Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Delawar
Radoslav    6

Witam, wszystkich fachowców:)

 

Mam problem z dobraniem fungicydu, nie opryskałem przed deszczami które teraz się zaczeły. Kwiat juz zaczął kwitnąć , narazie mało go jest ale pąki już są wyraźne. Nie wiem czy nie za późno użyć coś agresywnego, bo boje się o zawiązki przyszłych strąków....

 

Co co mojej fasoli, ładnie rośnie, chaber i rumian wyrywałem motyką:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dmarcel    0

na forum cisza, każdy zajęty pracami polowymi. Jakimi środkami i na jakim etapie zwalczacie owady w szczególności strąkowca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    830

u mnie mało kto robi taki zabieg, ja planuję polecieć razem z drugą dawką fungicydu pewnie gdzieś w przyszłym tygodniu..

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    830

wcześniej poszło coś kontaktowego, tzn miedzian+indofil, ale pewnie po deszczach nic to już nie trzyma.. teraz pójdzie amistar opti + pewnie proteus..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gracz10    6

panowoe jak u was z fasola ? u mnie już prawie przekwita a stroni już duże sa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dmarcel    0

moja była późno siana, jest w pełni kwitnienia tylko deszcze trochę przeszkadzaja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

jakimi środkami pryskacie od meszki?

u mnie miejscami jest jej pełno, fasola kwitnie a część przekwitła.

zamierzam pryskać cyperkilem w dawce 0.15/ha oczywiście w nocy. z tego co się doszukałem to szkodliwość dla pszczół wynosi 3 godziny.

i czy lepiej dodać jakiś przylepiacz czy po prostu ustawić dysze pod większym kątem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

opryskaj mospilanem cyperkil jest toksyczny dla pszczół i śmierdzi jeszcze przez 3 tyg pszczoły nie przylecą zapylić twojej fasoli a jak jakaś przyleci to będzie jej ostatni lot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

nie zrozum mnie źle, ale gość który siedzi w tych środkach od 25 lat stwierdził, że pszczołom nic nie będzie, jeśli pryska się w nocy.

dodatkowo pisze na etykiecie że "okres karencji dla pszczół - nie dotyczy", z zaznaczeniem aby nie pryskać w dzień przy oblocie pszczół.

 

ale opryskałem tylko część dzisiaj wieczorem, zobacze jaki będzie efekt i najwyżej poprawi się mospilanem.

na zamojszczyźnie pola w zasadzie są czarne od mszyc, praktycznie w każdym ogródku u sąsiadów jest jakaś kolonia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gracz10    6

u mnie fasola już prawie przekwitla . ja nie pryskalem mszyce bo dużo nie ma a sąsiad ma pszczoły więc niepryskalem .

 

edit

 

 

teraz na oset w fasoli jest coś ?

 

 

jest sens prydlac na grzyba jeśli fasols przekwitla

Edytowano przez gracz10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radoslav    6

Pryskać od grzyba można jak najbardziej, przed kwitnięciem też warto. Po utworzeniu zawiązek może się tam czepić grzyb i strąk będzie od dołu usuchał, robił się brązowy. Jak nie chcesz wydawać kasy dużo, może warto się skłonić nad prochlorazem.

 

Na mszyce to można pryskać jak nie ma biedronek w polu, tak one zrobią robotę, a tak oprysk wybije jednorazowo i mszyce i biedronki( które to pojawia się ok. tygodnia od wystąpienia kolonii mszyc), gorzej z robakiem jak sie pojawi.

 

Ja mam mało fasoli tylko ha , to co ja tam wiem....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dmarcel    0

kiedy należy opryskać na stronkowca, słyszałem że dopiero przed dojrzewaniem, czy aby nie za późno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

gdy 70% strąków jest brązowych wtedy sięga się po ścinacz zrobiony z kosy, coś jak do liści buraków ale musi być z kosy. metoda dobra na powierzchni 1ha do dwóch.

potem na pokosy z rana z rosą i trzeba wyczekiwać pogody. a potem z pokosów kombajnem jeśli pogoda pozwala.

 

z pnia można, jeżeli łodygi są bardzo wysoko i strąki wysoko powieszone, inaczej dużo fasoli zostanie na polu. a i tak to co nie wyschnie to albo zepsuje ci reszte fasoli ze względu na wilgotność albo nie zostanie wymłócone. ważne jest aby była dobrze wysuszona przez słońce.

 

a środków typu roundap, reglone nie polecam. fasola nawet zielona zaschnie na zielono i da się ją wymłócić. trzeba też pamiętać ze te substancje zostają w ziarnach, jak to ma miejsce w oleju rzepakowym. dlatego lepiej jej nie dopalać aby później nie mieć problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gieru    0

Roundup się zgodzę. nie bardzo. Może się potem odbijać glifosatem, a nie fasolka ;p

Reglone to już inna bajka. W mojej okolicy słyszałem o facecie co pryskał reglone na pniu a potem bezpośrednio zbierał kombajnem. Szczegółów nie znam, nie widziałem tego na własne oczy.

W tym roku przynajmniej u mnie, fasola nie powala swą wysokością, jest niższa nieco niż np rok temu, ale bardziej obrodziła w strąki (daj Boże zebrać), no i jak co roku będzie się ciąć ścinaczami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    830

tylko ręcznym opryskiwaczem tylko te osty - cliphar. ale na tą fazę to radziłbym ściąć motyką, albo zamiast clipharu randap ale jak cos poleci w tych miejscach na fasolę, to po fasoli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablosz    0

Czy w tej fazie czyli dojrzewanie strąków mogę pryskać od jednoliściennych np fusiladą , czy może zaszkodzić fasoli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj