Polecane posty

jaco25    300

Owies jest chyba jedynym zbożem, którego nie można opryskać na chwasty jednoliścienne, nie wiem czy owies siany na ugorze to dobry pomysł, ze względu na możliwość przerośnięcia go trawami i bogatemu stanowisku. Ja bym coś posiał co można opryskać na trawy jednoliścienne.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

@doropkiewicz

a co planujesz po zbiorze jęczmienia posiać?

jęczmień będzie oki, pryśniesz pumą i z jednoliściennymi problemu nie będzie, chwastox lub inny herbicyd również załatwi sprawę z dwuliściennymi więc powinno być oki :) pryśnij tylko jakimś antywylegaczem ponieważ na ugorze dobre stanowisko będzie :)


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@doropkiewicz

a co planujesz po zbiorze jęczmienia posiać?

jęczmień będzie oki, pryśniesz pumą i z jednoliściennymi problemu nie będzie, chwastox lub inny herbicyd również załatwi sprawę z dwuliściennymi więc powinno być oki :) pryśnij tylko jakimś antywylegaczem ponieważ na ugorze dobre stanowisko będzie :)

 

co będzie później pomyslimy narazie wszystko zalezy od pogody czy ten ugór uda się przygotowac nw taki sposób jakmówiłem pod jęczmień. bo miejscami jest tam mokro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestka5465    0

Nie dawno wydzierżawiliśmy pole 10 ha nie uprawiane 15 lat pole jest zachwaszczone porastającym samosiewem brzozy. Już nie długo przyjedzie firma która będzie wyrywać drzewa z korzeniami a pózniej drzewo trafi na zrąbki. Po oczyszczeniu pola z samosiewu drzew planujem przejechać 2 razy talerzówką a następnie orka i siew owsa. W fazie krzewienia owsa dam po 200 kg saletry no i oprysk na chwasty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2xandrzej360    66

witam w tym roku dojdzie mi 3ha ugoru pole stało 3 lata nie uprawiane 4 klasa ziemi

zastanawiam się nad ztalerzowaniem/bronowaniem /orką siewną /potem nawóz salatrzak/300kg/ha bronowanie/ siew mieszanki owies jęczmień pszenica w dawce 250kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz820narew    7

Witam,kupiłem 3 ha łąki(łąka nie była użytkowana przez długi czas) więc mam takie pytanko jakie wapno najlepiej zastosować????.Będę chciał siać grykę.Pozdrawiam o prosiłbym o szybką odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor3011    299

Ja rok temu jak wziąłem łąkę w dzierżawę to posiałem WAP MAG-u, saletrzaku, polifoski, zjeździłem gruberem. zasiałem tam trawę z kończyną i owsem i uwałowałem. W tym roku mam łąkę KAPITALNĄ :)


Renault jest Bogiem...Orka nałogiem...Jazda zabawą...Paliwo podstawą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz820narew    7

Ale ja chcę tą łake na pole przerobic,i własnie sie chciałem zapytać jakie wapno dawać???

 

I jeszcze mam takie pytanko czy dawać wapno tlenkowe 60%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gumiarz1    0

Mam 2 ha ugoru V klasa spryskanego randapem w dzierzawie i teraz zamieżam go zaorać ,uprawić i zasiać gorczyce , lub grykę jako poplon (siew do 15 maja ) po żniwach zaorać na zielono i wsiać przenżytoi tu mam pyanie poniewaz przeczytałem dużo postów i boje sie czy mi ta gorczyca nie zakwitnie do 15 sierpnia ponieważ wyczytałem ze gorczycę najlepiej zaorac przed kwitnieniem bo potem traci właściwosci azotowe ,czekam na odpowidz i porade

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati98711    0

Witam mam pole 2h i przez 6 lat niebyło tam nic siane i niewiam co tam zasiać i żeby mi tam na tym coś urosła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Witam

Co zasiać na ugorze kilku letnim  dość zaperzonym i zachwaszczony.  Oczywiście pierw  talerzowanie  i orka  ale co posiać   myślałem nad  seradelą   ale  czy jej nie wydusi  perz  i  chwasty  czy  warto na wiosnę  czekać  aż ruszy wegetacja  i wtedy spryskać  Glifosatem  i  potem talerzówka  i orka. Myślałem nad QQ też na ziarko  ale różnie z tym może być. A seradela na siano  się przyda dla byczków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrobak    18

Owies jest chyba jednym z najgorszych rozwiązań, wiosną trzeba siać jak najwcześniej i nie ma czasu na zwalczanie perzu, nie ma na niego w nim żadnych zarejestrowanych i niezarejestrowanych środków do jego ograniczania, a ponadto silnie reaguje spadkiem plonu na zachwaszczenie tym gatunkiem.

Polecałbym raczej:

1. pszenżyto jare ( ewentualnie pszenica) i oprysk  środkiem Apyros w max dawce, ale uwaga na działanie następcze

2. kukurydzę, gdyż byłby czas na glisofat na wiosnę i samo zwalczanie perzu jest tam niezbyt trudne, ale uwaga na drutowce na odłogu!!!

3. Seradelę, i oprysk jakimś graminicydem na perz, ale na kiszonkę, gdyż w czasie suszenia zostaną ci tylko łodygi. Możesz też mieć problemy z równym uprawieniem pola i późniejszym koszeniem.

4. Łubin  i oprysk jakimś graminicydem na perz.

 

Dużo jednak zależy jeszcze od tego jaka klasa i kto dopłaty pobierać zamierza. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

jesteś kolego w błędzie twierdząc że owies się nie nadaje - nie polecałbym jakbym nie siał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

Zasiać  owies  w  perz  to  tylko  na  dopłaty ....   lepiej  łubin  lub  seradelę -zgarniesz dopłaty do  motylkowych  i trochę  paszy. Ja  na  miejscu @marekfarmer bym   wsiał  seradelę  , talerzówka, głęboka orka, seradela  dość gęsto  i  jak chwasty mają 5-10 cm  skosić  i zostawić  [seradela w początkowej fazie  wolno  rośnie i ją  przygłuszą ]   niech  przerośnie. Potem  skosić jak  ładnie  zakwitnie  przewrócić wolniutko nic nie  obleci [  najlepiej po rosie]  na  wałeczki  i  prasa.  Jak  popada  spokojnie  odrośnie  a siano  jedno z  najlepszych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Dzięki dzięki za odpowiedź  też myślę  nad seradelą  bardziej  ale  może zasiać  ją  z owsem  czy w czystym siewie.  Jak się trochę osuszy  to będzie można orać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

Tylko   owsa  nie  za dużo  -  jak  już , bo cię  opłaty  motylkowe  ominą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Narko    224

Witam.

 

Rok temu jesienna pora zakupilem grunt rolny,klasa ziemi 3b,ktory byl nieuprawiany przez kilka lat i zrobila sie z niego laka z cala paleta chwastow. Po zakupie poszla talerzowka oraz gleboka orka. Na dzien dzisiejszy pole delikatnie sie zazielenilo. Pole przygotowywuje pod uprawe warzywek w tunelach wiec pryskanie czymkolwiek odpada. Teraz jeszcze raz to przetalerzowac i orka czy moze orka i brona aktywna i siew? Planuje siew mieszanki lubinu, peluszki i wyki tak zeby w lipcu sciac i zaorac mase zielona a na jesieni kolejny poplon gorczyce z przeznaczeniem na wiosenna mase zielona. Chce aby pole nabralo jak najwiekszej ilosci azotu i pruchnicy oraz pozbyc sie wszelakich chwastow, probki gleby planuje na jesien przyszlego roku.Jak myslicie dobry to plan? Nie robie tego dla zdobycia jakichs dotacji ale nie ukrywam,ze cieszylbym sie gdyby mi sie chociaz z nich na paliwo wrocilo. Wiem jedynie ze musze to wszystko skosic do konca lipca a czy jest jakis warunek do kiedy trzeba zasiac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

chwastów wieloletnich na pewno nie zwalczysz mechanicznie a podejrzewam że perz już tam jest. Odczekaj jeszcze trochę i opryskaj glifosatem w dobrej dawce. Potem zasiej ten poplon i zaoraj na jesień. Zostawiając do wiosny nic to nie daje. Pole leżąc od paru lat w ugorze ma więcej próchnicy niż ty tam wniesiesz. A każda dodatkowa i zbędna uprawa niszczy próchnicę. I do lipca to pole musi być w dobrej kulturze czyli nie mogą się tam chwasty rozsiewać. Może być zaorane, skoszone, opryskane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Narko    224

Pole leżąc od paru lat w ugorze ma więcej próchnicy niż ty tam wniesiesz.

 

Poszedlem za ta rada... wiec lubin odpada tymbardziej,ze w moich stronach juz nie ma centrali jak i z prywatnej reki.

Pryskac nie chcialem wiec poszedl kultywator a po kilku dniach orka. Po weekendzie zasieje biala koniczyne (10kg/ha) pod doplaty "straczkowe". Doplaty moze pokryja koszty wynajmu traktorzysty ze sprzetem w co watpie przy tak duzej ilosci wysianych hektarow. Jesli chwasty beda przygluszac koniczyne po pierwszym koszeniu to pociagne opryskiem na jednoliscienne. Na jesieni pomysle co z tym zrobic dalej.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jesienią 2016 roku wpadło w dzierżawę ok 2 ha pola. jeden kawałek był co roku pryskany randapem i następnie pole było uprawiane glebogryzarką, natomiast drugie było co roku koszone ale nie były oprucz tego wykonywane żadne zabiegi. Te pole które było koszone zostało opryskane na jesieni randapem i zaorane. Teraz w związku ze zbliżającą wiosną zwracam się do was z pytaniem co najlepiej było by na tych 2 hektarach zasiać. Osobiście myślę nad jęczmieniem, ale bardzo jestem ciekawy waszych propozycji. 

Edytowano przez AdrianKasperkiewicz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

ph gleby zbadaj potem mysl o jeczmieniu, ja jestem zwolennikiem owsa.

Ja w chwili obecnej skonczylem karczowac ladny kawał lasu i teraz nasuwa się pytanie co tam posiac ?


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja juz skończyłem walkę z samosiejkami. Przed wigilią kończyłem oranie. Ok 20ha,klasa IV B. Na 12 będzie owies a na pozostałym kawałku bobik. Pole było naprawdę w opłakanym stanie, i późno dostałem dzierżawę ale udało się ładnie zaorać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez roki_025
      Witam Wszystkich !
       
       
      Mam do znawców pytanie.
       
      Potrzebuję ciągnik który obsłuży kosiarkę bijakową o szerokości roboczej od 1,6m do 2,2m, nie dysponuję dużymi środkami tak więc zastanawiam się między c360 a c385 ( 902 lub 912 ).
      Teren zróżnicowany, trawa wysoka, są również samosiejki duże nierówności ( kopce, koleiny itp ).
       
      Możecie mi coś polecić do 20 tyś ? zależy mi na bezawaryjnej pracy, ekonomia jest na drugim miejscu. Trawa jest koszona raz w roku, no może dwa na obszarze 40 hektarów, czasem zdarzą się pochyłe ale niezbyt duże.
       
      Jak wygląda sprawa z wydajnością ? Jaką prędkością się kosi ? dotychczas prace wykonywaliśmy w inny sposób ale czasy się zmieniły..
       
       
      Pozdrawiam
    • Przez lancrolny
      Witam.
      Posiadam dwa pola które 1-2 razy mi zalewa tak średnio co 2-3 lata. W tym roku zalało mi jęczmień który musiałem wyrandapować bo zamiast zboża rosły chwasty. Moje pytanie jest takie co siać aby mieć jak najmniejsze straty. Myślałem o jakiejś trawie ale się jeszcze waham.
    • Przez jaszczur2008
      Witam
      Dopiero zaczynam prace z produkcja zborza.
      Wydzierzawilem 4 hekatary ziemi 6klasy (taki rejon)
      Mam 1 hektar zasiany zyta, a 3 hektary obsieje owsem.
      I teraz pytania:
      1.kiedy wsiac owies?
      2.kiedy, w jakich dawkach i jaki nawoz posiac  na owies?
      3.kiedy, w jakich dawkach i jaki nawoz posiac na zyto?
       
    • Przez matek921
      Witam chce zasiać pierwszy raz łubin siewnikiem Fiona D78 2.5m. Ma ktoś doświadczenie jak zasiać takim siewnikiem? Bardzo proszę o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj