Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pole po Fasoli
gracz10    6

fasola juz zasadzona ?

 

 

dajecie coś nawozu przed siewem ? jak cos to jaki i w jakich ilosciach

Edytowano przez gracz10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O ile pogoda pozwoli to ja będę siał w czwartek.

Ja dałem 250 kg/ha polifoski 6, ale już miesiąc temu.

Edytowano przez przemaskrakow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

a jak wam się widzi prognoza na przyszły tydzień?

wiem że prognozy długoterminowe są omylne, jednak ostrzeżenia o przymrozkach pojawiają się, szczególnie w moim regionie.

hektar w środę pewnie zasieje na górach, a reszta pewnie po 12-13 maja.

niby późno, ale z doświadczenia wiem, że my sialiśmy ok 25 kwietnia a wujek 15 maja a różnica w dojrzewaniu to może ok tygodnia.

wujkowa miaął po prostu lepsze, cieplejsze warunki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja na poplon mialem gorczyce fasola bedzie na dosc dobrym polu i dalem na hektar 40kg K i 20kg P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

nie wiem czy gorczyca jest dobrym przedplonem dla fasoli, z jednej strony trochę szkoda takiego stanowiska, tego K i P trochę przymało jeśli wg analiz masz zawartości średnie. Moje nawożenie pod jasia to 100kg soli +100 superfosfatu jesienią pod pług, plus na wiosnę 100kg npk 7 20 30 + ok 50 kg saletrzaka.

@daro189 - fasola na górach to dla mnie pomyłka, 2lata temu miałem fasolę gdzie kawałek pola było na górce to z górki mało co zebrałem... Chyba, że nastawiamy się na płodozmian i 'coś tam' zebrać.

Ja jasia dzisiaj zasiałem, zaprawiony od robala z nawozem donasiennym oraz zaszczepiony nitraginą, zobaczymy co z tego będzie.

Czerwoną sieje za tydzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

to taka górka że sie rodzi, chodzi mi bardziej o to że przymrozek zawsze "spada" z góry na niższe partie terenu.

a pozostałe działki mam przy łąkach albo bardzo odsłoniętych stanowiskach, więc raczej nie bede się spieszył

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

gorczyca to wyszlo przypadkiem bo mialem na innym polu siac ale zasialem tam qq bo blisko pola z qq mam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gracz10    6

sa jakies srodki na chwasty np jak bedzie juz fasola duza ? na jedno i dwu ? Mozna stosować nie przypala roslin ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacoVR6    1

Na dwuliścienne BASAGRAM a na ( jednoliściene np. agIL, Targa, leopard, itp. ogólnie takie jak w rzepaku i burakach)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gracz10    6

lepiej opryskac po zasoaniu czy jak duża fasola będzie chodzi mi o 1 liscienne dokladniej o perz i proso

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacoVR6    1

lepiej opryskac po zasoaniu czy jak duża fasola będzie chodzi mi o 1 liscienne dokladniej o perz i proso

 

No to chyba bardziej po wschodowo to zwalczysz (perz i proso)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gracz10    6

a stosował ktoś dursban lub topsin (grzybowy ) do zaprawiania fasoli ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

Panowie sialem 1 raz fasole w tym roku i zle siewnik ustawilem , siew co 39cm 140kg/ha wyszlo na czesci pola pozniej zmniejszylem na 105kg/ha jak wzejdzie przesiekac ja troche fatalna pomylka ale co zrobic 1 raz sialem a pech chcial ze proby nie zrobilem??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

o wiele za dużo, jak koleś wysiał mi w rzędach co 45cm 110kg, to fasola była fatalna.. moim zdaniem do max 100kg. a 140kg? ehh.. a dużo tego zasiałeś? szkoda przesiewać, jak nie jest to jakiś duży obszar to może przejść się póxniej w kilka osób i wydziabać trochę żeby rzadsza była..?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13
Napisano (edytowany)

Wiem wiem pomylka chyba mysle tez przejde sie i przesiekam w sumie do siekania ok 30-40 arow a siakl ktos z was co 39cm albo cos kolo tego nie bedzie za blisko siebie??

Edytowano przez mf25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

myślę, że jeśli dobrze ją przerzedzisz to rozstaw rzędów nie będzie miał takiego znaczenia jeśli chodzi o wzrost - bo gorzej może być ze ścinaniem, chyba, że ręcznie planujesz to nie widzę problemu..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
menos    7

fasola przypalona opryskiem na chwasty przyszła ulewa jak myślicie zostawić odbije czy przesiać odrazu tylko co z tym opryskiem nie będzie uszkadzał fasoli jakby agregatem zjeździł poszedł stomp i afalon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gieru    0

Macie jakieś doświadczenia z pryskaniem fasoli po siewie środkiem Roundup Energy?

Stosował to ktoś z Was?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja stosowałem kilka dni temu klinik (tańszy zamiennik randapu) dałem 0,6 l na 20 arów, fasola była siana wcześniej jak pryskałem to już pojedynczo wychodziła ale przysypałem ją ziemią i opryskałem. na drugi dzień mocno popadało, obawiałem się czy jej nie zaszkodzi ale dziś już widać wyraźnie rządki wiedz chyba jest ok. rośnie. pryskałem by zwalczyć perz i ostrzeń polny, oraz już był wiele innych drobnych chwastów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam mam posiany już groch i idzie mi już w trzeci liść , był zaprawiany a gdzie nie-gdzie pojawia się groch podziurkowany jakby jakiś gryzoń go jadł i czy może wie ktoś co to może być. Wyrwałam 1 groch i w grochu jest jedna dziurka to pewno jest robak i czy może ktoś wie jaki. Czy zaszkodzi fasoli czy lepiej pryskać a jak pryskać to czym. Bo nie pryskałam ziemi od robaka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gieru    0

Dzięki za info;)

 

A co do robaka w grochu. Duże są straty?

Kiedyś ratowałem fasolę przed robakiem środkiem mospilan. Potem było tylko fasolisko. A raz trzeba było przeorać.

Do gleby, przed siewem zawsze stosuje Dursban i nic nie zjada nasienia ani kiełków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a zaprawiany był tylko od grzyba czy też od robaka? jak są liście to najlepiej jak najszybciej opryskać jakimś insektycydem. w tym roku miałem duży problem ze smietką kiekówką przez tego robaczka siałem 0,85ha drugi raz. po posianiu nie zaprawianych nasion po kilku dniach 90% nasion miała uszkodzone kiełki i powygryzane dziury. gleby też wcześniej nie pryskałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj