Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Fasola jaś
bomber84    6

Witam to nie tak mało. Ja tak ok 5 nie mam tak dużego areału żeby można było po szaleć ;) (znam takich co sieją 25). Tak mam pneumatyczny. A jeśli chodzi o rozstaw to miałem na myśli rozstaw roślin w rzędzie a nie rozstaw rzędów. Na twoim miejscu zastanowiłbym się nad zakupem takiego siewnika. Wydatek ok 7tys. a jakość jest znaczna. Do tego obsypniki i pole jest przygotowane do zbioru. Czym kosisz taki areał bo na scinacz trochę dużo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bomber84    6

I jak się sprawuje taka kosiarka? Rozumiem że tniesz 2 rzadki o rozstawie 67 (tak jak mówiłeś). Głębokość regulujesz kółkami czy płozami??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dmarcel    0

Chciałbym kupić 50 kg czerwonej fasoli.

Ma ktoś może na sprzedaż, oczywiście fasola karłowa do siewu.

Kupiłbym również 200 kg białej też do siewu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miglanc88    116

200 kg/h spora przesada , punktowym wysiewam ok 90kg /h ziemia 1,2 klasa zbiory 2,4 -2,8 t/h (fasola czerwona)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dmarcel    0

Białej czyli jasia karłowego czy drobnej?? Z jakich rejonów jesteś??

myślałem o jaśku tylko obawiam się czy nie będzie kłopotu ze zbiorem. Znajomy ma claasa mam nadzieję że sobie poradzimy. Jestem z okolic Rzeszowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Afgan    7

WItam

 

Jak wygląda uprawa czerwonej. Tz. Jak wygląda zbiór. Tak samo jak białej karłowej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gracz10    6

mam takie pytania.

 

- widzę że piszecie że gęsto to dużo zielska to moje pytania co ile cm w rządu tak najmniej ile mogę i czy np co 30 szerokość czy to mało.

- lepiej głębiej sądzić czy tylko przy powierzchni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
traktor11    131

WItam

 

Jak wygląda uprawa czerwonej. Tz. Jak wygląda zbiór. Tak samo jak białej karłowej?

czerwonej nie sieję ale młócę ją powiem jedno do młócenia jest ciężka jakieś 20 % stronka zostaje po prostu podbieracz urywa je i wyrzuca

 

mam takie pytania.

 

- widzę że piszecie że gęsto to dużo zielska to moje pytania co ile cm w rządu tak najmniej ile mogę i czy np co 30 szerokość czy to mało.

- lepiej głębiej sądzić czy tylko przy powierzchni

ja sieję szerokość 45 cm

a ziarnko od ziarnka to trudno powiedzieć bo sieję poznaniakiem na C 4 to jakieś 120/130 kg na ha

pneumatykiem to wyjdzie jakieś 80/90 kg na ha

a co do głębokości to jakieś 3/4 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bomber84    6

Kolego dmarcel jak jesteś zainteresowany to mam ma siew jasia karłowego odmianę Blanca (przebrana jak na siew). Co do czerwonej to w tym roku planuje się uczyć uprawy. Jest trudna do omłotu ale ten kombajn który mam powinien sobie poradzić :D. Czerwonej na siew nie mam ale to akurat nie problem. Jak nie masz doświadczenia w uprawie fasoli to pozostań przy jaśku bo czerwoną łatwiej zepsuć( jak nie dobierzesz wilgotności to strasznie bije ziarka). Z omłotem jaśka nie powinieneś mieć problemu jak potrzebujesz więcej onfo prócz tego co jest na forum to pisz na priv.

 

Kolego gracz10 ja sieje punktowo rozstaw rzędów 45 cm w rzędzie co 21 cm jak masz słabą ziemie to zagęść do 18 cm. wychodzi ok 90kg/ha. Przy rozstawie 18 wychodzi ok 120000 ziaren/ha to jest aż natto. Co do głębokości to zależy od pogody i od ziemi. Jak zimno to siej głębiej nawet do 6 cm (przy glebach lekkich z tendencją do wypłukiwania też głębiej) jak ciepło może być płycej ale wtedy roślina płytko się ukorzenia i może się wywracać. Musisz sam wy testować jak w twoich warunkach będzie najlepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    831

z tym sianiem jeśli chodzi o głębokość, to ja mam przykre doświadczenia.. 2 lata z rzędu siał mi jeden koleś (pneumatyczny siewnik) na głębokość ok 4-6cm, to wschody miałem baaardzo nie równe, i późne.. jak siał mi koleś przed nim i po nim wszystko ze wschodami super... W zeszłym sezonie miałem posiane dosyć płytko i wschody super i fasola od początku rosła kopem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

jak za płytko i pójdą deszcze to dostanie opryskami po kiełkach jak za zimno i głeboko zasiejesz to część nie wyjdzie i pole okropnie wygląda jak pole będzie uprawione na pył to po deszczu zrobi się skorupa i też ciężkie wschody według mnie to 3-5cm jest optymalnie 2 cm to trochę za mało ale wszystko zależy od warunków pogodowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bomber84    6

Próbował ktoś flancować fasole i wysadzać w odpowiednim terminie?? Albo siać wcześniej i przykrywać włókniną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lokokosa    0

sądze że chodzi Ci o fasole szparakową?

 

Daj fotę jak wygląda fasola SZPARAKOWA ??? :D :D :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

szparagowa sory chodziło mi o to że zrobić rozsade to można na warzywnik czy wogule z fasoli można no nie wyobrażąm sobie tego być może można

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lokokosa    0

Spoko, literówka, zdarza się :)

A może ktoś z Was, z doświadczeniem w hodowli fasoli, opisze jakie są koszty od momentu siewu do chwili zbioru, z wykorzystaniem własnych maszyn i bez nich, czyli usługodawca z zewnątrz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    831

1 ha na dobrych glebach ( 2, 3 klasa):

-nawóz pod korzeń (może być pod pług na jesieni sól z fosforem, ale to jak kto uprawia, podaje tak chyba standardowo) ok 200 kg polifoski 6 = ok. 360-380zł

- nasiona z czyjegoś gospodarstwa (w tej chwili cena rynkowa ok 7zł) = 700zł, zaprawa ok 20-30zł

-siew 120-150 zł

-opryski (sprawa zróżnicowana, bo jak np masz czas i ochotę to tych 1-3 ha dopilnujesz ręcznie, ale raczej posiewnie zalecany oprysk np ja stosowałem bezpośrednio po siewnie Pendigan 3l/ha koszt z tego co widzę po cenie w necie ok 80zł, później można powschodowo dawać mieszankę ok 300-350zł

-odżywki mikro+bor plus oprysk jeden lub dwa na grzyba 150-300zł

- koszenie 130-200zł

-zakładając zbiór bez konieczności składania w kupki, i bez przewracania tylko od razu do składania w wały, to zalezy czy masz wystarczającą siłę roboczą w domu czy musisz nająć ludzi, tutaj ciężko sprecyzować

-zbiór kombajnem, ceny różne, niektórzy biorą za 1ha, inni liczą na czas, ale 300-500zł/ha

-petkusowanie ok 80zł/t

Czyli koszty na 1ha uprawy od ok 2240zł do 2770zł..

Tak to wygląda mniej więcej u mnie ;)

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bomber84    6

Kolego kotek0 chodzi mi nie na 2 rządki w ogrodzie tylko na plantacje min. ha. Nie wiem tylko czy jaś karłowy będzie rósł z rozsady. :unsure: Pomyśleliście sobie że jestem wariatem ale ma to swój cel. Wczesny zbiór gdy towaru jeszcze niema na rynku i cena jest wyższa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

o fasoli nie słyszałem ale o burakach pastewnych to i owszem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lokokosa    0
Napisano (edytowany)

Czyli przyjmując że z jednego ha zbieramy 2 tony, sprzedamy to za (powiedzmy) 5 zł. / t, mamy okrągłą kwotę 10.000 zł., minus koszty uzyskania i nieprzewidziane wydatki, to daje nam zysk na poziomie 7.000 zł. z 1 ha.

Moim zdaniem jest to przyzwoity zysk B)

Jaka inna uprawa może zagwarantować zyski na takim poziomie lub wyższym ?

Dziękuję skywalker89 za odpowiedź.

Edytowano przez lokokosa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    831

możesz wcisnąć zielona strzałkę, byłbyś pierwszy u mnie hehe ;)

 

z tymi 5zł/kg to pięknie by było, ale to zależy od roku bo jak np będą plony dobre, np 3t na czysto, to nawet po 3zł to też godny pieniądz zostaje. A jaka fajna ziemia po fasoli zostaje to chyba każdy wie kto uprawia :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ominowy    2

Jakich używacie odrzywek na fasolę jaś i czy pryskacie od robaków?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lokokosa    0

możesz wcisnąć zielona strzałkę, byłbyś pierwszy u mnie hehe ;)

 

z tymi 5zł/kg to pięknie by było, ale to zależy od roku bo jak np będą plony dobre, np 3t na czysto, to nawet po 3zł to też godny pieniądz zostaje. A jaka fajna ziemia po fasoli zostaje to chyba każdy wie kto uprawia :]

 

A proszę bardzo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj