Polecane posty

Piotr0509    0

Tak jak w temacie. Pole jest nieuprawiane 5-7 lat, perz jak łąka, co zrobić z takim nieużytkiem? Mam zamiar uprawiać od wiosny. Proszę o porady. Pozdrawiam.

 

Połączone

Edytowano przez razor275

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak się zazieleni to oprysk np. Kosmikiem bo tanio wychodzi. Pług, normalna uprawa i zasiać gryki na plon, ewentualnie na poplon. I na jesień zboże. Myślę że tak najlepiej bo możesz potem niszczyć i desykować od razu a jednak trochę zboża czy gryki na pokrycie kosztów wystarczy.


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

było sporo tematów o tym, metody różne.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

nom najlepiej to opryskać zaorać i możesz zasiać łubin on daje sporo azotu i na jesieni zboże i opryskać i się pole wyrobi


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Trochę mało czasu na oprysk i owies ,chyba że wiosna będzie wczesna ,jak nie owies to grykę a jesienią to pszenice

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
987marcin    0

a jeśli chodzi o mnie to wczesną wiosną oprysk rand*pem lub czymś o podobnym działaniu potem głęboka orka i siew kukurydzy w niej można walczyć z chwastami a potem ona sama zdusi chwasty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Ja na twoim miejscu bym tylko dobrze zaoral i zasiał owies lub jęczmień ponieważ gleba wypoczęta i da dodry plon ,nie radze pryskać na perz przed siewem bo trzeba czekać min 4 tygodnie dla dobrego rezultatu w przeciwnym razie pieniądze na oprysk będą wyrzucone w błoto i ponadtto oprysk będzie działał negatywnie na rośline w plonie głównym .Zasiej zboże potem według zasad rób oprysk na chwasty w zbożach .wiadomo perz się wybije ale z nim walcz dopiero po żniwach wiem co pisze i na pewno będziesz zadowolony .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

Moim zdaniem tylko kukurydza. Posiejesz zboże to nakosisz zielonki i co ztym zrobisz, a jak perz przerośnie i jeszcze się to położy to będzie całkowita klęska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Jak zasiejesz gesto to nie przerośnie a mokra tylko słoma ,jak kombajn dobrze ustawisz to w ziarkach nie będzie zieleniny ,.

 

a jeśli chodzi o mnie to wczesną wiosną oprysk rand*pem lub czymś o podobnym działaniu potem głęboka orka i siew kukurydzy w niej można walczyć z chwastami a potem ona sama zdusi chwasty

po co pryskać randapem skoro na kukurydze masz środki alternatywne którymi można wytępić wszystkie chwasty w czasie wegetacji rośliny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tomasz patrząc pod względem oszczędności to dajesz chyba najleprze rozwiązanie, mam wlasnie taka sytuację 3- 4 klasa - odłog około 5 lat, zastaniawiam się czy nie siac po głebszej orce a z perzem bawić się dopiero po zbiorze, co pozostali mówia na to rozwiązanie, po prostu szkoda roku aby się bawić w dokładne przygotowywanie;

dodam, ze w 2012 rokumiałem taka sytuację poletko około 1ha - piasek widac bylo że trafa się perz miejscami niemal "kretowiska" wsialem na to jęczmien plon był mozliwy, dopiero po zbiorze pryskałem,

może inni mieli jakies negatywne doświadczenia po takim siewie na ugorze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
albusgd    0

Mój kolega postąpił podobnie. Plon jak najbardziej przyzwoity (jęczmień). Po skoszeniu poleciał Randap :)


"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."
Albert Einstein

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

Ja osobiście nigdy nie zauważyłem perzu na odłogu starszym niż 4 lata. Także pole po starannym zaoraniu powinno być czyste.

A jeżeli już nawet wybije perz to przed zbiorem oprysk i załatwione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Ja jak rekultywowałem ugór na wiosnę to dopiero na jesień siałem pszenice ozimą. Zależy jaki stan ugoru jeśli nie zły to posiałbym pszenice jarą lub jęczmień. Na pewno nie owies bo nie znam środka na jednoliścienne w owsie i strach by nie przerósł. Ja kilka lat temu miałem taką właśnie sytuację, że ledwo ten owies zebrałem po takim ugorze.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

Tak tylko ten owies trzeba zasiać gęsto więcej niż normalnie i będzie ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Ja bym proponował zasiać np saradele lub facelie na przyoranie, saradela bardzo dobrze sie rozrasta i dusi wszystko co by tam chciało rosnąc a na jesień stanowisko pod pszenice idealne dodatkowo masz jeszcze dopłatę do strączkowych


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w porządku zdecydowalismy, że ugór zaożemy i na to siew jęczmienia po zbiorze dopiero rundap, ale powiedźcie kiedy ten ugór orać już teraz wczesna wiosną czy później bliżej siewu jęczmienia, czy jesli wczesniej zorzę nie dojdzie do sytuacji, że perz wyjdzie bardzo wczesnie?

 

Mój kolega postąpił podobnie. Plon jak najbardziej przyzwoity (jęczmień). Po skoszeniu poleciał Randap :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Za orać przed siewem, bo co Ci da, że za orasz teraz??? tylko jedna rada weź dobrze przygotuj sobie ten ugór do orki, jak to chyba nie muszę pisać by mnie nikt o nic nie posądził :D potem na środkach nie oszczędzaj by mieć jako taki plon...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beja    1

Ja tam na takich ugorach sieje gryke. Na początku maja kiedy wszystko się zieleni spryskaj pole randapem, najelpiej energy,

W połowie maja sięw gryki. Gryka urośnie ci ładna nawet na najgorszych piachach, nie trzeba jej zawozić ani pryskać, a sama zagłuszy inne chwasty.

No i po ścięciu gryki masz dużo masy zielonej do przyorania, nie to co po jęczmieniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKASZ82mtz    0

A może pszenżyto jare posiac na takim ugorze? ja wziąłem w dzierżawe ok 2 ha pola 2 lata nie uprawiane . no troche zachwaszczone ale bede siał pszenżyto jare może troszke gęściej ok 250 kg

 

A może pszenżyto jare posiac na takim ugorze? ja wziąłem w dzierżawe ok 2 ha pola 2 lata nie uprawiane . no troche zachwaszczone ale bede siał pszenżyto jare może troszke gęściej ok 250 kg

Edytowano przez LUKASZ82mtz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Kolega @beja ma racje z tą gryką, zdążysz spokojnie uporać się z ugorem do maja, nawożenie prawię żadne pod grykę, aha i po gryce masz stanowisko pod pszenice a po jęczmieniu to już nie do końca....


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spuzon    0

Witam panowie ja również zastanawiam sie nad posianiem 5 ha bo reszte mam oziminy. 2 ha IV wlasnie kupilem nikt niewie ile to bylo orane chce to w nastapnym tyodniu puscić talerzówkę i to przeorać . Myślę nad zasianiem 5ha owsa czrnego gniady, chce spróbować jak na tym wyjdę. Chyba że macie inne pomysły co można posiać? Naienie bede brał z centrali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez roki_025
      Witam Wszystkich !
       
       
      Mam do znawców pytanie.
       
      Potrzebuję ciągnik który obsłuży kosiarkę bijakową o szerokości roboczej od 1,6m do 2,2m, nie dysponuję dużymi środkami tak więc zastanawiam się między c360 a c385 ( 902 lub 912 ).
      Teren zróżnicowany, trawa wysoka, są również samosiejki duże nierówności ( kopce, koleiny itp ).
       
      Możecie mi coś polecić do 20 tyś ? zależy mi na bezawaryjnej pracy, ekonomia jest na drugim miejscu. Trawa jest koszona raz w roku, no może dwa na obszarze 40 hektarów, czasem zdarzą się pochyłe ale niezbyt duże.
       
      Jak wygląda sprawa z wydajnością ? Jaką prędkością się kosi ? dotychczas prace wykonywaliśmy w inny sposób ale czasy się zmieniły..
       
       
      Pozdrawiam
    • Przez lancrolny
      Witam.
      Posiadam dwa pola które 1-2 razy mi zalewa tak średnio co 2-3 lata. W tym roku zalało mi jęczmień który musiałem wyrandapować bo zamiast zboża rosły chwasty. Moje pytanie jest takie co siać aby mieć jak najmniejsze straty. Myślałem o jakiejś trawie ale się jeszcze waham.
    • Przez jaszczur2008
      Witam
      Dopiero zaczynam prace z produkcja zborza.
      Wydzierzawilem 4 hekatary ziemi 6klasy (taki rejon)
      Mam 1 hektar zasiany zyta, a 3 hektary obsieje owsem.
      I teraz pytania:
      1.kiedy wsiac owies?
      2.kiedy, w jakich dawkach i jaki nawoz posiac  na owies?
      3.kiedy, w jakich dawkach i jaki nawoz posiac na zyto?
       
    • Przez matek921
      Witam chce zasiać pierwszy raz łubin siewnikiem Fiona D78 2.5m. Ma ktoś doświadczenie jak zasiać takim siewnikiem? Bardzo proszę o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj