Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Alexander
dysydent    3126

Tiktak jako odmiana nigdzie nie figuruje w oficjalnych spisach i jest to lokalna nazwa jakiejś jednej lub grupy kilku odmian albo i jakie mieszańce o zbliżonej wielkości i kształcie nasion.
Przyznam że nie wiem które odmiany mieszczą się w tym lokalnym typie ale uprawę bym celował jak pod Aurę, Igołomską czy czerwoną Wawelską.
W zasadzie jedyna różnica to tylko to co wsypie się do siewnika, reszta identycznie. Jedno może moje spostrzeżenie to im drobniej nasienna tym wrażliwsza na pendimetalinę ale ta substancja obecnie nie zalecana dla fasoli a powróciło coś podobnego do Treflana a w czasach Treflana Bombę odchwaszczałem z drobnych i igołomską i bylo ok.
No i oczywiście im drobniejsze tym wymagany wyższy reżim uprawy przedsiewnej gleby bo proporcjonalnie do wielkości nasion trzeba płycej siać.

jak pomyślę to z czasem zawsze coś jeszcze mi się przypomni i dzięki af jest tu edycja
otóż im drobniejsze tym szybciej wschodzą ale i szybciej butwieją gdy za zimno tak że trzeba to uwzględnić przy celowaniu z terminem siewu. dla fasoli drobnych poniżej +10 w glebie to już zimno a najlepiej jak jest pomiędzy +15 +25 (tak tak, w południe potrafi gleba w wierzchniej warstwie być bardzo ciepła)

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

Czyli z siewem się nie spieszyć, czego i tak nie mialem zamiaru robić czy z tą czy czerwoną, ale jeśli chodzi o zbiór? W jakiej fazie ścinać, jak to z osypaniem?

Bo czerwoną będę siał jak tu zalecales, bo kumple to już przetestowali, a zastanawiam się z tą, niby sprzedawca nasion zalecił normalnie co 45 i w rzędzie 6-8cm

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3126

zasadniczo najlepiej ścinać gdy strąk jeszcze mięsisty ale już cienkie jego ścianki i oczywiście na jednej roślinie różne są strąki tak że cechą odmiany wręcz jest czy na raz dojrzewają czy na raty gdzie w drugim przypadku straty jakieś są bardziej nieuniknione.
Miałem czarną perełkę odmiany biczykowatej i ciąłem gdy pierwsze strąki były już suche a najmłodsze jeszcze zielone. Trafiło kilka dni z slną rosą i słonecznym popołudniem tak że zdołały te zielone dojrzeć a suche się nie wysypać bo nigdy wilgotność łupiny nie spadała poniżej progu pękania. Nie osypało się nawet 10% z ilości wysiewu i pojedyncze ziarnka tylko leżały na polu po zbiorze (zabrałem na lubelkę bo nie było tego wiele)

Zawsze staram się i wszystkie odmiany z jaśkami włącznie ścinać gdy jak najwięcej strąków uznam za zdolne do normalnego zaschnięcia ale już po ścięciu. Kontry to w zasadzie inaczej się nie da zebrać z przyzwoitych stanowisk bo strąki w buszu i gdy zaschną to szybko butwieją a gdy ścięte jeszcze soczyste to zasychają razem z resztą rośliny i gdy zaczynają pękać to właśnie wtedy wszystko już nadaje się do omłotu.

Pewne doświadczenie ale nie wielkie potrzebne no i oczywiście abym ocenił jak i kiedy ciąć jakąś nową odmianę to musiał bym ją widzieć a owego tiktaka nawet może jeśli gdzie widziałem u kogo to nie wiedziałem na co patrzę. Nie wiem czy to wybitnie karłowa odmiana czy półkarłowa no i oczywiście na pokrój roślin wpływają stanowisko i gęstość obsady.
Na tym samym stanowisku igołomska urośnie bujna a Aura taka sobie a tej mojej czarnej perełki pewnie by wcale nie zebrał bo była by plątanina z pognitymi strąkami jeszcze za zielona.

Technologia maszynowego sortowania sprawi że odmiany drobne staną się łatwiejsze w sortowaniu i cena ich w stosunku do grubonasiennych powinna z czasem spadać. Wcale nie jest trudniejsza uprawa czerwonej np od kontry. Kwestia tylko doświadczenia. Czerwonej nawet mniej zawodna bo ma krótszy okres wegetacji

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

Tiktak to igołomska. Siew co 6-8 cm to gęsto, będzie miała po 3-5 strąki a plon będzie taki sam jak sianej co 12-14. Ale decyzja należy do Ciebie🤪.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

Ja jak już z fasolą to właśnie chce wejść w czerwoną a chociażby z tego względu że można ją na upartego dłużej przytrzymać na magazynie jak cena nam nie odpowiada, bo jakoś znacząco koloru nie zmienia?

Czyli tiktak to potoczna nazwa igołomskiej, git. No to skoro ma nasiona podobne do czerwonej to też nie byłoby lepiej posiać w gęściej niż co 45Cm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3126

m. rzędami tak ja siewałem 37-40cm a w rzędach im lepsze stanowisko tym rzadziej, oczywiście w pewnych granicach. Przy siewie 45cm stanowisko musi być lepsze jak pod jaśka ale przy odpowiednim i taki rozstaw rzędów akceptowalny
Dwuletnia czerwona dobrze przechowana jest trudna do odrożnienia nawet dla wprawnego oka od świeżej.
Jedyne ryzyko - robaki

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

A co do scinania to trzeba ją ciąć z rosą jak czerwoną, bo czerwona jak z rosy obsechnie to się sypie, igołomska zgubi całe strąki. Siejąc więcej to kilka nocy trzeba. A jeszcze siejąc w okolicy 10 maja w połowie sierpnia będzie już sucha w 70-80% i bez liści. Wtedy wystarczy 3dni od sciecia i gotowa do zbioru. Jak będzie młodsza tzn zielone strąki to ziarka z nich się pomarszczą i zaschną na żółto, czyli odpad.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3126

właśnie przy nie za rzadkim siewie mniejsza rozpiętość w wieku strąków na roślinie i łatwiej utrafić w optymalny moment kiedy ciąć jeszcze przed pełnym zaschnięciem strąków. W tym roku jaśka cięliśmy z suchym a czerwoną z jeszcze mięsistym ale już białym strąkiem i z czerwonej praktycznie nic za kombajnem a po jaśku biało.
Mam gdzieś fotki tej plantacji jak obie obok siebie rosły, jeśli znajdę...
o takie coś po ścięciu już da normalne ziarno a przecież jeszcze można poczekać
https://drive.google.com/open?id=1ZwvZrKEKlDGoS5eaUVeqFZGyvfuek_F_

pochodzi z tego folderu
https://drive.google.com/open?id=12Hn9Ocm6U53BFxLKVsQ3V_xhc9URd-wG i podfolderu 2019 08 05

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubamako66    555

Ja sieje tik tak co 6.5cm i tak teraz wychodzi najlepiej w suchych latach, sąsiad posiał czerwona co 14 cm bo tak się kiedys siało a inny co 8 i mówi ze już za gęsto a jeden posiał jak tik taka co 6.5 i w tamtym roku wygrał bo namłócił czerwonej 2.2t/ha co 6.5, a ten co najrzadziej to namłócił najmniej pole 1-2 klasa jak coś według mnie o doświadczeń sąsiadów  wychodzi na to, że lepiej więcej krzaków i mniej strąków i jest większa obsada i chwasty tak też nie rosną bo jednak drobna fasola krzak jest wysoki i wąski teraz wiec gesty siew u mnie w okolicy czerniczyna się sprawdza, takie moje zdanie :)   

A tutaj parę zdjęć  a z 2018 roku wtedy byłą jeszcze siana co 8 cm i plon wtedy był 2.5 t/ha  a w dobrych latach jak jeszcze jej nie siałem sypała nawet po 3.5 t/ha  

20180524_132705.jpg

20180609_153159.jpg

20180813_063526.jpg

AcroRd32.exe

Edytowano przez kubamako66

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
85Tomekkk    141

ja miałem posianą drobną w rzędach 37,5 cm i odległosci ziarka 4-6 cm.po ścięciu bylo biało na polu,ale dała jeszcze po przebraniu 2,2 t.miałem tez zasianą co 45 cm i tez dała podobnie,cięta pchaną .w tym roku sieje wszystko co 37, i będe ścinarkę zwężał .bo rotacyjna za mocno młóci 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubamako66    555
1 minutę temu, 85Tomekkk napisał:

ja miałem posianą drobną w rzędach 37,5 cm i odległosci ziarka 4-6 cm.po ścięciu bylo biało na polu,ale dała jeszcze po przebraniu 2,2 t.miałem tez zasianą co 45 cm i tez dała podobnie,cięta pchaną .w tym roku sieje wszystko co 37, i będe ścinarkę zwężał .bo rotacyjna za mocno młóci 

powiem tak zwężać chyba nie ma co ale jak będzie sucho to zwężone lepiej wyjdzie bo jak było mokro to co 45 i co 8 cm było akurat gesta w tamtym roku już co 45 było trochę przy rzadko ale gęściej chyba będzie lepiej jak będzie suchy rok ;)  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3126

chwasty? przyomniało mi się
na tym zdjęciu co wyszło gdzie doglebówki ne było
wiał wiatr podczas oprysku na buraki i zostawiłem ten pas, a gdy wiatr ustał zczęło lać i kilka dni nie dało wjechać. Sama doglebówka była już w deszcz że ledwo z pola wylazłem :D    później nawet dwykrotny pełny basagran nie pomógł (pełny tzn 3l/ha na tym pasku) bo przeżył jeden chwast - rdest ptasi , wcześniej trawy było jak na dobrym stadionie ale z nią sobie poradziliśmy
https://drive.google.com/open?id=1CYwvH0aV063SJqQ7qisXOKDiQQE0pKBh

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubamako66    555

a i też ważne rzeczy przy tik-taku to lubi głęboki siew ok 4cm, jak ziemie jest głęboko uprawiona na 10cm i jest pulchna i przesuszona mokrego siewu nie lubi bo jest delikatna przy wschodach jak to mówią jaś w beton zejdzie a drobna już nie, ja w tamtym roku tak sobie załatwiłem i miałem kiepskie wschody, sąsiedzi  sieli jasia trochę było mokro ale szło i ja siałem drobną ziemia tak delikatnie podsychała robiła się siwa i później przygrzało i padało i ziemia się zasklepiła i beton się zrobił słabe wschody a na poprzeczkach zeszło o k 20 % wiec też na to trzeba zwróci uwagę jaś u sąsiadów idealnie poschodził a drobna jednak słabo ;)    

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3126

otóż pod drobną trzeba pole płytko spulchnić i położyć ziarnko na twardym a nawet 2cm jak posiana i dociśnięta dobrze do dna rowka siewnego powschodzi.
Dobrze jest usypać nad rządkiem grobelkę jakimi zgarniakami lub u mnie sąsiednimi lejami zbożowego siewnika gdy sieje ta z przedniego rzędu.
Właśnie zbyt głęboki siew jest częściej zawodny niż zbyt płytki. Po zbożowym wałuję i po wałowaniu ziarnka nie głębiej jak 3cm powschodzą po ulewie nawet
i kilka lat temu tak nawet było gdzie utłukło na glacę a ona i tak powschodziła po całości a i chyba mam fotki
https://drive.google.com/open?id=0B-gE5ahCg5E5Z2FlYUZVRzVTNzQ

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832
1 godzinę temu, 85Tomekkk napisał:

ja miałem posianą drobną w rzędach 37,5 cm i odległosci ziarka 4-6 cm.po ścięciu bylo biało na polu,ale dała jeszcze po przebraniu 2,2 t.miałem tez zasianą co 45 cm i tez dała podobnie,cięta pchaną .w tym roku sieje wszystko co 37, i będe ścinarkę zwężał .bo rotacyjna za mocno młóci 

Będziesz zwężał scinarke, ale chyba pchaną? Na 3 czy 6 rządków? 

Ja to bym musiał pewnie na 6coś kombinować do tura bo ma ciągnik rozstawiony na 180

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3126

a coś nowego oprócz bentazonu wymyślili na ten rok? oczywiście na trawy jest jakiś wybór
na razie jeszcze nie wiem czym przedwschodowo oraz czy w ogóle bo przede wszystkim nie wiem czy posieję fasolę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
85Tomekkk    141
28 minut temu, Tomek12 napisał:

Czym będziecie pryskać fasolę po wierzchu od chwastu?

rok temu po doglebówce ,poszły 2 opryski,raz basagran ,a drugi raz agil,akurat jeszcze ziemi nie zakryła .i do końca juz była czysta

1 godzinę temu, skywalker89 napisał:

Będziesz zwężał scinarke, ale chyba pchaną? Na 3 czy 6 rządków? 

Ja to bym musiał pewnie na 6coś kombinować do tura bo ma ciągnik rozstawiony na 180

tak myślałem ,zeby z wieloraka zrobić ,sekcje regulowane na boki  ,tylko nowe krótsze noze .ale to dopiero tak myśle,musze z bliska na to popatrzeć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mano    257
10 godzin temu, Tomek12 napisał:

Czym będziecie pryskać fasolę po wierzchu od chwastu?

W ostatnich latach sprawdzała się mieszanina:

pendimetalina

chlomazon

metrybuzyna

Zero poprawek, Basagran kupiony ale od kilku lat stoi w magazynie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

Ja 

2 godziny temu, mano napisał:

W ostatnich latach sprawdzała się mieszanina:

pendimetalina

chlomazon

metrybuzyna

Zero poprawek, Basagran kupiony ale od kilku lat stoi w magazynie.

W jakim stosunku dajesz chlomazon i metrybuzyna. U mnie comand 100ml i maestro czy Mistral od 100 do 200gr. Podobne czy masz większe dawki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 Coś takiego najlepszy  pendigan 330ec 3l+ SENCOR LIQUID 600 SC 150ml+ Command 480 EC 150ml

Edytowano przez a-zA-Z0-9

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

To jeszcze ja się do tego dołączę i spytam, czym będziecie zaprawiać? Bo smierdziucha wycofali a nie kupiłem na zapas, niestety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj