BigBull

6 Krów i co dalej?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
matti6    76

Z grudnia miałem 2200 L mało mam teraz mleka bo krowy mi się nie chciały pozacielać a teraz co się okazuję to chyba wszystkie są zacielone

 

Zależy od której hehe nie no teraz mam mało dają gdzieś po 6 litrów może 7 hehe a rocznie to w 2011 roku miałem 31 tys

Edytowano przez matti6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Pozazdrościć tm ludziom co mają na dzień od jednej krowy 50L :) Co to musi być pracy włożonej w te krowy.On musi nawet i w nocy być przy tych krowach :P Jak czytałem kiedyś w gazecie to pisali o Kanadyjczykach którzy nie są zdowoleni z wydajności 14000kg.I ten co się wypowiadał miał 840 krów.I jeszcze powiedział z uśmiechem na twarzy rze niema ani jednego dnia dla siebie wolnego :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matti6    76

Trzeba mieć też dobre krowy.Mój wujek ma też dobrze wydajne krowy ale jak tam się spotkam z nim to cały czas narzeka nie jest łatwo z takimi krowami.Ja tam wolę mieć krowy które tam aż tak dużo tego mleka nie dają chociaż mniej kłopotów z nimi.A może ty masz sposób na zmniejszenie komórek somatycznych w mleku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Kolega miał z tym problem muszę go się zapytać...ale mi da jedną krowa na dzień 35l i niemam z nimi takiego problemu niewiem może to i też zależy od rasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

"6 Krów i co dalej? "

 

 

odp 7 ma krowa :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

Trzeba mieć też dobre krowy.Mój wujek ma też dobrze wydajne krowy ale jak tam się spotkam z nim to cały czas narzeka nie jest łatwo z takimi krowami.Ja tam wolę mieć krowy które tam aż tak dużo tego mleka nie dają chociaż mniej kłopotów z nimi.A może ty masz sposób na zmniejszenie komórek somatycznych w mleku

Święte słowa popieram w 100% moję mućki w pierwszej laktacji dają 16-17 l średnio dziennie a mam takie dwie co leją mleko ładnie jedna to koło 30l dzien a druga koło 25l posypałem im ostatnio troche wiecejj śruty i dałem wiecej jeść to te co daja mniej nic nie zrobiło to na nich wrazenia a te co wiecej od razu zapelenie i dziekuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dan89    1

Kolego BigBull . Zadnych obaw:) ja też w sumie od niedawna oddaję mleko . mam 230 l co 2d. a co do wymogów to troche trzeba sie napracowac ...fakt, ale wszystko jest do zrobienia . Ani wet ani nikt inny sie nie czepiał zależało im by JUZ oddawać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dan89    1

mam 6 sztuk narazie ale to same pierwiastki więc nie oczekuję od nich kokosów. czekam jeszcze na wycielenie 3 sztuk a jak wszystko dobrze pójdzie to do koca roku 11 bede doił bo mam jeszcze młode jałówki zaraz do zacielenia . wszystko zajęło mi dużo czasu bo wcześniej miałem byki ,w sumie jeszcze mam 15 szt w tym 5 może iść...i myślę , że poprostu sprzedam i wstawie za nie krówki -taka wymiana.a to pozwoliło by mi przyspieszyć powiekszenie stada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekkkkkk    0
Napisano (edytowany)

też mam 6 krów :/ w lato jak oddawałem od wszystkich to około 130-140 l, nie za ciekawie tylko że krowy tylko na zielonce i trochę siana, niedługo kończę szkołę i myślę o obsadzeniu około 12 sztuk dojnych, stanowiska mam narazie tylko na 6 ale mam chlew tylko wymaga remontu. I myślę o zasianiu 2ha qq

Edytowano przez tomekkkkkk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dan89    1

troszkę trudno powiedzieć ale myślę ,że się opłaca . dużo kosztów pochłania to na początku ...zbiornik ,kwota , udział w mleczarni a gdzie koszty przygotowania pomieszczenia na zbiornik. nie wiem w jakiej kto jest sytuacji ale ja np obore już mam nową własciwie (4lata)na 30 sztuk na uwięż , dojarkę, no i mućki...mieliśmy dosyć łatwo kupić pierwsze 6 szt bo rok temu ponad powódz zmyła łąki jednemu gściowi , też ma krowy, i musiał się czegoś pozbyć nie chcieł sprzedać krów więc sprzedał młodzież po naprawde okazyjnej cenie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BigBull    0

KOledzy jakom rase byście mi radzili na mamke i żeby dużo mleka dawała?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konopek    18

tak jak się orientuję to powinny być to Montbeliarde albo Simental obydwie rasy dają sporą ilość mleka i są opiekuńcze chociaż zależy też od krowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

KOledzy jakom rase byście mi radzili na mamke i żeby dużo mleka dawała?

Simental tak jak kolega wyżej radził :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wel    0

Na pewno Montbeliard i Simental , przy dobrej paszy i odpowiednich budynkach inwentarskich może nawet "czysty" HF .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konopek    18

mam pytanie czy dla 6 krów szambo o pojemności ok 55m3 wystarczy czy może trochę za małe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sirKonrado    8

jezeli chodzi Ci kolego o gnojówę to na 1 DJP przewiduje się 2 m3, natomiast w przypadku gnojowicy jest to 7 m3 na 1DJP. przy 6- miesięcznm okresie składowania. CZyli jak najbardziej Ci wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Koledzy będe teraz zmuszony połączyć jałówki z bykami 2 tygodniowe i długo one mogą tam być połoczone żeby nie doszło do zacielenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gadek5228    132

U mnie trzymamy w kojcach razem cielęta do pół roku i nic się nie dzieje,więc myślę że do 7-8 miesięcy nie powinno się nic dziać,musisz pilnować jak byki skaczą po jałówkach to musisz natychmiast je oddzielić.Raz przez przypadek zacieliła mi się jałówka 9 czy 10-cio miesięczna i urodziła zdrowego cielaka i wszystko było dobrze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chrobi123    1

a jak jest z wymaganiami w oborze chcąc sprzedawać mleko, ściany muszą być zmywalne w całości czy tylko do jakiejś wysokości/ czym musi być plyta gnojowa i zbiornik na gnojowicę, bardzo się tego czepiają?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Moscov
      Witam. W tym roku pojawił się pewien problem z gnojowicą bydlęcą, Problem polega na tym że gnojowica się pieni. Kiedy miałem już pełne szambo, to Piana  pojawiała się na kratach, miała taką galaretowatą konsystencję. Teraz, gdy ubrałem już szamba, po włączeniu mieszadła wypycha tą pianę przez okienko. W czym może tkwić problem? Gdzie szukać przyczyny? 


    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś użytkuje maty legowiskowe geyer hosaja o grubości 2.8cm?
      Mógłbym prosić o opinie z użytkowania?
      Czy jesteście zadowoleni?
       
      Pozdrawiam
    • Przez ceston
      Witam mam pytanie odnośnie dopuszczania jałówki która ma brodawki na całym ciele nawet na brzuchu. Inseminator mówi że to można leczyć ale też że to ku....stwo i będzie przechodzić na inne sztuki. Więc lepiej ją leczyć i zacielac czy podtuczyc i wypchnąć.
    • Przez rozal22
      Witam, czy ktoś zasuszał niecielną krowę aby ponowić jej laktacje za 2 miesiące, krowę która jest niecielna?
      pytam bo wet chybił z trafnością cielności w 2/3miesiacu i zbliża się jej termin cielenia a wymię nie przybiera, więc upewniłem się czy jest cielak i okazało się że jest pusta...
      w takim razie pytam się, czy da się rozdoić taka krowa, czy tylko już rzeź?
    • Przez bibon98
      Witam, miałem do zacielenia w grudniu 12 krów i 5 jałówek, po kilku powtórkach, udało się zacielić ogólnie 12 sztuk(7 krów i 5 jałówek). Problem pojawia się przy pozostałych 5 sztukach, 3 krowy gonią się regularnie, ale się nie zacielają, były zacielane już po 4-5 razy, ostatnio weterynarz wykonywał badanie usg(wszystko jest w porządku) i po tygodniu od wystąpienia rui podał dwóm z trzech krów płukanki do maciczne(z jednej krowy po płukance po dwóch tygodniach zaczęła iść biała ropa i będzie powtórka płukanki), dziś po raz piąty powtarzała trzecia z nich, więc kolejna do płukanki. Czwarta i ostania krowa(mała krowa 350-400kg, pierwiastka, bardzo mleczna) nie ma w ogóle objawów rujowych, a po podaniu zastrzyków, okazuje się że jajeczko jest gotowe do uwolnienia, ale ostatecznie do owulacji nie dochodzi i nic się nie dzieje. Był okres kiedy te sztuki nie miały rui, więc podawałem im beta karoten jakiś z witaminą e i selenem, ale weterynarz powiedział żeby przestać dawać po wystąpieniu rui. Największy problem mam z ostatnią jałówką, ma 22 miesiące, wielka jałówka, odgania inne od żarcia, nie jest zatłuszczona, ani zabiedzona, luźno biega w chlewku z dwoma jałówkami(które są już zacielone), ale ona nie ma nawet żadnych objawów rujowych. Karmię je odrobiną kukurydzy, siana i resztkami sianokiszonki od krów, ale nawet po podaniu zastrzyków(2 razy) na badaniach USG nie widać żeby się tam cokolwiek działo, żadnego jajeczka, nic. Co robić w takiej sytuacji? Jakieś witaminy, albo inne cuda? Weterynarz się poddał i kazał z jałówką czekać na wypas,  że może wtedy polatuje, a jak nie to do sprzedania, ale szkoda trochę mi tej jałówki, bo jest po bardzo dobrej krowie. Krowy za to stoją na sianie, sianokiszonce i kukurydzy + śruta rzepakowa. Co robić z jałówką? Czy jest opcja żeby coś jej podać, nie wiem jakieś witaminy czy coś? Jak tak to co jej tutaj suplementować? Co podać tym 3 sztukom na lepsze zacielanie? I co robić z tą jedną artystką co niby latuje, ale nie do końca? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj