Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Alexander
Andrju65    35

Pogoda nie przewidywalna jest i wszystko się morze zmienić?  A jak trochę zgnije to cena wzrośnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1280

Za mały mamy wpływ na rynek Andrzeju żeby cena od nas zależała. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3116
Napisano (edytowany)

chyba w 2014-ym były mokre żniwa że wiele potalerzowano ściętych już plantacji a cena jaka była taka została a dopiero później zaczęła się różnicować na wyższą i po staremu zależnie od poziomu szarości fasoli bo były różne partie towaru zależy jak kto z młóceniem trafił.
To chyba tamtego roku ci co później posieli trafili w okres po deszczach ze żniwami i sąsiad wtedy z siewu jedenastego maja i sporym nawożeniu nie dość ze trzy tony to jeszcze w suchy okres i bielutką zebrał. o ile mnie pamięć nie myli to chyba po 2,8 jesienią poszła bez szemrania a wiosną do szóstki dobijały ceny ale po tyle mało który handlarz dawał bo powstrzymywali skupy i koniunkturę podtrzymywali sami rolnicy poszukując na nasiona bo to było po kilku latach cen w okolicy 2,5 i drastycznie powierzchnia uprawy spadła. Gdzieś wtedy dopłaty wprowadzili i zaraz te 2,5 wróciło aby po zdjęciu dopłat w 2017 3,5 załapac w porywach 3,7 a teraz juz wiadomo, szarzyzna cen wrócila i przez najbliższe dwa lata powierzchnia będzie spadać aż do poziomu krytycznego gdy znów raz na kilka lat przybrakuje. 
Mastery, doświadczenie plantatorów a nawet opcja dosuszenia ryzyko strat w przekropne żniwa zmniejszają i musiało by non stop padać przez miesiąc od połowy sierpnia aby znacząco to ograniczyło poziom zbiorów tak aby ceny to zauważyły tylko wtedy co z ceny gdy mało kto będzie miał do sprzedania cokolwiek?
Pisałem to z pamięci i może co mylę ale "wykres" był mniej więcej taki a jeśli się w czym mylę a dla kogo istotne to nie będę miał za złe poprawki.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1947

Się okazało, że to nie ravoj mi siewnik polecał. @Sylwi - możesz się wypowiedzieć. Na zdjęciu są nasionka: https://photos.app.goo.gl/GuRmEaTJnwYAbjLA8 To co polecsłeś je posieje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
38 minut temu, dysydent napisał:

jak tak dalej z deszczami pójdzie to mi nie master a mulczownik będzie na chwasty potrzebny :D 

trzeba było nie siedzieć w komputerze tylko pryskać. bębnili cały tydzień poprzedni że będą większe deszcza a Ty sobie bimbałeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3116
Napisano (edytowany)

no żeby Cię arab z kozą pomylił
toż cały czas piszę pomiędzy nie zamiast.
ledwie posiać przed deszczem zdążyłem a piszę kiedy leje lub wlało i piechotą w pole nie wejdzie a co dopiero sprzętem a jeszcze wiatr mi  jednej czerwonej nie dawał bo przy zbożu a tam tylko command sensowny bo afalonu juz nie mam pendimetaliny dac zbyt duż nie mogę aby poziewniki zalatwiła bo to czerwona i Sam pisałeś co duże dawki ... :) 
Jak mi ten command by zawiało w sąsiada pszenice to już bym wolał za tę kozę robić. już Mu jeden kilka lat temu mieszankę pobielił ... przewiało z siedemdziesiąt arów. Pendimetalina by pszenicy nie zaszkodziła ale fasoli raczej tak zwłaszcza ze właśnie dolewa i zimno.

Edytowano przez dysydent
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
5 minut temu, dysydent napisał:

no żeby Cię arab z kozą pomylił
toż cały czas piszę pomiędzy nie zamiast.
ledwie posiać przed deszczem zdążyłem a piszę kiedy leje lub wlało i piechotą w pole nie wejdzie a co dopiero sprzętem a jeszcze wiatr mi  jednej czerwonej nie dawał bo przy zbożu a tam tylko command sensowny bo afalonu juz nie mam pendimetaliny dac zbyt duż nie mogę aby poziewniki zalatwiła bo to czerwona i Sam pisałeś co duże dawki ... :) 

ta jasne z podwórka na kompa i tak w kółko

robota to robota  a nie siedzenie i pisanie sentencji na kompie a potem biadolenie.

biznesmen fasolowy i nie umie opryskać tak żeby się zwiało,

byle się nie kurzyło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3116
Napisano (edytowany)

otóż się właśnie by kurzyło bo wiatr był 18-24m/s od samego siewu do dzisiaj i właśnie dzisiaj zmienił kierunek na wzdłuż pszenicy tylko gdy już padało
Zbyt wczesne siewy mi nie potrzebne bo wolę zbierać po zbożowych żniwach a tak nietypowego przebiegu pogody trudno przewidzieć z dwutygodniowym nawet wyprzedzeniem. Jutro coś obiecują pogodniej do wieczora może coś tego wyjdzie bo wiatr tez sprzyjający tzn na resztę już opryskanej fasoli bo jednak większość zrobiona i to zgodnie z planem. 
A pisze bo sobie laptopy dwa uruchamiałem i ten trzeci służy mi na pobieranie sterowników i takie tam a systemy i instalacje tych sterów trwają to co mam w tym czasie robić?
w kartach na chrome sobie af rezyduje i wszystko..

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

to ile Ty chłopocku masz tej fasoli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3116
Napisano (edytowany)

w tym roku tylko trzy ha bez może dziesięciu arów a po takich polach "po dziurach" bo na czterech kawałkach  i miedz a sąsiednich upraw różnych co niemiara.
a nie bo jeszcze z piętnaście arów odjąć bo kartofli dosadziłem trofiejnymi sadzeniakami to jakies ok 2,7 fasoli ale jeszcze ze dwa ha pod nadzorem u sąsiadówale te już mam z glowy bo popryskane a reszta już nie moja broszka
Mało brakowało a było by tylko z osiemdziesiąt arów ale jaki sens siać jęczmien jak na polu dwa lata pod rząd była już pszenica?

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

to nie ma co biadolić , jutro przelecisz .

teraz  ostro napierdala deszcz to cholera wie czy cos z tego jutro będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1947

Kurcze. Musi być gość z tego racucha, że się mu tak tłumaczysz. Jutro mam spawarę ponad horyzontem to pszczół trzeba będzie pilnować. Jeśli glifosat dobrze przez siewki przyjęty to jutro szansa, że podziała. Przynajmniej tak to rozumiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3116
Napisano (edytowany)

czterdzieści niecałe arów zagrożone bo może powschodzić zanim da wjechać, u nas tylko pokrapuje i już przechodzi a wiatr z pd wsch znaczy przewiało na Lublin
czyli by się zgadzało
Pełny efekt glifosatu ze dwa tygodnie po zabiegu i najwyżej chwasty pozółkną a nawet jeśli tylko lekko zielen pojaśnieje to już dobry znak

Gość nie gość ale mi w jednym lapku instalator blędy wyrzuca i chyba dysk jaki z błędami czy co bo z godzinę a zapis w kilobajtach na sekundę i chyba na dzisiaj dam sobie spokój bo trzeba jaki nowy jutro przy deszczu. tyle miałem rozrywki co pisanie...
Przełączam się na oferty lokalnych sieci handlowych

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

w końcu deszcz jak kiedyś że nie można wjechać a nie jak kot napłakał

juz przestało, poszło dalej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

nie dziwił bym się ze firma beans polska pana c. ogłosi bankructwo tyle co zalega ludziom z płatnością za fasole to chyba jej ostatni sezon na rynku skupu fasoli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwi    74
9 godzin temu, DTaras napisał:

Się okazało, że to nie ravoj mi siewnik polecał. @Sylwi - możesz się wypowiedzieć. Na zdjęciu są nasionka: https://photos.app.goo.gl/GuRmEaTJnwYAbjLA8 To co polecsłeś je posieje?

Posieje bez problemu.

W siewnikach nic mądrzejszego nie wymyślisz bo variosem to śmiesznie prosta konstrukcja co skutkuje bezawaryjnością a części eksploatacyjne dostępne w każdym sklepie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomjur2008    3

Czy jest jakiś preparat co zlikwiduje samosiewy rzepaku w fasoli? Może jakbym dodał coś takiego do basagranu, tylko co???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3116
Napisano (edytowany)

basagran likwiduje tylko starych rzepakow nie rusza dlatego w ulotce napisali. najlepiej z jakim wspomagaczem zalecanym do basagranu bo rzepak jak kaczka moze kropelki oprysku odbić
co najmniej dwa razy udało mi się basagranem rzepaki do 4liści popalić dawkami ok litra w dwukrotnym zabiegu, mniejsze niż litr w pierwszym zabiego bo mała fasola nie bardzo sobie radzi ale poprawka nieco ponad litr gdy fasola podrośnie dobijała rzepaki.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrju65    35
2 godziny temu, tomjur2008 napisał:

Czy jest jakiś preparat co zlikwiduje samosiewy rzepaku w fasoli? Może jakbym dodał coś takiego do basagranu, tylko co???

Butoxone do 0.20 l. ha w zależności jakie masz ziemie. Fasolę skręci ale nic jej nie będzie. Basagranu do litra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1947

I o czym my tu Dysydencie... Dopiero o MCPB coś, że plon zmniejsza czy sam to wyczytałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3116
Napisano (edytowany)

nie wiem o MCPB praktyki ale MCPA i owszem, tak pokręciło jaśka że kwitł miesiąc później. pryskane było rano (niewiele bo kilka arów) a było wtedy ciepło i po deszczach. nie pamiętam ile tam tego dałem ale bardzo mało i po kilku godzinach fasolę pokręciło a chwastom praktycznie nic.
dalej testy zarzuciłem :) 
pola pod cokolwiek prowadzę rok dwa wcześniej i nie mam potrzeby aż tak drastycznych metod. Wiem co basagran sam potrafi a jest opcja i 3l/ha jeśli pogoda nie pozwala dawek dzielonych no i jest coraz szerszy wachlarz doglebowych oraz graminicydy ito w pełni pokrywa cały atlas jednorocznych chwastów na polach gdzie są chwasty wieloletnie dwuliścienne lub skrzyp fasoli się nie sieje no chyba że ktos akceptuje motykę lub spadek plonu.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

1,2l basagranu i 0,2butaxone tylko fasola musi być większa. Rzepak wywrócić i fasole ale fasola po 3 dniach wstanie i kwitnie ładnie i w terminie. Spadku plonu nie zauważyłem bo był porównywalny z sąsiednią działką gdzie nie było pryskane wcale powschodowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3116
Napisano (edytowany)

tak tylko u mnie rzepak wziął sam basagran bez dodatków
jedno pole opryskałem z delikatną melioracją a drugie zaraz też powinno się udać chociaż na dolince jeszcze się woda świeci w śladach kół ale powinno pójść. Tylko tam kontra ostatnia siana i powschodzi dopiero za jakieś dziesięć dni no i nie wiem czy czekać aż się obiecane deszcze przewalą czy jechać bo po deszczach mniejsze ryzyko wpłukania ... ee tam, jadę. :)  więcej commanda mniej stompa i nieco sencora tak do 125ml/ha bo żoltlice na tym polu i niech się co chce dzieje.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj