sezam

nawadnianie malin i truskawki

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

kolego 

dmnk217

 

ja mam u siebie tą taśmę john deere w truskawce  z tego co pamietam przy emiterach co 20 cm wydajność cieczy wynosiła 500L/h więc łatwy rachunek ile L na ha ci pójdzie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dmnk217    0

nie chodzi tu o obliczanie tylko jaka jest optymalna jednorazowa dawka wody na ha na tydzien. Jedni stosuja 10000l na ha co 3dni w upalach a tutaj pialiscie ze 30000l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86

 

Na większości plantacji zwijam i bez problemów wytrzymują około 5 lat  

 

Na części zostawiłem ale wg mnie to był błąd bo przy koszeniu truskawek czy obróbce glebogryzarką  czasem lubiało zerwać ją  . 

 

 

dmnk sam musisz określić ile musisz nawodnić inaczej będzie na glebach lekkich a inaczej na ciężkich .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

ro drip z john deere dobra taśma ale to tylko moja prywatna opinia. Co do dawki nikt nie powie ile masz wylać tak ja stosuje jednorazowo 30 000l I to wcale nie jest za dużo na mojej ziemi. Co wystarcza zależnie od sezonu i fazy rozwojowej na 2-7 dni. Zależy od odmiany nasadzenia itp. 

 

Pompa ma mieć małe ciśnienie i dużą wydajność.

 

Potrzebuje dołożyć drugi filtr piaskowy, jakieś propozycje co wybrać?  Iritec ,John Deere  czy jeszcze coś innego?  obecny jest no-name 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dmnk217    0

No wiem wiem ze dawka jest indywidualna ale chcialem zapytac jaka jest orientacyjna dawka. Mam tensjometr to bede sobie sprawdzal wilgotnosc:) Mam takie pytanie: Co daje filtr piaskowy, jakie zanieczyszczenia usuwa? Jak do tej pory to stosowalem sam dyskowy do kapilar i nic nie zapychalo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Wodę pobieram ze stawu, czyli glony jakieś paprochy, muł i ogólnie wszystko... 

Smok na pompie-filtr siatkowy-dyskowy-piaskowy-dyskowy-taśmy

 

Skoro masz czym mierzyć to nie wiem czego jeszcze oczekujesz? Metodą prób i błędów dojdziesz najlepiej do tego ile wody dać jednorazowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anka1    1

Witam, jakie stosujecie przewody do nawadniania w malinie ?

Edytowano przez anka1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Taśmy lub linie kroplujące nie mam malin, ale w innych uprawach sadowniczych chyba najczęściej się to stosuje.

 

 Mam takie pytanie co do zakopywania rur ldpe zasilających taśmy. Czy gdy je zakopię je na głębokość szpadla to będzie można po nich jeżdzić ciągnikiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anka1    1

no właśnie taśmy się nie sprawdzają bo się zaginają w malinach :(

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

 

 

 Mam takie pytanie co do zakopywania rur ldpe zasilających taśmy. Czy gdy je zakopię je na głębokość szpadla to będzie można po nich jeżdzić ciągnikiem?

można  bez problemu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Jeszcze zastanawiam się czy z tych lekko zakopanych rur da radę puścić od razu taśmy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scofield    0

Nigdy nie miałem nawadniania w polu ale... czy jak kolega da rury na 1 sztycha i w zimie tam zostanie jakaś woda, to czy ich nie porozrywa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Witam, dostałem wyniki badania wody i może jest ktoś w stanie powiedzieć czy nadaję sie ona do nawadniania. Albo które parametry są przekroczone i będą miały wpływ na rośliny lub paski nawadniające.

 

EC -0,85      dH 19,2    Fe 0,34

ph 7,6           Ca 112,9   Mn 0,2

HCO3- 254   Mg 14,6

Edytowano przez jaro86

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mamdres    3

hej, planuję zrobić nawodnienie malin, woda będzie w beczkach 1000 litrowych, co lepiej zastosować linie nawadniające czy taśmy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

Witam. Panowie prosił bym o jakeś sugestie odnośnie nawodnienia truskawki. Sprawa jest takiego typu, mam w jednym kawałku około 40ar truskawki, niestety studni głębinowej nie mam a nawodnienie konieczne. Bardzo blisko jest prąd i studnia normalna głęboka na jakieś 25m tyle że wody wiele w niej nie ma jednak systematycznie się napełnia. I tu sobie wymyśliłem taki plan mianowicie mam beczkę 5 tys litrów woził bym nią wodę i lał do tej studni. W truskawki bym rzucił wężyki do studni pompa i jazda. I teraz pytanie do tych bardziej kumatych i obeznanych jaka pompa i jakie węże? Wiadomo że w rozsądnych cenach ale żeby się nie rozpiepszyło przy pierwszej próbie. Jak możecie to doradzcie co i jak robić żeby miało ręce i nogi. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kris94    23

Witam ;-) Nie jestem znawcą ale może coś uda się podpowiedzieć. U mnie sytuacja jest prostsza bo tam gdzie mam truskawki to mam także studnie głębinowe i nawet lustro wody jest dość wysoko także nie mam problemu. W Twoim przypadku to tak jak piszesz jedynie podlewanie kropelkowe żeby wychodziło mało wody. Co do studni to głęboka na 25m ale na ilu metrach jest lustro wody ? Nie wiem czy po wlaniu wody do takiej studni ona i tak by wcześniej nie uciekła pod naporem z góry nie wiem jakby się zachowała. Jeżeli lustro wody będzie ponad 8-10 metrów to musiałaby być pompa głębinowa. Jak jest płycej i szybko się nie obniża i nie spadnie poniżej tych 7-8 metrów to może wystarczyłaby zwykła motopompa lub pompa ssąco tłocząca. Co do pompy to wszystko zależy na jaką odległość czy też wysokość trzeba wodę dostarczyć (każde 100 metrów tłoczenia w poziomie to utrata ciśnienia 1 bara a podanie wody do góry to 1 bar wystarcza już tylko na 10 metrów). Węże to już wedle warunków, u mnie są ssąca 2 cale wyjście strażackimi 2 cale później rozdzielenie na kilka węży pe 32mm i z nich wyjścia na wężyki kropelkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

No właśnie tak sobie myślę ze ta woda po wlaniu do studni może sobie gdzieś uciekać, na pewno by tak było. A gdyby tak zrobił redukcję do beczki i z beczki puszczał  5 tysiączki? Pole długości 100m lekko z górki.  Tylko teraz pytanie jakie zastosować węże, no bo raczej pasowało by wypychać z włączonym tłoczeniem w beczce, żeby wszędzie było mniej więcej takie samo ciśnienie i żeby równo podlewało. W grządki myślę nad taśmą kroplującą np taką http://allegro.pl/tasma-kroplujaca-10cm-linia-nawadniajaca-2000m-i6760249357.html#thumb/2  A co z głównymi liniami jaka średnica?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

Na taśmie nigdy nie będziesz miał takiego samego wypływu na początku i na koncu linii. Co do tasm to z jak najmniejsza wydajnością. A co do tego wydatku to sa zawory które nie puszcza wiecej ciśnienia niż jest na nich napisane, o ile ta pompa może mielic wodę. 5 tys litrów wody to troche mało szczególnie jak sa upaly. Ja podlewalem 15000 l/h przez ok 1,5 do 2h pola do powierzchni 0.5ha i starczyło na 2 dni max. Najlepiej jest kłaść krople w krzaki. 

Edytowano przez tomn95

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Te taśmy z linku, jeśli mają być na jeden sezon to ok może dwa. Miałem przy zwijaniu pękały przy emiterach, i tak się zatkają przy nie filtrowanej wodzie. Woda po wlaniu do studni zniknie, nie lepiej łapać z niej do jakiegoś zbiornika? Ewentualnie ile wydoli studnia, potem dowozić? Dowożona woda skąd czerpana?  Zapotrzebowanie ciężko określić jeśli nie narozlewasz a użyjesz całości z tej beczki jednorazowo 3 powinny styknąć.

Co do węży najlepiej LayFlat ale nie zamienniki te są nic nie warte. Jeśli nie chcesz całości na raz 2"starczy jeśli na raz lepiej 3" wybór zależy od zastosowanej taśmy. Jaka długość rzędu? Jeśli musisz dzielić olej rozdzielnice mase węży itp, do Flata kup wpinki z zaworem ok 5zł szt 

Przydał by się informacja o wydajności studni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

Nie ma szans żeby sama studnia dała rade, już bym kombinował lepiej to z beczki, porobić redukcje i podpinać do głównej linii. Długość pola 100m 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Czy kopał ktoś ostatnio glebinowke zgodnie z prawem? Jak to teraz wygląda? Czy lepiej nie zawracać sobie głowy i kopać bez papierków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal7536    7
mam taśmy kroplujące na truskawkach, pole ma około 200 metrów i za połową jest z górki i koncowka jest dobrze podlana, a środek nie za bardzo. Te taśmy przeznaczone sa do 100m, więc czy ma ktoś pomysł czym zacisnąć węże w połowie, bez ich przecinania i montowania zaworków, żeby pierwsza polowa pola sie tylko podlewała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez zorak
      Po założeniu plantacji truskawki przyszedł czas na plantacje mialiny. W tym roku 1800 sztuk sadzonek odmiany POLANA. Dlaczego ta odmiana ?? Jest to malina bardzo plenna, owocująca na pędach jednorocznych które nie potrzebują podpórek. Po zbiorze wystarczy skosić pędy. Przedplonem był jęczmień. Pole na zime zaorane a wiosną zrobiona uprawka i własnie jestem na etapie sadzenia. Rozstawa w rzędzie 0,5m a między rzedami 3m.
      Pierwsze pytanie - czy po posadzeniu obcinać pozostałość zeszłorocznego pędu na równo z ziemią ?? czy pozostawić ??
      Jeśli ktoś zajmuje się profesjonalnie tą rośliną to prosze o kilka wskazuówek odnośnie nawozów i oprysków - zwłaszcza oprysków. Jakie oprysk, kiedy i na co.
      pozdrawiam i czekam na jakies wieści
    • Przez dzony7701
      Witam.
       
       
      krótko i na temat z mojej strony...
       
      Potrzebuje ciągnik do 30tys zl który przy uprawie rabarbaru (narazie 2,5ha) poradzi sobie z takim osprzętem jak:
       
      -pielnik hydrauliczny 
      -opryskiwacz 600-800L zawieszany
      -maszt widlaka montowany z przodu udzwig około 800-1000kg
      -kosiarka bijakowa
       
       
      Rabarbar będe nawadniał deszczownią szpulową a więc:
       
      -pompa do deszczowni z napędem na wom typ wl 800 lub Cadoppi, dystrybutor firma 'agromotor'
      "
      np wl800:
       
      Pozwala na bardzo dobrą pracę deszczowni bębnowej z wężem fi 90 i dyszą fi 22mm na odległości łącznie do 1km na poziomym terenie (max. do 1,5 km przy bardzo dobrej linii przesyłowej).

      Dane agregatu: Ciśnienie max. do 11 bar Wydatek 600 - 800 l/min (max. do 50 m.sześć/h) Głębokość ssania do 4 m Ciągnik napędowy 44KM do 60 KM (w zależn. od potrzeb wydatku ciśn.) Złącze ssawne i wąż ssący fi 110 z koszem ssawnym Złącze tłoczne fi 75 typ strażacki""
       
      -rzeka od pola jest oddalona o jakies 400-500m lekko wzniesione więc WOM bedzie musiał  wypchać wode do deszczowni.
       
      -reszta lekkich prac w polu i wokół domu 
       
      Tak że ciągnik za cieżkiej roboty miał nie bedzie oprócz podlewania, wiec 4x4 nie wymagam choc pewnie raz na rok sie przyda. Na 100% będzie miał wąskie koła aby nie uszkodzić roślin, i stopniowo z roku na rok będe powiekszał swój areał do około 4-5ha rabarbaru, i malin tez około 5-10ha. 
       
      Mój typ to URSUS c-360 3p.
       
      Bo ekonomiczny i moim zdaniem dobry do tych prac na początek jak i na areał 5-7ha, 
       
      z naszych polskich:
      c-328, c-330 za małe. Ursus 4512/4514 za drogie, Ursus c-385,902,912 za duże jak narazie
       
      z zagranicznych nie mam pojęcia  
       
      Proszę urzytkowników AF o pomoc, zastanowie się nad każda propozycją!!!
       
      Pozdrawiam
       
       
       
       
    • Przez Lukaszrolq
      Witam
      10 pazdziernika posadzilem ok 1500 krzakow malin.1000 polki oraz glen ample rozstaw 0,45x2,5m
      Jak najlepiej po zimie ponawozic mlode sadzonki, mysle zeby kazdy rzad oblazyc obornikiem (nawóz dla malin) a potem dac jeszcze slomy lub trocin (sciolkowanie). Tlko boje sie, ze obornik wypali mi maliny.
      Druga opcja jest podlanie malin po zimie lub jeszcze w styczniu gnojówka tylko tez nie wiem czy nie bedzie to dla nich za szybko
      Jakie metody sa najlepsze na chwasty sciolkowanie (jak tak to jakie) czy srodki chemiczne
      Ziemia jest klasy IV,V
      Czy szpaki jedza maliny, jezeli tak to jakie macie metody na te ptaki.
      Pozdrawiam
    • Przez Adrian91
      Witam czy ktoś z wsa będzie uprawiał dynie w 2016 tak jak ja, jeżeli tak proszę o wypowiedzenie sie jaką odmiane polecacie, jak siejecie, kiedy zbieracie, czy głownie chodujecie na hallowen, czy na przemysł lub pestkę? jakich nawozuw uzywacie? Kiedy siejecie? w gruncie czy na folji? Czym pryskacie?
    • Przez michal33554
      Witam. Z góry przepraszam jak nie w tym dziale ale jestem tu nowy.....
      Mam pytanie jak w temacie dotyczące nawadniania truskawek. Mam zamiar założyć nawodnienie na moją plantację około 0,5 ha, ale kompletnie nie wiem jak się za to zabrać, co kupić ? Jedynie co wiem że jest linia i taśma kroplująca ale też nie wiem czym to się różni. I co lepsze będzie do truskawek. Oglądałem zdjęcia nawodnień na internecie i zauważyłem że wzdłóż pola są chyba te taśmy, a w poprzek jest taka rura i od niej wychodzą te taśmy, czy ta rura jest potrzebna i co to za rura ? Sorry że tyle pytań ale naprawdę nie mam pojęcia jak się za to zabrać. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj