ursuss

Siano czy sianokiszonka ze słabych łąk.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ursuss    16
Napisano (edytowany)

Witam w tym rok jeśli wszystko pójdzie dobrze nabędziemy prasę rolującą oraz owijarkę. Hodujemy bydło mięsne (limousine) swoich łąk mam niewiele ok.2 ha do tego jeszcze 3ha dzierżaw na które bierzemy dopłaty i dbamy o nie i trawa jest ładna. Ale ogólnie co roku kosimy kilkanaście hektarów łąk na których jest byle jaka trawa. Siano nawet słabej jakości jest zjadane przez bydło. Wszystko do tej pory było w małych kostkach. Ogólnie tych słabych łąk mogę mieć ile tylko mogę wykosić ludzie przychodzą i proszą żeby zabrać.

Jak będzie z kiszonką z takich słabych traw czy ona w ogóle się zakisi i nie będzie się psuła czy lepiej to na siano ? Plusem sianokiszonki będzie również to że można składować pod gołym niebem bo bel siana raczej nie dam rady układać na stropach jak to było do tej pory z kostkami... Czy można całkowicie odejść od siana ?? I czy z takich słabych traw lepsza jest kiszonka czy siano ? Co ma lepsze właściwości odżywcze??

Edytowano przez ursuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamin60    1

Ja myśle że chyba lepiej będzie w siano. Zakiśsić sie raczej zakisi ale czy to będzie dobre ??. A siano to siano

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gadek5228    132

Lepsze będzie raczej suche siano,ale u mnie w tamtym roku ze względu na pogode jaka była wszystko poszło w sianokiszonkę nawet ze słabych łąk,które mam w dzierżawie,rośnie tam tzw.dzika trawa,przeróżne chwasty,i wyszła całkiem przyzwoita sianokiszonka,które bydło chętnie zjadło w okresie jesiennym :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ja byłbym jednak za sianokiszonką, u mnie siano za słabych łąk to się raczej pod ściółkę przydało, a sianokiszonkę chętnie zjadły...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel1344    6

Ja sam posiadam typowe słabe łąki, które są położone w dolinie rzeki często się zdarza, że są zalane około 15ha. Sam w zeszłym roku stałem przed podobnym dylematem ale zaryzykowałem i prawie cały pierwszy pokos poszedł na sianokiszonkę (zrobiłem 5 bel siana dla porównania) moja decyzja była jak najbardziej słuszna trawa zakisiła się piknie zero zepsutej kiszonki. Krowy na siano nawet nie chcą patrzeć, a sianokiszonkę pochłaniają lepiej niż kiszonkę z kukurydzy. Przy kolejnych pokosach tzn drugim zastanowiłbym się nad sianem. Trawa jest trochę słabszej wartości dobrze się zakisi ale krowy nie jedzą już jej tak chętnie. Trzeciego pokosu jeszcze nie otwierałem więc nie wiem jak jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Witam ja mam sianokiszonkę z drugiego pokosu i lepiej jedzą jak suche choć jakość jest nie najlepsza bo łąki były zalane w żniwa przez wodę z rzeki. Lepiej sianokiszonkę a zwłaszcza z pierwszych traw. Pozdro :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursuss    16

Czyli będziemy eksperymentować... W ubiegłym roku robiliśmy właśnie z drugiego pokosu ale trawa była za mokra i niby się nie psuła krowy to jadły ale bez wielkiego entuzjazmu wolały kukurydze. Może dlatego że jeszcze nigdy tego nie jadły . A czy siano czy kiszonka jest bardziej wartościowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

Dlaczego nie dasz rady ułożyć na stropie? Jeden rząd swobodnie układasz, a na drugi rząd po deskach belkę wtaczasz, tylko pamiętaj żeby belek siana za mocno nie zbijać, bo nawet jeśli będzie suche to środek może zgnić :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursuss    16

Za dużo roboty za mało korzyści. Do tego trzeba by było ze trzech chłopa ... A potem trzeba zwalać i znowu męczarnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

zawsze możesz wiatę dobudować same zadaszenie. cztery belki w pion poustawiasz polowe zakiś a resztę na sucho będziesz miał porównanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

W 3osoby to można przez godzinę ponad sto bel załadować na jeden rząd, na strop ładowaczem(u mnie ładowalismy wózkiem widłowym, a drugi rząd po drabinie we 2osoby, czy tak dużo roboty to bym nie powiedział, a ze zwalanie to raczej problemu nie powinno być B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursuss    16

Moim głównym problemem nie jest gdzie i jak będę składował siano ale wartość siana a kiszonki ze słabej trawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej612b    227

Jeśli już kupisz zwijkę to i tak większość będziesz robił na sianokiszonkę po goni Cię zmiana pogody , z moich obserwacji jednak wynika że gorsze trawy czy drugi pokos lepiej suszyć gdyż opasy czy LM lepiej to jedzą , co do przechowywania siana możesz to raz owinąć folią i już stoi pod chmurką , robiłem tak ze słomą myślę że lepiej trochę wydać niż przemoczoną - zmarzniętą ciąć siekierą .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Nie wiem czy siano owinięte raz folią może stać na ziemi pod chmurką . Myślę że by od ziemi ciągneło wilgoć i się psuło, czyż nie? :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Biebrzak    5
Napisano (edytowany)

Bela siana powinna stać w suchym miejscy jakiś miesiąc lub 2 bo wtedy tak jakby się dosusza i lekko parzy w środku. Wyjątkiem jest tylko jak mamy idealnie suche siano w beli to wtedy się nie parzy nic. Jeśli chcesz trzymać siano pod wiatą to radze śicany jakieś bo jak pada na bele to szybko gniją i pleśnieją z tego boku gdzie pada. Słomę położysz na dworzu i wystarczy folią nakryć, nic jej nie będzie, siano w żadnym wypadku nie poleży pod folią lub otwartą wiatą w takim stanie jak powinno. Jeśli chodzi o owijanie siana folią to wiem czy będzie to leżeć, ale jeśli już owijać to nie zaraz po zbelowaniu, bo ci się zapalić nawet może ta bela, musi w suchym miejscu przeschnąć, bo nic ci tego potem nie zje.

Jak masz łąki czysto turzycowe to sianokiszonki z tego nie zrobisz dobrej, lepiej siano. Turzyca będzie za mokra do zakiszania, długo schnie przez te rurrki sitowe. Z każdej posotałej łąki sianokiszonka będzie lepszym rozwiązaniem.

Edytowano przez Biebrzak

"KPK Kumurun Team"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsihosam    12

Ja u siebie co roku owijam około 40 belek siana z braku miejsca, a także czasami nie dosuszone się sprzątnie i strach do stodoły wstawiać. Owijam tyle samo razy co sianokiszonkę czyli 15-16 razy folią 750mm. Bele siana po otworzeniu są bardzo dobre, a nie raz lepsze niż te bardziej dosuszone i nie owinięte. Siano w nich jest takie bardziej miękkie zazwyczaj. Cielaki wcinają tylko szum :) Naprawdę dobry sposób tylko trochę kosztuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej612b    227

Pisałem że po razie owijam słomę co do siana nie mam doświadczenia ale maśle że kolega wyżej ma rację , owijałem prawie siano tak jak kiszonkę i wychodziła doskonała pasza ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

miałem kiedyś 3ha dzierżawy "słabej trawy",łąki te były wczesna wiosną dość podmokłe i powiem ci że owszem ładnie się zakisza ale krowy to tylko przesuwały z miejsca w miejsce i połowa była z powrotem zabierana. . natomiast siano z tego samego pola zrobione w kostkę wsuwały bez żadnych oporów. tak więc jak pogoda sprzyja to polecam siano. niższy koszt ( nawet w bele)i pewność że będzie skarmione w 100%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Ja bym Ci radził byś zrobił siano, pewnego razu ja sam ze słabej łąki zrobiłem sianokiche i krowy nie chcialy tego jesć a w tym roku zrobiłem siano i o wiele lepiej jedzą to od tamtej sianokiszonki :)

Jam możesz robić siano to rób siano :0

pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
    • Przez MaciusN95
      Witam, 
      mam problem z sitowiem na łące są to łąki w większości stare ponad 20 letnie jest z nich robione siano i po zimie zauważyłem, że jest dużo sitowia ktoś wie jak to zlikwidować ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj