Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Delawar
mint    19

Również nie zauważyłem różnicy po nitraginie, a miałem próbę kontrolną bo pół pola zasiałem zaprawianymi nasionami, pół bez zaprawy. Nie mówię już jak ciężko się sieje, zaprawiałem na mokro, na nasionach zrobił się chropowaty nalot i zawieszały się w siewniku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3126

A co to nie ma azotowych nawozów jak by co?... :) 
A co do ceny to u mnie tę nieoficjalnie nasienną (bo oficjalnie to chyba nawet nie wolno bez uiszczenia oplat licencyjnych np. w soi) mają po cenie dnia w zwykłym skupie i na dzisiaj jeden ma przyjechać po te cholerne 2,8 tylko za mniej restrykcyjnie przebraną . Nie mam wyjścia bo trafia się sporo obsmarowanej na czarno bo kombajnista przedobrzył z towotem a na moją pierwsze przyjechał ... mało to wydawało się dla mnie istotne (wszak nasienna) a teraz jeśli bym na spożywczą chciał sprzedać to z 15% pomalowanej odejdzie i jeszcze taniej mi wyjdzie :S
Widziałem gdzieś ogloszenie sprzedaży jaśka (OLX lub IGRiT) i oferent nawet nie ukrywa na zdjęciu pomalowanych nasion, zapewne liczy na klienta który na siew ...
Taka mała podpowiedź zanim jeszcze zdąży kiełkowanie sprawdzić to popytać u sortowników  optycznych gdzie odrzutem jest właśnie ta po kombajnie pomalowana a przecież ten parametr na nasiona nieistotny no i cena bliżej odpadowej niż jedynki ;) 

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slavik80    119

Uleglismy tej propagandzie o cudownosci nitraginy. Ale nie ja jak widac jedyny.

Nawozy to wg mine najlepsze to fosforan amonu I sol potasowa bez zadnych udziwnien typu azofoska , amofoska cey temu podobne.

Co zrobic ceny teraz nie ma I raczej nie bedzie ,a sam mam 8 ton .

2.8 na konto I jeszcze 30 dni na platnosc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3126

Aura ma większe wymagania glebowe, nawozowe niż jasiek no i prawie pewne że nieco ziarenek się zmiesza przy młóceniu bo zawsze tak jest i nie ma co się oszukiwać - jaki to ja będę skrupulatny ale nie o to pytasz zapewne a czy się przekrzyzuje.
Wiele lat sieję czerwoną obok jaśka a czaem nawet i wsiewam w mijaki w jaśku  i jeszcze nigdy nie spotkałem mieszańca jaśka z czerwoną; np. różowego
Jeśli nie są to uprawy stricte nasienne a liczone na plon konsumpcyjny to nie widzę przeciwwskazań
Nawet jeśli jakieś nasionko było by krzyżówką to cechy będzie miało odmiany strąka w jakim urosło a te cechy ujawnią się dopiero w roślinie z niego wyrosłej.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrju65    35

Z fasolką robi się nieciekawie handlarze coraz bardziej marudzą mają pełne magazyny a ludziska jeszcze sporo fasolki mają o cenie już nie wspomnę. Nowy sezon też zapowiada się żle z takimi zapasami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzechooo    789

Ja kiedyś miałem parę rządków czerwonej obok jasia to cięzko było potem sprzedać bo czrewona była blada i ziarko takie bardziej okrągłe, jaśkowi nic. Dlatego pytam o aure, bo to białe i to białe więc moze jakos to wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3126

wyjdzie na pewno a tylko na nasiona z tych plantacji to już nie ma mowy i tylko tyle. Fasola czerwona wiele razy rosła u mnie przy jaśku i nawet liczyłem na jaką ciekawą krzyżówkę ale gdzie tam. To dwa różne gatunki. co innego aurę przy czerwonej to wtedy na pewno się nieco pokrzyżuje ale objawy pojawią się dopiero na posianej tymi nasionami czyli dopiero w roku następnym. Jaśki są owadopylne ale fasole zwyczajne jak aura czerwona bomba perełki szparagówki są praktycznie samopylne a tylko nikły procent zapylają owady i nie tak łatwo o masowe przekrzyżowanie w jednym czy kilku nawet latach sąsiedztwa. Oczywiście pojawią się mieszańce ale sporadycznie i mam to właśnie w czerwonej ale może pół procenta lub mniej krzyżówek a to z perełkami kolorowymi i nieco ze szparagówką ale siałem czymś co nie miało być na nasiona a tylko okazjonalne pole i musiałem czym mam rok temu stąd owe mieszańce bo na planowej plantacji jeśli trafi się słabiej wybarwione to jeśli poślad lub niedojrzale ścięte. 
Z kolei wielokwiatowe odmiany (jaśki) z tymi problem przez owadopylność większy, bo kontra mimo iż rosła prawie kilometr od zwykłego jaśka to już na drugi rok sporo było krzyżówek o cechach pośrednich i ostra selekcja nie pomaga przez kolejnych kilka lat nawet z izolacją przestrzenną bo zawsze trafiają się jakieś mieszańce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

Panowie, fasola już po 2,40, trzeba przerzucić fasole do chłodniejszego magazynu i czekać na jakiś ruch.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksz034    1
12 godzin temu, daro189 napisał:

Panowie, fasola już po 2,40, trzeba przerzucić fasole do chłodniejszego magazynu i czekać na jakiś ruch.

Kto tak płaci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szot    109
1 godzinę temu, galan99 napisał:

Czekać na ruch po 2 zł .

 Jak będzie po 2 to daj cynk potrzebuje na 4-ha bo zrezygnowałem z buraka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

Handlarz z mircza, nie wiem dokładnie kto bo kontakt był przez kuzyna. 

Chyba rodzice już mi się wylecza z fasoli po tym roku😊

Jak na susze to jednak rzepak daje lepiej niż wrażliwa na wszystko fasola, juz ponad 25 lat siania fasoli i ma się tego już dość. Najwyżej 0.5 ha siać bo sprzętu szkoda, taki tam większy ogródek aby się nie nudziło za bardzo ☺

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7572
1 godzinę temu, szot napisał:

 Jak będzie po 2 to daj cynk potrzebuje na 4-ha bo zrezygnowałem z buraka

Czemu zrezygnowałeś z buraka ?

Akurat chcesz uprawiać fasolę jak i tak słaba cena ?

Ale loby zachodnie i tak nas wydyma skoro nas przemysł jaki jeszcze jest dyma .

Dodam zachodni koledzy rolnicy ponoszą inwestycje na poszczególne uprawy rolne , to Polski rolnik w tej cenie sprzeda swój produkt bo inaczej nikt by od nas nie kupił .

Taki tylko przykład Polska truskawka na skupie 1 kg 5 zł a w Niemczech 1 kg na skupie dostanie rolnik po przeliczeniu na złotówki 35 zł .

 

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3126

No to masz tanie nasiona :) 
Nie odbierz tego jako szyderstwo bo w roku gdy kupowali nasiona po 6 sprzedawali plon po 2,5 i taniej a w latach gdy na wiosnę pół darmo można było to plon był droższy niż nasiona.

Ja nawet rozważam pożyczyć dwuletniego jaśka (po sprawdzeniu kiełkowania) z opcją zwrotu z plonu po żniwach wagowo 1 do 1 bo nie mam gdzie posiać nawet gdybym chciał a z jaśków Kontry lub innej półtyczki posieję ale tylko aby na fasolkę sobie nie kupować i mieć na pierwszy obrót w handlu dla stałych odbiorców. detalicznych.

Trudno mi ocenić na jaki poziom ceny zgodzą się rolnicy dysponujący kompletem żniwnym (podcinarka i coś jak master) jeśli by zagwarantować skup prosto z pola a sortowanie wziąć na siebie? Dwie i pół tony z ha zakładać za plon wzorcowy a reszta to porównanie do "konkurencji dochodowej" innych upraw .... 
Do przemyślenia. 

Na razie rzepak zwycięża ale tylko u tych którym nie brak kapitału obrotowego bo pierońsko kapitałochłonny a jeszcze cwaniaczki na nasionach sobie złoty biznes nasiennicy zrobili :S

Dla mnie poniżej trójki z kilo (za jakąkolwiek odmianę fasoli na ziarno) nie ma sensu ale ja od fasoli odchodzę bo pól mi brak na inne - bardziej dochodowe warzywa a zboża (traw) w zmianowaniu fasola warzywom nie wszystkim zastąpi 

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzechooo    789
daro189 napisał:

Panowie, fasola już po 2,40, trzeba przerzucić fasole do chłodniejszego magazynu i czekać na jakiś ruch.

Proszę nie wprowadzać nikogo w błąd! Obdzwoniłem Tygodnik Zamojski i wszyscy za jaśka po 2.8 na konto. Nie róbcie zamieszania.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3126

Poniżej trójki to i tak jak by skup był wstrzymany w zestawieniu z cenami detalicznymi nawet na polskim rynku.
Zdarzy się jaki badziew co i dwu złotych nie wart ale to nie znaczy że ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mint    19

Takie plotki niczemu nie służą, chyba że już się ktoś pozbył fasoli i może wypisywać bzdury. AF przyjmie wszystko jak papier

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

Zgoda, tylko jaką masz pewność na pieniądze w terminie?

Podałem cenę od jedengo handlarza który na pewno zapłaci. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj