Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Delawar

Przywiez w moje strony i stawiaj ule ile chcesz :)

A z jakich rejonów jestes?  ja mieszkam w okolicy nowego mostu na Wiśle w Kamieniu

Edytowano przez MarcinSkwira

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AndrzejKost    1

Witam :)

Mój pierwszy post, więc pozdrawiam wszystkich forumowiczów. Jestem z okolic Zamościa :)

Jednocześnie mam pytanie , jeśli znalazł by się ktoś chętny do udzielenia odpowiedzi to będę wdzięczny. Mam siewnik Nodet PII ustawiony na burak cukrowy: przednie kółka dociskowe, redlice do buraka, tylne dociskowe wąskie, a i jeszcze mam podsiewacz mikro, rury 35. I teraz pytania :

Czy siał ktoś czymś takim fasolę (jasia)?, jeśli tak to czy na rurach 35 idzie to ok?, czy demontować przednie kółka? czy trzeba zmieniać redlice (jeśli tak to na jakie) i na jakich tarczach (ktoś mi sugerował 22 otwory o średnicy 8 mm).

Wiem że sporo tego ale tak jak wspomniałem sieję tym siewnikiem tylko buraki, fasoli uprawiam 1-1,5 ha i zastanawiam się czy opłaca mi się kupować tarcze i ewentualnie redlice na ten jeden ha rocznie, czy lepiej zapłacić 120-130 zeta i nająć.Z góry dziękuję za odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik9518    0

Mógłby ktoś wypowiedzieć się na temat uprawy fasoli czerwonej jak jest z planowaniem porównując do Jasia lub aury i ogólnie czy gorzej jest uprawiać czerwoną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

@AndrzejKost, czyliże to pewnie jakiś starszy siewnik, ale rozumiem, że pneumatyczny.. jeżeli udałoby Ci się dorwać tanio tarcze to przy redlicach możesz coś sam przykombinować, znajomy być może przy podobnym siewniku do fasoli dorobił sobie redliczki z grubej blachy i jakoś tym sieje, bo na redicach buraczanych to nie za bardzo... tak jak mówię, jeżeli tanio tarcze byś kupił to może i by się opłaciło, ale na taki areał uprawy to wolałbym chyba 1500-200zł rocznie wydać i mieć spokój no ale zależy od nastawienia..

 

co do czerwonej fasoli, to ja mogę powiedzieć jak jest w porównaniu do jasia, jest delikatniejsza, myślę, że bardziej wrażliwa na czynniki stresujące, plonowo też mniej, jak w przeciętnym roku na czysto wyjdzie 1t to dobrze, w dobrym roku pewnie i 2 t udałoby się wcyiągnąć.. jest gorsza w omłocie, jak jest sucho i gorąco to ciężko ją domłucić ze strączka jednocześnie nie uszkadzając ziarnka, jak jest sucha gotowa do omłotu, i zaleje ją deszcz to niby lubią się strączki otwierać.. miałem 2 ostatnie sezony, pierwszy sezon może wyszedłem na 0, o ostatnim to szkoda gadać,z ha zebrałem z 250kg.... chyba daje sobie spokoj z tym dziadostwem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AndrzejKost    1

Czerwona fasola jest na pewno trudniejsza w uprawie, szczególnie zbiór, jak wyschnie mocno to sporo połówek leci, znajomy w nocy kosił w tamtym roku, plony trochę gorsze od jaśka, ale cena ok 1 zł lepsza, trudno ocenić jednoznacznie.

Pytanko mam może ktoś z okolic Zamościa/Hrubieszowa ma jaśka za siew do sprzedania (ok 100 kg), miałem siać czerwoną, ale się mocno zastanawiam czy nie zamienić jej na białą.

 

Skaywalker siewnik oczywiście pneumatyczny, ludzie takimi sieją fasolę, tylko chodzi właśnie o szczegóły takie jak redlice, głębokość, i czy średnica rur ssących wystarczająca (są siewniki tej firmy z 35 i 45).

Edytowano przez AndrzejKost

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

teraz sam nabyłem siewnik pneumatyczny to coś tam zaczynam wiedzieć na ten temat więcej :) myślę, że rury ssące nie powinny mieć tutaj az takiego znaczenia, ale na chłopski rozum - mniejsza średnica rury=większe ciśnienie, więc powinno bez problemu zasysać większe ziarna takie jak fasola.. a może masz tam kogoś co ma taki siewnik i sieje fasole, to byś sobie na próbę pożyczył tarczę to byś widział...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bomber84    6

AndrzejKost takim siewnikiem będziesz siał jaśka może wolniej ale da rade. Redlice najlepiej do kuku ale po małej przeróbce redlic do buraka taki areał dasz rade. Jeżeli potrzebujesz tarcz to posiadam takowe 32 otwory fi 8 ( zainteresowany to na priv). Nie pamiętam może nie wyrzuciłem tych redlic ale dość łatwo można przerobić oryginalne.

 

rolnik9518 jeżeli masz kilkuletni staż w uprawie fasoli to możesz próbować. Red w uprawie nie jest trudniejszy od jaska wymaga ochrony przed szkodnikami jest bardziej lubiany od jaśka. Za to zbiór tak jak pisali koledzy wyżej to wyższa szkoła jazdy. Osypuje się później jak nie masz dostępu do odpowiedniego kombajnu to bije okrutnie. Ścięty za wcześnie nie wybarwi się i masz problem. W plonowaniu to w normalnym roku to o 2 t nie trzeba się specjalnie starać. Mi ta roślina odpowiada ale każdy ma swoje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

Andrzejkost ja mam jeszcze spore zapasy Jasia, jakbyś chciał kupić to pisz na priv.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wsza12345    5

Ja również mam do sprzedania trochę jasia i półtyczki. Mogę również załatwić tanio tarcze do pneumasena 2 ok 350 zł za komplet, każy rodzaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz44    7

Mi właśnie dzisiaj przyszły tarcze do pneumasena na półtyczke dziura 9 , 15 otworow. Cena za sztukę 40zl zrobiona z nierdzewki tak jak oryginał posiadają łapki do mieszania ziarna jak by ktoś chciał coś dorobić to warto. Dam namiary

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

Nie ma zaprawy takiej ewentualnie presige. Albo pryskanie i mieszanie z ziemia albo dodanie środka do zaprawiania. Ja dodaje dursban. A zaprawiam saroxem w tym roku. W ubiegłym zaprawialem vitavaxem.

Edytowano przez damianXXL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AndrzejKost    1

Dzieki za odzew, i wszystkie info tu na forum jak i na priv, padło w tym roku znowu na czerwoną. Moje doświadczenia są niewielkie, ale coś tam udało mi się dowiedzieć. Pierwsza i bardzo ważna sprawa to nasienie, w fasoli czerwonej pojawia się coś w rodzaju dzikiej formy fasoli, jest bardziej okrągła i najważniejsze po namoczeniu w wodzie robi się jasnoróżowa, nikt tego nie kupi, a widziałem w necie że ludziska próbują to sprzedawać jako fasola czerwona. Podobno (tak mówią) że czerwona potrzebuje sporo nawożenia, 200-300 polifoski i ze 200 saletrzaku (tak podawał mi jeden z rolników). Reszta to standard, zaprawianie, opryski na chwast, jakieś odżywki, coś od grzyba.

Może ktoś napisać jak sieje czerwoną tzn w jakich odstępach, nie mogę sobie przypomnieć jak siałem w ubiegłym roku, planuję coś ok 13-14 cm.


Dzieki za odzew, i wszystkie info tu na forum jak i na priv, padło w tym roku znowu na czerwoną. Moje doświadczenia są niewielkie, ale coś tam udało mi się dowiedzieć. Pierwsza i bardzo ważna sprawa to nasienie, w fasoli czerwonej pojawia się coś w rodzaju dzikiej formy fasoli, jest bardziej okrągła i najważniejsze po namoczeniu w wodzie robi się jasnoróżowa, nikt tego nie kupi, a widziałem w necie że ludziska próbują to sprzedawać jako fasola czerwona. Podobno (tak mówią) że czerwona potrzebuje sporo nawożenia, 200-300 polifoski i ze 200 saletrzaku (tak podawał mi jeden z rolników). Reszta to standard, zaprawianie, opryski na chwast, jakieś odżywki, coś od grzyba.

Może ktoś napisać jak sieje czerwoną tzn w jakich odstępach, nie mogę sobie przypomnieć jak siałem w ubiegłym roku, planuję coś ok 13-14 cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    81

Ta dzika forma fasoli o której mówisz, często w plantacji czerwonej fasoli pojawia się jako taka ciągnąca sadzonka fasoli, która ma kwiaty czerwone. Przynajmniej tak mi się wydaję i mam nadzieję, że w miare dobrze wytłumaczyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bomber84    6

Masz racje bartekac7. Ja usuwam takie osobniki na etapie jak zaczyna kwitnąć. Widać wtedy z daleka że puszcza pędy. Kwiaty ma albo czerwone albo różowe ale zaglądanie pod każdego krzaczka żeby stwierdzić jaki kolor to trochę pracochłonne.

 

Czerwoną sieje co 12 ona lubi gęsto. Krzaki nie są wtedy za duże i wyższe a strąki mniej dotykają do ziemi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lipa86    1

Słyszałem o tej zaprawie prestige forte. Ponoć dobra, słyszałem to od jednego rolnika. Ktoś z was stosował ją może???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mano    257

@AndrzejKost, czyliże to pewnie jakiś starszy siewnik, ale rozumiem, że pneumatyczny.. jeżeli udałoby Ci się dorwać tanio tarcze to przy redlicach możesz coś sam przykombinować, znajomy być może przy podobnym siewniku do fasoli dorobił sobie redliczki z grubej blachy i jakoś tym sieje, bo na redicach buraczanych to nie za bardzo...

 

 Co do redlic do buraka w siewniku punktowym pneumasem to napisze tak, sam mam takowy i na takich od buraka sieje fasole od kilku lat. Znam kilka osób które sieją siewnikiem Nodet na redlicach od kukurydzy i mają taki sam plon co ja na redlicach od buraka więc sądzę, że sukces nie leży  po stronie redlic  tylko od pogody i ochrony plantacji . Takie jest MOJE zdanie każdy ma prawo z nim się nie zgadzać.

 

 

Co do ceny jaska to jest po 2.5 zł

Edytowano przez mano

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

Słyszałem o tej zaprawie prestige forte. Ponoć dobra, słyszałem to od jednego rolnika. Ktoś z was stosował ją może???

Ja właśnie zastosowałem prestige forte+sarox. Fasola już zaprawiona.:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

Kto w okolicach hrubieszowa posieje mi fasolę półtyczną? Lokalizacja -> wylot na zamość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1278

Witam Kolegów Fachowców. 

 

Przeczytałem 8 pierwszych stron i parę ostatnich i  nie dam rady dalej czytać. 

Rok temu miałem dużo komosy w fasoli. Dałem Afalon 0.7l/ha plus Command 100ml/ha po siewie oczywiście przed sianiem był  Dual Gold 1,3/Ha

 

W maju jak pamiętam poszła niezła burza, mogło wymyć (bo parę rządków fasoli wymyło) ale fasola była piękna poza uwrociami, gdzie przypaliłem. 

 

Dzisiaj robię próbę doniczkową z Afalonem 1l/ha plus command 200ml/ha tak jak na etykiecie. Sprawdzę czy będzie ok. 

Fasolę podleję za trzy dni. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

To robisz poprawkę 1l bentazon + 60g MCPA. A co do Afalonu to środek który przepuszcza chwasty i przy niekorzystnych warunkach lubi przypalać. A co do dualu to szkoda kasy i tak musisz robić poprawę na jednoliścienne.

Edytowano przez Zenonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1278

no tak właśnie zauważyłem, że Dual słaby jest, bo jednoliścienne miałem dość szybko, nie wziął  wiechlin. Poza tym było fajnie, tylko ta komosa, ręcznie w czerwcu wyrwałem 330 krzaków z dwóch ha. Dwa tygodnie wcześniej również motyką potraktowałem około 500 sztuk. Szaleństwo.   


Zenon,  czy 1 litr bentazonu to nie jest za mała dawka? Piszą na fasole 2-2,5l/ha a jeśli chodzi o MCPA, to nie jest to przypadkiem środek na  pszenicę, który niszczy dwuliścienne? fasola nie padnie? 


Dodam, że komosa śmiała się ze mnie jak potraktowałem ją pierwszą dawką Basagramu, nawet ta maluczka w fazie trzech liści, drugi zabieg pominąłem widząc co się dzieje i zastosowałem motyczkę. Nie było wyjścia bo groziło to uszkodzeniem wycinarki. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj