adeq15

Obora Pod Oceną PFHBiPM

Polecane posty

arnoldnowy    0

ja zrezygnowałem z oceny. dopłacałem do interesu. jak mleczarnia dopłaca 2 gr to i tak byłem do tyłu.

nikt mi po oborze nie lata.

najlepsza jest metoda a4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grgrzes80    0

Mi mleczarnia nie dopłaca nic do oceny ale nie wyobrażam sobie hodowli bydła mlecznego bez oceny . Ocena to podstawa żeby osiągać b. dobre wyniki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Bez oceny też można osiągnąc niezłe wyniki, jednak jak na papierku są podane wszystkie parametry, alarmy subklinicznej ketozy to wszystko łatwiej idzie, no i wiadomo od stada znajdującego się pod kontrolą można wynegocjować lepsze kwoty za jałówki na sprzedaż

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pytanie do osób będących pod oceny, którzy mieli, bądź mają dojarkę konwiową. Jak dokładnie wygląda pomiar i pobieranie prób przy takim udoju? Pytam, bo zamierzam przejść pod ocenę za jakiś czas. Lepiej zaczekać, kupić przewodówkę i wtedy przejść pod ocenę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaca19855    11

U mnie tak samo, kiedyś zootechnik miał zwykłą wagę a od kilku miesięcy elektroniczną, mleko wlewa się do wiadra, jest ważone i pobierana próba do laboratorium

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grgrzes80    0

Radzę nie czekać i wejść pod ocenę zaraz , wyniki z oceny bardzo pomagają w zarządzaniu oborą ,podnoszeniu wydajności i ograniczaniu kosztów. wiem co piszę , w tej chwili mam wydajność ok. 11000 kg 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lechu    11

ja zrezygnowałem z oceny. dopłacałem do interesu. jak mleczarnia dopłaca 2 gr to i tak byłem do tyłu.

nikt mi po oborze nie lata.

najlepsza jest metoda a4.

 

O ciemnogrodzie wielki może i nie "tracisz" tych 2 groszy ale z twoim rozumowaniem pewnie wydajność masz na poziomie lat 70-tych. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzeniek    10

Ocena to podstawa zawsze warto ja prowadzić, a  z dobrą wydajnością i dobrą dopłatą z mleczarni  to prawie drugie tyle zostaje w kieszeni :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

ja zrezygnowałem z oceny. dopłacałem do interesu. jak mleczarnia dopłaca 2 gr to i tak byłem do tyłu.

nikt mi po oborze nie lata.

najlepsza jest metoda a4.

 

a co to jest metoda A4????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

a może ktoś tu powie dlaczego wydajność z obory pod ocena, na papierze nie pokrywa się z dostawami rzeczywistymi, Tzn np. hodowca oddaje po 100 tys kg rocznie i ma 16 krow dojnych, srednia wydajność na krowe ma 8200 , a z dostaw rzeczywistych wychodzi 6250, cos tu chyba nie gra. Celowe zawyżanie wydajności krow? Slyszalem ze rolnicy potrafią nawet nie dioc krwoy 24 godziny byle było więcej na papierze, mam na myśli krowy wysokocielne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

cielaki dużo wypija ja wszystkie odpajam i jeszcze dokupuje byczki. A druga sprawa to to że liczone jest 305dni a tam gdzie duże wydajności to większość krów łapie dopiero po 200 dniach laktacji czyli doja po 450-500 dni a liczone jest tylko 305dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grgrzes80    0

a może ktoś tu powie dlaczego wydajność z obory pod ocena, na papierze nie pokrywa się z dostawami rzeczywistymi, Tzn np. hodowca oddaje po 100 tys kg rocznie i ma 16 krow dojnych, srednia wydajność na krowe ma 8200 , a z dostaw rzeczywistych wychodzi 6250, cos tu chyba nie gra. Celowe zawyżanie wydajności krow? Slyszalem ze rolnicy potrafią nawet nie dioc krwoy 24 godziny byle było więcej na papierze, mam na myśli krowy wysokocielne. 

Jak komuś mocno zależy to może i trochę oszuka ,ale najbardziej siebie chyba . Ocenę warto mieć nie dlatego żeby się chwalić wysoką wydajnością tylko ze względu na uzyskiwane informacje, mocznik białko tłuszcz ,wydajność ,index PF itd. itp. Umiejętnie wykorzystując te dane można osiągać coraz lepsze wyniki i więcej zarabiać ,mi mleczarnia nie dopłaca nic a jestem pod oceną i będę .Myślę że nie realne jest abym krowę która daje na udój 20 ltr. nie doił 24 godz i ryzykował zapaleniem wymienia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Genius9872    399

u mnie zawsze jak zootechnik przyjeżdza to krowy obcinają mi po 1,5-2L ewidętnie go nie lubią! xD 

 

regularne badania są podstawą do oceny stany zwierząt uzupełnienia paszy albo redukcji jej nadmiaru!!

tylko to pozwala na redukcję kosztów i podnoszenie wydajności dzięki badaniom chociaż wiem co trzeba dać! i które sztuki są w grupie ryzyka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody456    2

Posiadam jeszcze dojarke konwiową i chce przejść pod ocenę, którą metodę najlepiej wybrać A4 czy AT4, jak przebiega takie pobieranie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

Wybierz AT4 ja tą metodą robię od 2002 roku i też mam dojarkę konwiową.Od każdej krowy pobierana jest próbka mleka a najlepiej zapytaj zootechnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody456    2

Właśnie do niej jestem bardziej nastawiony. To pobiera bezpośrednio z konwi po doju od każdej? A ta AT4 tak w praktyce to czym się rożni od A4?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emattti    68

PRIMO  nie wprowadzaj ludzi w blad. Metoda AT4 wykonuje się tylko jeden próbny dój na dobę, naprze-miennie w jednym miesiącu rano, w kolejnym wieczorem. A w A4 pomiar udojonego mleka dokonywany jest z każdego doju w ciągu doby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emattti    68

kazda bedzie dobra ale AT4 bedzie troche tansza i ktos Ci bedzie badac mleko na jednym udoju a nie dwoch

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redbull    50

możecie wytłumaczyć czym różni się wydajność bieżący rok od wydajności ostatnie 12 miesięcy i która się liczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emattti    68

@up wystarczy ruszyc glowa. za biezacy rok czyli od poczatku roku do teraz czyli do grudnia, a za ostatnie 12 miesiecy to jak teraz jest grudzien to od grudnia 2015 do teraz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

a może ktoś tu powie dlaczego wydajność z obory pod ocena, na papierze nie pokrywa się z dostawami rzeczywistymi, Tzn np. hodowca oddaje po 100 tys kg rocznie i ma 16 krow dojnych, srednia wydajność na krowe ma 8200 , a z dostaw rzeczywistych wychodzi 6250, cos tu chyba nie gra. Celowe zawyżanie wydajności krow? Slyszalem ze rolnicy potrafią nawet nie dioc krwoy 24 godziny byle było więcej na papierze, mam na myśli krowy wysokocielne. 

 

Takie różnice to pikuś, są typy co mają wydajność na papierze pod 10k od sztuki, 40 krów, a do mleczarni oddane trochę ponad 200k.

Na wydajność spod oceny nie ma co patrzeć bo to pic na wodę zwłaszcza u tych co są nastawieni na sprzedaż jałówek od swoich super krów co dają po minimum 10k.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Benzynek
      Witam. Mam problem ze zbiornikiem na mleko. Wczoraj mleko w zbiorniku zamarzło .a na sterowniku pokazywało 4 stopnie. Na serwisie powiedzieli mi że to wina czujnika temperatury i powiedzieli że to nie jest duża awaria i sobie to mogę wymienić. Wymieniłem czujnik wlałem wodę żeby sprawdzić czy dobrze działa i okazało się że jest ten sam problem. Na sterowniku pokazuje 10 stopni a woda w środku na 2 stopnie. Zbiornik to WSK Krosno 400l. Miał ktoś podobny przypadek?
    • Przez MATUS2
      Mam okazje przejść do Firmy InterMilk z siedzibą w Góra Motyczna 162C.
      Czy ktoś mi może powiedziec coś więcej o tej firmie? Czy jest wiarygodna i jak z wypłacalnością?
       
    • Przez Anilah
      Potrzebuję  tabelę kalibracyjną ilości mleka do schładzarki Alfa Laval Agri RFT 330L, czy może ktoś posiada, byłabym bardzo wdzięczna.  
    • Przez hieronima
      Hej, szukam byłych i obecnych dostawców CSM Ciechanów, którym nie podoba się sposób informowania o cenach mleka, które miały nieprzyjemności z Prezesem, np. W związku z wypłatą udziałów itp. 
    • Przez LUKAS616
      Witam
      Na schładzalniku do mleka Alfa Laval TE 92 pokazuje mi się błąd e2 i wyłącza się zbiornik. Czy ktoś wie co on oznacza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj