Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Fasola jaś
Zbyszek3939    949

 Sianie  odpadami a jeszcze kilku letnimi  to też patologia😃 .

Edytowano przez Zbyszek3939
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3113

a bo to cala fasola to jakaś patologiczna
najbardziej na odpi..ol zrobione pole bo kto gorczycę sieje lejkem na ściernisko przed talerzówką? kto na razówkę orze a na wiosnę bez ziarnka nawozu po raz agregatem sieje odpadami cokolwiek i później pryska w tydzień po siewie na suche pole doglebówką?
no i wlaśnie ta najbardziej po partacku zrobiona zanosi się na najbardziej udaną
ta cała fasola to jedna wielka patologia chyba bo na odwrót reaguje niż inne rośliny :D
tak po prawdzie to jednak kiełkowanie sprawdziłem, i od robali zaprawiona no i chlomazon nieco pendimetaliny i bentazon poszły z automatu czyli to co konieczne ... a i jeszcze wał gładki bo inaczej doglebówka dużo chwastow przepuszcza i wtedy motyka albo pielniki a tego ... no zepsuł bym pełny obraz partactwa. xD

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    949

Jadę dziś po oblocie pszczół glifo fasole Jaśka a raczej miejsca poziewnika. Fasola i tak na straty ale wypróbuje jaką ma wytrzymałość na glifo? Dam 1 l ha a miejscami podwójna dawkę i zobaczymy co z tego będzie po kilku dniach?

Edytowano przez Andpol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    831

Szału nie ma no ale coś będzie.. tutaj lepsze pole 2klasa i wygląda to lepiej, na drugim polu obok 3/4klasa i więcej wypadło/wypada... Chyba trzeba będzie czymś jesczze walnąć jakimś fungi z odżywką?

 

IMG_20200709_170740.jpg

IMG_20200709_170751.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    949
8 minut temu, skywalker89 napisał:

Szału nie ma no ale coś będzie.. tutaj lepsze pole 2klasa i wygląda to lepiej, na drugim polu obok 3/4klasa i więcej wypadło/wypada... Chyba trzeba będzie czymś jesczze walnąć jakimś fungi z odżywką?

 

IMG_20200709_170740.jpg

IMG_20200709_170751.jpg

 Daruj już sobie odżywki nie wygląda po liściach żeby jej amu brakowało  ledwo trawi to co ma. ps czerwona czy drobna

Edytowano przez Zbyszek3939

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    831

Czerwona, ale a najmłodszych liściach znowu widać jakieś przebarwienia delikatne.. u mnie strączki po 2-4cm, a u kumpla co siał ze 3dni wcześniej i nie miał gradu to ma po kilka już dużych zielonych.. u mnie przy miedzach też takie..

IMG_20200709_170821.jpg

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    949
2 minuty temu, skywalker89 napisał:

Czerwona, ale a najmłodszych liściach znowu widać jakieś przebarwienia delikatne.. u mnie strączki po 2-4cm, a u kumpla co siał ze 3dni wcześniej i nie miał gradu to ma po kilka już dużych zielonych.. u mnie przy miedzach też takie..

 Strączki w fasoli bardzo szybko rosną  za 3 dni to te twoje tak samo  będą wyglądać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz0110    10

Koledzy mam pytanie podejrzewam że jest to.spowodowane susza ale.mam.fasole potyczkę Jaśka kontra jeszcze można kwitnie ale dużo kwiatków spada i praktycznie na końcach pędów kwiatki i małe strączki spadają ,myślałem żeby wjechać teraz scorpionem plus 5kg siarczanu magnezu ale szkoda mi wjechać w ta fasole bo jest strasznie gęstą musiałbym iść i go podnieść tylko czy pryskać teraz jak jeszcze kwitnie i czy pomoże to w tym żeby te strąki i kwiatki nie spadaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    949
18 minut temu, kubamako66 napisał:

A tutaj mój jaś  ;) 

 

 

 

20200706_075505.jpg

       

 

szabelka 20200706_081413.jpg 415.9 kB · 0 pobrań

Jaś jak  Jaś u nas w MIRCZU też  jaśki piękne  ale drobna   czapki z głów  moja też zanosiła się  wzorowa cytując  klasyka  ale gdzieś w pewnym momencie popełniłem jakiś błąd  i wyszło jak wyszło a ponieważ drobną mam pierwszy rok  to trzeba wyciągać wnioski  .Ale wracając do twojej szabelki to oko cieszy  Gratulacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3113

ja jasia w tym roku niedużo, tylko aby odmianę utrzymać i na polu gdzie miała być borlotto ale jakoś tak wyszło że nie ma borlotto i jasiek ma za mocne stanowisko
od doglebówki nie było na tym polu opryskiwacza
ACtC-3eCInB5q-LzY2odygMhoEUXdlEqYnS7BisK

resztę fotek pod linkiem folderu który dziś już wcześniej wstawiłem w tym i to zdjęcie kontry
ACtC-3d72KUHnfLzmIvFIT-ItfXuUQJZgsRtnCGg

i to  @Mateusz0110 że kwiatki odpadły i strąków nie ma z każdego to jest najzupełniej normalne. Byle na krzaku z dziesięć się utrzymało średnio to i tak plon powinien wyjść waga nasion razy dwadzieścia.

w tej kontrze tylko raz był opryskiwacz po wschodach z graminicydem.

co ja to jeszcze?
a właśnie. Nie wiem o co chodzi z tym oparzeniami?
Poszedł tam raz topsin plus siarczan magnezu, później mocznik siarczan magnezu i florowit a za trzecim razem siarczan i kaptan tak co ok tydzień i po tym kaptanie (może moczniku z florowitem też) jakby pociemniała i nowych oparzeń nie przybywa no ale zobaczymy jak po jutrzejszym dniu gdy 28 nadają a później ochlodzenie do 16 w niedzielę.
co to za plamy bo jak dla mnie - oparzenia słoneczne - tylko dlaczego na co drugiej plantacji?
ACtC-3ec_31MFeS6cAM2lmPowx1FzH1IYEk8OaUW

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubamako66    552
19 minut temu, Zbyszek3939 napisał:

Jaś jak  Jaś u nas w MIRCZU też  jaśki piękne  ale drobna   czapki z głów  moja też zanosiła się  wzorowa cytując  klasyka  ale gdzieś w pewnym momencie popełniłem jakiś błąd  i wyszło jak wyszło a ponieważ drobną mam pierwszy rok  to trzeba wyciągać wnioski  .Ale wracając do twojej szabelki to oko cieszy  Gratulacje.

no powiem dostała swoje 2 zabiegi od grzyba i komplet odzywek i musi rosnąć :) 

20200706_081425.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    949
1 godzinę temu, Mateusz0110 napisał:

Koledzy mam pytanie podejrzewam że jest to.spowodowane susza ale.mam.fasole potyczkę Jaśka kontra jeszcze można kwitnie ale dużo kwiatków spada i praktycznie na końcach pędów kwiatki i małe strączki spadają ,myślałem żeby wjechać teraz scorpionem plus 5kg siarczanu magnezu ale szkoda mi wjechać w ta fasole bo jest strasznie gęstą musiałbym iść i go podnieść tylko czy pryskać teraz jak jeszcze kwitnie i czy pomoże to w tym żeby te strąki i kwiatki nie spadaly

 Nic już nie pomoże co ma spaść  to spadnie zawsze spada.  Też  kupiłem scorpion  na ostatni zabieg  ale że mi fasola wycięła psikusa a może jej w tym pomogłem to  opryskałem wczoraj tylko 2 h  dla porównania  żeby wiedzieć czy to coś dało bo szkoda tłuc  a resztę zostawiam na przyszły rok na wcześniejszy zabieg bo  trochę szkoda kasy tak w nią walić.

5 minut temu, kubamako66 napisał:

no powiem dostała swoje 2 zabiegi od grzyba i komplet odzywek i musi rosnąć :) 

20200706_081425.jpg

Dostała swoje to znaczy co?🤔. Bo moja tez dostała swoje i z nią coś nie tak.

Edytowano przez Zbyszek3939

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubamako66    552
4 minuty temu, Zbyszek3939 napisał:

 Nic już nie pomoże co ma spaść  to spadnie zawsze spada.  Też  kupiłem scorpion  na ostatni zabieg  ale że mi fasola wycięła psikusa a może jej w tym pomogłem to  opryskałem wczoraj tylko 2 h  dla porównania  żeby wiedzieć czy to coś dało bo szkoda tłuc  a resztę zostawiam na przyszły rok na wcześniejszy zabieg bo  trochę szkoda kasy tak w nią walić.

Dostała swoje to znaczy co?🤔. Bo moja tez dostała swoje i z nią coś nie tak.

tak na jesień pod pług na cześć poszło 30 t obornika a na resztę 250kg polifoski 6, na wiosne saletrzak pod agregat 130 kg i po wschodach tak 2 x siarczan magnezu po 20 l/ha do tego 1l boru 1l mangamu i  insol strączkowe pełna dawka, grzyb  t1 tazer t2 topsin  i chyba tyle ;) 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    949
11 minut temu, kubamako66 napisał:

tak na jesień pod pług na cześć poszło 30 t obornika a na resztę 250kg polifoski 6, na wiosne saletrzak pod agregat 130 kg i po wschodach tak 2 x siarczan magnezu po 20 l/ha do tego 1l boru 1l mangamu i  insol strączkowe pełna dawka, grzyb  t1 tazer t2 topsin  i chyba tyle ;) 

A co to za odmiana i jak plonuje . Też dawałem amistar pierwszy zabieg  drugi topsin i jeszcze miedzian nie dawno a wczoraj tam gdzie nie było miedzianu  dałem dla porównania  SCORPION 325 na który za 4 godziny poszedł deszcz no ale  4 godziny wystarczy

No to moja dostała tak po kolei na jesień 150 kg soli i 150 kg lubofos siarkowo-magnezowy na wiosnę 150 polidap i 200 kg polifoski 8 i przedsiewnie 100 kg saletrzaku  Raz siarczan magnezu 10kg na h  plus mikroelementy i 1 l boru  grzyb 1 zabieg amistar 2 zabieg topsin  i 3 miedzian  częściowo scorpion to uważam😀 ze też dostała swoje. No ale obornika to nie zastąpi nic .Mam troszkę szparagówki na oborniku to widzę co się dzieje

Edytowano przez Zbyszek3939

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3113

obornik można zastąpić kompleksowym nawożeniem i makro i mikroelementów plus jakaś przyorana słoma lub chociażby i fasolinie po udanej fasoli tzn takiej która i tego fasolinia natworzy. Oczywiście poplony a zwłaszcza gorczyca jest bardzo... no deszcz pada, ile to ja temu trawy labradorem w czarnej perełce? dwie godziny. no może podziała
otoż drugi raz mi się potwierdza że po zbożu poplon gorczycy najlepiej jeśli jeszcze z azotem dodanym na słomę i fasola czerwona wychodzi nie mylna byle kwaśno nie było jeszcze przed zbożem bo wapnowanie pod fasolę to już różnie może wyjśc jeśli wysokie dawki tego wapna a wysokie to ponad 600-700kilo tlenkowego czy 500 magnezowego.
Jest jeden szkopuł polonow gorczycznych to mnożą sie osty skrzypy i inne wieloletnie chwasty bo ani tego podorywką zwalczy plus zabiegi utrzymujące rolę w czarnym ugorze ani glifosat plus MCPA na ściernisko przed orką razówką i później powystrzela to w fasoli. W bujnej gorczycy przed jeh przyoraniem niewiele da glifosat bo nie doleci do chwastów a zostawić gorczycę na zimę nieprzyoraną i wosną przedsiewnie glifosatem i MCPA to znów skrzypy zbyt późno wschodzą aby je tym skasować przed orką przedsiewną.
A i kolejny raz mi się potwierdza tym razem na jaśku że po wiosennej orce bujniej rośnie i jasiek i kontra a czy więcej plonuje nie robiłem porównania i tylko można podejrzewać na pewno nie gorzej.

no tutaj parę wartościowych spostrzeżeń i kto wie czy tego posta względnie szybko nie usunę. :)

a "szabelką" niektorzy nazywają Aurę i nawet na zdjęciu liście jakby Aury bo nieco pomarszczone i takie popielatozielone
no i Aura lubi sobie wąsa puścić.
Aura t jedna z najbardziej wymagających odmian no ale ak jej się utrafi w gust to może dać rekordowe plony jak na fasolę w ogóle no ale jest bardzo wrażliwa na suszę w czas po kwitnieniu czyli też i największa loteria zwłaszcza na polach suchszych  z natury.

 

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz0110    10

Ja kupiłem i Scorpions i miedzian ale oczywiście nie spryskalem.mam 5ha kontry i żadna ani raz nie pryskane na grzyba teraz gdzieś sporadyvznie się trafi ale szkoda mi wjeżdżać bo taki gesty ten jas i mocno kwitnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubamako66    552
8 godzin temu, Zbyszek3939 napisał:

A co to za odmiana i jak plonuje . Też dawałem amistar pierwszy zabieg  drugi topsin i jeszcze miedzian nie dawno a wczoraj tam gdzie nie było miedzianu  dałem dla porównania  SCORPION 325 na który za 4 godziny poszedł deszcz no ale  4 godziny wystarczy

No to moja dostała tak po kolei na jesień 150 kg soli i 150 kg lubofos siarkowo-magnezowy na wiosnę 150 polidap i 200 kg polifoski 8 i przedsiewnie 100 kg saletrzaku  Raz siarczan magnezu 10kg na h  plus mikroelementy i 1 l boru  grzyb 1 zabieg amistar 2 zabieg topsin  i 3 miedzian  częściowo scorpion to uważam😀 ze też dostała swoje. No ale obornika to nie zastąpi nic .Mam troszkę szparagówki na oborniku to widzę co się dzieje

odmian to szabelka tak zwany tik-tak a w dobrych latach plonował nawet po 3,4t/ha a teraz ok 2-2,5 t/ha 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzechooo    788

Kiedyś jak każdy miał buraka to mówiono że pola się wyburaczają, tak samo z fasolą. Moim skromnym zdaniem fasola najlepiej wychodzi tam gdzie jej nigdy nie było. Zaraz ktoś powie ze nie bo bakterie brodawkowe, otóż ja jednak u siebie tak zaobserwowałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    949

Ostatnio rozmawiałem z kolego na temat fasoli że pryskają kemironem 0,5 l ha sam nie używał ale słyszał? Zastanawia mnie fakt że w buraku daje się 0,2 l ha? Stosował ktoś kemiron?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NowyRolnik2    19

Dawac teraz podczas kwitnienia tazerz gwarantem albo miedz? 

Czy czekac az przekwitnie? 

Generalnie na polu bakterioza szaleje bardzo do tego dostala gradem. Krzaczki male, kwitnie byle jak dolne liscie calkowicie podziurawione przez bakterioze a na nowych z gory zaczyna sie pojawiac. Dalem juz raz miedz, pozdziej amistar a na wuja sie to zdalo widzę. Pasowalo by ja ratowac jakos. 

Jak dawac to co? I kiedy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3113

na bakteriozę tylko miedź lub kaptan
nic innego nie działa. Jeśli teraz choruje to musi jej stanowisko nie pasować lub ten grad.
U mnie po gradzie jakieś dziesięć dni może mniej tak wyglądała
ACtC-3f3HIOW1J1k5Nu7Sapq4XcbdjZKRJjjOtYh

ACtC-3dn4h7mGPqKeMeAsTlQzOZKPcVHgzfpaVfL

kiedy wjeżdżałem z kaptanem kilka dni po tych zdjęciach zaczynała kwitnąć i już nowych zdrowych liści nawyrastało a teraz nawet ten plac z pierwszego zdjęcia jest zdrowy i nie wiem czy kaptan czy i tak by wyzdrowiała.
A czy kaptan na kwiat można? powinno w jakich zaleceniach lub ulotce pisać gdzie w necie. No u mnie nie uszkodził kwiatu ani nowych pąków a jeszcze był z opryskiem na trawy i basagran... agrobentazonem. gdzieś wcześniej z resztą to opisalem

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    949
13 godzin temu, Grzechooo napisał:

Kiedyś jak każdy miał buraka to mówiono że pola się wyburaczają, tak samo z fasolą. Moim skromnym zdaniem fasola najlepiej wychodzi tam gdzie jej nigdy nie było. Zaraz ktoś powie ze nie bo bakterie brodawkowe, otóż ja jednak u siebie tak zaobserwowałem.

Mam sąsiada co sieje fasole na tym samym polu już 4 sezon i o dziwo co rok to ładniejsza i jak to rozumieć?  Na początku 2 sezony to trochę zachwaszczona była a teraz to aż się patrzeć chce ziemia to 1klasa może dlatego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3113

bardziej to się plantator nauczył uprawy  :)
Jeśli uda się walka z chwastami to nawet na drugi rok fasola po fasoli jest lepsza.
Dla mnie ograniczeniem monokultury fasolowej jest tylko narastające zachwaszczenie głównie skrzypem. Dla tego zagęszczam teraz rozstaw drobnej w tym roku czerwonej aby zacieniała szybko glebę i po jasku średnio udanym miałem czerwoną jak las no oczywiście z nawożeniem nieco wyższym niż jasiek.
za stodołą mam kontrę na jakich dwudziestu arach to już nie pamiętam który to rok fasola po fasoli i rośnie normalnie no ale w tym roku to już chwasty mnie wygonią w jakieś zboże bo plaga i skrzypów i czyśćca błotnego i jakiej nibymięty a już rewelacyjnie rośnie na tym "wyfasolowanym" polu czarna perełka kilka arów że aż fotkę kiedy zrobię tylko niech chwastnicę oprysk weźmie co ją bylem wczoraj plecakiem...

a właśnie. ten jasiek co wczoraj pisalem jest po czerwonej fasoli a część po ziemniakach i nie widać rożnicy oprócz oczywiście kartofli samowschodów po czym tylko można odróżnić pole przedplonu.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj