sadzeniaka na przyszły sezon też w a klasie. Zaczynałem z pod włókna, potem tradycyjnie sadzony. Potem miałem Queen anne w sprzedaży, teraz zaczynam aż do wiosny wege. Corinna złapała lekki parch na gliniastych górkach, ale bez problemu poszła w worku. Plonowanie ok, u mnie bez nawadniania, poradziła sobie lepiej od wegi na tym samym polu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16
Dnia 27.10.2022 o 17:05, 1204198524051986 napisał:

Ja miałem bielika. Jest to pyra rzadka, która się rozgotowuje. To minusy. A z plusów to dużo tego pod krzakiem i dobrze rośnie. 

Dzwonili do mnie właśnie w piątek w sprawie tego bielika, jeszcze potwierdzali zamówienie. Zapytałem ich o to rozgotowywanie. Nie wiem na ile można ufać handlowcowi ale był bardzo mocno zdziwiony bo mówi że mają klientów którzy biorą od nich nawet w tym roku po 2 - 3 tony tego bielika, brali też w zeszłym roku i jak zbierali po pierwszym roku od sprzedaży (bo to dość świeża odmiana), opinie klientów to różne ludzie wskazywali uwagi ale nigdy nikt nie powiedział że ziemniak się rozgotowuje. Także zostawiłem te 300kg tak jak zamawiałem. Zrobię próbę i zobaczymy. Jak nie będzie szedł i faktycznie będzie słaby, zmienię za rok na coś innego. Profilaktycznie dokupiłem jeszcze tonę kwalifikatu irysa. Resztę sadzeniaka irysa mam z własnych zbiorów. Ale tak jak mówię, chcę znaleźć jakąś dobrze plonująca odmianę, która będzie się dobrze sprzedawała i planuję pozbyć się irysa bo już chyba na moich ziemiach się wyrodził. Z roku na rok gorzej plonuje i mocno choruje. 

Edytowano przez włodek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez PokladWlkp
      Dyskusja o aktualnych cenach ziemniaków przeniesiona do wątku o 2014 roku http://www.agrofoto....ew__getlastpost
       
      Wątek o cenach ziemniaków w 2013 roku do przeczytania tu: http://www.agrofoto....iemniakow-2013/
       
      Witam. Interesuje mnie ceny ziemniaków? Jakie sa obecnie u Was, a także jak prognozujecie na kilka najbliższych miesięcy, czy cena pójdzie jeszcze w górę? Interesują mnie oczywiście odmiany jadalne. Jak wg Was jest z ilością ziemniaków w Polsce? Czy jest ich wystarczająco? Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź.
    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mrbarti44
      jaka jest grupa producencka dżeli
    • Przez jolanta1959
      Ceny ziemniaków w 2013 roku do sprawdzenia w wątku: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72466-ceny-ziemniakow-2013/
      Dyskusja o cenach ziemniaków w poprzednich latach http://www.agrofoto.pl/forum/topic/1313-ceny-ziemniakow/
       
       
       
      Ceny sadzeniaków jak na razie około 1400 zl za tone
      .
    • Przez damii1
      Dyskusja o aktualnych cenach ziemniaków przeniesiona do wątku o 2014 roku http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72464-ceny-ziemniakow-2014/page__view__getlastpost
      Wątek o cenach ziemniaków we wcześniejszych latach: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/1313-ceny-ziemniakow/
       
       
       
      ciezko powiedziec... ale moze 80gr bedzie
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj