BigBull

6 Krów i co dalej?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
BigBull    0

Koledzy pomóżcie mi i doradzcie co mam robić dalej? Zaczynam hodowlę krów mlecznych.Najpierw będę miał 6 sztuk.Wiem trochę mało ale znam takiego kolesia co ma 5 krów i powiedzial że idzie mu dobrze i też oddaje mleko do mleczarni i dostanie 1,20zl.Ja też chce oddawać mleko.Co bym potrzebował i ile np.kwoty gdzieś czytałem i atest albo coś w tym stylu.Maszyny mam wszystkie co bym potrzebował tylko niewiem jakie są wymogi i co muszę zrobić.I co kupić do tej hodowli.Jak byście byli tacy cierpliwi i dobrzy żeby mi doradzić co muszę zrobić to byłbym bardzo wdzięczny;)

 

Pozdrowienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bubel500    4

A ile masz ha i jaką masz oborę?


Zetor Team
Pomogłem? Naciśnij zieloną strzałkę obok mojego postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BigBull    0

Mam 19ha ornych i 5 ha łąk obora jest na 26 sztuk ale też chowie byki i na jednej stronie mam 6 stanowisk i jest przerwa i znowu 6 stanowisk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

nie wiem do konca jakie sa obecnie wymogi dotyczace aby oddawac mleko ale jak my bylismy dostawcami mleka i po wstapienia to UE byly takie wymogi:

1-kwota mleczna mysle ze taki przelicznik na polskiego rolnika jest wsam raz 4000l na krowe czyli u Ciebie bedzie to 6*4000=24tys litrów

a co do parametrów bialka i tłuszczu to nie wiem :|

2-pomieszczenie specjalne na mleko w ktorym znajduje sie schładalnik, umywalka z dostepem do ciepłem wody i nie moze w tym pomieszczeniu znajodwac sie dojarka (mam tu na mysli silnik z pompą) a konwie z apartami moga stac w tym pomieszczeniu

3-badania lekarskie i ksiazeczke zdrowia

 

na pewno o czymś zapomialem :) ale to chyba jedne z najważniejszych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mora    15

Do tej ilości krów , oprócz dojarki i chłodni na mleko oraz kwoty mlecznej, potrzebujesz mieć pomieszczenie do mycia urządzeń i do przechowywania mleka spełniające wymagania Weterynaryjnej Inspekcji Sanitarnej, atest na dojarkę, książeczkę zdrowia, zaświadczenie z sanepidu na t. jakości wody i podstawa- musisz mieć odbiorcę, który zapłaci Ci za mleko. W sumie o to będzie najtrudniej , bo z taką ilością mleka , to żaden z Ciebie partner dla mleczarni.Nie jest to łatwa dziedzina produkcji, ale jeżeli Cię to nie zniechęca, to próbuj- do odważnych świat należy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid2    0

witam moim zdaniem to powinienes zająć sie warzywami z tego będą lepsze pieniądze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mora    15

O kwotę możesz się zwrócić do ARR i myślę,że to nic Cię nie będzie kosztowało. Co do ilości litrów od tych 6 krów powiem tak:

krowa pyskiem się doi a tak na serio, to zależy to również od rasy, momentu laktacji, wieku krowy, a podstawa to właściwe żywienie.Możesz mieć najdroższy materiał genetyczny, najlepsze pasze a zmarnować to swoim niedoświadczeniem i niedouczeniem. Zanim weźmiesz się za ten biznes spróbuj poznać go od podszewki u kogoś, kto prowadzi go z powodzeniem i tak jak należy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukash3060    145

Witaj :) Zależy od rasy krów ale myślę że średnio te 10 l to dadzą wiec 60l.*2 = 120 na dzień :) A kwotę to poszukaj w gazetach lokalnych może ktoś chce sprzedać :) No i żeby te krowy mleczne mieć to trzeba chyba by zwiększyć obszar łąk i pastwisk. Wiadomo krowy lepiej rozwijają się na pastwiskach a nie stojąc 24h na dobę w oborze :). Wymogi na pewno można znaleźć gdzieś w internecie. :)


Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

Do tej ilości krów , oprócz dojarki i chłodni na mleko oraz kwoty mlecznej, potrzebujesz mieć pomieszczenie do mycia urządzeń i do przechowywania mleka spełniające wymagania Weterynaryjnej Inspekcji Sanitarnej, atest na dojarkę, książeczkę zdrowia, zaświadczenie z sanepidu na t. jakości wody i podstawa- musisz mieć odbiorcę, który zapłaci Ci za mleko. W sumie o to będzie najtrudniej , bo z taką ilością mleka , to żaden z Ciebie partner dla mleczarni.Nie jest to łatwa dziedzina produkcji, ale jeżeli Cię to nie zniechęca, to próbuj- do odważnych świat należy .

chyba ze ma gdzieś niedaleko zlewnię mleka. wtedy wystarczy jakieś wybiałkowane pomieszczenie, chłodziarka na konwie ,no i pozostałe dokumenty wymienione wyżej i tyle. u nas ci co ostawiają do zlewni to niektórzy nawet dojarek nie mają więc atest na sprzęt odpada (szczerze mówiąc to nie mają nawet pomieszczeń wymaganych przez weterynarie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca94    168

Lukash3060 I ty myślisz ze tak łatwo jest wyciągnąć 120 lirów :lol: :lol: Powodzenia od 6 krów.Jedna może mu dać 15 a druga 18 i też zależnie od paszy w dodatku musiały by mu się wycielić jednocześnie a to raczej nie możliwe jak będzie miał 90-100 to dobrze.

 

Kolejna sprawa po co chłopaka straszycie tymi wymogami to pic na wodę przyjadą panienki na szpilkach nawet do obory nie wejdą lub wejdą ale szybko niej wyjdą :lol: i po kontroli w moich stronach w ogóle do takich rzeczy jak ta dojarka nie może być w jednym miejscu co umywalka to bzdura zbiornik na mleko i owszem w oddzielnym przedzielonym ścianką pomieszczeniu musi się znajdować ,ale bez przesady.

 

Powodzenia w rozwijaniu hodowli ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukash3060    145

@ hodowca94

Mówię średnio i nie od jakichś tam super krów tylko od takich średnich a czemu od 6 ma nie wyciągnąć 120 l na dzień ? Nie mówię o całym roku tylko o momencie w którym wszystkie krowy będą dojone i mleko będzie szło do mleczarni :) A wiem o tym, że nie zawsze będzie to te 120 bo wiadomo trzeba zasuszać przed wycieleniem a to po wyjściu na pastwisko wzrośnie zaraz wydajność więc będzie się to wahać :)

 

 

 

EDIT

Ale nie mamy tu się kłócić tylko pomagać koledze więc pomagajmy :)

Edytowano przez Lukash3060

Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bubel500    4

Mam 19ha ornych i 5 ha łąk obora jest na 26 sztuk ale też chowie byki i na jednej stronie mam 6 stanowisk i jest przerwa i znowu 6 stanowisk

Moim zdaniem jeśli masz oborę na 26 sztuk to mógłbyś zrezygnować z byków i zająć się wyłącznie hodowlą krów mlecznych, ponieważ na 6 sztuk to za dużo zachodu i niska opłacalność. Miałbyś te 26 krów mlecznych, a młodzież miałbyś gdzieś w szopie czy stodole. Dosiałbyś jeszcze z 10 ha trawy, 2-3 ha qqrydzy, miałbyś trochę zboża i byłoby git. A po co dostosowywać się do tych wymogów dla 6 sztuk, jeżeli można dla 26 i będziesz miał ponad 4x więcej mleka, a co za tym idzie będzie to bardziej opłacalne :D A jeżeli masz większość potrzebnych maszyn to masz start ułatwiony :) Tylko mały remont obory: Pomieszczenie na zbiornik i myjkę, potem dokup trochę kwoty mlecznej zrób atesty, badania i inne pierdoły.. i możesz ruszać z produkcją. B)

Przemyśl wszystko na spokojnie.

Powodzenia życzę :)

Edytowano przez bubel500

Zetor Team
Pomogłem? Naciśnij zieloną strzałkę obok mojego postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

kurcze jak che niech doi:) pomozemy:) zaplanuj a wiosne uprawe kukurydzy chociaz 1,5 ha i zasiej dobra lake to podstawa ale bydlo mleczne to obowiazek nie lepiej bylo by ci kupowac male cieliczki hodowlane chowac zacielac dobrymi bykami<inseminacja> i sprzedawac za 6-7 tys ?? u nas tacy mali wlasnie tak robia zamiast doic i uzerac sie z zapalneiami i bac sie ze nie przejdzie bo za duzo tego tamtego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
weasplus    0

witam moim zdaniem to powinienes zająć sie warzywami z tego będą lepsze pieniądze

Ja jestem nastaiony na warzya i przy tych cenach jakie są teraz to o jaki koliek grosz jest b.trudno (a szczegulnie bez maszyn )

Ja rodze abyś postawił na krowy albo byki choć wcale łatwo napeno nie będzie

Edytowano przez weasplus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

Kolego ja na twoim miejscu te 6 krów dał bym jako mamki i odchowywal cielęta na mleku 14-15 miesięcy i masz bysiora 650kg jak bedzie jechał na mleku.

6 bysiów x 650kg=3900 kg

3900kg x 7zł = 27300 przez 15 miesiecy czyli mniej wiecej tyle ile bys zarobił z na mleku. Tyle tylko ze z mleka masz miesieczny dochod a to wazne to tylko taka moja propozycja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BigBull    0

daromen89. też sie na tym zastanawialem tylko.Wiem jak to jest z bykami bo muszę czekać na pieniądze 19-23 miesiące a z krowami miałbym co miesiąc.

 

Dajecie jakieś koncentraty na mleko krowom?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

no 19-23 miesiące to tak normalnie jak byś je karmił a na mleku będą rosły jak placki na drożdzach:D

Zawsze możesz chodować jedno i drugie będziesz miał więcej.

Ja osobiście polecam śruta rzepakowa + śruta z mięszanki tzn śruta z QQ z rzepaku z jęczmienia i przenicy(kupuję taka 50zł 50kg)w tym też są witaminy trochę węglanu+ witaminy i drożdze czyli wszystko to co zawiera przeciętny koncentrat.

Wychodzi taniej a krówki chętnie jedzą i dużó jedzą i mleko nawet w miare.

A no i jeszcze do tego śruta własna.

Ja to stosuje i mućki jak na razie bardzo dobrze sie miewaja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BigBull    0

A jakom wydajność masz?ile by musiała krowa przeciętnie zjadać dziennie kiszonki + śruta?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

Rzeczywiście kwotę najlepiej kupić od gospodarza. W gazetach z ogłoszeniami od 4 gr do 15gr za 1kg. Co do wymogów my mamy kafelki na podłodze i na ścianach tak gdzie jest chłodziarka. Dojarka nie jest koniecznością. Można doić ręcznie. Do atestu trzeba mieć wiaderka emaliowane (łatwość mycia). Ciepłą wodę (zwykły zbiornik przepływowy) tam gdzie będzie mleko przechowywane. Lamperia w oborze. Sprawdzają czy masz karty leczenia. Testy wody (my mamy wodociąg to mieliśmy jakąś kopie badań wody z gminy). Napewno krowy nie mogą mieć obory razem z innym gatunkiem zwierząt. W jednej oborze może być bydło i tylko bydło. Patrzą na środki higieny (dezynfekanty itp.). Do tego książeczka zdrowia i badania lekarskie.

Co do wydajności to myślę, że te 5 tys osiągniesz od krowy, nawet od zwykłych czarno-białych nie koniecznie hf.

Co do mleczarni to najlepiej dowiedzieć się od osób z okolicy gdzie oddają. Zobacz fakturę tam powinien być nr. tel. do mleczarni. Zadzwoń i się wszystkiego dowiedz.

Co do pastwiska to ok 0,3ha na jedną dorosłą sztukę. Zależy to również od ilości innych pasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BigBull    0

Dziekuje wam wszystkim za dorady;) a co dawać krowom między innymi do jedzenia żeby dużo mleka dawały?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

no niestety -krowom nie możesz dawać od razu wszystkiego. zmieniając pasze organizm krów może zareagować w odwrotnym kierunku niż zamierzany. zamiast zwiększenia wydajności- zapalenia wymienia lub choroby metaboliczne. hodowla bydła mlecznego to nie taka prosta sprawa. na początek siano , sianokiszonka , kiszonka z kuku , jakaś śruta zbożowa a później dodatki i pasze zwiększające wydajność. takie jest moje zdanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BigBull    0

A macie jakieś sposoby żeby lepiej dojiły? Np gdzieś czytałem że jakiś słowak albo czech zamontowal telewizory LCD i puszczał im góry alpy i zielone doliny;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rozal22
      Witam, czy ktoś zasuszał niecielną krowę aby ponowić jej laktacje za 2 miesiące, krowę która jest niecielna?
      pytam bo wet chybił z trafnością cielności w 2/3miesiacu i zbliża się jej termin cielenia a wymię nie przybiera, więc upewniłem się czy jest cielak i okazało się że jest pusta...
      w takim razie pytam się, czy da się rozdoić taka krowa, czy tylko już rzeź?
    • Przez bibon98
      Witam, miałem do zacielenia w grudniu 12 krów i 5 jałówek, po kilku powtórkach, udało się zacielić ogólnie 12 sztuk(7 krów i 5 jałówek). Problem pojawia się przy pozostałych 5 sztukach, 3 krowy gonią się regularnie, ale się nie zacielają, były zacielane już po 4-5 razy, ostatnio weterynarz wykonywał badanie usg(wszystko jest w porządku) i po tygodniu od wystąpienia rui podał dwóm z trzech krów płukanki do maciczne(z jednej krowy po płukance po dwóch tygodniach zaczęła iść biała ropa i będzie powtórka płukanki), dziś po raz piąty powtarzała trzecia z nich, więc kolejna do płukanki. Czwarta i ostania krowa(mała krowa 350-400kg, pierwiastka, bardzo mleczna) nie ma w ogóle objawów rujowych, a po podaniu zastrzyków, okazuje się że jajeczko jest gotowe do uwolnienia, ale ostatecznie do owulacji nie dochodzi i nic się nie dzieje. Był okres kiedy te sztuki nie miały rui, więc podawałem im beta karoten jakiś z witaminą e i selenem, ale weterynarz powiedział żeby przestać dawać po wystąpieniu rui. Największy problem mam z ostatnią jałówką, ma 22 miesiące, wielka jałówka, odgania inne od żarcia, nie jest zatłuszczona, ani zabiedzona, luźno biega w chlewku z dwoma jałówkami(które są już zacielone), ale ona nie ma nawet żadnych objawów rujowych. Karmię je odrobiną kukurydzy, siana i resztkami sianokiszonki od krów, ale nawet po podaniu zastrzyków(2 razy) na badaniach USG nie widać żeby się tam cokolwiek działo, żadnego jajeczka, nic. Co robić w takiej sytuacji? Jakieś witaminy, albo inne cuda? Weterynarz się poddał i kazał z jałówką czekać na wypas,  że może wtedy polatuje, a jak nie to do sprzedania, ale szkoda trochę mi tej jałówki, bo jest po bardzo dobrej krowie. Krowy za to stoją na sianie, sianokiszonce i kukurydzy + śruta rzepakowa. Co robić z jałówką? Czy jest opcja żeby coś jej podać, nie wiem jakieś witaminy czy coś? Jak tak to co jej tutaj suplementować? Co podać tym 3 sztukom na lepsze zacielanie? I co robić z tą jedną artystką co niby latuje, ale nie do końca? 
    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś użytkuje maty legowiskowe geyer hosaja o grubości 2.8cm?
      Mógłbym prosić o opinie z użytkowania?
      Czy jesteście zadowoleni?
       
      Pozdrawiam
    • Przez Akardin
      Witam czym dezynfekujecie legowiska , obecnie używam sandezii ale wychodzi dość drogo bo bodajże 10 kg 40 zł , stosował ktoś coś innego , może jakieś opinie o Preparat do suchej dezynfekcji, Lider Dezynfekant??
    • Przez klos
      witam.
      mam jalowke 18 mies. i nie wiem czy ja zacielac. Problem tkwi w tym, ze stoi ona w kojcu z jałoszkami 11-miesięcznymi, które powoli zaczynaja ja przerastac!! Jalowka juz od kilku miesiecy nie rosnie, jest w miare tlusta. Nie wiem czy ja zacielac teraz, czy czekac az sie zupelnie roztyje, a moze tez ja sprzedac?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj