Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Delawar
dysydent    3115

Kończymy młócić półtyczkę zostawioną w strąkach na nasiona i zastanawiam się czy ją siać dalej czy ograniczyć bo plon handlowy jest prawie o połowę niższy od karłowego jaśka i więcej odpadów, to samo pole, taka sama uprawa a plon niższy i to już trzeci rok. Pół biedy gdy cenowo było jak 1:2 , w tym roku karłowy:półkarłowy to 2,6:3,5zł/kg. Cena o 30% wyższa a plon niższy co najmniej o 40%. Jeśli ktoś uzyskuje 3t/ha Kontry lub Felicji plonu handlowego to powinien siać ją dalej bo mi się 2t/ha osiągnąć nie udało ok. 1,3-1,5t/ha, jeszcze nie skończyliśmy młocki ale tyle wyjdzie + ok 20% odpadów i kolejne 15% niesortu - drobnej. Zwiększać nawożenia nie zamierzam bo i tak wyszła mi w połowie września. Było dane 250kg/ha polifoski 8,24,24 oraz przyorana słoma pszenna jesienią + 50kg mocznika z oprysku na słomę gleba gliniasta do gliniasto piaszczystej. Poeksperymentuję z rozstawem, było 60x20cm te 20 to średnia bo siew zbożowym siewnikiem. Gruba jest, nie liczyłem nie ważyłem ale pośrednia między karłowym i tyczkowym, dlatego plon z ha , ale jakiej odmiany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

Koledzy mam pytanie odnośnie oprysków. Ile wody na ha dajecie pryskając herbicydami, jaką fungicydami ponieważ np. na amistarze opti jest napisane 700l/ha. Więc musiałbym kupić pewnie białe dysze i mocno ograniczyć prędkość. Ale przy takiej dawce to wszystko będzie zlane aż spłynie z roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

doradzam sie was nie po to zeby mnie ktos wysmial tylko zeby doradzil. nie pomylilem basagramu z borem tylko nie bylo kiedy w moim regionie spryskac na chwasty pozniej zaczal mi usychac groch to go chcialem borem ratowac, moj znajomy daje tylko pod gorzen 100kg fosroru i w tamtym roku mial 3t na ha.d;atego pisze zebyscie mi rozpisali jak z tym nawozem ale lepie jest kogos wysmiac wielkie dzięki

 

przepraszam. więcej nie będę :ph34r:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dysydent, czytałem wszystkie Twoje posty. Jaką szkołę kończyłeś? Albo ile artykułów agronomicznych czytałeś? Jesteś botanikiem? Twoje posty sprawiają wrażenie merytorycznych, prostych, dopracowanych opracowań. Dużo się z nich nauczyłem Dziękuję i gratuluję.

Kiedy zamierzasz siać? Fosforan najbidniej 100kg , no i pasuje potas dać. u mnie na ten rok na czerwoną poszło 100kg fosforanu i 12000tys l gnojówki. na jasia rozsypane 100 soli i 100 fosforanu i przed siewem 100kg saletrzaku. 

 

Oooo to u mnie trochę więcej poszło, zabrałem pole dzierżawcy i wymaga nakładów. Dałem 133 kg fosforanu i 200kg Soli Potasowej, bo bardzo niskie zasobności wyszły. Na szczęście Ph w normie i magnezu sporo. Przed siewiem również 100 kg Saletrzaku będzie. Gdzieś na dniach ruszę chwasty delikatnie, bo się pojawiły.

Koledzy mam pytanie odnośnie oprysków. Ile wody na ha dajecie pryskając herbicydami, jaką fungicydami ponieważ np. na amistarze opti jest napisane 700l/ha. Więc musiałbym kupić pewnie białe dysze i mocno ograniczyć prędkość. Ale przy takiej dawce to wszystko będzie zlane aż spłynie z roślin.

 

W ubiegłym roku pojawiła mi się Zgnilizna Twardzikowa. Paskudztwo. Pryskałem Amistarem - 400 litrów na hektar żółtymi końcówkami, bardzo powoli i dokładnie. Ale z tyłu było mokro jak cholera, dosłownie zlewało się z roślin, więc drugi opryskiwacz zrobiłem 330 litrów na hektar, ale też według mnie wystarczająca dawka. Fajnie by było kupić końcówki dwustrumieniowe, jeszcze bardziej dokładny oprysk i można zejść z ilości wody. Grunt żeby środka Amistar dać tyle, ile jest napisane. 300 litrów/ha  to już bardzo dużo.  Końcówki białe to mgła, ale jak wylejesz nimi 400 litrów jadąc wolniej, to też z roślin będzie ociekać.

Do herbicydów - eżektorowe niebieskie, ciśnienie 3, prędkość 6 i spokojnie 240 litrów wylewam na hektar. Mogę zejść niżej, ale im więcej wody tym dokładniejszy zabieg. Znowu im mniej wody, tym skuteczność środka wzrasta bo jest w większym stężeniu, ale ja preferuję dokładniejszy wolniejszy zabieg, bo mi się nigdzie nie śpieszy.

Kończymy młócić półtyczkę zostawioną w strąkach na nasiona i zastanawiam się czy ją siać dalej czy ograniczyć bo plon handlowy jest prawie o połowę niższy od karłowego jaśka i więcej odpadów, to samo pole, taka sama uprawa a plon niższy i to już trzeci rok. Pół biedy gdy cenowo było jak 1:2 , w tym roku karłowy:półkarłowy to 2,6:3,5zł/kg. Cena o 30% wyższa a plon niższy co najmniej o 40%. Jeśli ktoś uzyskuje 3t/ha Kontry lub Felicji plonu handlowego to powinien siać ją dalej bo mi się 2t/ha osiągnąć nie udało ok. 1,3-1,5t/ha, jeszcze nie skończyliśmy młocki ale tyle wyjdzie + ok 20% odpadów i kolejne 15% niesortu - drobnej. Zwiększać nawożenia nie zamierzam bo i tak wyszła mi w połowie września. Było dane 250kg/ha polifoski 8,24,24 oraz przyorana słoma pszenna jesienią + 50kg mocznika z oprysku na słomę gleba gliniasta do gliniasto piaszczystej. Poeksperymentuję z rozstawem, było 60x20cm te 20 to średnia bo siew zbożowym siewnikiem. Gruba jest, nie liczyłem nie ważyłem ale pośrednia między karłowym i tyczkowym, dlatego plon z ha , ale jakiej odmiany?

 

Prawo Liebiga znasz? może nie problem w NPK, może czegoś innego brak? Na pewno robiłeś badanie gleb, to wiesz czego brak.

250 polifoski 8, to niewiele, zaledwie 20 kg azotu, 60 fosforu ( fosforu powinno wystarczyć, ale to ciężki pierwiastek, może w glebie go brakowało) i 60 kg potasu (ciutkę, kapkę za mało)

A z tymi handlarzami i rynkami zbytu, to w pełni się z Tobą zgadzam.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MateuszMK    0

chyba ostatecznie zrobie tak

 

zaprawie fasole pyrinexem + nitragina + molibden

 

zaraz po swietach rozsieje 200kg yara mila corn na 1ha, a przed samym siewem tak 50kg fosforu(polid) + 100kg saletrzaku.mysliscie ze bedzie ok?? jeszcze jedno ostatnie pytanie jak mam nasiona fasolki zmarszone albo z plamka to moge takie zasiac , zawazy to jakos na plonie?? przy przebieraniu duzo takich nasion mi zostalo i sa one bardzo suche , z góry wielkie dzieki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Jak zmarszczone to za szybko ścięta fasola była! musisz sprawdzić czy kiełkują , ja jest ok to siej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MateuszMK    0

wg problem ze sprzedaza teraz wg te nasiona sa takie mega suche tak wyslchy ze masakra, a jak maja plamke to przeszkadza bo kielkuja ladnie


Zenonim a co myslisz o tym moim nawozeniu ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

ja dałbym 300 kg Yara Mila Corn (21kg azotu, 60kg fosforu o 90 kg potasu ) - idealnie. Darowałbym już sobie polidap i saletrzak. Trochę mniej azotu wychodzi, ale w glebie po ostatnich suchych latach też jest go więcej niż zwykle. Przez ostatnie lata spadło niewiele deszczu, warto zrobić badanie na azot, ale to sprawa trudna, trzeba próbkę ziemi szybko chłodzić, szybko wieźć do laboratorium, nie znam nikogo kto badał na azot. 

Jeżeli robiłeś próbę kiełkowania i te pomarszczone i te z plamką kiełkują, to śmiało siej. 


ile kosztuje Yara Mila Corn? 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Jeżeli masz już zakupione nawozy to daj yara 250kg + 100 potasu + saletrzak. radziłbym już rozsiać to , a saletrzak przed siewem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MateuszMK    0

nie bedzie za duzo potasu moze lepiej dac jeszcze z saletrzakiem fosfor??


molibden jak mozna czesto pryskac i ile mniej wiecej kupic tego molibdenu  pyrinex na 240kg fasoli??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Fasola mocno rzeżbi polę z potasu więc lepiej dać. fosfor już odpuść jak yarą będziesz sypać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3115

ravoj zapytał:

  Dysydent, czytałem wszystkie Twoje posty. Jaką szkołę kończyłeś? Albo ile artykułów agronomicznych czytałeś? Jesteś botanikiem?

 

Szkoła tylko technik rolnik w dziedzinie dotyczącej fasoli, artykuły czytam na bieżąco różne, jak każdy. Rolnik z natury rzeczy powinien być botanikiem, klimatologiem, mechanikiem, chemikiem specjalistą w chemii organicznej, biochemii, ekonomistą, kiedy zaczyna politykować przestaje być rolnikiem ale socjologiem być dzisiaj musi aby wiedzieć jakich polityków wspierać, jeszcze edytorem postów bo nie wiem jak ty robisz cytaty z wielu artykułów a wolę odpowiedzieć na pytanie niż szukać sposobu, ale to wykracza po za temat forum. Moje wpisy można znaleźć też na stronach poświęconych informatyce, energetyce w budownictwie, kontakty przez sieć czysto biznesowe, edycja tworzenie prostych witryn internetowych i rozważam postawienie witryny w stylu polska fasola.

W temacie fasoli artykuły piszę już ja na podstawie własnych notatek z przestrzeni ponad trzydziestu lat. Wielokrotnie zapominam na wiosnę jak robiłem w polu rok temu, kiedy trzeba decydować ile wlać tego Afalonu bo wiem że na tym polu na bank będą chwasty które tylko on zwalczy lub sencor (żółtlice, przymiotno, całą rodzinę botaniczną goździkowatych jednorocznych) a pamiętam że po np: samym Stomp-ie lub dawno temu Treflanie (oba to toluidyny, pisze na etykiecie) w pełnej dawce jechałem na motyce kiedyś bo zawaliło mi tylko jednym chwastem a Basagran zmył mi deszczyk z maleńkiej chmurki w godzinę po zabiegu i nie wiedziałem czy poprawić czy nie bo spalę fasolę. Poprawiłem w największym chwaście niższą dawką no i tam wzięło chwast i fasolę (komosę poparzyło ale część odbiła ok. 5cm wysokości), szczęście większości nie poprawiałem,zrobiłem z tego notatkę i teraz wiem, że Basagran jest szczególnie wrażliwy na zmycie przez deszcz co do skuteczności ale nie co do fitotoksyczności dla rośliny uprawnej. Pamiętam też jak Afalonem uszkodziłem fasolę na jednym opryskiwaczu gdzie zrobiłem nakładkę najszybszym biegiem. Zapisałem że na nakładce dawka była większa o 150-200ml/ha, stąd w pełni odpowiedzialnie mogę podać, że nieprzekroczenie 0,85l/ha nigdy mi fasoli nie uszkodziło podczas gdy ponad 1,1l/ha może objawić się zasychaniem dolnych liści ....zresztą przy czasie skompletuję artykulik w oparciu o zdjęcia na ten tylko przypadek i postaram się zdążyć przed majem.

Dysponuję wystarczająco dużym zasobem własnych doświadczeń nie tylko w kwestii fasoli, że chciałbym móc kiedyś załączyć link do swojej strony po obszerniejsze informacje. Wiem jak, wiem co, wyjaśniłbym po co, nie mam tylko kiedy postawić strony na jakimś serwerze,  z własnymi praktycznymi doświadczeniami i nie tylko.

 

co do oceny poziomu nawożenia mojej półtyczki.

Zgadzam się z oceną nawożenia, mi chodziło bardziej o moje spostrzeżenie co do różnic plonowania między odmianami karłowymi a półkarłowymi w kontekście ekonomicznym i dylematu które wybrać, bo nasiona mam kilku odmian a pole jedno. Jeden z kupujących gdzieś rok temu ogłosił, że dopiero zaczyna handel nową odmianą fasoli półkarłowej, moim zdaniem przez to potaniał jasiek tyczkowy w tym sezonie a ja uprawiam kontrę (przy innych odmianach oczywiście) już co najmniej pięć lat i promować zacząłem ją dopiero trzy lata temu z rozprowadzeniem nasion w terenie i opracowaniu jako takich zaleceń uprawowych nie tylko przeze mnie ale sądzę że jeszcze nie są dopracowane.... tylko że muszę kończyć bo już mam z kim iść do maszyny tę kontrę młócić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3115

Fasola mocno rzeżbi polę z potasu więc lepiej dać. fosfor już odpuść jak yarą będziesz sypać

 

tego nie wiedziałem, czy ktoś ma potwierdzenie np:badania zawartości przed fasolą i rok później?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

tego nie wiedziałem, czy ktoś ma potwierdzenie np:badania zawartości przed fasolą i rok później?

 

pod każdym postem mam opcję "cytuj"  i tak mogę cytować każdego - nie wiem jak u Ciebie w przeglądarce, ale widzę, że też działa i cytujesz.

 

 

A co do badań to będę miał wyniki, bo w marcu wysłałem glebę do badań, z tego samego pola  mam badanie  z roku 2015, więc porównam. A dodam, że od 2015 tylko fasola tam rosła, dwa lata z rzędu, więc będzie widać. Tylko ja nigdy nawozów nie żałowałem, więc wynik może być lepszy, ale sam jestem ciekaw.

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3115

Ciekaw bardzo jestem porównania. W zestawieniu z dawkami nawozów zastosowanych pomiędzy badaniami zasobności gleby można z dobrym przybliżeniem ustalić potrzeby nawozowe fasoli i to te praktyczne dla gleb podobnych do badanego pola. Oto masz odpowiedź do źródeł mojej wiedzy. Systematyczne obserwacje z precyzyjnym zapisywaniem ich wyników, typowo naukowe podejście na przestrzeni czasu daje wiedzę o wiele więcej wartą od akademickich wyliczeń wszelkiej maści agronomów którzy z praktyką nie mają nic wspólnego. Ich rolę ograniczam do wykonywania podobnych badań. Czasami są przydatni gdy nie masz żadnego punktu odniesienia.

Tylko czy zechcesz te wyniki opublikować, bo mają wartość przeliczalną na realny pieniądz - optymalizacja kosztów.

 

Dzięki za instrukcję cytowania. zapewne gdzieś w pomocy bym je znalazł, ale.... czas , czas.

Acha, ja korzystam z różnych systemów i w Firefoxie mam taki dodatek - noscript. Jeśli tylko chcę poczytać to forum bez oglądania reklam, wyłączam skrypty na stronie ale ogranicza to jej funkcjonalność... oj chyba podpadłem redakcji agrofoto, nie po to umieszczają reklamy abym ja doradzał jak ich nie oglądać.

Na swoje usprawiedliwienie; czasem korzystam ze starego laptopa i gdy skryptów nie wyłączę to dziadek się zawiesi z braku RAM lub przeciążenia procesora na większości stron.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacoVR6    1

To już mogę ci napisać ze fasola ciągnie potas niczym buraki.
Np. Robiłem badania przed siedem sierpien2012 (zasobność srednia do wysokiej) pod pług listopad sypnołem 200kg soli ,siew fasoli maj 2013 fasoli i po zbiorze kolejne badanie i wyszło ze zasobność niska do średniej. Plon jaki wyszedł to 2t/ha czerwonej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

tak, racja .... ale nie doliczyłeś potasu pozostałego w masie mokrej, czyli zielonych częściach,  której sporo zostaje na polu. Ta pozostałość będzie widoczna w badaniach dopiero po roku  może po dwóch latach po pełnym rozkładzie organicznym części zielonych. Dlatego ja mam dwa lata z rzędu fasolę, to już może być miarodajne. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3115

W pełni miarodajne były by cyfrowe parametry zawartości typu mg/litr gleby bo określić obrazowo mianem niska, średnia czy wysoka dla K, N, Ca  możliwe dla wprawnego i bez laboratorium po symptomach na roślinach, dla P średniej od wysokiej tylko odróżnić nie można bo Mg zawsze mało na większości gleb jeśli się go nie wniosło sztucznie chociaż najtrudniej odróżnić jeśli nie ma skrajnego niedoboru.

Tylko gdzieś czytałem, że czerwona fasola ma nieco wyższe dla K, podobnie kapusta czerwona ma wyższe wymagania dla K niż biała (...potas współtworzy barwniki roślinne...) ale to tylko czytałem czy nawet pamiętam ze szkoły i nie prowadziłem "zapisków" pod kątem o ile.

A zasobności nieczęsto oznaczam nieufny, Kiedyś celowo spreparowałem identyczne próbki i laboratorium próby nie przeszło, dzisiaj jest podobno lepiej, bardziej się starają dla sadowników i badylarzy, kolejny temat który trzeba niepotrzebnie wiedzieć.

W kontekście fasoli Kontra, zwiększanie K i N do poziomu jak dla np: Eureki może zbytnio opóźnić dojrzewanie i zbiór utrudnić bo strasznie "wąsata" się robi.

Ktoś zapyta no to ile pod tę Kontrę?... na jednym polu 350kg polifoski ósemki można, gdy drugie bez ziarnka nawozu będzie za dobre.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

Dziś skończyłem remont siewnika kongskilde, wymieniłem redlice, uszczelniacze i zrobiłem kontroler sekcji i aż mnie korci żeby coś posiać. Ale jak dla mnie to jeszcze za wcześnie chociaż słyszałem od szwagra że w okolicy Dołhobyczowa już w sobotę fasole sieli. Ja pewnie zacznę siew od kukurydzy bo ona trochę mniej wymagająca ale to zapewne bliżej maja lub w pierwszym tygodniu maja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

jak pod  Dołhobyczowem chwast będzie wschodził na fasoli, to ja dopiero będę siał.  :)


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

Ile planujesz brać za sianie w tym roku?

Jeśli to pytanie było do mnie to w granicach 130 zł.

Jakby już było ciepło to bym kukurydze zasiał bo to na kiszonkę ale lepiej poczekać na ciepło wtedy szybciej wschodzi i lepiej rośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

To zależy jak daleko trzeba jechać, jaki areał. Pole w klinie to też pole tylko później więcej motyką trzeba popracować. No chyba że to taki klin że jest go 0,2ha i zanim siewnik opuścisz to już trzeba podnosić. Wszystko jest do dogadania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj