Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pole po Fasoli
king12    233

Próbował ktoś pryskać fasolę jakimś sklejaczem do strąków?Daje to coś czy szkoda zachodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek1129    355
46 minut temu, king12 napisał:

Próbował ktoś pryskać fasolę jakimś sklejaczem do strąków?Daje to coś czy szkoda 

Pierwszy raz o czymś takim słyszę.

W rzepaku może i to ma sens.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michall51    45

Witam. 

Zauważyłem już latające motylki 🦋 w fasoli " rusałka osetnik". Czy ktoś pryskał bezpośrednio w trakcie nalotu motyli, czy dopiero po wylęgu gąsienic 🐛

Jeżeli tak to czym? 

Jednego roku pamiętam wyjadło sporo fasoli w rejonie. 🙄 🥺 ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    81
11 godzin temu, Tomek12 napisał:

Można kaptanem prysnąć jak już zaczyna kwitnąć?

Ja pryskałem kaptan plus miedzian podczas kwitnienia i było ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    134
1 godzinę temu, Decx napisał:

Wiecie może od czego mogą być takie przebarwienia na liściach?

 

20220614_185352.jpg

Mam to samo i na sporej czesci sa przypalone pierwsze liscie. Obstawiam, ze tylko tyle wyszlo z tej doglebowki w tym roku... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
And2ej1    4

Dokładnie,tam gdzie nie dawałem jest ok tam gdzie była dana widać takie właśnie przebarwienia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michciubar    84

Jaki skup skupuje Jasia jeszcze? Mam małą ilość do sprzedania co mi została awaryjnie w razie przesiewania i chce się pozbyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    134

Na fasole dzis pojdzie (bo wczesniej byly deszcze i nie bylo jak) tak jak pisalem wczesniej. Dr green 2kg +tytanit 0.25 +siarczan magnezu 5kg +bor 1l. W sobote powtorka z mikro+ aminokwasy+ miedz. Pomoze to troche na te przypalenia? Moze dodac cos jeszcze? 

Edytowano przez kamil800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3110

siarczan magnezu wystarczy reszta to wyrzucanie pieniędzy albo kryptoreklama dla frajerów
No może bor uzasadniony jeśli pH pola wyższe od jakieś 6,7-6,8

a tak na prawdę na parującą metrybuzynę porządna ulewa najlepszym antidotum
Od dawna przestrzegam że im dalej od kwietnia w maj metrybuzyna w fasoli tym niższe dawki i w maju przekraczanie dawki 100ml sencora/ha to już ryzyko przyparzeń gdy najdzie fala upałów no i naszła, teraz się ochłodziło to powinno odpuścić a jak jeszcze poleje to na polach gdzie było mniej niż 150ml powinny na stałe objaw... objawów już nie przybywać

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

Ponawiam pytanie. Czy ktoś spotkał się z przypaleniemi fasoli po użyciu asahi... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3110

ja nie a ze trzy cztery razy stosowałem oczywiście w granicach zalecanych dawek
w jakiejkolwiek z roślin w których stosowałem

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    134
9 minut temu, dysydent napisał:

siarczan magnezu wystarczy reszta to wyrzucanie pieniędzy albo kryptoreklama dla frajerów
No może bor uzasadniony jeśli pH pola wyższe od jakieś 6,7-6,8

a tak na prawdę na parującą metrybuzynę porządna ulewa najlepszym antidotum
Od dawna przestrzegam że im dalej od kwietnia w maj metrybuzyna w fasoli tym niższe dawki i w maju przekraczanie dawki 100ml sencora/ha to już ryzyko przyparzeń gdy najdzie fala upałów no i naszła, teraz się ochłodziło to powinno odpuścić a jak jeszcze poleje to na polach gdzie było mniej niż 150ml powinny na stałe objaw... objawów już nie przybywać

Wlasnie ze ja nie przekroczylem 100ml a pali jak poj*bane. Na zakladkach to praktycznie cala fasole spalilo... Deszczu tez juz troche popadalo ale po nich to ja widze ze jeszcze przybywa tych przypalen bo chyba odparowuje z ta woda :/ do mikro sie kłócić nie bede bo to ma zwolennikow i przeciwnikow wiec niech kazdy dahe jak chce a co do siarczanu 5kg wystarczy na fasole?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3110

ja do graminicydu na czerwonej dałem 3kg i niby pomogło i to jeszcze zanim deszcz popadał plam przestało przybywać też było tylko 100ml
Ile max tego siarczanu można dać nie pamiętam i trzeba poszukać w jakich zaleceniach albo bodaj tu kto bardziej spraktykowany podpowie

u mnie symptomy sklerozy skasowały po ile to ja kila lat temu w czystym zabiegu dawałem na polu gdzie był jawny magnezu niedobór, no wtedy jechałem maksymalnymi jakie gdzieś tam wyczytałem ale jakie to były? nie pamiętam

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

Sytuacja wygląda tak. Fasola w 3 działkach.. Ciężko się zbierała po doglebowkach to chciałem ją trochę wspomóc. Nie żeby jakieś tam szkody nie wiadomo jakie były ale pomyślałem że nie zaszkodzi. Na jednej działce wyszło więcej chwastu to pojechałem basagranem a na dwie kolejne działki dałem po 0,4 l/ha + 0,05 cyperkila. I tak działka ktora pojechałem basagranem wygląda normalnie a dwie działki gdzie poszło asahi to fasola widać się męczy a najgorzej na dojazdach do poprzeczek i na klinach gdzie nakładki były. Najpierw myślałem że to po doglebowce ale widać że to po asahi. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3110

czyli mamy pierwszy sygnał sugerujący że zabieg z Asahi również podejrzany o fitotoksyczność

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    134

@dysydent ok dzieki. Mysle, ze 5kg nie przesadze. Albo mam jeszcze jednowodny. On troche mocniejszy to moze jego dam 2kg zamiast zwyklego, z reszta na tym jednowodnym chyba jest podany % na straczkowe. Musze sprawdzic🤔

Sprawdzilem i na jednowodnym jest podane na straczkowe stezenie 2,5%.

2,5% uzyskuje sie przy 7,5kg na 300l wody. Jakos duzo tym bardziej ze on jest mocniejszy od zwyklego

@damin1 A nie miales po czyms opryskiwacza? 

Bo ja groch tez tak pryskalem. Opryskiwacz niby wypłukany a groch jeb*lo az sie bialy zrobil. Cos zostalo w filtrze i go ladnie przytrzymało 

 

 

Edytowano przez kamil800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3110

fasola wrażliwa szczególnie na niedobory/nadmiary zasobności gleby, kwasowość i nigdy do końca nie wiadomo jak zareaguje np na doglebówi bo pamiętam na jednei działce z połączonych dwu o różnej historii z lat minionych to jedna połowa powschodziła zniosla opryski i rosla modelowo a druga połowa nawet dobrze nie powschodzila a to co wylazlo jeszcze coś paliło mimo identycznej agrotechniki na całej działce i to połączonej już dwa lata przed fasolą czyli zaszłości sprzed trzech lat.....
Wszczynanie "dochodzenia" co i dlaczego w pojedynczym każdym przypadku - wybaczcie - ale przekracza zdolności logistyczne nawet Interpolu zatem oszczędzę pytań co i jak w każdym indywidualnym przypadku bo tyle wariantów i możliwości że nie ma to sensu

nawet chlor z nawozów może uwrażliwić fasolę na oparzenia czy wręcz sam je wywołać czy zwykłe zasolenie gleby i wiele wiele innych ....

co do zasady - na polach gdzie udaje się jęczmień uda się i fasola bo place nieudanego jęczmienia dokładnie odwzorowują póżniej place gorszej lub wręcz braku fasoli, podobnie buraki tak że nie trzeba być laborantem aby ocenić czy siać na danym polu fasolę czy np kukurydzę czy jakie peluszki lub wyki jeśli konieczne zmianowanie .... oj to trzeba zaraz podręcznik pisać tak że nie tutaj :)

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    134

Wiadomo. Zalezy tez w ogromnej mierze od regionu bo u nas w regionie widac golym okiem kto dal a kto nie sal sencoru a kilka km dalej wszystkie fasole sa ładne. No ogolnie u nas strasznie jest ch*jowy rok na wiosenne uprawy. Czy to kukurydza czy fasola buraki groch czy jeczmien. Wszystko pod psem

Edytowano przez kamil800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3110

Activus 1,5l+command 480tka 150ml+Sencor 100ml, po wschodach na pierwszy liść potrójny, Benz 1,7-1,9l 10 dni później Labrador 1,2l + siarczan Mg 3kg
i ... czekamy żniw
AM-JKLVViRnnPyzVaJAaFW0V7K-GUHHW5olryPFc

nno może jeszcze kiedy z nudów resztę tego siarczanu bo został, a może nie
może jaki kaptan z raz a może nie bo na mszyce - już widzę - się tam nie zanosi a motylka to do tej pory gdyby miały być to już by były a nie widzialem ani jednego czyli kolejny rok bez osetników się zanosi, oby

acha, to czerwona bo gdyby był jasiek to proporcje doglebówki były by inne na więcej Activusa a mniej commanda

na środku pola jest bruzda i te siewniki co siane po jej krawędziach poszły głębiej co na ten rok było wskazane no ale jak by zlewa poszła po siewie to by tam mogła nie dać rady powschodzić i - co prawda tam doglebówka praktycznie nic nie wpłynęła na fasolę no ale ugadniesz pogodę jak siejesz?

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    830
41 minut temu, damin1 napisał:

Sytuacja wygląda tak. Fasola w 3 działkach.. Ciężko się zbierała po doglebowkach to chciałem ją trochę wspomóc. Nie żeby jakieś tam szkody nie wiadomo jakie były ale pomyślałem że nie zaszkodzi. Na jednej działce wyszło więcej chwastu to pojechałem basagranem a na dwie kolejne działki dałem po 0,4 l/ha + 0,05 cyperkila. I tak działka ktora pojechałem basagranem wygląda normalnie a dwie działki gdzie poszło asahi to fasola widać się męczy a najgorzej na dojazdach do poprzeczek i na klinach gdzie nakładki były. Najpierw myślałem że to po doglebowce ale widać że to po asahi. 

Gowno ja wspomożesz chemią i odżywkami..  jak chcesz jeździć kup se bisterian, daj ze 2x. Dawałem 2 sezony i widziałem efekty. W tym roku i pewnie ostatnim tej uprawy wyjątkowo mam z 80-90%fajnej fasoli, niczym nie przypalonej. A że mam dr green warzywa to pyknę dzisiaj razem z kaptanem 1,2kg+miedzi nie wiem ile dać, 0,5l?1l? I niech se robi co chce do zbioru...

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3110
26 minut temu, skywalker89 napisał:

bisterian

a to co znowu bo mi w googlach pierwsze co wyskoczyło to jakiś użytkownik (ksywa) z szajs-zbuka a dalej jakieś inne bzdury nijak do opryskiwacza nie pasujące

o i jeszcze jakieś treści dla dorosłych
(co Wy tam wyrabiacie w tych Waszych fasolach? :P ) ;)
 

Zrzut ekranu 2022-06-15 132527.png

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj