Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pole po Fasoli
skywalker89    832

ja zaprawiałem fasolę prestigem+pyrinex, jak byłem we wtorek na polu (2 tyg od siania) to w niektórych miejscach było widać rządki. Teraz nie ma opcji dojść do pola, więc zobaczymy w przyszłym tygodniu co to będzie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

2 lata się opłacało. A ten rok pokaże po ile będzie fasola. raczej cena nie złapie 3zł bo obszarowcy zaczeli siać, a i nawet spółdzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23
Napisano (edytowany)

To ze duzo nasiane jest fasoli to jeszcze o niczym nie przesadza,wystarczy ze przyjdzie tydzien deszczy czy 2 tygodnie i bedzie jeden płacz :D A jesli pogoda dopisze i wszyscy zbiora to cena nie bedzie za wysoka :(

 

Zenonim o jakich społdzielniach i obszarnikach mowisz? :D

Edytowano przez androproteam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gieru    0

Ze wszystkim tak jest;) Taki urok rolnictwa.

Te deszcze co są teraz też szkodzą, fasola gnije (ta co została jeszcze w ziemi i nie wzeszła) etc.

Tym obszarowym to życzę wszystkiego dobrego z tą fasolą. Fajnie, że zwietrzyli interes, tylko kto będzie za nich zapier***** ? Jak się ma ludzi to fakt, można robić (może uchodźcy z UA?). Fasola jest na tyle specyficzna, że nie ma jeszcze pełnej mechanizacji zbioru.

Pamiętam, bodajże 2010 rok, sierpień. Kto zebrał do 20 ten był gość, znam osoby co wtedy miały po 5-10 ha i po ustaniu deszczy (10 września chyba) zaczepiali talerzówki i wio bo nawet palić się ten gnój nie chciał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23

Rolnicy ktorzy zasieli 5ha czy nawet 7 to jeszcze jak beda nadawac deszcze sobie jakos poradza :D złoża w kupki i nakryja a tym obszarowym to zycze powodzenia:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bomber84    6

Dla jednych jest wojna a dla drugich wojenka hehe. Żeby ktoś mógł zyskać ktoś musi stracić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

ja myślę, że jesli ktoś nasiał xx ha w xxxx ha gospodarstwie, to nie nastawia się na nie wiadomo jakie plony, bardziej pewnie chodzi o zmianowanie oraz o dopłatę do fasoli, a jak coś jeszcze zbierze to + coś tam, myślę, że oni nie będą się bawić w jakieś ścinanie i suszenie, tylko pewnie kombajnami na pniu będą ciąć i co będzie.. Innej logiki nie widzę w takim działaniu, no chyba, że tak jak koledzy piszą - mają do dyspozycji armię ludzi..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gieru    0

Innego wyjścia nie ma. Armia ludzi. 2-3ha to można obrobić w 2 osoby (jak ja :D )

Do najmu ludzi trzeba mieć trochę kasy, rok temu z tego co wiem w mojej okolicy do przewracania fasoli i zbijania jej w pokosy najęcie robotnika kosztowało 10-12zł za godzine. Jeszcze trzeba było szukać, znajdzie się "kompetentnego" co będzie więcej marnował, młócił i co wtedy? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

androproteam- mówię o tylko bez nazwisk. gospodarny z Ulhówka który ma 300ha na Rzeczycy posiał 30-40ha. wiesz chyba o kim mówię, dalej magdalenka ma ponad 700ha i posieli 80ha fasoli no i ostatnio słyszałem że hopkie na Szlatynie posiało ale nie wiem ile bo mają 1300ha.

A co do tego poradzenia sobie z fasolą jak przyjdą deszcze!!! nawet 1 Ha nikt nie upilnuje, już tak 5 lat temu było kto zdążył w czas zebrał, a póżniej spalić się nie chciała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gieru    0

Ha, ha :D nie znam tamtych okolic, spojrzałem na mapę i faktycznie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

jest to śmietka i raczej pryskanie nic tu nie da. trzeba było zaprawiać dursbanem ziarno lub pryskać pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23
Napisano (edytowany)

Pole było pryskane wiec nie weim co jest :( a powiem ze fasola juz ma 4 liscie.

Edytowano przez androproteam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gieru    0

Ja zawsze pryskam dursbanem glebę przed siewem i takiego problemu nie było.

Może to nie jest śmietka ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23

ja tez pryskałem pirenexem i wymieszałem z gleba agregatem przed siewem.Krzak fasoli stoi tylko przed samym lisciem jest nadgryzione czy wyssane :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gieru    0

Ile dnie przed siewem pryskales? Nie było po pryskaniu jakiejś ulewy? Ziemie chyba kolo Ulhówka są zwięzłe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gieru    0

Grom wi, specjalisty tu trzeba. Porządna dawka dana do gleby i nie powinno być problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gieru    0

Też tak myślałem, ale czytam teraz po różnych stronach internetowych o smietce kiełkówce i wcale tak nie jest. Atakuje też rośliny na powierzchni.

Specjalistą od owadów to ja nie jestem... Mogę się mylić.

Muchy pojawiają się w maju. Samice przylatują najchętniej na pola świeżo zaorane, nawożone obornikiem, zwłaszcza końskim. Składają jaja do gleby w pobliżu nasion; na wysianych nasionach, w pęknięcia łupiny nasiennej lub na młodych kiełkach. Przepoczwarczenie larw następuje w glebie w pobliżu uszkodzonych roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23

to moze jak opryska sie jakims ,,Bi 58 Nowy" to problem zniknie. Jak mowisze ze atakuje rosliny na powierzchni to do korzenia moze nie dojdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gieru    0

Właśnie tu nie ma pewności, dlatego mówię, specjalista nie jestem...

Jak stożek wzrostu opierdzieli to po ptokach chyba już.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj