Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pole po Fasoli

Kolego Zenonim czy 0,15-0,2 chwastoxu do 1l basagranu to nie będzie za dużo? Sam robiłeś takie mieszaniny, czy przepis tylko zasłyszany od znajomych? Trochę boję się takiej dawki, zawsze pryskałem samym basagranem i było OK, w tym roku wiadomo jak jest, w sobotę przed deszczem udało się opryskać I dawką ok. 1 na ha a teraz jak przestanie padać będę mógł wjechać dopiero za jakiś tydzień bo na polu woda stoi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

z tego co kolega zenonim napisał to wychodzi tak jak pisałem, nawet poniżej 100ml/ha chwastoxu wg jego proporcji! ja się bee tego trzymał vbo dzisiaj słyszałem, że jeden gośc ma do przesiania fasolę po takiej mieszance

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Przesiewa ktoś kto pryska w duże nasłonecznienie. nawet w pełnej dawce basagranu można spalić fasolę jak pryska się w nieodpowiednich warunkach. Praktykowane jest 400g Basagranu = 0,8l i 0,15l- max. 0.2l chwastoxu extra czyli wychodzi na max 60g MCPA. taka mieszanka to stary Barox który już pare lat nie ma rejestracji. Zasada jedna fasola musi mieć wykształcone 3 pary liści i pryskać w chłodny dzień lub na wieczór. tym już pryska się pare lat i w tym roku też trzeba bo zaczyna wyłazić żółtlica, przynajmniej u mnie na polu.

100ml chwastoxu to 30g MCPA to trochę za mało.

Ja tylko podpowiadam każdy robi jak chce wiadomo 3l Basagranu to koszt 350zł przy obecnej cenie fasoli trzeba zastanowić się co stosować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49
Napisano (edytowany)

Tak dodajesz olej pełen syntetyk. Castrola albo mobila.:D

Edytowano przez damianXXL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

Tylko nie za dużo bo końcówki zabije :) a tak na poważnie jakiego oleju chcesz dodać? O wspomagacz olejan Ci chodziło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49
Napisano (edytowany)

Spoko. Żarty żartami a wiec normalnie lejesz wspomagacz na lepsza przyczepność środka i wsio.

Byłem dziś na fasolce przyjrzeć się chwastom i moim oczom ukazały się pozolkle co niektóre większe i mniejsze spalone przez środki zastosowane po siewie. Trawka co nie która skrecona i sucha ale dałem jej jeszcze Agilu na dobitkę.
U was też jednak w jakims stopniu działają wcześniejsze środki??

Edytowano przez damianXXL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacoVR6    1

Najgorzej że nigdzie w hrubieszowie nie można dostać bentazonu, a chciałem brać na termin :P

 

Też myślałem o Fusilade, gdzieś wyczytałem że wystarczy dawka 2x 0.4l/h, to jeszcze w przyzwoitej cenie wychodzi.

 

Dzisiaj brałem w cukrowni basagram to jeszcze mieli, i wczoraj Swić zakupił od cukrowni 200l to może jeszcze mają?

Na pewno jest werbkowicach u Dobrzynskiego i w drugim sklepie bo widziałem  dzisiaj jak brałem oprysk na QQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor10    1

czy basagran można mieszać z opryskiem na jednoliścienne na fasole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

A broń ci boże !! Zjarasz fasole!! 3dni temu wyjechałem na trawkę, dziś basagran+chwastox. Chwila przerwy bo wiatr się zerwał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BIZULEK    8

Jak by wymieszał to by się nauczył do końca życia , ale to była by droga szkoła :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gieru    0

Ostatnio na rynku pojawił się wspomagacz OSMO. Słyszał ktoś o tym? Jedna z firm z zamojskiego to sprzedaje. Ma to niby zmiękczać wodę, zwiększać aktywność oprysku, np do basagranu.

Wiecie coś o tym ? Substancja jaka tam jest to fosforan mocznika, więc zwykły nawóz. Nie zwiększa to przyczepności oprysku na roślinie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawstrong    1

jakie polecacie środki na grzyba? w sklepie proponował mi PENNCOZEB 2 kg na ha sieje fasole pierwszy raz i nie bardzo się orientuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

Spoko. Żarty żartami a wiec normalnie lejesz wspomagacz na lepsza przyczepność środka i wsio.

 

Byłem dziś na fasolce przyjrzeć się chwastom i moim oczom ukazały się pozolkle co niektóre większe i mniejsze spalone przez środki zastosowane po siewie. Trawka co nie która skrecona i sucha ale dałem jej jeszcze Agilu na dobitkę.

U was też jednak w jakims stopniu działają wcześniejsze środki??

 

Ja jak spacerowałem w czwartek po polach to na drugi dzień pojechałem i kupiłem fusilade forte na fasole, dzisiaj opryskałem kawałek 0,6h z 5 bo na innych polach jednoliścienne pożółkły :) a po ulewach dwuliścienne zmyło, także basagran leży i czeka :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laakiluk    2

Ja wracam z tematem do tego rzepaku w fasoli.... pewnie zastosuje sam basagran, wspomniany wcześniej butoxone nie budzi mojego zaufania, wizja ratowania potem fasoli i ładowania w nią odżywek mnie nie przekonuje, musiałbym zobaczyć jak wygląda działanie tego środka. Słyszałem też o chwastoxie, kładzie on fasole ale potem jakoś dalej rośnie. Zbiór pewnie we wrześniu a to mnie nie pociesza.

 

U mnie w okolicy sporo osób ma właśnie problem z tym rzepakiem w fasoli, prawie na każdym polu wysyp. Poniektórzy będą ładować pełną dawkę Basagranu + wspomagacz.

Niezbędny będzie też pewnie pielnik + motyka.

 

Ładnie się zapowiadało w tym roku, gold, command, pendigan zrobiły swietną robotę, czysto jest tylko ten rzepak szkodzi.

Podałem sposób radzenia sobie z rzepakiem z autopsi, w tamtym roku zbyt późno wziąłem się za rzepak ok 6 czerwca gdzie miał już ok 10cm i dawałem wtedy końskie dawki 300ml/h butoxone, (fasola "siadła" na ok 3 dni) w tym roku delikatnie 1/3 bo 100ml tego środka w połączeniu z basagranem wystarczyło i mam na razie czyste pole "0" rzepaku, ku memu zdziwieniu fasola dobrze przyjeła tą recepturę bo "nie siadała" (cały czas mowa o jasiu karłowym) nie wiem jak zachowuje się to w innych odmianach.

Rzepak to chyba najgorsze co się może w fasoli przytrafić, jest mocno uporczywy nie zwalczany potrafi zakryć całą faole i mamy fasole w rzepaku a nie odwrotnie. W ubiegłym roku mocniejsze osobniki które przetrwały musiałem siekierą pokonać przefd koszeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

@BIZULEK lepiej ostrzec jak ponieść straty. Chociaż uprawa fasoli bierze i tak w łeb to szkoda ponosić większe straty.sam wkład już sporo poszło a o cenie fasoli nic nie wiadomo. Może po 1zł. A może po 5zł.

jakie polecacie środki na grzyba? w sklepie proponował mi PENNCOZEB 2 kg na ha sieje fasole pierwszy raz i nie bardzo się orientuje


Kilka postow wyżej było pisane. Zresztą jak pójdziesz na zakupy środków to doradza i dobiora Ci odpowiednie. Ja w ubiegłym sezonie stosowalem Dithane i było git. W tym jeszcze nie brałem nic na grzyba, póki co nie widać na fasoli nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koledzy napiszcie czym mogę opryskać fasolę bo widzę że zaczyna żółknąć i schnąć nie ma tego na całej plantacji tylko zdarzają się pojedyncze rośliny, myślę że to jeszcze po środkach zastosowanych po siewie, wątpię żeby basagran+atpolan (1+0.8l/ha) zaszkodziły. Zastanawiam się co mogę zastosować, zostały mi ze zbóż: tytanit, siarczan magnezu, rosasol. Nigdy nie pryskałem tymi środkami fasoli i nie wiem czy sobie tylko nie zaszkodzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz86    0

Witam. Popryskałem fasole od jednoliściennych Fusilade Forte 0,75l/h i trochę ja podpalilem. czym mozna ją teraz podratować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
norek28    0

Pierwszy raz posiałem fasolę (jasia). Mam pytanie czym zwlaczacie jednoliścienne? Zostało mi trochę Leoparda z grochu siewnego czy można zaryzykować? Czy raczej niekoniecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49
Napisano (edytowany)

Możesz leopardem,fusilade i agilem. Którym chcesz.

Edytowano przez damianXXL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

A jak cenowo wychodzi na hektar bo też muszę poprawkę zrobić bo command słabo zadziałał miejscami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj