Senator

Przydomowe Biologiczne Oczyszczanie Ścieków (PBOŚ)

Polecane posty

Senator    45

Witam, tak jak w temacie, ma już ktoś, macie może w planach? W mojej gminie jest jakiś projekt na dofinansowanie PBOŚ, złożyliśmy na to papiery, koszt jaki mamy ponieść to podobno tylko badanie gruntów. Jak sytuacja wygląda u was? Zachęcam do wymiany spostrzeżeń na ten temat :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

w mojej też to jest. Albo raczej było. Przed ostatnimi wyborami samorządowymi zaczęli chodzić, mapy i projekty robić. A po wyborach przetarg na wykonanie unieważnili i temat ucichł. Miały być 2 wsie tak skanalizowane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomu    5

Trochę siedziałem w tym temacie kiedy pracowałem w gminie, a jeśli chcą wam wybudować praktycznie za darmo to brać, ale zależy jaka ona ma być. Zasilana prądem czy naturalna bez elektryki?


Kopiowanie, używanie i rozpowszechnianie zdjęć jedynie za zgodą autora!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalipso156    2

ja jestem szcześliwym posiadaczem takiej oczyszczalin właśnie z takiego projektu jak mówicie. koszt jaki my ponosiliśmy to bylo coś koło 2tys. zakładali oczyszczalnie mechaniczną nie biologiczną. Naprawdę fajna sprawa samo się pompuje i praktycznie niema potrzeby zaglądania do niej. mam już ją jakieś 1,5roku i naprawdę gorąco polecam. jedyny mankament jaki w niej znalazlem to taki że trzeba używać szarego papieru do du.. ponieważ inny nie rozpuszcza się i zosaje na specjalnym sicie które po jakimś czasie zapycha się i blokuje rure doprowadzającą ścieki i strasznie capi w domu. moim zdaniem to szambo ktore ja mam jest lepsze od tego z sączkami ponieważ:

1 przy montażu nie rozkopują polowy podwórka aby rozłożyć sączki

2 nie ma potrzeby sypania jakiś bakterii(na to konto pobiera energię do napowietrzacza).

3 nie zapychają/zamulają się sączki

4 możliwość możliwość zastosowania na lekko podmokłych działkach(tylko że wtedy mamy większy kopiec na działce)

naprawdę gorąco polecam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siema. Ja mam tą oczyszczalnie powiem tak jak masz to robić i masz zbiornik to oni Ci go odcinają to jest bez sensu. Ponieważ kiedy się ta oczyszczalnia popsuje albo zamarznie to jest lipa. My na to nie pozwoliliśmy nie chcieli założyć trójnika ale ich namówiliśmy. niby zrobi spadek i w ogóle ale ostatnio jak patrzyliśmy to rury zamarzły i musieliśmy wylewać na własną rękę wiec radzie nie odłączać tego zbiornika w razie czego. mam ja niecały rok nic narazie się nie popsuło papy działają ale ten spadek...

widziałeś w ogóle jak to wygląda??

 

mam tą co @Members

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursus11    57

Też posiadam takową oczyszczalnie. Tak jak wcześniej było mówione był to projekt z gminy koszt około 2 tyś. Tylko jest jeden duży minus nie może ona być na ciężkiej ziemi. U nas niestety na takiej glebie jest i zbiornik już jeden pękł. I u mnie tez się zapycha. O tym papierze nie słyszałem ale trzeba spróbować. A i minusem jest to że powstaje kopiec koło domu..... Jak na razie dobrze oczyszcza. Powiem tak jak macie okazje to bierzcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro
Napisano (edytowany)

Ja mam taką oczyszczalnię(Turbojet) od 10lat. Fajna sprawa, nic nie zamarza, w mojej można używać kolorowy papier ;) -nic się nie zatyka (nie można wrzucać ręczników papierowych bo one wszystko zatykają) Obsługa ogranicza się do wywozu osadu raz albo dwa razy w roku. Trzy lata temu wymieniałem mebrany w sprężarce, poza tym nic przy niej nie muszę robić.

Radził bym się dobrze zastanowić przed kupnem oczyszczalni drenażowych bo na zachodzie niektóre kraje już zakazały ich stosowania i biorąc pod uwagę polską nadgorliwość można się spodziewać, że u nas w przyszłości też nie będzie można ich używać....

Edytowano przez lukejro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal0    33

Najlepszą oczyszczalnią jest biologiczna prawie zero wkładu własnego czyli pracy ,tylko raz na 2 lata trzeba wybrać ''syf'' z osadnika.Do wyboru jest oczyszczalnia z kopcem filtracyjnym , drenażem lub oczkiem wodnym,Jeśli grunt gdzie będzie oczyszczalnia słabo przepuszcza wode należy go wymienić na żwir lub piasek jeśli będzie oczyszczalnia drenażowa.A kopiec filtracyjny stosuje się tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych lub też słabo przepuszczalna gleba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zenon385    14

Ja także posiadam tą z tym kopcem nie tą z tymi studzienkami w ziemi. I mówiąc szczerze jestem zadowolony wsypuje tylko bakterie biologiczne raz w tygodniu do sedesu i jest git. A kopiec zrobiłem sobie poza ogrodzeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kameleont25    75

Też posiadam taką oczyszczalnie, ale wszystko jest fajnie jak jest lato, ale jak jest zima to drugi raz już mi to zamarzło ( wąż od zbiornika z oczyszczoną wodą do ostatniej studzienki z kamyczkami) na tym odcinku zamarza, i było poprawiane przez tą firmę co zakładali i w tym roku też zamarzło, no i jeszcze jest z tym niedobrze że żadne folie itd. niemożna wrzucać bo się może pozatykać, a tak to jest wszystko ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kameleont25    75
Napisano (edytowany)

Tak nie zamarzną ale jak jest wszystko dobrze zrobione, a jak u nas założyli tą rurę tak że jest jakby półksiężyc w którym robi sie zastój wody to nic dziwnego że zamarza, i do tego rura jest max 20-35cm pod ziemią, i teraz trzeba poczekać do wiosny i samemu poprawić żeby było dobrze a nie tak jak oni odwalić aby coś zrobić.

Edytowano przez Kameleont25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15287
Napisano (edytowany)

A czym się różni biologiczna od tej na bakterie? Ja mam od września 2010 tą na bakterie bez żadnych kopców i pomp, działa grawitacyjnie i jest super, nic nie zamarza i nic nie śmierdzi. Jedyny koszt to bakterie 42 zeta na cały rok.

Edytowano przez Rolnik1973

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Senator    45

Co do typu to jeszcze nie wiadomo, na razie to były takie wstępne przygotowania (papiery), zezwolenia, określanie na jakiej działce ma się znajdować itd.

 

Teraz z racji powolnego nadchodzenia wiosny spodziewamy się jakiegoś ruchu w tej sprawie.

 

@Rolnik1973 - sam robiłeś czy na dofinansowanie? Jaki koszt?

 

Jeszcze jedno - czy przed budową waszych oczyszczalni robiono jakieś badania? Na czym polegały? Wiem że poziom wód gruntowych ma jakieś znaczenie przy budowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15287

Senator na dofinansowanie z ue na projekt całej gminy, wkład własny 1500zł. Był jakiś gość popatrzał gdzie ma być, rozlopał kawałek dołka zobaczyć jaki grunt, spytał jak daleko do wody i tyle. Potem nanieśli na plany i robili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

nie wiedziałem że są różne oczyszczalnie. U mnie miały być takie ze zbiornikiem i sączkami. I wszędzie kopiec pod sączki bo gruntowa na wiosnę do 50 cm podchodzi. Jaka to jest bez zbiornika? A jaka bez sączków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal0    33

Ja się w gminie nie doczekałem dofinansowania na oczyszczalnie i wziołem sprawy w swoje ręce i sam znalazłem pana który je instaluje.Gmina mówiła że będzie chodził tylko architekt i będzie projektował oczyszczalnie dla każdego mieszkańca.Rury drenażowe powinny być zakopane na głębokości minimum 1,20 metra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15287

Jest zbiornik 3000l i od niego studzienka a ze studzienki 4 dreny po 20 mb, ale to wszystko schowane w ziemi że widać tylko pokrywy i odpowietrznik. Ta się nazywa grawitacyjna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

unas gnima zakupiła projekt i papiery licencyjne na montaż biologicznej oczyszczalni koszt to materiał i własna praca do 6 osób w domu wynosi 5000zł ma być z oczkiem ale jest też wersja ż drenażem montuje to się samemu pod kierunkiem specjalisty z tej firmy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lampo 60    1

Przydomowe oczyszczalnie dzieli się na oczyszczalnie:

-z drenażem rozsączającym (dla terenów o poziomie wód gruntowych ponizej 1.5m i przepuszczalnej gleby)

 

-z filtrem piaskowym ( dla terenów o wysokim poziomie wód gruntowych, ok 0,5m i nieprzepuszczalnych gleby) to samo co wyzej tylko rury ustawione na podsypce piaskowej oddzielonej od gruntu membraną izolującą

 

-hydrobotaniczną z przepływem powierzchniowym( dla działek o małej powierzchni. typowe dla domów jednorodzinnych) składa się z "kopca" i oczka filtracyjnego lub studni chłonnej

 

-hydrbotaniczną z przepływem podpowierzchniowym ( od poprzedniej rózni się tylko tym ze rosliny rosnące w "kopcu" rosną ponizej poziomu gruntu rodzimego)

 

-ze złozem biologicznym i osadnikiem wtórnym (w zbiorniku jest umieszczony materiał przez który scieki sączą się, w materiale zagnieżdzone są bakterie które przyspieszają rozkład materii i redukcję BZT5. Z osadnika wtórego wypływa woda nadająca sie do uzytku w spłuczkach, do prania, do nawadniania, do pojenia zwierząt.)

 

-komorą osadu czynnego i osadnikiem wtórnym ( prawie to samo co poprzednie. scieki sączą się przez filtr zwiru o róznej frakcji.

 

Dwie ostatnie mozna stosować na małych działkach ( nie ma regulacji dotyczącej odległosci od studni, granicy działki, budynków.

Dwie pierwsze zajmują duzo miejsca, (drenaż od 120 do 200 mb dla rodziny 5 osobowej) i duze odległosci od studni, roslin, granic działki,

Dwie środkowe są bardzo "ekologiczne" ;) Oczko filtracyjne mozna zrobić duzo większe, wpuścic ryby i cieszyć oko pięknym, naturalnym bajorkiem ;

 

Tak się składa, ze tematem mojej pracy inzynierskiej są oczyszczalnie biologiczne i naturalne metody oczyszczania ścieków;)

 

Jakby ktos miał pytania, to zapraszam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
volf    3

Pisaliście coś o kopcach. Duże te kopce muszą być, chodzi o wymiary w metrach i jeszcze odległości od budynków, stawów i działek sąsiedzkich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

powiem tak z własnego doświadczenia

moja gmina złożyła wniosek wkłąd wyniósł około 1500 zł oczyszczalnia działa rok i 8 miesięcy, wygląda to tak że najpierw robi się projekt i badania gruntu - jeżeli jest gleba przepuszczalna to zakładali sączki r rury PCV i drenaz z tłucznia i piasku pod to lub gdy gleba zwięzła kopiec naziemny, który był droższy cały z tłucznia i piasku. Do oczyszczali sa dwa zbiorniki 2 tysiące litrów pierwszy wstępnego oczyszczania drugi zasadniczego z aeratorem. W zbiornikach naziemnych dodatkowo jest przepompownia. Do kibelka sypiemy bakterie koszt około 50 zł na rok i raz na 8 miesięcy powinno się wybrac zawartość zbiorników. U mnie problem był ze smrodem musi być szcxzelna kanalizacja w domu i co najważniejsze odpowietrzenie do niej. Póki co jest ok ale firma co to robiła jechała masówkę i samo wykonanie ich mi się nie podobało i nie podoba. Terasłonz gmina weszła w nowy wniosek na kolektory słoneczne też się zapisałem a co. Jak ktoś chce mogę cyknąć focię

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafa007    5

witam. Chciałem spytać o oczyszczalnie biologiczną z osadem czynnym i odpływ za pomocą studni chłonnych tak to mi pani przedstawiła:)

Powiedział Byś mi może coś na ten temat??!! nie znam jeszcze tylko wkładu własnego to będzie dopiero jak zrobią wszystkim wyceny

ale najlepsze jest to że czas na składanie wniosku jest do jutra więc muszę to szybkawo wszystko ogarnąć:):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinekmar80    0

witam. Chciałem spytać o oczyszczalnie biologiczną z osadem czynnym i odpływ za pomocą studni chłonnych tak to mi pani przedstawiła:)

Powiedział Byś mi może coś na ten temat??!!

 

Mogę powiedzieć kilka słów w tym temacie. Sam mam oczyszczalnię biologiczną z Haby i też ma odprowadzenie do studni chłonnej:

http://www.haba.pl/o...-typu-sbrk.html

 

Oczyszczalnie biologiczne montuje się zazwyczaj tam, gdzie jest mało miejsca na działce lub przy wysokim poziomie wód gruntowych. Co więcej, na zachodzie montuje się niemal wyłącznie biologiczne, bo są uznane za skuteczniejsze od tradycyjnych. Wiem też, że jakiś czas temu dofinansowane były tylko oczyszczalnie biologiczne i chyba tak jest do teraz. Nie mogę wypowiadać się za innych producentów, bo oczyszczalnia oczyszczalni nierówna, dlatego powiem o tej, którą mam na działce:

 

1. bardzo dobrze nadaje się na niewielkie działki, gdzie zależy nam żeby zajmowała mało miejsca

2. dostosowana do trudnych warunków na działce, tzn. wysokiego poziomu wody gruntowej i gliniastego gruntu

3. niskie koszty eksploatacji (kilka złotych miesięcznie za prąd)

4. wygodna w użytkowaniu (ma wbudowany sterownik, który steruje całą pracą oczyszczalni, więc ja nic nie muszę przy niej robić)

5. wywózka osadu mniej więcej raz na półtora roku, dwa lata

6. woda na wyjściu układu przezroczysta - wizualnie wygląda jak czysta woda i nie ma zapachu

7. wbudowana pompa na wyjściu - u mnie to obowiązek, bo musiałem podnieść wodę na wypływie, żeby doszła do studni chłonnej; znajomy zrobił pochłaniacz roślinny i wykorzystał pompę do ciśnieniowego podlewania roślin na ogrodzie - ogólnie bardzo przydatna rzecz.

 

Ogółem jestem zadowolony i polecam takie rozwiązanie. I jeszcze jedno - jeżeli w pobliżu znajduje się rów albo stawek to można tam puścić wodę po oczyszczeniu, tylko tutaj ważne żeby ta woda na wylocie faktycznie miała drugą klasę. Ja odprowadzam nadmiar wody z oczyszczalni również do stawku, w którym są ryby i inne zwierzęta i żyją bez problemu, mimo wszystko to najlepszy tester. Ale się rozpisałem... pozdrawiam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam, posiadam oczyszczalnię ze zbiornikiem 4000l. z drenażami w ziemi (nic nie widać na zewnątrz oprócz 2 studzienek ) od 5 lat i nie mam z nią najmniejszego problemu .Koszt tej oczyszczalni z mojej strony 1500zł resztę dofinansowała gmina .Używam papieru jaki mi się podoba i nic się nie zatyka ,nic nie zamarza .Jedynym mankamentem jest to że nie można używać środków czystości z chlorem itp. Koszt utrzymania takiej oczyszczalni na rok to 45 zł bakterie i wywóz raz w roku osadu 50 zł .Jak najbardziej polecam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kamilek2000
      Cześć wszystkim! Mamy w planach budowę płyty drugiej płyty obornikowej w gospodarstwie. Chciałbym Was zapytać jak wygląda prawnie budowa takiej oraz czy mój pomysł z płytami ma sens. Płyta ma mieć wymiary 6m;4.5m;1.5m, pomysł jaki się narodził to zrobienie jej z płyt drogowych (1.5m w ziemi i 1.5m nad ziemią, (płyty mają wymiar 3;1.5) Około 40m3. Chciałem na początku wykopać "L" usadzić płyty, a na końcu wybrać ziemię i pod spadem wylać płytę. 1.Jakie dokumenty i pozwolenia będę musiał załatwić? 2.Od czego zacząć biurokrację? 3. Czy taka płyta spełni wymagania co do szczelności płyty? 4. Czy przy płycie obornikowej musi być zrobione szambo? Szambo posiadamy przy starej płycie oraz osobne przy chlewie, ale czy w przypadku nowej płyty muszę mieć osobne szabo. 5. Czy musi być robiony projekt czy można to zrobić na zgłoszenie np. zmniejszając na początek wielkość płyty, a później dodając elementy do "L" Nie wiem jak się za to zabrać dlatego pytam, pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź :)
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Przez 5714mf255
      witam wszystkich mam takie pytanie czym ogrzewacie domy zima stoję przed wymiana kotła i szukam wydajnego a zarazem w miarę taniego rozwiązania.
    • Przez Marcin133
      Witam. W związku z bardzo drogim opałem myślę nad ogrzewaniem domu pompa ciepła. Proszę użytkowników którzy już posiadają lub myślą o założeniu o wypowiedzenie się w temacie. Jakie pompy polecacie itd. 
    • Przez pawelxx
      witam, planuje utwardzi. podworko betonem b25 który będzie zatarty na gładko jak myślicie czy warstwa 15 cm wystarczy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj