Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Fasola jaś
kamil800    135

A probowal ktos w corumie zmienic ten oryginalny adiuwant "dash" na cos co rozpuszcza woskowine? Nie wiadomo jak na to fasola zareaguje 🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23

Po ostatnich mocnych wiatrach w sobotę zauważyłem dzisiaj na fasoli że liście niektóre wyglądają tak jakby oparzone były. Co to może być?  Sencoru dałem 100ml i pendimetaliny 2,5l. Oparzenia po sencorze? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Łukaszek    1163

Opłaca się przesiewać jeszcze jaśka bo coś mi za płytko kolega posiał i leży w suchej ziemi na głębokości 1cm .

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    135

Znajomy kilka lat temu sial po 20 maja i finalnie mial bardzo ladna fasole. Tez wlasnie jaska. A kiedy ci posial? Nawet nie pokielkowala? Nie pryskales po siewie? Bo teraz nie wiem jak będzie jak tylko wymieszasz jakims agregatem.... Ale mysle, ze powinno byc ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Łukaszek    1163
39 minut temu, kamil800 napisał:

Znajomy kilka lat temu sial po 20 maja i finalnie mial bardzo ladna fasole. Tez wlasnie jaska. A kiedy ci posial? Nawet nie pokielkowala? Nie pryskales po siewie? Bo teraz nie wiem jak będzie jak tylko wymieszasz jakims agregatem.... Ale mysle, ze powinno byc ok

5 maja , pokiełkowało może z 5% reszta leży w suchej ziemi lekko napuchnięta .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek1129    355

Witam. Czy 0.8 basagran +0.4 corum/ha będzie bezpieczne dla fasoli "jaś" karłowy na pierwszą dawkę. Fasola ma już wykształcone 2 potrójne liście(jeden bardziej drugi trochę mniej)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    81
1 godzinę temu, roLnik_pk napisał:

Robicie jakieś zabiegi w fasoli w taką suszę?

Narazie tylko odchwaszczanie. Nic więcej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomjur2008    3
Marek1129 napisał:

Witam. Czy 0.8 basagran +0.4 corum/ha będzie bezpieczne dla fasoli "jaś" karłowy na pierwszą dawkę. Fasola ma już wykształcone 2 potrójne liście(jeden bardziej drugi trochę mniej)

Ja zawsze daje na pierwszą dawke 1.30l benzu(zamiennik basagran) i 0,3 corum i fasoli nic, druga dawka za okolo tydzień tak samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277
12 godzin temu, kamil800 napisał:

A probowal ktos w corumie zmienic ten oryginalny adiuwant "dash" na cos co rozpuszcza woskowine? Nie wiadomo jak na to fasola zareaguje 🤔

Mocznik, ja stosuję mocznik do Basagramu i efekt jest za***isty. Do tego olejan. Daje 10kg/ha mocznika, nieraz o tym pisałem.

Dziś też na pierwsze dwa liście poszło 0.5 Basagramu, bo przez suszę doglebowka nie działa i trzeba już reagować. Jak to kiedyś Dysydent powiedział, aby tylko z lupą coś zobaczyć i trzeba pryskać nie czekać. Za tydzień już pójdzie litr a przed nim gramnicyd. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
And2ej1    4

Szybkie pytanko

fasola czerwona 2 liście ( serduszka dopiero będą ) pokazuje się drobne chwasty , zauważalny mały ostrożeń i teraz mam na magazynie sporo Benz 480 atakować ją ? 

myślałem o dawce 1,25 i za 7 dni powtórzyć jak by trzeba było w tej dawce  ?   

A Drugie pytanie pojawia się na niektórych kawałkach od miedzy perz fasola czerwona 2 liście ( nie serduszka) co było by adekwatne do zastosowania i w jakiej dawce ? 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

W tej fazie 1.25 to spore ryzyko, kiedyś sporo narozrabialem taką dawką. Chyba że bez olejanu tylko z mocznikiem, ale też więcej jak litr bym nie dał. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    81
1 godzinę temu, ravoj napisał:

W tej fazie 1.25 to spore ryzyko, kiedyś sporo narozrabialem taką dawką. Chyba że bez olejanu tylko z mocznikiem, ale też więcej jak litr bym nie dał. 

Kurde ja się walnąłem z olejanem. Pryskałem ostatnio fundamentów w zbożach i tam jest 100ml olejanu w pakiecie na 1ha. Wczoraj wlewam atpolan i też dałem tylko 100ml. Wróciłem z pryskania myślę coś mi nie pasuję. Patrzę na etykiecie atpolanu 1,5l na 1 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafcioo96    41

Łukaszek, opłaca, nie opłaca to ty musisz wiedzieć, u mojego sasiada ktoremu siałem jest 50/50, siana 9 maja tutaj akurat jego wina, zbyt przesuszyl ziemię, fasole siałem jaka ostatnia u niego, chcialem zglebic ale stwierdził ze 4 cm wystarczy bo "po niedzieli" ma byc deszcz, no i wyszlo jak wyszło, temu samemu sasiadowi 3 lata wstecz sialem 29maja,termin zbioru mialnten sam co siane koncem kwietnia a plon byl lepszy, dzisiaj jak zrobisz agregatem i zasiejesz fasole to bedziesz mial armagedon na polu, nowa fasolanwbrzadkach a stara pomiędzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3115
Napisano (edytowany)

a rzeczywiście @ravoj mi przypomniał o moczniku i zajrzę do czerwonej ostatniej sianej może już pora z basagranem wyjechać jeszcze dziś wieczorem i od ew rozpoznnych gat chwastów... może i ten mocznik by gdzie był wskazany
W piątek pękała ziemia nad rządkami to dziś pewnie na wierzchu i - zapewne - chwasty też tak że może nie lupę ale kamerę o wys rozdzielczości i fotki sobie w domu powiększę .... co sie bede schylał? :D
Litry na ha basagranu nie zmierzam przekraczać i jakiś stary Atpol się wydybał sprzed trzech lat to dosłownie - jak znalazł

u nas jeden wczoraj mieszanką basagranu z imazamoxem na zwilżaczu pojechał (pewnie Trend wnioskując z opisu piany jak Mu z opryskiwacza wyciekła)

no zobaczymy za jakie trzy dni co na to fasola bo dopiero w pierwszych liściach czerwona a dawki nieco ponad litrowe basagrnu i półlitrowe imazamoxu
pole ma daleko i nie wiem czy zechce mi się specjalnie...? ale może sam szczerze opisze co Mu tam wyszło?

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    81

Ja wczoraj na 1 kawałku 1l fusilade a na drugim na 1ha dawka 1l basagranu i 0.5l izamox. 

To tam gdzie fusilade za parę dni jadę na dwuliścienne. 

Zobaczymy jak gryka zareaguję na basagran z imazamox. Chociaż myślę, że poprawka będzie konieczna na nią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3115
Napisano (edytowany)

objechałem fasole i jedne już opryskane basag... znaczy te pierwsze Benz-em z imazamoxem i już gorczyca polna ta z fotki kilka postów temu suchutka fasoli nic a i rdesty dogorywają
Ostatnie siane fasole można by dziś ale jakieś deszcze mogą być do jutra a i chwastów bardzo mało bo akurat na później sianych pryskane z dodatkiem adiuwanta doglebowego na który mnie namówił sprzedawca z Płoskiego (vis a vis "Swojaka") i wypadało by nawet publicznie Mu podziękować że nas na ten adiuwant "podpuścił" bo różnica w skuteczności doglebówek jak na ten rok kolosalna i szkoda że nie mam porównania na jednej działce bo z daleka była by widoczna.

tak czy inaczej bentazon pójdzie wszędzie czy są chwasty czy nie ma ale dziś nie muszę ryzykować na (daj Boże) przed deszczem bo na fotkach ze dwie sztuki chwastów znalazłem a i to dopiero w liścieniach a tak ogólnie - no na tych ostatnich sianych i ze wspomagaczem pryskanych prawie jak nie w suszę. traw tylko sporo no ale to "zero problem" tylko w swoim czasie.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michciubar    84
1 godzinę temu, dysydent napisał:

objechałem fasole i jedne już opryskane basag... znaczy te pierwsze Benz-em z imazamoxem i już gorczyca polna ta z fotki kilka postów temu suchutka fasoli nic a i rdesty dogorywają
Ostatnie siane fasole można by dziś ale jakieś deszcze mogą być do jutra a i chwastów bardzo mało bo akurat na później sianych pryskane z dodatkiem adiuwanta doglebowego na który mnie namówił sprzedawca z Płoskiego (vis a vis "Swojaka") i wypadało by nawet publicznie Mu podziękować że nas na ten adiuwant "podpuścił" bo różnica w skuteczności doglebówek jak na ten rok kolosalna i szkoda że nie mam porównania na jednej działce bo z daleka była by widoczna.

tak czy inaczej bentazon pójdzie wszędzie czy są chwasty czy nie ma ale dziś nie muszę ryzykować na (daj Boże) przed deszczem bo na fotkach ze dwie sztuki chwastów znalazłem a i to dopiero w liścieniach a tak ogólnie - no na tych ostatnich sianych i ze wspomagaczem pryskanych prawie jak nie w suszę. traw tylko sporo no ale to "zero problem" tylko w swoim czasie.

Oby był ten deszcz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    81
Napisano (edytowany)

I to taki normalny deszcz a nie tylko przyrosi.

Ja w czwartek chce jeszcze prysnąć jedno pole prysnąć, bo jutro jakiś deszcz nadają. Tylko kurde jakieś wiatry znowu nadają.

Edytowano przez bartekac7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

U nas deszcz odwołany. Gryka tam komuś wschodzi jako poplon? Bo to moja trzecia uprawa i pierwszy raz mam grykę, będzie z nią problem w fasoli za rok?


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    81
Napisano (edytowany)
8 minut temu, ravoj napisał:

U nas deszcz odwołany. Gryka tam komuś wschodzi jako poplon? Bo to moja trzecia uprawa i pierwszy raz mam grykę, będzie z nią problem w fasoli za rok?

Ja sieje grykę. No jest w tym roku fest już jest w fasoli  No, ale już została potraktowana bentazonem plus imazamoksem. Zobaczymy co sie z nią zadzieje. Pan Tomek wspominał,żeby grykę traktować jako rdest.

A i mam posianą dla pszczół  na piasku, ale jakoś nie patrzyłem czy wschodzi. 

Myślałem, że zamarznie z przymrozkami, ale gdzie tam.

Edytowano przez bartekac7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3115
Napisano (edytowany)
5 godzin temu, melepeta napisał:

Jak się ma imazamox to szarłatów bierze je ?

tak
oczywiście jak będą miały kilka cm i ponad cztery-sześć liści to nic ich nie weźmie ale do 4 liści to 0,5l dodane do 1,5l basagranu wymiotło że tylko co kilka metrów pojedynki zostały a było tego masę a gdy w liścieniach do pierwszej pary liści właściwych to i litr samego basagranu potrafi wystarczyć.
Mam fotkę gdzie mijaka dopryskiwałem plecakowym dawką ok 1l/ha imazamoxu z niewielką domieszką tylko basagranu bo resztki.. i imazamox wydaje się być bardziej skuteczny na komosy niż szarłaty gdy jedne i drugie już są mocno wyrośnięte, no ale zanim skapłem się że mijak to ponad tydzień minęło stąd już taka niska skuteczność i motyką musiałem zawitać na tym mijaku bo część towrzystwa z fotki przeżyła i to głównie szarłatów
Zatem akurat na szarłat i basagran musi być bo i sam bentazon potrafi co mniejsze popalić bo one z kolei na bentazon nieco wrażliwsze niż komosy
To z drugiej fotki popaliło z głównego że pojedyncze sztuki zostały no ale tam podwójnie przejechałem dawką 1,5l basagranu +0,5l imazamoxu/ha czyli wyszło 3l+1 ale fasola jak widać już duża i bez szwanku z tych dawek wyszła (narożnik pola i trochę niedoprawione agregatem)
Gdybym miał jednak takimi dawkami całe pole przy obecnych cenach tych oprysków to nie wiem czy bym nie skasował takiej plantacji gdyby było całe pole jak na pierwszej fotce

na trzecim ten sam narożnik tylko z innego ujęcia 12 dni później
 

DSCN1787.JPG

DSCN1579.JPG

DSCN1789.JPG

Edytowano przez dysydent
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3115
Napisano (edytowany)

najlepiej po pięciu siedmiu tzn kiedy basagran zakończy swoją robotę le bywało że mieszałem razem oba  i też np gorczyce, rdesty i inne wrażliwe na basagran schły i trawy też schły. z ową karencją istotne gdy n polu chwasty wymienione w ulotce basagranu jako średnio wrażliwe zwłaszcza z rodzin szorstkolistnych i wargowych (nie chce mi się ustalać jak teraz te rodziny bot. pseudonukowce nowoczesne poprzenazywały bo ... a, nie ważne)

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj