Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pole po Fasoli
dominik65    0

nie sprzedajemy, przynajmniej ja :P

skywalker89 przewidujesz, że jeszcze zdrożeje ? U mnie karłowy po 5zł + vat. Tak też podobno płaci Jasiak w N. Korczynie.

Edytowano przez dominik65

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

się okaże, może gdzieś koło maja będzie drożej? w zeszłym seoznie jak była po 5 to przetrzymałem i sprzedałem chyba po 5,7

 

http://allegro.pl/ko...3706645508.html

 

Widział może ktoś taką kosiareczkę w akcji albo posiada ktoś?

 

kurde jakbyś to wczoraj wrzucił to bym dzisiaj wstąpił i to obejrzał bo byłem w zamościu.. :/ Wygląda całkiem podobnie (jeśli chodzi o cięcie) do tych samobieżnych tylko noże inne i ciekawe czy one są na stałe czy jak w rotacyjnej, ale chyba myślę że na stałe.. trochę droga ta cena, konstrukcja niezbyt skomplikowana, podejrzewam, że samemu coś takiego robiąc to 2-3tys maximum.. nie wiem po ile chodzą hydromotory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Afgan    7

Z tymi samoróbkami to różnie bywa... Przejechałem się na samojezdnych. Nie dość, że kolejka zawsze to jeszcze jakieś awarie im wpadają i na koniec i tak kosami tnę :/

Za samojezdną też trzeba zapłacić w granicach 7-10 tysi, a i znaleźć dobrze wykonaną ciężko.

Wolałbym kupić nowy sprzęt, na gwarancji. Zawsze to o jeden krok w stronę powiększenia uprawy i zmniejszenia nakładu pracy.

Napisałem do nich. Zobaczymy może mają jakieś materiały.

 

A jeszcze mam pytanie? Używacie pielników? Jak to się sprawdza i czy możecie coś polecić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

fasola lubi dostęp do powietrza, dlatego my często jeździmy z pielnikiem 6-rzedowym, nawet kiedy jest mało chwastów. a już po deszczu to najlepsza praca na lekkiej ziemi.

ale my stosujemy opryski tylko posiewnie, inna jest sytuacja gdy ktoś pryska aby nie robić motyką, wtedy ziemia jest zabita i roślina "cierpi". to samo tyczy się buraków, jak tylk lata się opryskami to burak dostaje ciągle po głowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Afgan    7

Też stosuje posiewnie.

Dotychczas była motkologia ale trochę ilość h zaczyna przerastać moje możliwości. Mamy w rodzinie "oszczędność" do buraków ale strasznie nie lubię pożyczać... zawsze coś się zepsuje.

 

Dlatego myślałem o czymś swoim i tutaj pojawia się problem bo na internecie mało jest tego sprzętu. Widziałem tylko na allegro coś takiego:

 

http://allegro.pl/pi...3651209180.html

 

lub

 

http://otomoto.pl/ja...al-A288589.html

 

Ten pierwszy tani ale bieda trochę. Widziałem jeszcze podobne z dodatkami (taka beczka z drutu jeszcze za gęsiostupkami)

 

Ten drugi niby nie głupi ale...

 

Macie może jakieś linki do firm produkujący pielniki/opielacze? Coś na prawdę wartego uwagi.

 

Pozdr.

 

Edit:

Jeszcze coś takiego wpadło mi w oczy:

 

http://allegro.pl/pielnik-kierowany-z-dozownikiem-nawozu-i3687822110.html

Edytowano przez Afgan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co by było najlepsze pod korzeń:

1. Tarnogran 25 NPK (CaMgS) 5-10-25-(4-3-16) w dawce 250 kg/ha

2. Polifoska 4 NPK(MgS) 4-12-32-(2-9) w dawce 200 kg/ha

3. Polifoska 6 NPK(S) 6-20-30-(7) w dawce 200 kg/ha

A może macie inne propozycje? Co wy będziecie sypać i w jakich dawkach? Może jakaś mieszanka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

ja w tym roku zrobiłem eksperyment i dałem na jesieni przed orką 100kg soli potasowej 150kg superfosfatu, i na wiosnę plan z saletrzakiem do 150kg.. zastanowię się jeszcze nad fosforem.. z tych nawozów co wymieniłeś to ja bym skorzystał i korzystam, z polifoski 6 w takiej dawce jak podałeś to super :) Słyszałem, że fasola nie lubi dużo potasu, ale czy to prawda to nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali0027    2

Kolego pielniki z wyższych półek to np.

Kongskilde Vibro Crop

Maschio Gaspardo HL

Monosem super crop

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja słyszałem, że fasola jest bardzo potasolubna. Może do tej polifoski 6 200 kg/ha bym dodał saletrzaku ze 100 kg/ha?

Trochę mało tego fosforu. Dorzuć jeszcze pod agregat ze 100 kg superfosfatu i będzie git.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

no albo saletrzak pod korzeń, albo saletra pogłównie ale z tym to złe doświadczenia, bo zazwyczaj fasola wybuja.. W zeszłym sezonie miałem fasole bo burakach to dałem tylko polifoski 6 tak do 200kg/ha, azotu nie sypałem nic, a fasola i tak lekko wybujała miejscami. Ten co mi ścinał, jak mu powiedziałem, że to po burakach to mówił że w ogóle niepotrzebnie dałem tej polifoski pod korzeń.. A po fasoli jak zrobiłem analizę gleby to fosforu mam 2-3 razy tyle co na innych ziemiach, potasu też sporo, więc dałem pod pszenice 200kg/ha polifoski i uważam że powinno być bardzo dobrze.

Zastanowię się czy dać superfosfat, czy może dać polidapu i zmniejszyć dawkę saletrzaka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

I ile sypie wam fasola jak jej azotu dorzucacie

 

no albo saletrzak pod korzeń, albo saletra pogłównie ale z tym to złe doświadczenia, bo zazwyczaj fasola wybuja.. W zeszłym sezonie miałem fasole bo burakach to dałem tylko polifoski 6 tak do 200kg/ha, azotu nie sypałem nic, a fasola i tak lekko wybujała miejscami. Ten co mi ścinał, jak mu powiedziałem, że to po burakach to mówił że w ogóle niepotrzebnie dałem tej polifoski pod korzeń.. A po fasoli jak zrobiłem analizę gleby to fosforu mam 2-3 razy tyle co na innych ziemiach, potasu też sporo, więc dałem pod pszenice 200kg/ha polifoski i uważam że powinno być bardzo dobrze.

Zastanowię się czy dać superfosfat, czy może dać polidapu i zmniejszyć dawkę saletrzaka?

Powiem tak nigdy dobrze fasola po burakach nie wychodzi a co do tej analizy to fasola równo rzeżbi pole też zostawia około 50kg/ha czystego azotu i poprawia monokulturę gleby ale nigdy nie zwiększy ci fosforu a o potasie nie wspomne.

 

Co by było najlepsze pod korzeń:

1. Tarnogran 25 NPK (CaMgS) 5-10-25-(4-3-16) w dawce 250 kg/ha

2. Polifoska 4 NPK(MgS) 4-12-32-(2-9) w dawce 200 kg/ha

3. Polifoska 6 NPK(S) 6-20-30-(7) w dawce 200 kg/ha

A może macie inne propozycje? Co wy będziecie sypać i w jakich dawkach? Może jakaś mieszanka?

Ja daje 100kg soli potasowej i 100kg fosforan amonu. jak coś to polifoska 6 może być ale drożej wychodzi. tarnogran nawóz może i dobry do buraków w niewielkich ilościach. do fasoli nie nadaję sie bo ma część składników rozpuszczalnych w wodzie reszta w kwasach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

no to nie wiem skąd ta duża zawartość fosforu, ja bym się upierał, że i fasola zostawia coś.. mniejsza o to, dobrze, że jest, a tak jak napisałeś - fasola super zostawia ziemie po sobie, jak dla mnie to jedna z najlepszych roślin pod tym względem, bo np nie wymaga wielkich nakładów finansowych jak przy innych uprawach a przy cenie w ostatnich latach pieniądze dobre no i jak wspomnieliśmy super pole zostaje.. u mnie plon w normalnych warunkach 2,5-3,5t/ha, w tym było chyba coś koło 3t, a w zeszłym roku tragedia bo coś ponad 1t..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Mówisz o plonach już po przebraniu?? Jak tak to bardzo dobrze w tym roku sypała na borowinie dobrze ja się nie pochwale bo mi na czysto w tym roku zależy od pola 2.4-2,8t/ha. na następny rok będę stosować różne warianty i zobaczymy czy wypalą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Afgan    7

No u mnie ok 2t czystego. Całości jakieś 2.3-2.4 t.

 

Pod korzeń ok 250 kg polifoski 6.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

U mnie większość ludzi sieję fasolę bez nawozów. ostatnie 2 lata są słabsze w zbiorze trzy lata temu na czysto 3.5t/ha fasola sypała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kowal1    0

Koledzy te plony to dotyczą jakiej fasoli? u mnie aura ok 2t/ha

Edytowano przez kowal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co o tych myślicie:

1. Amofosmag NPK 4-14-14 (300 kg/ha)

2. polimag S 10-8-15-(5-35) + mikro (bezchlorkowy) (400 kg/ha)

3. bontar max NPK(CaS) 11-9-17-(3-10) + mikro (bezchlorkowy) (350 kg/ha)

4. lubofos bezchlorkowy

NPK 3,5-10-15(Ca,Mg,S) (400 kg/ha)

5. polifoska 8 (250 kg/ha)

Oczywiście dalej biore pod uwage:

5. polifoska 6 (250 kg/ha)

Co by było najlepsze? Skusić się na mikroelementy pod korzeń, czy uzupełnić je nalistnie? Jak jest lepiej dla fasoli?

Edytowano przez przemaskrakow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj