Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Fasola jaś
ravoj    1277

Siema, dawno mnie nie było 

Czy może mi ktoś ogarnięty napisać kilka nazw odmian fasoli tzw. jasia karłowego, czyli żeby nie była to półtyczka, tyczka  ani drobna, tylko zwykła wielokwiatowa. Chcę kupić  kwalifikowane nasiona i muszę mieć pewność.

Znalazłem odmiany

Eureka

Kontra

Riposta

Laponia

 

Którą wybrać?  


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 Z tych wymienionych przez Ciebie to tylko Eureka, Kontra i Riposta to póltyczki. Laponia do drobna fasola. Sam uprawiam Eurekę i nie mam zastrzeżeń co do plonowania i pokroju rośliny, ziarna grube (ok . 90 -100 ziaren na 100g), fasola nie wysoka ok 40cm i brak ciągnących się pędów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomTomTom    0

Koledzy, jaką odmianę fasoli zwykłej półtyczki polecacie do uprawy, a jaką odmianę fasoli zwykłej karłowej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

Dzięki, właśnie zamówiłem Eurekę, także zobaczymy. Pozdrawiam. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

przy obecnej sytuacji z fasolą zastanowiłbym się czy ją siać. a tu kolega rozważa kupno materiału siewnego za ceną 6 razy większa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

Tak Zenon, ale kupuję kwalifikat  na 20 arów do mojej "szkółki". Czas wymienić nasienie, gdyż mam pomieszane, cholera wie jakiej odmiany. Mało który rolnik wie co sieje i nikt nie jest w stanie mi powiedzieć co mam posiane, tak więc tylko o to chodzi. Fasolę sieję w małym obszarze a także poniekąd na stanowisko, wiem że cena do d*py, ale mimo to jeszcze się opłaca, zwłaszcza jak masz swój sprzęt. 

Też chciałbym sprzedać fasolę po 7 zł, tak jak kosztowała w 2013 kiedy pierwszy raz kupowałem nasienie, ale cudów nie ma, 2-3zł za kg  i tak pozwoli zarobić, jak mam pole w dzierżawę oddać, zwłaszcza że kocham rolnictwo. Jest w tym więcej pasji niż zdrowego rozsądku. Kiedyś pisałem, że nie jest to moje źródło utrzymania. Głupio nazwać czyjąś pracę "hobby" ale w moim wypadku tak jest. 

Także sieję 20 arów Eureki w dużych odstępach i zadbam jak się da. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel-wod    1

a ja  to myśle 1 ha igołomskiej . już nawozy na jesieni poddane , reszta na wiosne . materiał siewny kupiony rok po centrali . Mam nadzieje że się uda u że cena będzie bo strączkowych w  tym roku będzie mniej o dotacje .

 


a ja  to myśle 1 ha igołomskiej . już nawozy na jesieni poddane , reszta na wiosne . materiał siewny kupiony rok po centrali . Mam nadzieje że się uda u że cena będzie bo strączkowych w  tym roku będzie mniej o dotacje .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

Ku---wa kupiłem Eurekę w Plantico, Nie widziałem takiego gówna od lat, ziarna popękane, różnej wielkości, ziarna duże i małe jak igołomska, brudna, pakowana w 2015. Koszmar,  jakbym zawiózł takie nasienie do Hojdy to by mnie wygonił. Moja po kilku latach wygląda lepiej. Gość mi napisał, że mogę odesłać jak mi się nie podoba.

Gdzie kupić Nasienie w takim razie?


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Od rolnika. Miałem Ci powiedzieć , że tak będzie sąsiadka to samo przerabiała! 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki88    212

Dlaczego ten Zagon jest niebieski? Z fabryki wychodziły czerwone. Swoją drogą popatrz sobie na yt jak tym ludzie pracują to Ci się odechce. Wydajności żadnej, hederu nie widać wcale, chyba, że masz traktor bez kabiny i będziesz młócił na stojąco. Ja bym tego nie kupił nigdy po tym jak widziałem to w akcji kiedyś. Rok temu ktoś sprzedawał jakiś model Claasa- coś na zasadzie tego Zagona, tylko, że cały kombajn szedł za traktorem, zaczepiany był na zaczep polowy i nie miał ani jednego ślimaka- ziarno przenosiły taśmy. To była dopiero fajna maszyna do fasoli ale szybko się sprzedał i więcej takich ogłoszeń nie widziałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik9518    0

Mam pytanie odnośnie przebierania fasoli przez was jak to robicie macie może jakieś specjalnie przystosowane stoły ewentualnie ruchome taśmy jeśli ktoś posiada jakieś fotki to prosiłbym o podesłanie byłbym wdzięczny planuje sobie coś takiego zrobić aby trochę ułatwić przebieranie i chciałbym coś podpatrzeć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

TomTom mam poltyczke jakbyś byś zainteresowany pisz na priv. okolice Hrubieszowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

odnośnie przebierania fasoli to na youtube są filmiki. 

 

czy może ktoś potwierdzić, że ponoć od jakiegoś czasu bardzo ciężko ze zbytem na półtyczkę..??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKumierz    5

skywalker89 gość z mojej okolicy miał półtyczkę chciał po 6+vat a na dzień dzisiejszy chce po 3,2 z vat, ja swoją sprzedawałem miesiąc, każdy z kupujących obiecywał, że przyjedzie, ale kończyło się na olaniu tematu, albo zbycia kilkoma słowami, że nie kupują, w mojej okolicy 4+vat za fasole od 60 do max 68 ziaren na 10 dag, ogólnie jest ciężki temat aby to sprzedać.

 

ravoj miałem fasolę półtyczną Erykę, na czarnoziemach wychodziła bardzo dobrze pod warunkiem, że była posiana w większych odstępach, nawożenie dostała większe niż karłowa, fakt że próbowała się ciągnąć, ale plon rewelacyjny, no i 62-64 ziarna na 10dag miałem, oczywiście po zrobieniu petkusem. Rok wcześniej miałem posianą na glinach to plonu nie było rewelacyjnego. Swoja fasolę przywiozłem z okolic Żabcza, była rok po centrali, nasiona wyglądają jak karłowego, oczywiście stosunkowo większe, widziałem również Erykę od gościa co posiał ją prosto z centrali, na czarnoziemach i ziarno jest większe od mojej, ale widoczne są bardzo dobrze żyłki, u mnie ich nie widać,  na 10 dag wychodzi do 60 ziaren

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj