Skocz do zawartości
adrianomtb2

przejście na ekologie

Polecane posty

adrianomtb2    0

mam 5h pola , sadzę truskawaki, ogórki i sieję zboże dopłat biore ok 5tyś. myslę przejśc na ekologie czy mi się to będzie opłacało prosze o szybka odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barrybond    2

Zalezy ile masz truskawki, jesli 3ha i sprzedajesz je jako deserowe to napewno nie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

Osalek    1

A jak to jest z ta ekologia ??

Czy sa jakieś inne wieksze dopłaty ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DoradcaKT    20

Z ekologią jest tak:

 

Zgłaszasz się do Jednostki Certyfikującej gospodarstwa eko, tam wypełniasz druki, poddajesz się kontroli, dostajesz fakturę do zapłacenia i dostajesz certyfikat rolnictwa ekologicznego-> to tak w skrócie.

 

Jeżeli po po raz 1 przystępujesz do rolnictwa eko podlegasz okresowi przejściowemu ( nie dostajesz certyfikatu że Twoje truskawki są eko tylko że są w trakcie konwersji). Po okresie konwersji ( na truskawki to chyba 2 lata ) dostajesz certyfikat i możesz sprzedawać je jako ekologiczne(wcześniej nie ). Kontroli musisz się poddawać co roku. Możesz się ubiegać o zwrot kosztów kontroli w arimr ( do 996 zł- czyli kontrola kosztowała 500zł oddają 500, kosztowała 1200 oddają 996) Jeżeli podczas kontroli okaże się, ze stosujesz niedozwolone środki ( bo jest wykaz śor i nawozów które można stosować w eko) to możesz stracić certyfikat. Do upraw sadowniczych i jakodowych jest dopłata 1800zł/ ha w okresie przestawiania i 1540zł/ ha jak masz już certyfikat ( bo możesz wtedy sprzedawać drożej produkty jako ekologiczne). Jak już jesteś w systemie eko i chciałbyś zmienić jednostkę certyfukującą to najpierw musi podpisać umowę z nową jednostką a potem wypowiedzieć starą ( bo musisz być nieprzerwanie "pod opieką" jednostki cert- jeden dzień bez opieki i tracisz certyfikat )

 

Czy się opłaci to zależy od tego, czy możesz sprzedać produkty drożej jako ekologiczne, bo dopłaty rekompensjuą straty które będą spowodowane mniejszym plonem lub gorszą jakością produktów ( nie czarujmy się, jak nie podsypiesz albo nie opryskasz to nie urośnie takie samo a te środki eko są naturalne i nie tak skuteczne jak chemiczne) i jak będziesz plony oddawał jako konwencjonalne to możesz na tym nie wyjść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafftti    2

A jak to jest ze zwierzętami hodowlanymi dokładniej z mamkami LM? Jeżeli przejdę na eko to czy mamki też będą eko? Czy muszę całe gosp. przestawić na eko czy mogę część zostawić jako tradycyjną produkcją? Mam gosp. prowadzone w dwóch kierunkach: papryka pod osłoną i stado bydła mięsnego. Pod paprykę koniecznie muszę walić mnóstwo oprysków i nawozów ale reszta gosp. spokojnie da radę przestawić na ekologie bo i tak nawozów i oprysków dużo nie stosuję co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×