Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pole po Fasoli
kamil800    137

Bylem dzis na fasoli chyba 1 raz od miesiaca. Jak jeszcze kwitla i @dysydent mial racje. Z tym malych straczkow co nawiazala po powtornym zakwitnięciu co dawalem fote sa normalne duze straki po 4 ziarka. A te pierwsze straczki co byly po 2 na krzak szczerze mówiąc szlak je trafil i z polowa z nich jest zabolala. Ale tych zielonych naprawde jest duzo. Tylko jak to teraz wycinac i tu znowu prozba i pytanie do @dysydent'a wiekszosc straczkow ma juz taki jasny zielony kolor. Ziarko w srodku jest mokre ale jak sie je przegryzie to w srodku nie jest juz zielone tylko normalnie zolte. Czy taki sciety straczek sobue doschnie na pokosie i ziarko bedzie normalne? Nie pomarszczy sie? Bo sa tez takie straczki w 100% zielone i ziarko w srodku niby jest biale ale po przegryzieniu w srodou jest zielone wiec obstawiam,  ze ono sie zmarszczy. Sa tez jakies straczki zaatakowane przez jakis grzyb? Zielony straczek i ziarko w srodku gnije ale to tam jakis maly procent.

Moze sobie wyrwac krzak i rzucic kolo domu i obserwowac co sie dzieje z ziarkami 🤔

Edytowano przez kamil800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam 2.4 ha ha jaśka z czego około 30 a w cieniu i w dołku i tam wszystkie strąki są zielone i moje pytanie brzmi czy ciąć wszystko razem jutro i dojdzie to czy jeszcze się wstrzymać z cięciem czy olać bo i tak nic z tego nie będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

Z tymi strączkami zielonymi najlepiej radził sobie zwykły przerobiony kombajn. 

Za pierwszym razem wymlacalo to co suche, za kombajnem robił się "pulchny" pokos i po mniej niż tygodniu zielony też wysychał na tyle, aby go wymłócić na szybszym biegu. 

I za takim kombajnem było widać ile fasoli zostaje z tyłu, a w masterze wszystko idzie w powietrze i mówią że wszystko wymałaca😅

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5573
12 godzin temu, skywalker89 napisał:

Mylisz pojęcia, zmowa cenowa a spisek to nie to samo.

No jak mają czelność wychodzić z taką śmieszną ceną zwłaszcza przy takich plonach gdzie dosyć spora ilość  mniejszych gospodarstw dochód z fasoli traktowało pewnie jako jeden z filarów w budżecie przy podwyżkach innych cen płodów jak koledzy wspominają. Ludzie są coraz bardziej swiadomi że większość nie zarabia 20gr/kg.. może niech w tvp zaczną tak płakać handlarze to ludzie będą bardziej łaskawi....

Jak to jak mają czelność? To nie impreza rodziny królewskiej tylko biznes. Nie pasuje ci to nie sprzedawaj. To jest rynek światowy i jak gdzieś sa lepsze urodzaje to kogo obchodzi że masz niski plon i chcesz po 10 pln bo ci się nie opłaca?  Nie pasuje to nie uprawiaj - proste. Co cie obchodzi czy handlarz zarabia 20 groszy czy 80 groszy? Co ci do tego? 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, daro189 napisał:

I za takim kombajnem było widać ile fasoli zostaje z tyłu, a w masterze wszystko idzie w powietrze i mówią że wszystko wymałaca😅

 

Wszystko wymłacają jak ktoś ma dobrze ustawionego mastera to nawet z tych zielonych strąków jest wybrane co do ziarnka, a z usług mastera nie korzystam pierwszy rok. A w tym roku miałem dużo zielonych strąków i trochę popsuło to robotę bo dużo właśnie wilgotnej fasoli z tych zielonych strąków znalazło się na przyczepie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3115

 @kamil800
https://www.agrofoto.pl/forum/topic/47878-fasola/?do=findComment&comment=3756296

w tym tygodniu a najlepiej do czwartku zamierzam wyciąć np to
AL9nZEUBPMGtPTuE3ZjBNtrat7Zvx1AJR87sbnsA

AL9nZEVjaRvFDzHS_Sd9MsvAEATxeNucV_JeXKV1

to akurat czerwona i w tym roku przynajmniej na tym polu sam czort by nie wiedział kiedy optymalny termin cięcia
już to gdzieś dziś pisałem że to po pszenicy jarej co dała bidne 7t/ha w ub r i zero nawozu pod fasole , słoma z pszenicy przyorana a fasola siana gdzieś w okolicach św. Stanisława
fotki z dzisiaj i tam nawet jeszcze kwiatki widziałem ale zdjęcie poruszone wyszło a i jednocześnie widziałem strąka co już kiełki puścił
nie wiem na jaką to odmianę było dobre pole może na Aurę bo na czerwoną za dobre a ja tam zamierzałem kontrę siać, szczęśliwie siewnik się połamal i zanim polepiłem na półtyczki zrobiło się późnawo czyli klasyczne szczęście głupiego xD

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamyxxx    9
1 godzinę temu, Zbyszek3939 napisał:

Zostało mi 4 hektary jak po 500zł to na czwartek  był bym zainteresowany i jeszcze  kogoś domówię  okolice Mircza.

W tym roku to 500zł to dużo jak się młóci 5-7ha w godzine. a 600 czy 650 to nieporozumienie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzechooo    788

płaczecie że 600-650 to dużo, to kupujcie sami maszyny i róbcie interes, i żeby nie było nie mam mastera i jeszcze nie miałem przyjności korzystać z takich usług.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5573

Dokładnie tak samo pisze od dawna ale to nie dociera.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    137

Ja w tym roku za kombajn zbozowy bralem 600 i jak dla mnie 600 za mastera to ok cena. Maszyna droga musi sie jakos wrocic. Ale ku*wa 450-500 za scinanie to jest nieporozumienie... 

@dysydent

Ok dzieki. Chyba wyrwe sobie krzaka i zobacze jak ona "dochodzi" znawca nie jestem ale mysle,  ze skoro ziarko juz nie jest zielone w srodku to powinna byc ok ale zapewne dam jej jeszcze tydzien i ciecie. No i taki zielonkawy strąk nie bedzie mi sie sypal 😂

Edytowano przez kamil800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3115

zanim wyciągniesz wnioski z tego doświadczenia to minie co najmniej tydzień może więcej i ta na polu będzie już zupełnie inna
a co Ci wyjdzie z doświadczenia? już mówię - większość i z tych zielonych zachowa wygląd handlowy tylko będą ziarnka drobniejsze tylko musi leżeć w warunkach jak na polu tzn na ziemi strąk pod liśćmi tak jak po podcinarce a nie na żabkach do bielizny na sznurze do... bielizny :D bo wtedy rzeczywiście może się pomarszczyć dużo nasion

a i na zach. od Zamościa praktycznie deszczu dziś nie było czyli popadał na wasze fasole a ni ch...a na naszą cebulę
no nie świnia?

czekaj czekaj, właśnie zaczyna coś ciapać po dachu, no bodaj ze dwa milimetry to cofnę wyzw... epitet
ee tam, nie cofnę, przestało

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832
33 minuty temu, Ulman napisał:

Jak to jak mają czelność? To nie impreza rodziny królewskiej tylko biznes. Nie pasuje ci to nie sprzedawaj. To jest rynek światowy i jak gdzieś sa lepsze urodzaje to kogo obchodzi że masz niski plon i chcesz po 10 pln bo ci się nie opłaca?  Nie pasuje to nie uprawiaj - proste. Co cie obchodzi czy handlarz zarabia 20 groszy czy 80 groszy? Co ci do tego? 

No to se będziecie handlować ze światem bo tu nie nakupicie 🤣🤣🤣

Skończ z tymi marżami bo każdy kto uprawia ten szajs dłuższy czas wie że handlarze zawsze mieli dobrze ale w ostatnich latach to.mają bardzo dobrze skoro niektórzy od 0 do milionera dorobili się w kilka lat na "uczciwym" handlu 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    137

@dysydenti tak wczesniej niz tydzien nie wytnę bo teraz mam rzepaki a tej fasoli tez mam ponad 5ha wiec troche mi to zajmie. Ale pewnie za tydzien to ona juz bedzie na 99% do ciecia

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3115
54 minuty temu, skywalker89 napisał:

No to se będziecie handlować ze światem bo tu nie nakupicie 🤣🤣🤣

Skończ z tymi marżami bo każdy kto uprawia ten szajs dłuższy czas wie że handlarze zawsze mieli dobrze ale w ostatnich latach to.mają bardzo dobrze skoro niektórzy od 0 do milionera dorobili się w kilka lat na "uczciwym" handlu 🙂

 

każdy po to robi aby się dorobić a na nikim nie wymusisz aby więcej dał niż musi nawet jeśli może.
Tak działa wolny rynek. Nawet z nazwy komunistyczna partia Chin musiała uznać wyższość tych zasad a nie pasują Ci to jest taki kraj na prawdę socjalistyczny gdzie za dużo zarobić nie wolno, poproś o wizę i pokaż np cytowany post to ręczę że dadzą Ci tę wizę... chę - nawet dwa kraje mi się w kilka sekund przypomniał - KRLD i ew Kuba
tam nie wolno za dużo zarabiać czyli ... droga wolna
na Kubie nawet lepszy klimat na fasolę niż w PolscexD

 

Edytowano przez dysydent
  • Thanks 1
  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5573
1 godzinę temu, skywalker89 napisał:

No to se będziecie handlować ze światem bo tu nie nakupicie 🤣🤣🤣

Skończ z tymi marżami bo każdy kto uprawia ten szajs dłuższy czas wie że handlarze zawsze mieli dobrze ale w ostatnich latach to.mają bardzo dobrze skoro niektórzy od 0 do milionera dorobili się w kilka lat na "uczciwym" handlu 🙂

Rynek nie znosi próżni. Jak tu nie bedzie produkcji to wyprodukują i nakupią gdzie indziej. 20 lat temu też się wszystkim wydawało że Łaszczów i Telatyn to kalafiorowy pępek świata i co ?  Ano nie ma po tym śladu a przecież pół Polski tu kupowało. Były skupy surowca chłodnie przyjeżdżały. kontraktacje zebrania, szkolenia i nikt już o tym nie pamięta. 

Broni co kto handlować skoro handlarzom tak dobrze? Aaaaa tak wiem😁 oni cie nie dopuszczą do interesu bo to mafia🤣 Zawiść cie zżera i nieporadność życiowa. Zawsze będziesz zazdrościł i swoje komunistyczne przekonania przekładał na to ile kto powinien zarabiać a ile tobie płacić. Typowy niezadowolony przedstawiciel proletariatu winiący wszystkich wkoło i żądający srawiedliwości społecznej dla mas.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pronar82a    179

Ulhówek popadało delikatnie ok 3 litry także jutro wolne i master też, mogę pojechać na usługę gdzieś dalej. 

600 zł ha z faktura VAT 

607 872 062

 


Chłop ze wsi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki88    212
2 godziny temu, kamyxxx napisał:

W tym roku to 500zł to dużo jak się młóci 5-7ha w godzine. a 600 czy 650 to nieporozumienie. 

Jak drogo to bierz ścinacz i ogień. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832
37 minut temu, Ulman napisał:

Rynek nie znosi próżni. Jak tu nie bedzie produkcji to wyprodukują i nakupią gdzie indziej. 20 lat temu też się wszystkim wydawało że Łaszczów i Telatyn to kalafiorowy pępek świata i co ?  Ano nie ma po tym śladu a przecież pół Polski tu kupowało. Były skupy surowca chłodnie przyjeżdżały. kontraktacje zebrania, szkolenia i nikt już o tym nie pamięta. 

Broni co kto handlować skoro handlarzom tak dobrze? Aaaaa tak wiem😁 oni cie nie dopuszczą do interesu bo to mafia🤣 Zawiść cie zżera i nieporadność życiowa. Zawsze będziesz zazdrościł i swoje komunistyczne przekonania przekładał na to ile kto powinien zarabiać a ile tobie płacić. Typowy niezadowolony przedstawiciel proletariatu winiący wszystkich wkoło i żądający srawiedliwości społecznej dla mas.

Jedyne czego bym rządał to szanowanie drugiego człowieka za jego prace  a nie wszedzie tylko jeden wielki wyzysk i po trupach po nowe samochody, tak tak konsumpcjonizm, zaradność, demokracja itp itd, Nie mówię o sobie, że czuje się pokrzywdzony bo mam ten cały handel głęboko w nosie bo z fasoli nie żyje, ale tak jak wspomniałem wcześniej- dla wielu fasola to był zastrzyk gotówki, zwłaszcza dla takich starszych co.miewali 1-3ha.. teraz to ani za zboże węgla nie kupi ani za fasole ani za 14, może wyznawcy ale ludzie, przykre to jest i tyle 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek1129    355

Fasola wymłócona. Plon od 1 tony do 1.5  tony z ha zależy czy pole pagórkowate czy płaskie. Szału nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak tam cena fasoli jaś i czerwonej sprzedawał ktoś teraz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj