Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Delawar
Ulman    5531

Niby czemu?


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3086

niekoniecznie bo brak oprysków to też spadek plonu ... przez chwasty
kwestia umiejętności i doświadczenia oraz znajomości historii pól i ich szaty roślinnej, zasobu chwatów .
Jeśli ktoś się porywa na tak duże inwestycje raczej powinien wiedzieć co robi i tutaj inna kwestia budzi u mnie wątpliwości - atakować uprawę w roku koniunktury gdy nawet nasiona są zwielokrotnionym kosztem plus efekt owczego pędu.
Bardziej zależy czy ów " obszarnik" zwiększa powierzchnię uprawy drastycznie czy jest to Jego coroczna skala produkcji?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5531

No pewnie . Nie pryskać, motyką dziabać i czekac aż antraknoza i bakterioza zeżre. Plony bedą jak cholera


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Nie 300 tylko z 30ha nasienie na zasiew zostawił, więc nie wiadomo ile posieje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5531

Magdalenka?


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3086

samą motyką w fasoli z chwastem jeszcze sobie nikt nie poradził na plantacjach na prawdę towarowych bo zachwaszczenie wtórne bez pielenia na kolanach jest w stanie skasować większość plonu pierwej przez ograniczenie ilości strąków a później i te co się zawiążą to zegniją w zarosiałym stale buszu. Jeszcze tak selektywnych pielników jak sortowniki optyczne nie skonstruowano.
Bez herbicydów jeden pracownik może do pół ha zdoła utrzymać , na więcej czasu mu zabraknie bo zanim zakończy jedno pielenie to od nowa trzeba poprawiać i tak do końca kwitnienia fasoli czyli pełnego przez nią krycia gleby.

Jeśli herbicydy skarlają fasolę to trzeba/wystarczy to uwzględnić przy planowaniu obsady roślin na hektar.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Pan S. Który ma skupy w wasylowie ,zimnie. Do tego ponoć Włoch w Rzeplinie wchodzi w fasolę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo-17    11
11 minut temu, Ulman napisał:

No pewnie . Nie pryskać, motyką dziabać i czekac aż antraknoza i bakterioza zeżre. Plony bedą jak cholera

Miałem na myśli opryski na chwast ,po wschodzie a nie grzybówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3086

zapomnieli jak fasola bywała po 1,7 przy cenach np pszenicy niewiele niższych niż obecne?
a niech sieją
ja nadal poszukuję sposobów wykorzystania fasoli np na paszę czy jaki bioopał abo jeszcze co innego :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamyxxx    9

Najlepiej śmiać mi się chce jak gościu nigdy nie siał fasali a tu sieje 15ha, ale obszarowcy szukają pieniędzy w fasoli. Już ten rok postraszył deszczem i sam myślałem że zostanie fasola na polu. Każdy kto sieje fasole to wie że jak ciągle pada deszcz podczas zbioru to może być nieciekawie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3086
9 minut temu, pablo-17 napisał:

Ja odpad z fasoli miele na gniotowniki i daje krową. Jakieś tam białko jest.

a bo tylko bydlo w pelni jest w stanie wykorzystać fasolowe białko. Świnie, drób mało co z surowego trawią i może jaki ekstruder jak do soi by co uzdatnił? ale czy kto próbował?
znaczy nie ekstrudentu a takiego żywienia innych zwierząt niż przeżuwacze fasolowym ekstrudentem

_____________________

o! już mnie zobaczyli na af i coś ktoś na priv :)
na ra.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Obszarowcy w tym roku zebrali, ale 2 rolników jeden 5ha drugi 7 nie. 

Na 300 czy 500 ha zamówi 6 masterow i przyjadą co do godziny, a takiego co ma pare ha będą wpisywać w kolejki , a jak będzie deszcz to tel. Nie odbiorą.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5531
15 minut temu, kamyxxx napisał:

Najlepiej śmiać mi się chce jak gościu nigdy nie siał fasali a tu sieje 15ha, ale obszarowcy szukają pieniędzy w fasoli. Już ten rok postraszył deszczem i sam myślałem że zostanie fasola na polu. Każdy kto sieje fasole to wie że jak ciągle pada deszcz podczas zbioru to może być nieciekawie.

Fasola to prosta uprawa. Jak wie co robi to 15 ha ogarnie bez problemu. 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamyxxx    9
18 minut temu, Ulman napisał:

Fasola to prosta uprawa. Jak wie co robi to 15 ha ogarnie bez problemu. 

Już widziałem w tym roku jak wyglądała fasola a raczej nie było jej widać, dużo zależy od pogody.

Fakt prosta jest jak są maszyny do wszystkigo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3086

no i pszenicy cepem za wiele nie namłócisz ani pędzlem prośnianym równo nie opryskasz :P

maszyny muszą być do wszystkiego co chcemy "na masę" i to dobrze skonstruowane i obsługiwane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafcioo96    41

Ten co ma siać 300 od kilku lat uprawia już w setkach hektarów, lokalni kupcy i tak od niego nie odbiorą, taki gość handluje bez pośredników. Ci co dopiero w tym roku posiali lub w 21 posieją nawet 100 czy 200 to nie będą mieli takiego dojścia ani ceny jak owy pan z 300heltarami o którym mowa. Nikt nikomu nie zabroni siać fasoli w ilości na jaką pozwala areał. Marchewkę też w moim rejonie sieją i płacą czynsz za dzierżawę 3500zl plus dopłata, przy umowie na jeden rok, przy cenie marchewki 12 czy 15gr za kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matek89121    2279

nie sztuka nasiać trzeba mieć sprawdzone środki , mieszaniny  , a nie jak w tym roku kupę ludzi popaliło fasolę nowościami

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5531
10 minut temu, kamyxxx napisał:

Już widziałem w tym roku jak wyglądała fasola a raczej nie było jej widać, dużo zależy od pogody.

Fakt prosta jest jak są maszyny do wszystkigo.

Jak u jednych było dobrze a u innych zarośnięte to nie wina pogody a rolnika.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3086

a no i rzeczywiście @matek89121
przez te "nowości" ... czy bardziej dzięki nim mamy mniej fasoli i ceny pikujące w górę bo areał był posiany większy niż rok temu ale posiany opryskany... i na tym koniec.

wypada się śmiać? chyba nie choć bodaj uśmiech politowania

chm,
rzeczywiście w przyszłym roku może byc dużo zawalonych chwastem fasoli bo teraz będą się bali popryskać nawet tym co można i trzeba :P

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    939

Oddam w  dzierżawę  8 h  co mam zostawione na fasolę pod  marchewkę   opłata za dzierżawe 3.5 tyś plus moja dopłata zainteresowanych proszę na priv. ps, plus koszty nawozu co rozsiałem na jesień  to jest 150 kg soli  i 100 superfosfat wzbogacony.Dodam że ziemia klasy od 2a do 3b no i  nigdy tam nie był😄o marchewki

Edytowano przez Zbyszek3939

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzechooo    785
Zbyszek3939 napisał:

Oddam w  dzierżawę  8 h  co mam zostawione na fasolę pod  marchewkę   opłata za dzierżawe 3.5 tyś plus moja dopłata zainteresowanych proszę na priv. ps, plus koszty nawozu co rozsiałem na jesień  to jest 150 kg soli  i 100 superfosfat wzbogacony.

Ja mogę tak oddać wszystkie moje hektary nie tylko to co na fasole, jest chętny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj