Kamillo0

Technika, mechanika czy po prostu Rolnictwo?

Polecane posty

Kamillo0    132

Witam.

Pewnie wielu z maturzystów obecnych na AF zadaje sobie to samo pytanie jak ja. Czyli jak pokierowac swoje życie, co wybrać, jakie studia, gdzie dokładnie, jakiej specjalizacji.

Otóż poczytałem sporo ciekawych tematów, znalazłem sporo ciekawych informacji ale wraz nie zostałem uswiadomiony i pokierowany do konkretnego wyboru.

Problem mój lezy tu, że mam gospodarstwo a raczej moi rodzice mają. W obecnych czasach przęjęcie gospodarstwa jest dobrym rozwiązaniem bo jak wiemy ciężko teraz znaleźc dobrą pracę a tu jestesmy na swoim i nikt nami nie pomiata.

Jednak trochę się wacham gdyż otrzymałbym 20 ha i trochę maszyn. Mieszkam w woj mazowieckim więc tu tez szukam studiów. Oczywiście rozwój, cieżka praca i jakiś sukces jest ale czy naprawdę warto? Czy da się jeszcze wybić? Choć maszyny rolnicze są tym czym lubię to jednak rolnictwo to nie tylko maszyny a nie chciałbym źle pokierowac swoim życiem. Jeżeli opłaca się ryzykować i rozwijać gospodarstwo to jaki kierunek wybrać, Rolnictwo czy TRiL?

Zastanawiam się oczywiście też nad kształceniem innym niż w kierunku rolniczym. Interesuje mnie coś związanego z maszynami, myślałem np. nad automatyką i robotyką, mechaniką i budową maszyn oraz mechatroniką, niestety te przedmioty tylko na Warszawskiej Polibudzie a do tej pory słyszałem tylko straszne historię o tej uczelni. Myślę, że rolnictwo tylko zaocznie gdyż wiadomo jeśli już się w to pakuję to robić tez trzeba. Jeśli zaocznie to raczej Siedlce bo blizej niż do wawy. I tu tez moje pytanie bo o Siedleckim kierunku rolniczym słyszałem, złe opinię a dokładniej brak przekazania wiedzy przez wykładowców.

Chciałbym też zapytać jakie kierunki trzeba ukończyć aby móc ubiegac sie o dofinansowanie PROW? To zapewne jest, na stronie ARiMR ale od kilku dni gdy wchodze na tę stronę i kilka innych wyskakuje mi brak dostępu do strony. Nie wiem czemu tak się dzieje, muszę chyba poszperać w ustawieniach przeglądarki.

Prosiłbym o opinię studentów na danych kierunkach i polecenie innych godnych uwagi jesli macie jakieś propozycje.

Z góry dziękuję za odpowiedzi. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11
Napisano (edytowany)

Witam Kolegę:)

 

Dziś miałem obronę pracy inżynierskiej na UPH Siedlce. Oczywiście 5 z pracy i z obrony , ocena z dyplomu będzie 4 .

studiowałem zaocznie 7 semestrów , ogólnie z nauką nie jest źle , chodzi mi o ilość materiałów do zaliczeń itp.

 

Gleboznawstwo , Chemia Rolna , warzywnictwo . Hodowla roślin i nasiennictwo to główne przedmioty w całym toku studiów które mogą przyprawić w trudności , reszta to leci lajtowo .

 

Z mechanizacji to będzie tylko jeden przedmiot na 2 semestrze i to tylko o takich rzeczach które masz opanowane typu elementy korpusu pługa , zespoły młócące w kombajnie rolniczym itp

 

Ja skorzystałem z premii młodego rolnika i jak najbardziej ten kierunek posłużył mi jako uzupełnienie tego wykształcenia . Ogólnie to kasa była moją główną motywacją , złożyłem tez wniosek na MGR .

 

Po dzisiejszej obronie myslę nawet o magisterce ale raczej dziennej . Jak masz jakies pytania odnośnie uczelni to pisz śmiało ..

Edytowano przez vicia1223

wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73
Interesuje mnie coś związanego z maszynami, myślałem np. nad automatyką i robotyką, mechaniką i budową maszyn oraz mechatroniką, niestety te przedmioty tylko na Warszawskiej Polibudzie a do tej pory słyszałem tylko straszne historię o tej uczelni.

Cóż to za złe historie? Że trzeba się dużo uczyć? A czego spodziewałeś się po najlepszej uczelni technicznej w kraju? Osobiście polecałbym SiMR czyli Samochody i Maszyny Robocze. Kierunek fajny, sporo fajnych kółek i jeśli będziesz sobie na nim dobrze radził bez problemu znajdziesz pracę już nawet na studiach.

Ale jeśli nie chcesz studiować dla samego papierka i nie przemęczać się to jak najbardziej Siedlce. Tylko czy w takim razie opłaca się marnować czas na studia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132
Napisano (edytowany)

@vicia1223 Rolnictwo wiąże się z tym, że chemia i biola musi być obeznana. Szkoda, że w Siedlcach nie ma np TRiL bo technika rolnicza jest według mnie bardziej interesująca niż zwykłe rolnictwo i po TRiL mniemam iż mozna iśc do jakiegoś serwisu maszyn rolniczych. A czy można ukończyć studia na innym kierunku niż rolniczym i potem jakąś inną szkołę, krótką albo kurs, zeby móc starać się o dofinansowanie PROW?

Orientujesz się może jakie przedmioty przy naborze oczekuje UPH Siedlce? Chodzi mi dokładnie o to, z przedmiotów zdawać maturę aby tam się dostać.

 

@StasiekS uczyć trzeba się wszędzie. Politechnika jest oczywiśćie najlepszą uczelnią tego typu ale ja podchodzę do tego tak, że nie chce zostać wiecznym studentem. Z matmą nie mam problemów, nie jestem super świetny ale jeżeli czegoś nie rozumiem to tylko kwestia czasu, wystarczy siąść pomysleć i jest sukces. Bardziej boje się fizyki choć słyszałem miłą wiadomośc od znajomego, że matematyka jest trudna i trzeba ostro kuć ale fizyke idzie zrozumieć. Rozumiem, że na Plitechnice studiujesz lub studiowałeś więc możesz coś mi na tem temat powiedzieć?

Każdy studiuje dla papierka. Bo czasy są takie a nie inne i liczy się papierek i znajomości nie ważne z jakiej uczelni. Oczywiście jeśli skończysz Politechnike z wyróżnieniem jako najlepszy student roku albo nawet całej uczelni to pracę masz od zaraz ale jesli będziesz jednym z wielu to nie ważne ile bys umiał i tak możesz ksończyć na kasie... tego nie musisz zaprzeczać bo znam życie i mam znajomych po takich przejściach. Są szefowie po zawodówkach i sprzedawcy po mechatronice. ;/ Sens studiowania jest gdyż ja chcę się czegoś nauczyć i posiadac ukończone studia a nie tylko zdobyć papierek który owszem przyda się bardzo ale to tylko papierek. I gdyby rolnictwo nie wypaliło to posiadając ukończone studia np: mechatroniczne mógłbym szukać pracy w tym kierunku.

 

 

Ogólnie chciałbym iść na studia takie, zebym mógł potem pracowac w zawodzie a przynajmniej chcieć pracować w zawodzie. ;P Czyli własnie coś z mechatroniki, robotyki, techniki rolniczej czy coś w tym stylu. A dodatkowo po studiach ukończyć jaką szkołę aby móc starać się o w/w dofinansowania. Chęć pozozstania na rolnictwie wzięła się u mnie z tego, ze szkoa zmarnować takie gospodarstwo, moze jest małe ale tak po prostu sprzedac czy porzucić gdy moim rodzice budowali budynki i dokupywali ziemię przez lata, wtedy ich ciężka praca pójdzie na marne. Mnie bardziej ciągnie do studiów technicznych i chiaałbym takie ukończyć, żeby w razie gdy rolnictwo nie wyjdzie bo moze być tak, ze już nie będę miał gdzie dokupić ziemi jak ukończe studia to wtedy zawsze mogę szukać pracy w kierunku technicznym. Ze studiami też ciężko o pracę ale bez nich jeszcze ciężej.

 

Edit: W końcu naprawiłem przeglądarkę i działa mi strona ARiMR. Znalazłem tam spis kierunków i zaciekawiło mnie cos takiego: "wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, albo wykształcenie średnie inne niż rolnicze i co najmniej 3– letni staż pracy w rolnictwie,".

Czyli według ARiMR mogę ukończyć inne studia niż rolnicze a o MR się ubiegać gdy posiadam staż w rolnictwie. I tu moje pytanie na czym polega ten staż? Pracuję w Rolnictwie od dzieciaka ale czy staż to zwykłe potwierdzenie moich rodziców, ze odbywałem staż przez kilka lat na ich gospodarstwie czy muszę to podbić u kogoś bo nie rozumiem dokladnie?

Edytowano przez Kamillo0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Jeśli chcesz studiować dla samego papierka to skończ jakąś najłatwiejszą uczelnię albo wystarczy szkoła średnia. Studiuję się dla zdobycia wiedzy która jest przydatna do przyszłej pracy. Studia nie uczą zawodu bo od tego jest zawodówka, tylko pomagają zdobyć wiedzę w określonej dziedzinie. Dlatego lepiej skończyć z dobrym wynikiem to co nas interesuje niż ledwo co kierunek po którym mają być niby dobre pieniądze. Jeśli będziesz dobry w tym co robisz i nie jesteś życiową ofermą to nawet po socjologi czy politologi znajdziesz dobrze płatną robotę. Oczywiście duże znaczenie ma to jaką ukończyłeś uczelnię. Bo przyszłemu pracodawcy bardziej zaimponuje dyplom PW z dobrymi ocenami niż jakiejś uczelni siedleckiej z bardzo dobrymi.

Na politechnice nie jest tak strasznie. Żeby być wiecznym studentem to albo trzeba być tłukiem albo mieć pecha i trafić na kiepskiego ćwiczeniowca który wymaga więcej niż inny albo jest czasami upierdliwy ale zaliczyć można. Do tego duża ilość warunków, poprawek itp. Najczęściej to ludzie wylatują bo przecenili swoje możliwości czyli myśleli że dadzą sobie radę z matmą albo fizą albo innym przedmiotem a tu się okazuję jednak to takie łatwe nie jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek53    0
Napisano (edytowany)

ja studiuje w UPH Siedlce, rolnictwo zaocznie, narazie zaliczylem pierwszy semestr bez wiekszych problemow,skoro interesuja Cie kierunki techniczne to moze wlasnie wybierz cos z tego,jestes po szkole rolniczej? w dzisiejszych czasach dla pewnosci lepiej miec nie jeden zawód. Najwazniejsze zebys robil to co lubisz i w czym jestes dobry

Edytowano przez wojtek53

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

@StasiekS Też tak słyszałem, że ludzie rezygnują bo im ciężko. Ale skoro wylatują to chyba jest ciężko. A jak jest z dostaniem się na Politechnike? Trzeba być naprawdę kujonem i mieć maturę zdaną na 95-100% czy aż tak źle nie jest? A co polecasz bardzie dzienne czy zaoczne? Myślałem nad zaocznymi i pracą w tygodniu jednak życie studenckie będzie wtedy mi obce a praca w tygodniu nie daję czasu na naukę.

 

@wojtek53 Kończę zwykłe LO bo nie myślałem wcześniej nad Rolnictwem. Myślę, że gdybym poszedł do TR to teraz nie zastanawiałbym się nad studiami Rolniczymi. Rolnictwo, samochody - mechanizacja to jest to co lubię. Niestety technicznych/mechanicznych kierunków w Siedlcach brak. Szkoda bo wawy zbytnio nie lubię dla mnie to jest duża wieś z dużą ilością chołoty. Bez urazy, nie wszyscy są tacy ale dużo warszawiaków dużo cwaniakuje i się wywyższa a poziomem nie grzeszą. A jak z zaocznymi częśto jeździsz w tygodniu na zaliczenia czy tylko weekendy? Bo rozumiem, ze dojeżdżasz na studia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek53    0

zaliczenia tzn. jezeli chodzi Ci o sesje to mialem to w tygodniu, dojezdzam 50-60km, zjazdy masz roznie, teraz bede mial rowno co 2 tyg, a wczesniej bylo np. co 2 tyg. albo bylo ze 3 tyg. wolnego ale pozniej zajecia odbywaly sie 3 weekendy pod kolej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wsk125ccm    11

@Kamillo0

 

A myślałeś nad Politechniką w Białymstoku?

 

Jest TRiL, MiBM, AiR itd.

 

Jedynym problemem może być dojazd, bo autobusem to ok.3 godzin, samochodem przynajmniej dwie. Ale są tacy, którzy dają radę :)

A zaliczenia i to czy jest "ciężko" to zależy przede wszystkim od szczęścia i chęci nauki. Dla jednego może byc luzik, a drugi powie, że to jest nie do ogarnięcia, tyle materiału.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

Nad Białymstokiem nie myślałem bo tak ja mówisz dojazd słaby. Wiadomo dla chcącego nic trudnego jednak jeśli wybiorę studia rolnicze to raczej będą to Siedlce ze względu na mniejszą odległość i jeśli zdecyduję się na 100%, ze przejmuję firmę to trzeba też na niej pracować ;) Słyszałem dobre opinię o budownictwie w Białymstoku a o innych kierunkach nic nie słyszałem ;P Ale musiałbym wtedy tam mieszkać i zjeżdżać do domu co jakieś 2-3 tygodnie na weekendy. Jednak w wolnym czasie sprawdzę tę Politechnikę bo to może być ciekawa alternatywa. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

Jeśli chodzi o zaoczne to te ich wszystkie sprawdzanie obecności jest zwykłą ściemą... Kasa , kasa i jeszcze raz kasa . Kolega na 8 zjazdów w semestrze przyjeżdżał na 2-3 i bez żadnych problemów przechodził.

 

Jeżeli chcesz tylko papier do dofinansowania to technikum 2 -letnie gwarantuje taki papierek , który możesz przedłożyć w arimr.

 

Staż w rolnictwie -chodzi o właśnie ten okres ubezpieczenia , jak domownik podlegasz pod rodzica min te 3 lata. chyba tak jest .


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtaso    11

Witam,

studiuję właśnie na Politechnice Białostockiej, kierunek Mechanika i Budowa Maszyn(dziennie). Ogólnie nie jestem zadowolony, ponieważ dużo zależy na jakiego prowadzącego trafisz. Trafisz dobrze to się nauczysz i zaliczysz, trafisz żle to nic nie będziesz umiał i bedziesz się ciągać nie wiadomo ile razy, niestety mało jest tych dobrych :( Poza tym atmosfera na roku też jest zła, ludzie sobie nie pomagają czasem nawet rzucają kłody pod nogi(może tylko mój rok). Uważam też, że jest ciężko, jeśli chce się mieć nawet tą tróje to zakuwać trzeba. Dodatkowo dużo warunków, w tamtym semestrze połowa roku na warunku z jednego przedmiotu, dużo ludzi wywalają(po dwóch semestrach połowę). Obecnie jestem na 3 semetrze i znów wywalą trochę ludzi. Z tego co wiem to na TRiLu niby lżej, ale nie wiem ile w tym prawdy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pabello4    0

Witam koledzy.

Ja studiuję TRiL na Politechnice Białostockiej. Co prawda dopiero pierwszy semestr ale moje spostrzeżenia są takie, ze jeśli komuś zależy na studiach to da się przejść i jakąś wiedzę pozyskać. Odstrzał co prawda jest ok 30% po pierwszym semestrze, ale są to głównie ludzie którzy od początku olewali studia i rzadko kiedy pojawiali się na zajęciach. Trochę kłopotów może przysporzyć matematyka, ale to też jest do przejścia. W moim przypadku atmosfera na roku jest pozytywna. Ludzie pomagają sobie nawzajem, nie ma problemu uzyskać od kogoś notatki itp. To tyle wrażeń po pierwszym semestrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtaso    11

Obecnie myślę żeby właśnie zrobić TRiL, ale pewnie zaocznie będę robić :) semestr właśnie dziś zaliczyłem :) co prawda jeden warunek, ale nic :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

ja jestem na pierwszym roku mechany na SIMRze na polibudzie warszawskiej-żeby się dostać wystarczy mieć zaliczoną maturę podstawę na 30 % plus podstawa z fizyki na 30% lub sama matma podstawowa na 60 % -temat jest taki że dostać sie to pikuś, utrzymać to sztuka-jeśli to skończysz w ustawowych 5 lat-jesteś bogiem:D po półroczy odpadła już 20%, po roku zostaje połowa, inżyniera robi ze 20% stanu początkowego. Jest mnóstwo materiału, matma po h***, fizyka sama to pikuś, ale są z niej wydzielone odrebne przedmioty jak mechanika płynów, termodynamika i tam już ludzie bujają sie z zaliczeniami.

 

jeśli chodzi o tril to jest to takie ni to rolnictwo ni to mechanika-przynajmniej jak przfglądałem syllabusy na sggw-wg mnie to jest kontynuacja mechanizacji rolnictwa z technikum-czyli g**** patykiem mieszane bez żadnych perspektym na przyszłość-relikt poprzedniego systemu gdzie byli potrzebni mechanicy do pom i skr. Dziuś erwisy przyjmyją chłopaków po mechanie, mechatronice a i tak kierują na szkolenia.

Jeśli chcesz pozostać na roli i nie napalsz się mocno na jkąś dodatkową prację tak jak ja, to idź na czyste rolnictwo-przynajmniej powinieneś sie dowiedzieć czegoś ciekawego na laborkach, bo ksiązki i podręczniki możesz wyporzyczyć sam bez posiadania indeksu:)

Edytowano przez wsk125ccm
Wulgaryzmy !!!

-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
armi95    0

Kolego mówisz o studiach dziennych? Chodzi mi o polibudę.


<<SPRZEDAM>> Taśmociąg do kostek siana lub słomy w bdb stanie z zaczepem do ciągnika. Jest on na kołach gumowych. Mało używany. Tanio. Okolice Węgrowa, Korytnicy. W razie pytań pisać na PW. <<SPRZEDAM>>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek998    6

a możne ktoś opisać zajęcia na kierunku mechanizacja i budowa maszyn i jakąś fajną robotę można znaleźć i czy czegoś się da tam nauczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbozowy    29

Ja jestem po SiMRze. Jeżeli matma Ci nie straszna to nie powinieneś mieć problemów z zaliczeniami. Mechanika, wytrzymałość, matematyka, pkm itp. musisz trochę się pouczyć, żeby zaliczyć ćwiczenia, a na egzaminach są zazwyczaj standardowe zadania. Projekty pochłaniają dużo cennego czasu. Musisz brać pod uwagę to że studia mogą Ci się przedłużyć o rok lub półtora:D a z dobrą pracą jest różnie wszystko zależy od szczęścia, ale też od umiejętności (często na rozmowie o pracę chcą żeby rozwiązać zadania z mechaniki czy wytrzymałości.) Jak już wybierzesz tą uczelnie rób sobie wszystkie dodatkowe kursy jakie tylko są możliwe. Jak ja skończyłem to i Ty dasz rade:)


Naprawy maszyn budowlanych VOLVO u klienta (mechanika, hydraulika, elektryka, dpf, ad-blue).

Obsługa klimatyzacji w każdym sprzęcie u klienta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szybkirychu12
      Witam, niedługo kończę swoje studia, ale niezwiązane z rolnictwem. Potrzebuję jednak wykształcenia rolniczego, żeby dotacje dostać i ogólnie móc ewentualnie prowadzić małe gospodarstwo w przyszłości gdyby ojciec mi je przepisał. Myślałem zatem o studiach podyplomowych. Czy ktoś z was może robił taką podyplomówkę związana z rolnictwem, która daje kwalifikacje rolniczą. Czy są też jakieś studia z zajęciami online bo zależało by mi na tym. Jestem z okolic Poznania i na na tym info by mi najbardziej zależało, ale chętnie wysłucham wszystkich.
    • Przez Magda31
      Cześć wszystkim,
      zwracam się z prośbą o wypełnienie ankiety, która pomoże mi w pisaniu mojej pracy inżynierskiej na temat oceny efektów wdrożenia technicznego wyposażenia w gospodarstwach mlecznych.
      Ankieta zawiera 19 pytań i jest anonimowa. 
      Link do ankiety:
      https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScPa2Qi8VuNnd1QbGHIlFk2jB8onhGUCSnLLUxCijWbGHLVag/viewform?usp=sf_link
      Dziękuję za odpowiedzi i poświęcony czas.
    • Przez poziomka
      Moje pytanie brzmi czy warto jest iść na studia rolnicze jeżeli planujemy zostać na gospodarstwie. Czy te studia nam coś dadzą,czy jest to też strata czasu mówię tu o kierunku osobiście nowoczesna hodowla bydła mlecznego. Ale jeśli mieliście jaką kolwiek styczność ze studiami to proszę napiszcie, jestem ciekaw każdej wypowiedzi nie koniecznie związanej z moim kierunkiem może być inny rolniczy.
    • Przez AnnaSkoczylas
      Hej, chcę zacząć studia rolnicze, ale przede mną jest jeszcze rok, muszę napisać maturę i podciągnąć niektóre przedmioty. Jakie szkoły wyższe możecie polecić?
    • Przez Drzeffo123
      Witam Szanowną Grupę,
      zwracam się z gorącą prośbą o wypełnienie anonimowej ankiety dotyczącej folii i mat do ściółkowania do pracy magisterskiej.
      Od razu przepraszam za taką formę, lecz tradycyjne sposoby ( telefon, mail )zawiodły.
      Nie ukrywam, że jest to moja ostatnia nadzieja, by móc dokończyć magisterkę 😕
      Dlatego bardzo proszę o poświęcenie 5 minut z Waszego cennego czasu.
      PS ta ankieta nie ma na celu wywołania burzy, który sposób ściółkowania jest najlepszy, tylko pokazanie aktualnej sytuacji.
      Z góry bardzo dziękuję za wypełnienie ankiety i raz jeszcze przepraszam za taką formę. Mam nadzieję, że nie zostanie to odebrane jako spam czy inne negatywne działanie.
       
      https://forms.gle/RR45NTp8BuN5nJMx7
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj