Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Delawar
skywalker89    832

miałem podobne zdanie jakiś czas temu, ale porobisz trochę to zmienisz zdanie - w tej chwili wolałbym nie mieć zysku z tej fasoli w ilości np 2tys zł więcej niż z pszenicy bo wolałbym mieć posianą pszenicę która ostatnio regularnie oddaje mi bardzo dobry plon i mieć święty spokój i się nie denerwować ale skoro uważasz, że fasola jest taką fajną uprawą którą warto mimo wszystko siać hektarami żeby np z 5ha mieć więcej 10tys zł niz z pszenicy to życzę Ci w tym wytrwałości i dużo zdrowia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szot    109

Tak dla Twojej wiadomości nie jestem ani pośrednikiem ani producentem, być może to się zmieni jeśli zboże dalej nie będzie miało ceny pójdę w produkcję fasoli bo nawet przy tej cenie jest najlepiej opłacalna. 

Co do tej pracy rąk i amortyzacji sprzętu to w każdej uprawie trzeba to odjąć czy to fasola czy pszenica. Koniec tej dyskusji bo nie wygrasz jej, mało wiesz na ten temat. Dali raz za fasolę po 7zł i napaleńcy na sieli bo co to posiać cena będzie to zysk z 2 ha pozwoli cały rok leżeć do góry d...... nie ma tak dobrze i nie będzie w Polsce. Uważam że i tak fasola najbardziej opłacalna jest i jeśli jesteś prawdziwym rolnikiem to będziesz wiedział że tak jest no chyba że masz dodatkową prace a pole obrabiasz tak dla przyjemności to wiadomo że zawsze Ci będzie mało i będziesz chciał za zboże czy fasole 2 razy tyle co jest teraz. 

 

 

Jeśli nie siejesz fasoli jak sam przyznajesz!!! To proszę nie wypowiadaj się w tym temacie.

Powtarzam ten rok obnażył  tych co nie inwestują, 

zapewne każdy z obecnych na tym forum wie że w tym roku susza suszą ale i odpowiednie nawożenie miało wpływ na ilość i jakość.

Tu nie trzeba być ekonomem każdy indywidualnie wie-o ile siał? jaki  i czy ma zysk?

Pozdrawiam kolegę i zachęcam do siewu fasoli i za rok możemy wtedy wymienić się uwagami ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marks50    3455

Właśnie co niektórzy nie liczą kosztów pracy i nie wiedzą ile kosztuje wózek inwalidzki . Oczywiście co niektórzy zaraz krzykną że trzeba wszystko zmechanizować no ale jak zobaczą ile kosztuje typowy kombajn do fasoli który nie rysuje i połółwkuje ziarno , ścinarka która nie brudzi i nie młóci , petkus , fotokomórka do przebierania , paczkarka to same te urządzenia nawet na 5 hektary i amortyzacji na 10 lat nie zamortyzują się nawet przy fasoli po 5 zł . Każdy myśli że jak przebiera fasolę to tak jak był by na wczasach a jak wzrok się przytrze to zapewne od telewizji . W tym roku to zbiory w moim regionie to nawet tony nie przekroczyły więc nawet nie pokryły minimalnych kosztów a do tego RYZYKO ! W tamtym roku też  było nieciekawie z powodu nadmiernej wilgoci podczas zbiorów i co niektórzy sprzedali po 30 gr jako odpad . Należy liczyć wszystkie koszty z amortyzacją a nie wciskać że można zrobić tanio i się nie narobić . Jak ktoś chce porównywać dochodowość to niech sobie policzy np. pomidory lub kukurydzę po 700 zł i 12 t/ha to fasola po 3 zł i 2,5 t/ha nie da że o robocie nie wspomnę . Jak ktoś  nie liczy swojej pracy to niech sadzi warzywa to jeszcze lepiej wyjdzie niż na fasoli ale zdrowie ma się jedno i o uprawie fasoli niech się wypowiadają ci którzy od lat ją uprawiają i nie raz na polu zgniła ,nie urosła lub była sprzedawana po 1 zł bo i takie czasy były . Sytuacja wygląda tak że jednemu opłaci się sprzedać fasolę po 3 zeta  bo pracuje na etacie ,teściowa przebierze , ścinaczem zetnie w ramach "wypoczynku" , znajdzie pijaczka który podźwiga wory , c-330 po tatku bo za darmo się nie amortyzuje itd. , podczas młócenia jak zabije kombajn  to zazwyczaj jegomość myśli że to nie jego sprawa to zobaczy czy ktoś za rok mu przyjedzie bo cwaniaków wiele którzy myślą że jak płacą to wszystko samo się robi itd. :)  

Najbardziej wymowne jest to że kto w rzeczywistości ma fasolę to nie sprzedaje po 3 tylko czeka bo go ta cena nie satysfakcjonuje ale to też nie oznacza że nikt nie sprzedaje bo kto musi to sprzeda nawet po 1 zł i wtedy ktoś będzie udowadniał słuszność transakcji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

Jak ktos nie wie z czym to sie je a nie siał to niech zasieje i spróbuje jak smakuje uprawa fasoli. Przy durnej suszy każdy chodził zaglądał bo cos fasola znika albo robak żarł. Na początku pięknie wyglądała kwitła aż biało i zapowiadał sie super plon ale niestety bańka pękła i plon dużo niższy. Każdy ratował jak mogł nawozami odżywkami zeby coś zebrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Tak czytam co piszecie i się zastanawiam!!!! Niby rolnicy, ale chyba u ojca na gosp. robicie.., bo nie wiecie na czym świat się kręci. Jeden narzeka, drugi marudzi, a trzeciemu pasuje i widzi w tej uprawie największy zysk!!! jak ktoś mówi, że z fasoli tylko żyje, a z czego żyłeś pare lat temu jak fasoli nie siałeś?? kto kazał na wsi posprzedawać prawie wszystkie zwierzęta!!! bo byk się nie opłaca po 7,5-8zł. ten co widzi największy zysk w fasoli to ci napiszę mój zysk = Fasola plon 2,3t/ha cena teraz nie wiem pewnie po 3zł - 6900zł - koszty, pszenica średnia 9,5t/ha x 68zł = 6460 - 2700zł koszty , rzepak 4,6t/ha x 1600= 7360 - koszty 2800zł , a i  burak jeszcze nie kopany w tamty roku 82t/ha i w tym powinno być podobnie x 120zł/t + dopłata 2130zł/ha ,a i do fasoli te 422zł. i kolego popatrz sobie jaki ta fasola ma najlepszy zysk. Już nie mówiąc jak ktoś miał mniej jak 1 tona. jeszcze przyjdą lata ,że nie będzie komu tej fasoli sprzedać.  

Edytowano przez Zenonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Kolego cenię Twoją wiedzę i doświadczenie ale teraz pojechałeś po całości!!! Ja nie mam jak Ty pierwszej klasy ziemi tylko 3 i 4. O pszenicy która sypie 9.5t z ha to mogę zapomnieć a nawet jak by mi się udało wykręcić taki plon to na pewno nie było by przy tak niskich kosztach jak napisałeś rzepak tyczy się tego samego. Buraków nie mam więc się nie wypowiem ale wiem jedno masz I może gdzie nie gdzie II klasę ziemi to możesz takie plony osiągać ale nie wszyscy mogą przy tak niskim nakładzie jak napisałeś. 
A ja tu nie chce nikogo obrażać ani wchodzić w dyskusję ale już nie mogę tego słuchać jak wszyscy płaczą bo fasola tania. Pszenica też nie ma ceny rzepak w tamtym roku też mizernie stał z ceną w tym troszeczkę lepiej i co mam płakać bo nie ma ceny bo się na robię a mało zyskam takie mamy uroki gospodarki i trzeba się z tym pogodzić. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Nie jadę po całości tylko denerwuje mnie te biadolenie. pasuje fasola to siać i sprzedawać po najlepszej cenie w danym roku jaka jest. tylko jest jedne małe hallo obszar zasiewu w województwie lubelskim powiększył się kilkakrotnie, i są jeszcze inne woj. co to sieją jak by suszy nie było to nie wiem czy każdy by to sprzedał, niech tylko zagranica stanie to po 2zł będzie sukces sprzedać. A co do kosztów to myślę że wcale nie są małe, plusem jest to ,że nie muszę placić za usługi. i dlatego mam te koszty mniejsze. A co do ziemi to mam 1,2,3 klase i powiem ci że na 3 klasie lepiej mi wychodzi jak na 1  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Być może i tak jest że fasola lepiej wychodzi na gorszej ziemi nie wiem tego. Ale tak jak piszesz jest strasznie dużo na sianej fasoli w całej Lubelszczyźnie, u mnie 3 lata temu nie było wcale fasoli a teraz co drugi gospodarz ją sieje i jest tak w całej okolicy bo cena była po 7zł to ludzie się rzucili cena się wyrównała to teraz dramat bo tania. Tak jest ze wszystkim Rzepak był kilka lat temu w podobnej cenie i sieli ludzie dla zmianowania okazało się później że cena skoczyła na ponad 2tyś tona to ludzie nasieli wszystko pole co mieli i co nici z tego bo cena spadła. Co drogie to ludzie sieją taka jest prawda, a później okazuje się że jest spadek ceny i każdy zdziwiony. Możecie (mówię tu do tych co mają fasolę) być też źli na państwo które obiecało wam dopłaty do roślin wysokobiałkowych i nakazało zazielenienia przez to też zwiększył się areał zasianej fasoli w Polsce. I nie obwiniajcie handlarzy że wam nie płacą tyle ile chcecie bo jest dużo fasoli a oni nie mają gdzie jej dalej pchnąć to nie wyskakują z wysoką ceną. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Borczok    7

Koledzy ja wam tylko jedno powiem. Skoncza sie doplaty i wtedy skonczy sie partactwo w rolnictwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

Koledzy ja wam tylko jedno powiem. Skoncza sie doplaty i wtedy skonczy sie partactwo w rolnictwie.

To by było chyba najlepsze bo unia nami rządzi i dyktuje co mamy siać, kiedy zbierać i kiedy sprzedać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki88    212

Kolego Renault, na III klasie osiągam podobne plony do kolegi Zenonima tak, że nie mów, że się nie da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szot    109

Kolego Renault, na III klasie osiągam podobne plony do kolegi Zenonima tak, że nie mów, że się nie da.

 

Kolega Renault zna się na wszystkim,szczególnie na uprawie i opłacalności fasoli pomimo że jej nie uprawia!!!

Po jego ostatnich wpisach jestem pewien kogo on naprawdę reprezentuje.

Ma nadzieje że jego psychologiczna nagonka na obniżenie ceny nie zadziała!!!

Bo pomimo różnych zmów cena ma trend wzrostowy i tak trzymać rolnik nie jest już tak głupi i nie da sobą manipulować :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

Wczoraj byli u ojca znajomi i mówili ze już zaczynają dawać 3, 50 z vat. Nie mówili kto ale też trzymają fasole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Jarecki nie mówię że się nie da osiągnąć takiego plonu na III klasie bo sam osiągnąłem w tym roku podobny wynik na jednej z działek ale na pewno nie przy tak niskim nakładzie jak napisał Zenonim. Bo przy takim nakładzie jak on podał to można na III klasie osiągnąć max do 8 ton. Na 9.5 tony to nakład jest o wiele większy i trzeb trafiać z terminem każdego zabiegu oraz mieć odpowiednią odmianę pszenicy. 
Szot tak dla Twojej wiadomości powtórzę Ci jeszcze raz nikogo nie reprezentuje i nie mam do czynienia z handlarzami. Po prostu denerwuje mnie to jak płaczecie bo fasola tania. Jak by wam dali znowu po 7zł to cicho byście siedzieli a tak to marudzenie. Ja wam życzę żeby była cena i po 7zł, ale wiem jedno to jest nie realne jak umiesz troszeczkę liczyć i masz odrobinę wiedzy na temat zasiewów w Polsce to sam przyznasz rację że cena nie wyskoczy tak drastycznie do góry być może osiągnie te 4zł może troszeczkę więcej ale poczekajcie spokojnie jak nie trzeba wam kasy a nie płacz na forum bo tanio. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szot    109

Jarecki nie mówię że się nie da osiągnąć takiego plonu na III klasie bo sam osiągnąłem w tym roku podobny wynik na jednej z działek ale na pewno nie przy tak niskim nakładzie jak napisał Zenonim. Bo przy takim nakładzie jak on podał to można na III klasie osiągnąć max do 8 ton. Na 9.5 tony to nakład jest o wiele większy i trzeb trafiać z terminem każdego zabiegu oraz mieć odpowiednią odmianę pszenicy. 

Szot tak dla Twojej wiadomości powtórzę Ci jeszcze raz nikogo nie reprezentuje i nie mam do czynienia z handlarzami. Po prostu denerwuje mnie to jak płaczecie bo fasola tania. Jak by wam dali znowu po 7zł to cicho byście siedzieli a tak to marudzenie. Ja wam życzę żeby była cena i po 7zł, ale wiem jedno to jest nie realne jak umiesz troszeczkę liczyć i masz odrobinę wiedzy na temat zasiewów w Polsce to sam przyznasz rację że cena nie wyskoczy tak drastycznie do góry być może osiągnie te 4zł może troszeczkę więcej ale poczekajcie spokojnie jak nie trzeba wam kasy a nie płacz na forum bo tanio. 

 

Wysokobiałkowe to nie tylko fasola!!! lecz masa innych roślin wrzuconych do tego samego garnuszka,więc nie było jej tyle posiane jak niektórzy mówią.

Również nie jest to płacz, tylko realna kalkulacja, zmienia się klimat co powoduje mniejsze zbiory i rosnące koszty  co wpłynie wcześnie czy później  na wyższą cenę.Przetwórcy i pośrednicy już od dawna próbują wpłynąć na cenę strasząc importem.Szanowni rolnicy w tym sezonie Jaś Karłowy nie przypłynął i nie przypłynie!!! a jest wystarczająco ładny że chcą go nie tylko w Europie.Zaś Ciebie Kolego nie rozumiem,

skoro nie jesteś handlarzem.  Nie próbuj udowadniać że ziemia jest  okrągła bo wszyscy o tym już wiedzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Nic nie będę nikomu udowadniał nie o to w tym wszystkim chodzi. Masz rację co do wysokobiałkowych że zostały wrzucone w jeden worek ale tak jak powiedziałem we wcześniejszych postach u mnie we wsi 3 lata temu były 2 osoby co siały fasolę a teraz pół wioski sieje, tak samo jest w całej okolicy gdzie nie spojrzę tam fasola rośnie a wcześniej tego nie było, żeby zobaczyć pole z fasolą trzeba było pojechać w okolice Hrubieszowa a teraz na całym lubelskim aż pełno tej fasoli i tyle mam do powiedzenia. Po prostu wypowiedziałem się na ten temat i tyle, jeśli kogoś uraziłem swoimi postami to przepraszam (chociaż powiedziałem to co myślę i prawdę) szkoda że niektórzy nie potrafią tego zaakceptować. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Panowie dajcie sobie po razie. Pomagajcie sobie nawzajem w uprawie!!! bo po to jest to forum. Moim skromnym zdaniem koszty kosztami, ale ogrom pracy ręcznej wykonanej w tej uprawie nie odzwierciedla się w zapłacie. jest to roślina pracochłonna, a i wyniszczająca od środka przez tą zmienna cenę. 

A co do fasoli to jest warzywem i nie powinno być do niej dopłaty do wysokobiałkowych, ale te Agencje i ich myślenie widocznie jest inne.

Edytowano przez Zenonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szot    109

Wczoraj byli u ojca znajomi i mówili ze już zaczynają dawać 3, 50 z vat. Nie mówili kto ale też trzymają fasole

 

Z tą ceną masz rację miałem dzisiaj ofertę po 3,6 z vat za jaśka.

Popatrzcie też jaka pogoda nas czeka.www.twojapogoda.pl/wiadomosci/115459,el-nio-osiagnie-apogeum-w-zimie-beda-kataklizmy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

Czyli mamy powolny wzrost. Trzymasz czy sprzedajesz? Ja będę trzymał... nie pilna mi sprzedaż...
Oj oni wiedzą jaka pogoda będzie na miesiąc do przodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szot    109

Nawiązując do artykułu którego link zamieściłem w poprzednim wpisie.

 

Dobrze że mieszkamy w tej strefie klimatycznej.

Unia na ostatnim szczycie uzgodniła że pomoc dla Afryki ma wynieść 3,5 miliarda euro.

W większości to będzie pomoc żywnościowa pomorze to unijnym rolnikom po embargu wańki

Mam nadzieje że nasz nowy rząd tego nie przegapi.

Przypomnę jeszcze że statystyczny Afrykańczyk zjada rocznie ponad 60 kg. fasoli [o ile ma] a ostatnio u nich z tym jest problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JBL123    0

A wiecie jak dają kupcy teraz ? Bo niewiem czy pójdzie w górę czy będzie spadała? Slyszalem ze 3,20 na konto ale czy jest drożej ty niewiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

Nie no ręce opadają!. Kolego wysil się trochę i poczytaj ostanie posty na temat ceny. Szukanie nie boli. Co chwile ktoś podaje cenę fasoli ale zawsze się ktoś znajdzie i będzie pytał o cenę a 3posty wyżej pisze jak byk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JBL123    0

Ale no dobra cena jest taka ale u kogo ? bo piszecie ceny a nie piszecie kto chce kupić za tą cene

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj