sezam

nawadnianie malin i truskawki

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
sezam    0

Witam mam mam trochę tego maliny z 40 arów a truskawki 15arów i chciałbym się spytać czy nawadniacie swoje plantacje i czy widzicie jakiej porawe wydajności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wsk1993    0

Ja mam deszczownie szpulową i wiadomo roboty jest mniej niż przy rozstawianych zraszaczach albo kładzionych liniach kroplujących w rzędach tylko koszty podlewania taką deszczownią są duzo większe niż podlewanie liniami a poza tym linie kroplujące mogą podlewa w dzień w czasie upałów. U mnie w czasie suszy na koniec dnia krzaki truskawek są porozkładane na boki i takie podnoszenie ich to tylko utrzymywanie przy życiu dlatego wtym roku na 1 ha zakładamy linie kroplującą mamy nadzieje że bedzie lepiej.

 

 


powered by DEERE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sezam    0

Ja mam rzekę jakieś 400m ale jest droga i budynki musiałbym beczkowozem jeździć i podlewać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    679

Orientujecie się jak to jest z nawadniamiem z wodociągu? Będę sadził nieduży kawałek malin około 30 arów i interesuje mnie jak to wygląda z punktu prawnego - czyli czy takie nawadnianie jest dozwolone i druga sprawa to jak taka woda wpływa na rośliny i na linie kroplujące?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

znajomy nawadnia z wodociągu,

jeśli nie masz kanalizacji i nie doliczają ci za ścieki do ceny wody to śmiało , chyba najlepsza woda jaka może być.

a co do punktu prawnego zadzwoń do gospodarki komunalnej czy jak tam się zwie zapytaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

nie pamiętam dla malin, a ja uprawiam truskawki.

pobaw się tymi kalkulatorami na nawadnianie.inhort.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25094

Obecnie coraz więcej gmin zakazuje używania wody do nawodnień, podlewania ogródków czy też mycia samochodu. W okresie suszy w tym roku w niektórych gminach woda była włączana na dwie godziny rano i dwie wieczorem. Żeby było śmieszniej nawet z własnej studni nie możemy podlewać jeśli nie mamy operatu wodno prawnego. Obecnie wybijając nową studnię do nawodnień, trzeba się liczyć z rozliczeniem każdej litry wody z państwem. Kolega wybił właśnie taką (co prawda na fundusze unijne) i ma założony licznik. Ale stawki nie pamiętam -jest to kilka groszy, ale nie pamiętam ile. Jednak biorąc pod uwagę, że takie jednokrotne nawodnienie powinno wynosić około 30000l to przez sezon trochę się uzbiera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

30 000 litrów przez linie na 55 arów to chyba trochę za dużo,

coś mi się wydaje że około 10 tys powinno wystarczyć.

z tym co piszesz o studniach to masz w pełni rację, ale do 2 metrów sześciennych studnie są zwolnione z opłat.

za korzystanie z wód powierzchniowych (rzeki, stawy) też trzeba płacić, sprawa jest prostsza jeśli mamy staw na swoim ale i tak na pewno trzeba pozwolenie, nie wiem jak to jest z opłatami

Edytowano przez malkolm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25094

Te 30tys. l to na ha. A przy zraszaczach antyprzymrozkowych(w sadach) potrzeba minimum 30tys. l/ha w ciągu godziny. U nas rozpoczęły się kontrole z OSN-u i pierwsze pytanie to ile wody do oprysków dziennie zużywa gospodarz. Powyżej 2000l konieczny jest operat wodno-prawny. Nasi urzędnicy zrobią wszystko, aby zasłużyć na premię i zwiększyć wpływy do budżetu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25094

Nie posiadam nawodnienia, ale i jeden sposób i drugi ma swoje plusy i minusy. Przy zraszaczach na pewno większą uwagę trzeba będzie zwrócić na ochronę fungicydową. Taśmy natomiast trzeba będzie codziennie sprawdzać, gdyż w czasie suszy lisy, kuny będą robić spore spustoszenia - a potrafią sporo zniszczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Nie wiem jak jest w malinach z ilością wody na ha ale 30.000l wydaje się być ok U siebie w truskawce jednorazowo daje 60.000l/ha standardowa dawka a bywają mniejsze jak i większe.

@DominikKuchniak jeżeli wydolisz finansowo zdecydowanie polecam kropelkowe na plantacji owocującej. Równomiernie podlane, możesz podlewać nawet w czasie zbioru co nie raz u mnie miało miejsce. Nie patrzysz na wiatr jak przy zraszaczach suche rośliny a to ogromny plus. Oszczędność wody, suche międzyrzędzia!

Teraz trochę minusów rozłożenie tego wszystkiego dość pracochłonne, przeszkadzają przy pieleniu itp, woda musi być filtrowana, uszkodzenia przez gryzonie i inne zwierzęta. Uszkodzeń szukasz na słuch wyłapiesz nawet najmniejsze w czasie podlewania.

 

Jeśli zraszacze drobne krople, dwie dysze, sektorowe.

 

Uważam taśmy za lepsze rozwiązanie ale to tylko moja ocena i chodzi tylko o truskawki nie mam doświadczenia z maliną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misia6    0

Jakie wybrać taśmy do truskawek bo na alegro jest kilka rodzaji i nie wiem co wybrać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prome    0

Jestem zdecydowany na system oparty na zraszaczach. Wodę będę pobierał ze stawu oddalonego od pola o jakieś 200-300m. Proszę o porady odnośnie zakupu pompy spalinowej (chyba najlepsze rozwiązanie) oraz zraszaczy, jaką wybrać średnicę węży głównych i doprowadzających do zraszaczy oraz o jakiej wydajności wybrać pompę, może ktoś zna jakieś sprawdzone pompy. Ogólnie myślę aby postawić pompę bok stawu i wężami strażackimi doprowadzać wodę w pobliże truskawek, a następnie już węższymi węzami doprowadzać wodę na kolejne sektory pola. Proszę o opinie i sugestie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cesar5678    0

Witam, mam zamiar zrobić nawodnienie do truskawek jeśli nie w tym roku to w następnym,

Niestety nie mam blisko rzeki, ani stawu. Planuje wykopać staw obłożyć go czymś o motopompą pompować wodę do linii kroplujących

 

Jakie motopompy polecacie, mogą to być nowe/ używane na ok 1 ha truskawek

Jakie filtry do tego?

 

Może macie jeszcze jakieś inne pomysły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

z motopomp to tylko honda,

z filtrów będziesz potrzebował żwirowego i dyskowego (lub siatkowego)

wybierz się do jakieś firmy robiącej nawodnienia, oni mniej więcej wytłumaczą co i jak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

WITAM

Panowie posiadam mała plantacje truskawki i potrzebuje ja nawodnic

mam staw przy niej kupilem przewód kroplujacy, potrzebuje pobrac wode z tego stawu

nie wiem co za pompe kupic;

plantacja ma 8 rzedów po 120m wstawione zawory na połowie czyli moge podzielic 120m,

jest z gorki;

rora doprowadjace do przewodów 40mm;

przewody 16mm z rostawem kroplujacym 10cm;

staw 5 metrów od rury głownej ;

brak pradu czyli chodzi mi o motopompe , badz agregat pradotwórczy i do niego jakas pompe.

co kupic,by nie było za duze no i jednoczesnie za male?

jaka kupic pompe by nie była za mała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim200    3

Ma ktos moze doswiadczenia z pompami do studni? Chodzi mi o to zeby 4 beczki po 1000l wody napelnic w ciaagu mniej wiecej godziny ze zwyklej studni, glebokosc do lustra wody 7m + 4m do beczek na przyczepie. czy taka pompa nadaje sie do tego?- http://allegro.pl/pompa-do-wody-brudnej-i-czystej-zeliwo-2370w-2lgw-i4344604659.html

 

Czy raczej cos takiego?- http://allegro.pl/pompa-glebinowa-1-5kw-pompy-do-wody-1-5-kw-studni-i4349833003.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja ciągnę z podobnej co podałeś głębinówki sprawuje się 4 rok jak talala beczka 1000 l ok 10 min

a ciągnę wodę ze studni 20m głębokiej . Także mogę polecić takie rozwiązanie.

Sam używam jej do nawadniania kropelkowego na przydomowej plantacji truskawki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim200    3

z beczek puszczasz wode? Zawory w beczkach do konca otwierasz czy na pol?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje kolektory o wydajności podobnej do pompy. Jak będzie trochu większe ciśnienie to nic złego się nie stanie oczywiście bez przesady.

Edytowano przez senator11111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dmnk217    0

Jakie taśmy zastosować pod malinę jaki rozstaw kroplowników, odstęp między roślinami 45cm, podobno john deere nie są za specjalne chociaż wiekszość sklepów taką własnie oferuje. Piszecie tutaj o 30tys litrów na ha Czy to nie za dużo? Mi polecano zastosować 10tys raz na tydz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez zorak
      Po założeniu plantacji truskawki przyszedł czas na plantacje mialiny. W tym roku 1800 sztuk sadzonek odmiany POLANA. Dlaczego ta odmiana ?? Jest to malina bardzo plenna, owocująca na pędach jednorocznych które nie potrzebują podpórek. Po zbiorze wystarczy skosić pędy. Przedplonem był jęczmień. Pole na zime zaorane a wiosną zrobiona uprawka i własnie jestem na etapie sadzenia. Rozstawa w rzędzie 0,5m a między rzedami 3m.
      Pierwsze pytanie - czy po posadzeniu obcinać pozostałość zeszłorocznego pędu na równo z ziemią ?? czy pozostawić ??
      Jeśli ktoś zajmuje się profesjonalnie tą rośliną to prosze o kilka wskazuówek odnośnie nawozów i oprysków - zwłaszcza oprysków. Jakie oprysk, kiedy i na co.
      pozdrawiam i czekam na jakies wieści
    • Przez dzony7701
      Witam.
       
       
      krótko i na temat z mojej strony...
       
      Potrzebuje ciągnik do 30tys zl który przy uprawie rabarbaru (narazie 2,5ha) poradzi sobie z takim osprzętem jak:
       
      -pielnik hydrauliczny 
      -opryskiwacz 600-800L zawieszany
      -maszt widlaka montowany z przodu udzwig około 800-1000kg
      -kosiarka bijakowa
       
       
      Rabarbar będe nawadniał deszczownią szpulową a więc:
       
      -pompa do deszczowni z napędem na wom typ wl 800 lub Cadoppi, dystrybutor firma 'agromotor'
      "
      np wl800:
       
      Pozwala na bardzo dobrą pracę deszczowni bębnowej z wężem fi 90 i dyszą fi 22mm na odległości łącznie do 1km na poziomym terenie (max. do 1,5 km przy bardzo dobrej linii przesyłowej).

      Dane agregatu: Ciśnienie max. do 11 bar Wydatek 600 - 800 l/min (max. do 50 m.sześć/h) Głębokość ssania do 4 m Ciągnik napędowy 44KM do 60 KM (w zależn. od potrzeb wydatku ciśn.) Złącze ssawne i wąż ssący fi 110 z koszem ssawnym Złącze tłoczne fi 75 typ strażacki""
       
      -rzeka od pola jest oddalona o jakies 400-500m lekko wzniesione więc WOM bedzie musiał  wypchać wode do deszczowni.
       
      -reszta lekkich prac w polu i wokół domu 
       
      Tak że ciągnik za cieżkiej roboty miał nie bedzie oprócz podlewania, wiec 4x4 nie wymagam choc pewnie raz na rok sie przyda. Na 100% będzie miał wąskie koła aby nie uszkodzić roślin, i stopniowo z roku na rok będe powiekszał swój areał do około 4-5ha rabarbaru, i malin tez około 5-10ha. 
       
      Mój typ to URSUS c-360 3p.
       
      Bo ekonomiczny i moim zdaniem dobry do tych prac na początek jak i na areał 5-7ha, 
       
      z naszych polskich:
      c-328, c-330 za małe. Ursus 4512/4514 za drogie, Ursus c-385,902,912 za duże jak narazie
       
      z zagranicznych nie mam pojęcia  
       
      Proszę urzytkowników AF o pomoc, zastanowie się nad każda propozycją!!!
       
      Pozdrawiam
       
       
       
       
    • Przez Lukaszrolq
      Witam
      10 pazdziernika posadzilem ok 1500 krzakow malin.1000 polki oraz glen ample rozstaw 0,45x2,5m
      Jak najlepiej po zimie ponawozic mlode sadzonki, mysle zeby kazdy rzad oblazyc obornikiem (nawóz dla malin) a potem dac jeszcze slomy lub trocin (sciolkowanie). Tlko boje sie, ze obornik wypali mi maliny.
      Druga opcja jest podlanie malin po zimie lub jeszcze w styczniu gnojówka tylko tez nie wiem czy nie bedzie to dla nich za szybko
      Jakie metody sa najlepsze na chwasty sciolkowanie (jak tak to jakie) czy srodki chemiczne
      Ziemia jest klasy IV,V
      Czy szpaki jedza maliny, jezeli tak to jakie macie metody na te ptaki.
      Pozdrawiam
    • Przez Adrian91
      Witam czy ktoś z wsa będzie uprawiał dynie w 2016 tak jak ja, jeżeli tak proszę o wypowiedzenie sie jaką odmiane polecacie, jak siejecie, kiedy zbieracie, czy głownie chodujecie na hallowen, czy na przemysł lub pestkę? jakich nawozuw uzywacie? Kiedy siejecie? w gruncie czy na folji? Czym pryskacie?
    • Przez michal33554
      Witam. Z góry przepraszam jak nie w tym dziale ale jestem tu nowy.....
      Mam pytanie jak w temacie dotyczące nawadniania truskawek. Mam zamiar założyć nawodnienie na moją plantację około 0,5 ha, ale kompletnie nie wiem jak się za to zabrać, co kupić ? Jedynie co wiem że jest linia i taśma kroplująca ale też nie wiem czym to się różni. I co lepsze będzie do truskawek. Oglądałem zdjęcia nawodnień na internecie i zauważyłem że wzdłóż pola są chyba te taśmy, a w poprzek jest taka rura i od niej wychodzą te taśmy, czy ta rura jest potrzebna i co to za rura ? Sorry że tyle pytań ale naprawdę nie mam pojęcia jak się za to zabrać. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj