Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Fasola jaś
losktos    356

panowie kiedy sie zbiera fasole i czym?

zbiór 2 etapowy, najpierw ścinasz albo specjalną ścianarką albo recznymi ścinaczami, później dosycha w pokosach (trzeba przewrócić) i później młócisz.

Albo starymi maszynami ale to duzo roboty, albo kombajn do zboża odpowiednio przystosowany.

Termin, zależnie od pogody, zazwyczaj w sierpniu, kończą sie zniwa zbożowe i zaczyna się fasola


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdeere    0

panowie nie ma czegoś takiego jak materiał siewny fasoli wiem co mówie bo żadna stacja hodowli roślin takiej niema i nikt tego nie rozmnaża no chyba że tylko rolnicy a po petkusie to ja mam wszystko

 

Kolego jesteś niestety w wielkim błędzie. Rozmnażaniem fasoli i innych nasion ogrodniczych zajmują się gospodarstwa nasienne takie jak moje.

W Polsce jest kilka firm zajmujących się hodowlą i posiadających własne odmiany. Niestety Polska hodowla ma się słabo i coraz częściej reprodukuję się odmiany zagraniczne. Aby wyprodukować materiał siewny nasion ogrodniczych sprawa nie jest taka prosta . Przede wszystkim należy mieć materiał elitarny nasion o odpowiednim stopniu kwalifikacji. Nasiona z takiej reprodukcji muszą spełnić bardzo restrykcyjne normy w zakresie czystości, wilgotności, siły kiełkowania. Tylko takie nasiona trafiają do torebek na sklepowe półki. W przypadku fasoli dodatkowo należy posiadać świadectwo fitosanitarne wydane przez PIORiN (Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa) Fasola badana jest pod kątem bakteriozy ( http://piorin.gov.pl/cms/upload/bfasoli0.pdf ) Dzikie rozmnażanie nasion fasoli niestety niesie ryzyko wystąpienia tej choroby.

Jeśli siejecie fasole na cele konsumpcyjne to mimo wszystko zachęcam Was jednak do wysiewania materiałów kwalifikowanych wiadomo jest on droższy ale ma się pewność co się posiało, nie mówiąc już o tym że takie odsiewane nasiona są w pewnym stopniu wyrodzone.

W swoim gospodarstwie zajmuje się produkcja nasion takich jak ( fasola, ogórek, pomidor, koper, rzodkiewka, groch cukrowy i wiele innych)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

6,6zł/kg na konto cena dzisiejsza

Edytowano przez Zenonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

w tym temacie chodzi o fasole na suche nasiona gdy by firmy nasienne miały to by odrazu chciały characz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdeere    0

Ehhh..na suche nasiona tak samo się rozmnaża jak i szparagowe odmiany. Szparagówki również można na suche nasiona sprzedawać w niczym to nie przeszkadza. Ale jak dalej mi nie wierzysz to zajrzyj w ofertę chociażby takiego pierwszego z brzegu plantico https://www.plantico...arzywa_2012.pdf

(strona 2) masz ofertę odmian typowo na suche nasiona. Zresztą już wcześniej inni Ci odpisywali a Ty dalej swoje.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

bo wiem co to za materiał dla jednych to kwalifikat dla drugich nie nieprzekonacie mnie bo przerabialiśmy ten temat jak kontraktowaliśmy czerwony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdeere    0

Ręce opadają dalsza rozmowa w tej kwestii jest bezcelowa. Ktoś Cię oszukał sprzedał lewe nasiona obiecywał góry a Ty zaklinasz rzeczywistość. Nasion kwalifikowanych nie nabywa się od "zdziśka" ze stodoły, tylko od przedsiębiorstw hodowlano-nasiennych. Takie nasiona są odpowiednio zapakowane, oplombowane i opatrzone etykietą z numerem partii z jakiej pochodzą. Jeśli byłeś z nich nie zadowolony - były nie odpowiedniej jakości albo wyrosło nie to co powinno to mogłeś je reklamować. Po numerze partii bez problemu można dojść kto je wyprodukował (rozmnożył).

Ale ok nie ma tematu hodowla fasoli nie istnieje. Odmiany fasoli wzięły się razem z początkiem świata :) Bez odbioru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    831

ja się nie dziwię koledze kotek0, gdyż mam bardzo dobry przykład jeśli chodzi o zboża, trawy, koleś w okolicy jest prezesem centrali nasiennej, a oprócz tego ma duże gospodarstwo i wszystko co obsiewa a później zbiera, jest tzw kwalifikatem jak to mówisz zaplombowane i z etykietą.. Nie raz słyszałem, że ktoś kupił nasiona a w worku było bez rewelacji.. Kiedyś na pszenicę rzuciła mu się jakaś choroba, że jakaś inspekcja kazała mu to spalić na polu, a on co zrobił? szybko wykosił i poszło tam gdzie wszystko..

Także, nie dziw się kolego, że niektórzy mają mocno ograniczone zaufanie do tego typu spraw..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

fasola nowokorczyńska jest produktem regionalnym i jest zapis że może byc rozmnażana tylko poprzez własne nasiona bądż od innych rolników ,są kontrole za zbożami kukurydzami za fasolą jaką my uprawiamy nie ma bo żadna firma hodowlana nie ma jej w swoim rejestrze do piotrdeere jeśli masz fasole karlową typu jaś to proszę o kontakt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a może kwalifikat fasoli to tylko ładnie zapakowane nasiona niczym się nie różniące od tych ze stodoły sąsiada? niczym oprócz kilka krotnie wyższej ceny. osobiście nigdy nie słyszałem o kwalifikowanej fasoli ludzie w mojej okolicy sieją od lat swoim nasieniem czasem ktoś przywiezie z innej miejscowości bo ponoć jak z innej ziemi to może lepsza, ale jak to jest w praktyce to nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

a no właśnie są tu ludzie co rozumieją ten temat jabym proponował skończyć o tym a pomyśleć jaki bedzie ten rok dla fasoli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

u mnie sie ludzie śmieją że ogórka ziemniaka i fasoli bedzie masa ale fasola w granicach 5zł jest ceną optymalną i przy plonie 2ton jakiś grosz zwiekszacie areał na ten rok ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maskin    7

To że ludzie nasieją jeszcze nic nie znaczy. To zeby mowić jaki będzie rok dla fasoli, trzeba ją najpierw zebrać :). Może i większość się chce rzucić na fasolę, ale czy wiedzą ze za nasiona w obrocie miedzy-sąsiedzkim chodzą po 8-10 zł, a kwalifikat po 16? Druga sprawa to zbiór. Kto ma kombajn, zwiększy zasiew to może zbierze, choc tez nie wiadomo, ale jak go nie ma to ryzyko straty zbioru sięga 100 %. Wszystko będzie zależało od pogody. Druga sprawa to brak rąk do pracy. Nie jednemu się odechce jak zapada i trzeba będzie wzruszać pokosy, a może i skladać w kupki. Poźniej wymłócić, a każy kto żyw do roboty krzyknie 20-30 zł za godzinę pracy. Więc nie ma się co zastanawiać tylko siać po 10-20 ha i krzyczec całą gębą żeby potem sprzedawać po 0,80 zł/kg. Niektórzy pamiętają złote fasolowe lata...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

u mnie na wsi i nie tylko ludzie by siali ale na szczęście cena ich paraliżuje bo mówią nasiona 130kg x 8zł= 1000 plus oprysk plus witamina plus robota i się okaże że będzie po 2zł po co ryzykować dla mnie lepiej maskin nie przesadziłeś z tymi 20zł na godz toć to stawka w Niemczech

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bomber84    6

Kolego kotek0 to co ile i jakim siewnikiem siejesz że liczysz 130kg/ha? Ja sieje punktowym co 21 cm nie przekraczam 100kg/ha i nigdy jeszcze nie zebrałem mniej jak 2,5t(mówię o jaśku bo innej nie sieje). Bo jak ktoś pisze że zbiera do 4t to ja jestem ciekawy co tej fasoli daje. A u mnie niema słabszej gleby jak IIIa czarnoziem. Jak bym nie miał własnego siewnika to za 30kg opłacam spokojnie najem usługi i stoje na miedzy z przysłowiowym papierosem w zębach :D. A jakość siewu jest nie porównywalna do poznaniaka (nim też siałem ale to kiepskie rozwiązanie). Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

mam robiony każda sekcja niezależna ja sieje 130 to ludzie sie śmieją bo mówią że jak nie nasiejesz to niezbierzesz i sieją po 180-200a potem tylko materiału zielonego i jaki to piekny kolego bomber co za siewnik masz ? u nas czerwony poznaniakiem siejemy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bomber84    6

Prawie spadłem z krzesła jak przeczytałem Twojego posta. Przy 200kg/ha jaśka i wadze 1000 ziaren w granicach 1kg wychodzi 200000/ ha czyli trzeba siać co 10cm z tego wychodzi fasolisko a nie zbiór. Dojdzie do tego jeszcze jakieś zachwaszczenie wtórne nawet znikome i mamy pięknego grzybka i znikomy plon. Sieje siewnikiem punktowym marki Pneumassem II jaśka, czerwona, drobną i co tam jeszcze wymyślisz z wyjątkiem tzw. tyczki bez tyczki (za duże ziarno zapycha się w aparatach). Jak są tacy ludzie to powinniśmy się z tego cieszyć, mniej towaru na rynku co daje szanse na lepszą cene B). Kolego Twój siewnik równo sieje?? tzn. odległości miedzy roślinami są równe? Dużo siejesz fasolki? Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

w granicach 5-6 ha zależy jakie działki a nie lubie dzielić działki mój właśnie nie sieje punktowo twój rozumie że pneumatyczny?sieje w rozstawie na 67 bo ursusa nie zwęże bardziej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj