Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Alexander
Toru    15

Siał ktoś fasole na świeżo wapnowanym polu? Kiedyś gdzieś czytałem że fasole lepiej siać rok po wapnowaniu.

 

A tak w ogóle jak wszyscy trzymamy fasolę, jesteśmy z niedalekiej okolicy to można by pomyśleć o jakimś dalszym odbiorcy fasoli w większych ilościach??

Edytowano przez Toru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maskin    7

Jestem za. Może ktos zagada do Sławka z Bayer full, zeby nam "jaśka" w chinach opchnął, albo na ryż wymienił który poźniej opchniemy do biedronki:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fasola    2

Czas zakupić środki ochrony. W tym roku planuje posiać 2 ha czerwonej, gleba ciężka, czarnoziem.
Zaprawianie: 100ml dursban + 80 ml fastac + 100g zaprawy nasiennej T na 100 kg nasion
Na chwasty po zasianiu: Afalon 0,8l + Command 150 ml + Pendigan 2 l / ha
Dotychczas dawałem afalon i command, w tym dodam pendigan.
Niestety cena śroków do produkcji nie spadła w ślad za ceną fasoli :(

Po wschodach z jednoliściennymi nie ma problemu, gorzej dwuliścienne basagran daje w jednej dawce, ale wysoka to jest tylko jego cena bo skuteczność już nie. Można by było pielić wielorakiem ale z kolei jak sie ruszy ziemię to śroki doglebowe przestają działać i potrafi być dramat z chwastami zwłaszcza z żółtnicą.


Nie pisz posta pod postem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

Ja dawałem zawsze doglebowo Dual Gold i po siewie command + pendigan, sąsiąd tak jak Ty afalon i pendigan. Moja jak i jego zarośnięta :P

Słyszałem o mieszance na ogrodowy 0,2 chwastoxu i 0,8 basagranu, nawet kupiłem 1l chwastoxu, ale jakoś nie miałem odwagi pryskać, w jednym miejscu ręcznym opryskałem kawałek i nie wzieło ani fasoli ani chwastu.

 

PS. Wałujesz po siewie przed opryskiem??

Edytowano przez Toru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fasola    2

Nie waluje. .. nie widziałem też żeby u nas ktokolwiek przygniatal fasolę. .... dawno pamiętam jak ludzie walowali buraki takimi konnymi walami z siedziskiem :). W zeszłym roku po deszczach przybilo mi fasolę ze 1/3 nie wzeszla..... nie była w stanie wyciągnąć liścia z ziemi..... może gdyby było przywalowane to nie byłoby takiej sytuacji. ...
nie wiem nie mam doświadczenia z walowaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

U mnie wałuje prawie każdy, zazwyczaj jak ma być sucho i żeby lepiej było ścinać. Ja w tamtym roku wałowałem a po 3 dniach poszła taka zlewa że mi fasola na wierzch wypłyneła...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fasola    2

Ja sól rozsialem jesienią. Teraz pójdzie superfosfat i Saletrzak a sianie będzie po majowym weekendzie. Zawsze tak sieje, niektórzy już po 20 kwietnia. W sumie to nie za bardzo wiem dlaczego tak ryzykują (ogrodników) kiedy zbieramy wszyscy o tej samej porze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

cena chyba coś ok 2,50 ciekawe co przyniesie najbliższy sezon, w górę czy jeszcze w dól, pamiętam czasy gdy fasola był po 1,40- 1,80 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fasola    2

Cena pewnie będzie niska. U nas ci co sadzili tytoń teraz z niego rezygnują na rzecz fasoli.

Edytowano przez fasola

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
max95    21

Panowie zeby nie było,tak jak  z cebulą i ziemniakami w tym roku,ze trzeba wywozic na wysypiska?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
max95    21

przechowac mozna kolorową ,biała fasola z czasem robi się kremowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fasola    2

Biała się przechowa nie zmieniajac koloru gdyby była nie mlocona i została w strakach w stodole. My tak zostawilismy w 1999 kiedy za igolomska dawali nam 80 groszy. Omlocilismy ja dopiero w zimie 2000 r i był to interes życia poszła za ponad 4 zł. Ale faktem jest ze nie zżółka, omłócona jak zostawisz to się przebarwi chociaż gdyby poszła we wrześniu to wydaje się że nie za mocno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

2-2.2pln. Nie wiem czy to prawda ale ktoś ponoć z ulhowka sieje 200ha fasoli ale niech koledzy z tamtych okolic to potwierdza. Nawet gdyby to jak inni zwiększa a napewno zwiększa areal fasoli to nie będzie gdzie sprzedać albo będzie po 1pln.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacoVR6    1

Tylko ciekawe jak zbierze taka iloś fasoli?

Ludzie już poglupieli przez te dopłaty ,które będą napewno niskie bo są uzależnione od ilości zasianych upraw wysokobiałkowych a nie tylko fasoli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

Napewno ręcznie jej zbierał nie będzie. Fakt już całkiem w d... ludziom się przewraca. Jeszcze jednej nie sprzedali a walą hektarami kolejna. A ja mam to gdzieś, 2ha mi wystarczy i aby zebrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fasola    2

A może i w tej dziedzinie postępuje intenfikacja i koncentracja upraw... może za kilka lat okazać się ze my ze swoimi 2 ha nie mamy czego szukać na tym rynku. Wystarczy ze ci obszarnicy sprowadza profesjonalne maszyny do zbioru i wtedy zadziała efekt skali i oni będą zadowoleni z ceny powiedzmy 3 zł a nam przestanie się opłacać? U nas jak ktoś ma 5 ha fasoli to już dużo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Nikt w Ulhówku nie posieje 200ha fasoli!! chociaż jeden ma zostawione ponad 70ha pod fasolę , ale przy tej cenie coś o soi wspominał. Ale są tacy co sieją 10-40ha i napewno sieją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

Może jakiś dzierzawca z innych okolic. Nie wiem ale od ludzi słyszałem. Co do maszyn to już z zachodu ściągają na większe areały. Nam małym nigdy się to nie opłaci bo szary Kowalski 2ha ręcznie zbierze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    81

40,70 ha...chyba będzie trzeba szybko po zbiorze przebierać i sprzedawać. U mnie to 10ha nawet nikt nie sieje,no po za jednym co juz opisywałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Ci co sieją już długo to zależy od gospodarstwa to max. 10ha sieją , a Ci co w tamtym roku zaczeli siać fasolę pierwszy raz to się wygłupiają z areałem. A to co słyszałeś od ludzi to bujda z 200ha. Ale napewno dopłata do wysokobiałkowych jeszcze mniejsza będzie. Rozmawiałem w sobotę na Targach w Kielcach z Panią z ARiMR to powiedziała , że już 239Euro nie będzie. czyli jak z 326 zaszli na 239 to teraz ??? czyli jak będzie mała dopłata to dużo osób zastanowi się nad zasiewami przynajmniej na następny rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

Jedno jest pewne ceny nie będzie. Za 1, 50 czy 2.00 nie będzie oplacalne siać. Cena ziarna spadła a koszty utrzymania i zbioru nie.

Edytowano przez damianXXL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj