Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Delawar
ravoj    1272

Ty wiesz, cholera zapomniałem. Chyba 45 albo 35

Ale zastanawiam się, czy nie posieję w tym roku gęściej  a w rządku rzadziej co 25, bo co z tego, że rządek od rządka co 45 jak w rządku ciśnie się fasola co 15cm.


szybciej międzyrzędzia zakryje a i tak żadnym opielaczem nie robię.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1272

Waldi chodzi mi taki pomysł po głowie, żeby 20 arów zasiać fasolę w kwadrat 20x20 albo 25x25. Czyli rządek od rządka co 25 i w rządku fasola od fasoli co 25, ot taki pomysł. Jeszcze nad nim pracuję.  


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

Ale mi bardziej chodzi o sprawdzone normy wysiewu:-) chcesz zrobić jak z kukurydzą, co 37cm. Moim zdaniem to taki siew miałby sens tylko trzeba byłoby zrobić to tak aby rośliny były posiane na krzyż tzn aby się mijały o te 10 czy 12,5 cm. Wtedy rośliny z sąsiednich rzędów byłyby oddalone od siebie o 28cm przy 20cm i roślin więcej o 100tys. na ha.

Edytowano przez waldii1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1272

Geniusz jesteś :rolleyes:

 

Igołomskiej nie sieje to nie pomogę, ale za to wycinam, to widzę, że rośnie co jakieś 12cm, max 15 a Jasia  sieję co 18 cm w rzędzie przy  powyżej 85 siły kiełkowania.  


Aleś mnie zainspirował z tym "na krzyż"


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

I jaki plon masz przy jasiu sianym co 18? Ostatnio robiłem próbę kiełkowania 2 razy po 10 roślin każdej to igołomskiej poschodziło po 10/10 w dwóch próbach a Jasia raz 10 a raz 9 także nie ma źle, chyba że zaprawa osłabi siłę kiełkowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1272

Zaprawa nie osłabi, ja daję Sarox w roztworze wodnym 2l na 100kg nasion i  obyś nie dał więcej jak  90 g chloropiryfosu na 100 kg nasion to będzie git.

W ubiegłym roku przy pojawieniu się choroby zgnilizny i wypadnięciu 5% krzaków zebrałem 2725kg  z hektara.

 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

rzędy co 45cm igołomską siałem co 11,2 -13cm , czerwona była siana co 14,8 a w tamtym roku szybko przestawiane i walnąłem się i została posiana co 11 i tu był spory błąd. na ten rok czerwona siana na 17,8cm ma być , a jasiek standardowo na 20,4cm gęściej nie ma sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1272

Dokładnie. Jak wyżej. Miło Cię Zenon widzieć. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

Zaprawa nie osłabi, ja daję Sarox w roztworze wodnym 2l na 100kg nasion i obyś nie dał więcej jak 90 g chloropiryfosu na 100 kg nasion to będzie git.

W ubiegłym roku przy pojawieniu się choroby zgnilizny i wypadnięciu 5% krzaków zebrałem 2725kg z hektara.

to dajesz 2 litry saroxu? Czy tak jak w instrukcji 400ml i 2 litry wody?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1272

no oczywiście, że jak w instrukcji, waldi oszalałeś :blink: gdzie tam 2 litry saroxu na 100kg, toż to kisiel.

 

Wlewam butelkę Saroxu do opryskiwacza ręcznego i dolewam  5 litrów wody plus 200ml Pyrinexu, czyli wychodzi 6,2L zaprawy. W betoniarkę wchodzi mi 50 kg, to na jeden zabieg idzie 1,5 litra, ot cała tajemnica. Nigdy nie pryskałem całego pola ani Dursbandem ani Pyrinexem, zbędny i kosztowny zabieg, z resztą jak i Dual Gold.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz44    7

Panowie wiecie coś na temat zazielenienia muszę siać np fasole teraz żeby było te 5% ? Czy mogę np zasiac jakas roślinę ozimą po żniwach ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

no oczywiście, że jak w instrukcji, waldi oszalałeś :blink: gdzie tam 2 litry saroxu na 100kg, toż to kisiel.

 

Wlewam butelkę Saroxu do opryskiwacza ręcznego i dolewam 5 litrów wody plus 200ml Pyrinexu, czyli wychodzi 6,2L zaprawy. W betoniarkę wchodzi mi 50 kg, to na jeden zabieg idzie 1,5 litra, ot cała tajemnica. Nigdy nie pryskałem całego pola ani Dursbandem ani Pyrinexem, zbędny i kosztowny zabieg, z resztą jak i Dual Gold.

A mi wychodzi na 50 kg nasion 1litr wody 200 saroxu i 40ml pyrinexu czyli 1,24l całej mikstury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1272

No tak, bo ja dawałem 1 litr Saroxu na 200 kg nasion a Ty liczysz 0,8 litra na 200 kg nasion, dlatego.  Jak dasz 400ml Saroxu też będzie dobrze, ale wychodzi mniej wody i ciężko mi było dobrze zaprawić 50kg nasion 1,2 litra mikstury, dlatego zwiększyłem do 1.5 litra i było git.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1272

Nie dawałem, ale teraz Panie planuję Nitraginę jak dostanę i molibden kilka %, bo fasolka go lubi na początku i wręcz potrzebuje a wiem że tak można (nitragina i molibden  na zaprawianie nasion, według  różnych opracowań zwiększa plon o 20% - aż mnie korci sprawdzić). Plus Azot 30kg przedsiewnie z saletrzaku oczywiście, (NPK już dawno w glebie) później dwa zabiegi dolistne fosfor i potas po 600g na hektar (w tym pierwszy raz 120g azotu) r i po 80g boru, 50g manganu, 20g żelaza 20g cynku  i oczywiście siarczan magnezu.

Wiem, że fasola odwdzięcza się bardziej niż pszenica  jak się o nią dba, nawet przy suszy Zawsze dorzuci te 100kg na porządne nawozy.

No  i Panie siew to 60% plonu,  stała głębokość i odległość. Później  jak masz równe wschody to wszystko z górki.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

Tylko czy nitragina podziała jak zaprawisz pyrinexem? Cz pyrinex nie zabije wszystkich bakterii?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3110

Tylko czy nitragina podziała jak zaprawisz pyrinexem? Cz pyrinex nie zabije wszystkich bakterii?

 

Pyrinex to - chyba - chloropiryfos. On jest tylko i wyłącznie zabójczy dla zwierząt, ludzi, najbardziej dla owadów, a wcale dla bakterii, grzybów, roślin. Oczywiście w odpowiednich dawkach.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1272

Oczywiście, że pyrinex nie jest środkiem bakteriobójczym, bakterie ciężko zwalczyć, to małe skubańce, Nitraginę można mieszać ze wszsytkimi śrdokami chemicznymi.


Dodatkowo eksperymentalnie planuję postawić sobie na słońcu beczkę 100 litrów z wodą, do której wleję Humus Active 20 litrów i  wsypię Nitraginę oraz dwa kilo cukru i z tej beczki pobierać do każdego oprysku po 20 litrów. Taki mam plan.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MateuszMK    0

Witam\

 

Koledzy Palnuje w tym roku zrobic tam. teraz uprawilem sobie dwa ha pod fasole poltyczke po swietach planuje spryskwac randapem i przed 15 maja wsiadz fasole. w tym roku chce ja zaprawic zaprawa nasienna i nitragina. przed sieweim chce rozsiac 100kg fosforanu na 1ha + 100kg saletrzaku na 1ha i 100kg solmagu na 1ha. czy dobrze mysle doradzcie mi cos w tamtym roku zaprawialem nitragina i dawalem tylko 100kg fosforanu na 1 ha. pozniej pryskalem borem dwa razy i w sumie yle niesttey strasznie zawalil mi chwast nie dalem rady spryskac bo bylo mokro i wyszlo mi 1t na hektarze, co wy jeszcze dajecie czytalem wyzej ze ktos pozniej jedzie odzuwka fosforanem i borem dwa razy pewnie tez tak zrobie ale powiedzcie mi co pod korzen jedno pole jest po przezycie a drugie po fasoli gdzie w tamtym roku bylo wlasnie dane 100kg fosforanu i nitragina. mysle ze jak spryskam po 20 to gdzies kolo 6 rozsieje nawozwy i kolo 12 zasieje fasolke. jak sie myle prosze sprostujcie mnie:)

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

Musisz lepiej walczyć z zachwaszczeniem i dać trochę więcej nawozów i to najlepiej na jesień ostatecznie wczesna wiosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3110

sam glifosat zwalczy tylko już wzeszłe chwasty za wyjątkiem skrzypu, on się wchłania tylko przez zielone części roślin, nigdy przez korzenie i rozkłada się do 5 dni po zabiegu. wszystko co powschodzi po zabiegu będzie sobie rosło dlatego konieczne są zabiegi jeszcze innymi środkami.

Kilka stron wyżej (211 strona tego tematu) znajduje się mój obszerniejszy opis na temat fasoli, nawożenie zależy od zasobności gleby i na tutaj potrzebne doświadczenie.

Półtyczka sporo teraz potaniała, u niej głównym parametrem jest wielkość nasion a o tym decyduje najwięcej fosfor i gęstość siewu (w ub roku miałem 60cm X 20cm i wyszło nieźle, mogła by być rzadsza w rzędzie ale trudno konnym siewnikiem tak ustawić aby nie robił mijaków przy rzadszym siewie) chociaż dwa lata temu dałem za mało potasu (chyba nawet wcale) i miałem przedwczesne zasychanie roślin bo była susza przez co nasiona miały żółtawy odcień mimo iż były duże.

Termin siewu między 25 kwietnia a 15 maja i każdego roku inaczej - loteria tak że losy skreślaj sam. Największym zagrożeniem wschodów są robaki - śmietka i konieczna walka z nimi zaprawy grzybobójcze np: Sarox robaki raczej chroni przed chorobami (grzybicą) na pewno krzywdy im nie zrobi, też opis wyżej 

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

O jeszcze nie słyszałem o grzybicy, na tym forum można się wiele nauczyć.. he he

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3110

no co?... robaki też mogą chorować na grzybicę, nie? :) 

Czytając wcześniejsze wpisy zauważyłem pytanie o agrotechnikę fasoli szparagowej. Nie mam tutaj żadnych doświadczeń i wiem tylko że dawki nawozów dużo wyższe, terminy siewu bardziej rozciągnięte w czasie nawet do końca czerwca (nie musi zaschnąć przed mrozami)  i technologia bardziej dopracowana tak że więcej można znaleźć oficjalnych zaleceń. Dużym doświadczeniem i jednocześnie praktycznym doradztwem mogą służyć podmioty kontraktujące szparagówkę. Niejednokrotnie oferują swój materiał siewny, środki a nawet nawozy. Co poważniejsi nawet na krechę pod rozliczenie z plonu. Mimo, iż to jest też fasola to zupełnie inny temat niż fasola na suche ziarno.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

Podpowiedzcie jak zrobić żeby było dobrze, ile czasu przed siewem zaprawić saroxem i pyrinexem? Bo nitragina planuję w dniu siewu. Tak jak w instrukji jest napisane. A ile czasu potrzebuje zaprawa żeby obeschła na ziarnie? Czy dzień wcześniej będzie dobrze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj