Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pole po Fasoli
marek12345    0

U mnie fasola miejscami zbrozowiala myslalem ze to z oprysku po siewie i dalem odrzywki ale srednio pomoglo jest wrecz gorzej uschla w tych miejscach calkiem i widze ze pojawia sie to na nastepnych krzaczkach. Mieliscie cos takiego? Jak temu zaradzic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

może przesadziłeś z dawką albo opryskiwacz nie był dobrze opłukany po innym herbicydzie wtedy po siewie? Nic jej nie podjada w korzeniach, sprawdzałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

może przesadziłeś z dawką albo opryskiwacz nie był dobrze opłukany po innym herbicydzie wtedy po siewie? Nic jej nie podjada w korzeniach, sprawdzałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek12345    0

Przed siewem opryskalem o,7 l afalonu na hektar takze raczej nie przesadzilem. Opryskiwacz byl czysty groch byl zaprawiany i pryskany dursbanem pod spod takze nie mam pojecia czego go podpalilo. Dalem 4 dni temu asashi i dzis od grzyba ale nie widze poprawy nawet na jednym kawalku wydaje mi sie ze wiecej jest zarazone. Czym jeszcze mozna ratowac?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

i kolego nie będzie poprawy, jest to bardzo delikatna roślina. tak w tym roku jest z tą fasolą bardzo żle wyglądają siane w kwietniu. A czym zaprawiałeś i jaki nawóz pod korzeń poszedł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832
Napisano (edytowany)

to że zaprawione i pryskane nie znaczy że udało się uzyskać zamierzony efekt. Wygrzeb kilka uszkodzonych roślinek z korzeniami i sprawdź. Jeżeli ok, no to cóż.. Jedyne co mi by się nasuwało na myśl, to to, że jakiś poprzedni herbicyd mógłby jeszcze trzymać z poprzedniej uprawy... ;/ nie chcę źle rokować, ale jeśli dałeś asashi + odzywki i nic, a wręcz to postępuje to pewnie do likwidacji.. Możesz spróbować innymi stymulatorami czy też jakimiś kelpakami ale to trzeba się zastanowić poważnie nad tą plantacją..

 

moja fasola siana 29 kwietnia i jest super, rośnie aż się chce patrzeć - w porównaniu chociażby do sąsiada co siał w ten sam dzień.. zaprawiana i na grzyba i na robaka plus dodatkowo nawóz agravita..

czerwona siana tydzień później, no niestety tutaj szału nie ma, może 70% wschodów.. :/

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek12345    0

Nasiona zaprawiane prestizem pod spod dawalem dual plus dursban a po siewie 0,7 afalon na ha.fasoli nic nie je nie ma robaczka bardzo ladnie poschpdzila profilaktycznie pryskalem pyrineksem jak u spsiada pojawil sie robak.wszystko bylo ok az do tych deszczy po nich zaczela zolknoc w miejscach gdzie zaszla jedna lanca na drugo i od razu poszed asashi 4 dni temu i na jednym kawalku zachamowalo sie dalej nie poszlo a na drugim jest gorzej chociaz wiekszosc z srodka odbija wszyscy mowio ze asashi jeszcze nie zaczol dzialac. Dzis pryskalem odzywkami i od grzyba. Zobaczymy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

jeśli pryskałeś afalonem i poszedł duży deszcz - to znaczy że linuron poszedł do korzeni i fasola go pobiera.

u nas na piasku jak po commandzie zaczęły pokazywać się żółte pręgi na liściach to pryskaliśmy właśnie asahi i na drugi dzien już było widać poprawę.

na mokre lata afalon wiecej szkodzi niż pomaga, a gdy już zruszysz ziemię to warstwa ochronna nie działa.

 

wujek opowiadał o gospodarzach, którzy przez cały sezon nie dotykają motyki, ale i plon nie jest jakiś zawrotny.

więc albo chemia i ryzyko albo praca i motykolot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

nie pszesadzaj z tymi odżywkami bo to dopiero maleńka roślina jak namieszasz wszystkiego to skutek będzie odwrotny od zamierzonego ja bym spytał czy na tym polu była kiedyś fasola pytam po to bo u siebie na jednym kawałku mam taką smuge ziemi ca nie urośnie ani fasola ani jęczmień piszesz że prysnąłeś na robaka może to jest przyczyna niektórzy powiedzą żę to pestycyt u mnie babcia aktarą opryskała róże w ogródku na mszyce to cały rok musielimy na nie patrzeć

 

pisząc babcia mam na myśli teściowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mano    257

Kolego podczep wielorak i zrusz ziemie aby przerwać działanie chemii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maskin    7

Jak postępujecie z basagranem, bo u nie doglebowe coś zawiodły. Musi być dodawany atpolan? czy można go zastapićnp olemix 1000? I czy lepiej bawić się w dawki po 1,25 plus np olemix, Czy pojechać raz 2,5 l plus olemix? Fasola posiada 2 trójdzielne liście. Czy zaczekać na więcej liści i z grubej rury pojechać 3 litrami? Mam przykre doświadczenia z basagranem dlatego pytam? i jescze jedno czy na wschodzącą fasolę 1,25 plus wspomagacz to dużo? Na jednoliścienne nie będę ryzykował leopardu tylko zainwestuję w fusilade. Daje nam fasola w tym roku po głowicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Tak z tą fasolą w tym roku jest? mmm liście mogą być uszkodzone przez mszyce lub inne szkodniki. zwalcz jednoliścienne zastosuj pół dawki np. supero 0,5l /ha. czym to siane że takie braki, a zaraz kilka w kupie????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

a opryski na chwasty jednoliscienne mogą przypalic fasoli ?

raczej nie ale jeżeli np będzie zastosowany na drugi dzień po oprysku na dwuliścienne to może być problem


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie fasola miejscami zbrozowiala myslalem ze to z oprysku po siewie i dalem odrzywki ale srednio pomoglo jest wrecz gorzej uschla w tych miejscach calkiem i widze ze pojawia sie to na nastepnych krzaczkach. Mieliscie cos takiego? Jak temu zaradzic?

Jeśli masz najpierw brązowe kropeczki to jest bakterioza. Wiem dlatego bo byłam w kwarantannie i tak mówiła babka bo ja tak mam. Kazała pryskac miedzianem. A co do robaczka we wcześniejszym poście to byliśmy w kwarantannie też to facetka mówiła że to może być drutowiec bo miał te dziurki w grochu ale na pewno nie śmietka i kazała popryskac mospilanem i zadziałało. Nie wiem co było ale pomogło.

 

A zapomniałam dodac że mam bardzo dużo pustych miejsc w grochu bo pioruny wrony wyciągają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

też slyszałem o mospilanie ten środek działa w roślinie i chroni całą rosline od korzenia po liśći

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacoVR6    1

Witam a co proponujecie na grzyba? Bo pogoda nie rozpieszcza i napewno się pojawi na fasoli u mnie jest w stadium 4 liści jakieś 20czm wysokości.

Z tego co sie orientuje to na miedzian już za póżno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarekUA    968

tebu, amistar pencozeb, a wy co stosujecie z fungicydów ?


"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Ja lecę jak zaczyna kwitnąc miedzian+pencozeb i jak w pełn kwitnie poprawiam tym samym i zawsze jest dobrze. u mnie stosują amistar opti ale nic lepszego po tym nie widzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.Jestem tutaj nowa i proszę o podpowiedz,jak i kiedy pryskać.Posiadam 0,25 ha fasoli i 0,25ha ziemniaków.chwast na jednym i drugim polu został wypielony przy uzyciu motyki:) kupiłam opryski plonovit,miedzian,leopard extra i basagran. narazie nie jest i fasola i ziemniaki niczym pryskane.podpowiedzcie od czego zacząć,i w jakich dawkach pryskać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtekman16    0

Moją fasole szparagową coś bierze... Pryskałem Leopardem Extra i Basagramem (oczywiście w jednodniowym odstępie) i zauważyłem, że na liściach porobiły się lekkie przebarwienia.. Czy mogę opryskać fasole Amistarem Opti 250sc jak ma +/- 15-20 cm wysokości? Pryskałem odżywką z Borem, Miedzią i Tytanitem, jutro zastosuje Plonvit Opty i może plonvit motylkowe. Co koledzy radzicie? Czy jest możliwość, że przypaliłem ją Basagramem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kowal1    0

Kolego Zenonim jaką dawkę miedzian-u+pencozeb-u stosujesz pod fasole na ha. Z góry dziękuję za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj