FanUrsusa

Co pobudza apetyt u krów?

Polecane posty

FanUrsusa    0

Jakie substancje sprawiają że krowy jedzą i są z tego zadowolone. Słyszałem że polopiryna i drożdże chyba. Co więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FanUrsusa    0

No sól działa najlepiej :) Posypywałem trawę to wszystko zjadły do ziemi. A od soli się im nic nie dzieje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simon72    0

Od soli nic się nie stanie. Jako wzmacniacz smaku i apetytu jest idealna do siana. Do kiszonek i siankokiszonek najlepiej dodawać zakiszacze bo poprawiają smakowitość i w następstwie pobranie paszy. Do pasz treściwych dodatek zapachowy jakiś dobrze działa, np. wanilia. Można stosować drożdże lub bufor z drożdży ewentualnie kwąsny węglan sodu. Krowy generalnie lubią rzeczy kwaśne i słodkie. Apetyt można pobudzić też zapewniając krowom ruch - wybiegi, pastwisko itp. Ale są pewne granice, krowa jedząc więcej nie musi tego przełożyć na produkcję jeśli nie zachowany jest blians dawki pokarmowej i jej składników.

Edytowano przez simon72

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

U nas jak dostawały normalną kuchenną nic i mnie było dostawały tak ok 1-2 łyżki stołowe na łeb ;)


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek5221    0

Mi chodziło o tą lizawke co jest w kostkach tylko zauwrzyłem jeden minus szczegulnie przy kiszonkach. Jeśli sianokiszonka była miejscami gorszej jakości to normalnie krowa ją zostawiła a jak dostawała sól to aż koryto było wylizane co skutkowało że leciało z nich jak z kranu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paulus841    173

@bartek5221 leciało jak z kranu bo za dużo na raz dostały tej soli. Krowa jak dostanie pierwszy raz od jakiegoś czasu sól to będzie lizała bez opamiętania. Stopniowo je przyzwyczajaj pierwszego dnia zostaw lizawki na godzinę i zabierz drugiego na 2 godz trzeciego na 5 jak się przyzwyczają i zaspokoją swoje braki już nie będą tak łapczywie lizały. Najlepiej żeby miały sól cały czas. Polecam tą czerwoną sól z selenem.Nie kiedy praktykuje się podawanie dla bydła mocznik ale to bardziej dla opasów niż bydła mlecznego....

Edytowano przez paulus841

Praca na roli wszystkich zadowoli!!! hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrin6231    13

u mnie odkąd daje wysłodki jako ostatnie na stół żywieniowy to wyjadaja wszystko i z mlekiem jest lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FanUrsusa    0

A oprócz soli kuchennej to są jakieś inne sole przemysłowe które można kupić taniej? Z resztą i tak bym robił roztwór z wodą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartusx5    17

gliceryna(glicerol prawie to samo) ;) Jest to ciecz lepka o dużej gęstości;) tego się daje bardzo mało ale pomaga!

Edytowano przez bartusx5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrus19    8
Napisano (edytowany)

Ktoś stosował bolusy (takie strzały z mikroelementami do pyska)/?? Mogłem pomylić nazwę, :):D

 

jak to jest ze stosowaniem gliceryny /jaka dawka/, cena litra? gdzie kupić?//

Edytowano przez piotrus19

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FanUrsusa    0

No właśnie i czy przynosi efekty?

No a jakieś specyfiki typu 0,7, albo inne równie nie spotykane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

wekszosc z wymienionych tutaj na forum pomaga. i warto dodac jeszcze melase :) .

a co do gliceryny to stosuje sie ją w zywieniu krów które mają wydajność powyzej 11tys. :P Inaczej to jest bez sensu B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrus19    8

@a8185

 

chyba usłyszałeś że stosuje się gliceryne u krów powyżej 11 tys. i powtarzasz to tylko. Niby dlaczego?

Szybciej uzyskasz ze sztuki która daje 6tys. 8 tys. litrów niż z 11tys 13tys. litrów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Napisano (edytowany)

owszem usłyszałem na szkoleniu prowadzonym przez profesora z krakowskiej uczelni. Mogłem to wlasciwie ująć w cudzysłów bo to było jego zdanie. :)

I słyszałem również na tym wykładzie, ze aby uzyskać wydajność rzędu 7-8 tys litrów zazwyczaj wystarczy odpowiednio zbilasnować dawkę bez szczegolnych specyfików ;)

 

I jestem świecie przekonany ze przeskok z 6 na 8 tys litrów uda sie z powodzeniem bez gliceryny

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6890

@bartek5221 leciało jak z kranu bo za dużo na raz dostały tej soli. Krowa jak dostanie pierwszy raz od jakiegoś czasu sól to będzie lizała bez opamiętania. Stopniowo je przyzwyczajaj pierwszego dnia zostaw lizawki na godzinę i zabierz drugiego na 2 godz trzeciego na 5 jak się przyzwyczają i zaspokoją swoje braki już nie będą tak łapczywie lizały. Najlepiej żeby miały sól cały czas. Polecam tą czerwoną sól z selenem.Nie kiedy praktykuje się podawanie dla bydła mocznik ale to bardziej dla opasów niż bydła mlecznego....

Na ile czasu starcza ci jedna lizawka? U mnie czasami jak się kupi to jednana tydzień pewnie nie starczy. Niektóre żeby lizały to by było jeszcze dobrze ale są takie, że nie liżą tylko gryzą :lol:

Lizawka na pewno witaminy ma ale czy warto je kupować dla wszystkich krów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gomez181    197

witam,mozna sol kuchena zastosowac u opasow????bo zmienilem ich na kiszkonke z kuku i cos nie lapia sie jej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FanUrsusa    0

Ja teraz posoliłem krowom to myślałem że beton zjedzą. Skok mleka o 5l od każdej nie ma resztek, jedzą wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paulus841    173
Napisano (edytowany)

Na ile czasu starcza ci jedna lizawka? U mnie czasami jak się kupi to jednana tydzień pewnie nie starczy. Niektóre żeby lizały to by było jeszcze dobrze ale są takie, że nie liżą tylko gryzą :lol:

Lizawka na pewno witaminy ma ale czy warto je kupować dla wszystkich krów?

 

 

Warto na pewno. A co do spożycie lizawki to zależy od sztuki bo owszem są takie co liża bądz gryzą jak pisałeś a są i takie ze powącha i nic. To zależy od zapotrzebowania. A lizawka dla jednej sztuki wystarcza gdzieś na 2-3 tygodnie. Tyle że nie mają ich cały czas tostają na godzinę i zabieram...

Edytowano przez paulus841

Praca na roli wszystkich zadowoli!!! hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PREZES91WLKP    11

W moim przypadku jałówki same złapały umiar,gdy przywiozłem je i wpuściłemdo kojca w którym miałem przymocowane lizawki zaczeły najpierw lizać,następnie gryżć bez opamiętania przez jakies dzień dwa,przyzwyczaiły się i jest ok,teraz dopiero jak sie najedzą to troche poliżą i nic więcej:)


KPK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szoopcio    3

U mnie jak krowom spada apetyt to stosuje różnego typu "energyvit'y" ale na bazie gliceryny nigdy na melasie bo przy stosowaniu melasy trzeba uważać "nie wolno jej podawać na oko" tak twierdził profesor od żywienia na mojej uczelni, chyba chodziło o zachwianie gospodarki wapniem i fosforem (ale już nie pamiętam dokładnie). A efekty stosowania preparatów na glicerynie są takie że wzrasta pobranie pasz(bo gliceryna poprawia ich smakowitość), produkcja mleka też się poprawia a u krów które po wcieleniu mają problemy z występowaniem rui zaczynają się one pojawiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a może mi ktoś poradzić co zrobić żeby pierwiastki więcej jadły?? Rozumiem ze to normalne u pierwiastek ze pobierają mniej paszy niż wieloródki, ale u mnie nie jedzą prawie wcale. podaje im drożdże, ale nie za bardzo skutkują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj