Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Fasola jaś
king12    233

Kiedys probowalem siac siewnikiem punktowym i powiem tak po przerobieniu tarcz i stracie calego dnia czasu na kombinacjach taki siewnik w fasoli sie niesprawdza
Jak tam ceny jaska ma ktos jeszcze troche towaru czy juz magazyny pozamiatane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubamako66    555

Mi handlarz proponował 2.75 brutto ale przy ilości 9 ton ;) ale nadal wszystko jeszcze trzymam morzę coś podskoczy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubamako66    555

Ja chcę kupić nasienie drobnej w okolicy prawie wszyscy posprzedawali już też po 4.30 sprzedawali a mi trzeba na 2 ha a na 1 ha wychodzi około 130 kg więc mi trzeba około 250 kg ;) co ile siać najlepiej drobną bo znajomy mówił mi że sieje co 8 cm bo wtedy jest najlepszy plon i chwasty tak nie rosną ? W tamtym roku mu wyszło na czysto 3 t a 2 lata temu tylko 2 t bo była trochę susza 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

Dlaczego chcesz siać 130kg na ha np na stronie http://florpak.pl/Serwis-dla-plantatorow-fasoli,29.html jest napisane że drobnej wysiewamy od 65 do 100kg na ha więc na 2 ha wystarczy Ci 200kg i to zasiew w maksymalnej obsadzie.
Kto szczerze napisze czy opłaca się siać drobną fasolę punktowo czy lepiej zwykłym siewnikiem? Bo planuję zakupić siewnik do fasoli, kukurydzy i rzepaku. I jakiej firmy siewnik polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

no to będziesz miał fasolisko, a nie fasolę! ja sprzedałem jasia po 2,7zł i nikt w tej chwili się więcej nie wychyli.  a do tego inny handlarz mówił o sporych obniżkach , ruch się zrobił z fasolą więc cenny raczej nie będzie. a czerwona po 4zł poszła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

Kto jest w stanie powiedzieć jaka powinna być obsada fasoli na ha powierzchni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

I z tego co się domyślam to niezależnie od rodzaju czy to drobna czy jaś. Ma być 100tys, lub trochę ponad.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Drobnej wyjdzie wiecej igolomska sialem co 13cm a to daje 170tys. Czerwona co 16 a to daje 137tys. A jasia co 20.4cm a to daje 108tys.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bochniak    12

To kolego jakoś strasznie mało wysiałeś ja miałem kiedyś wysiane 70 kg i to było o wiele za mało ... zwykłym siewnikiem wysiewam około 100 kg na ha ale teraz na topie są siewniki pneumatyczne tylko że kiedyś takimi nikt nie siał i było ok co z tego że nasiona będą wysiane nie za równo zwykłym siewnikiem  ale czy siew musi być wykonany co do milimetra jaki to ma wpływ na plon ? 

Edytowano przez bochniak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

A powiedz do czego Ci te 100kg? sieję się zakładaną obsadę a nie na pałę. dla mnie lepsza zdrowa fasola która ma 30strąków ziarno grubsze, jak nasiać gęsto i mieć więcej roślin po 5-10 strąków z słabym ziarnem. i to się tyczy każdej rośliny 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bochniak    12

Nikt na pałę nie sieje taka jest norma od 70-100 kg na ha obsada obsadą wszystko zależy od pogody .. a po za tym nikt nie sieje nasiona co 1 cm . Zwykłymi siewnikami chyba zawsze gęściej się wysiewa bo siew jest nie równy ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

a gdzie tu masz normę?? każdego roku jest inne MTZ siewnikiem pneumatycznym siejesz jaką chcesz obsadę, a zwykłym to wszystko na pałe. mój sąsiad też siał zwykłym siewnikiem i od trzech lat przestał siać 4 rośliny w kupie i metr przerwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bochniak    12

no jak miał jakiegoś wraka a nie siewnik ... każdy ma swoją rację i chwali swoje u mnie też już mało osób sieje zwykłymi co się dziwić jak sieli konnymi poprzerabianymi i rzeczywiście kępa fasoli w jednym miejscu i przerwa tu się zgodzę taki siew nie ma sensu

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1286

Igołomskiej wychodzi podobnie, bo jest dwa razy drobniejsza, zatem masa 1000 ziaren wyniesie zaledwie 470g albo coś koło tego, więc tak jak piszą powyżej 65 - 80 kg to maks. 130 kg na hektar igołomskiej to kosmos - jak  napisał Zenon - fasolisko a nie fasola. Ja w zeszłym roku na małym kawałku pszenicy wysiałem 100 kg na ha - PSZENICY chłopie. Rzadka była, ale 7.5 tony z ha wyszło. 

Także nie szalej z tą Igołomską. 


To kolego jakoś strasznie mało wysiałeś ja miałem kiedyś wysiane 70 kg i to było o wiele za mało ... zwykłym siewnikiem wysiewam około 100 kg na ha ale teraz na topie są siewniki pneumatyczne tylko że kiedyś takimi nikt nie siał i było ok co z tego że nasiona będą wysiane nie za równo zwykłym siewnikiem  ale czy siew musi być wykonany co do milimetra jaki to ma wpływ na plon ? 

 

Stary ja nie chcę siać innym siewnikiem jak pneumatyk i to tylko z podwójnymi kołami sterującymi - jedno przed radlicą i drugie za.  Popatrz na posty z ubiegłego roku z 4 maja czym u mnie siano. PROFESJONALIZM !! i warto dać 130zł za hektar - na samym sianiu zarobiłem dodatkowy 1000zł. Tu nie chodzi tyle o odległość, co odległość i głębokość. Zwykłe siewniki odpadają i nikt mi nie udowodni, że posieje zwykłym siewnikiem i może równać się z pneumatykiem. BZDURA!!!!!!!!  dobry pneumatyk to:

1. równe odstępy pomiędzy roślinami, dobre ukorzenienie i przestrzeń 

2. równe  i jednakowe wschody - każdy krzak jest identyczny na końcu, po środku i na początku pola, 

3. równe, jednakowe dojrzewanie na całym obszarze, kwitnienie w jednym czasie 

4. ułatwienie dokarmiania dolistnego i zabiegów fungicydami, bo wszystkie rośliny są w tym samym stadium rozwojowym

4. równy zbiór i wysychanie 

 

Niech ktoś podejmie polemikę. 


edit: patrz posty od 2 maja 2016/ 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bochniak    12

Oczywiście tu nie chodzi o pieniądze znam zalety siewu pneumatykiem ... nawet raz mi gość zasiał takim i od tego momentu się zraziłem dlatego że jak się okazało miał zrypany ten siewnik wysiał około 50 kg na ha oczywiście powiedział mi to po fakcie i nie tylko mi w okolicach mircza zasiał gościowi 12 ha po nocy i jak się okazało wszystko do przeorania ja nie neguje siewników pneumatycznych tylko trzeba mieć porządny sprawdzony sprzęt .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Gdzie mieszkasz jak masz dużo ha to Ci zasieję i zobaczysz prawdziwą fasolę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj