kowal995

Kiedy ruszają kredyty peferencyjne na zakup maszyn rolniczych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
darolee    12
Napisano (edytowany)

Robisz inwestycję i VAT US zwraca jednorazowo. Ale jak pisał kolega bedąc na VAT kredyt dostajesz 80% inwestycji netto Ty musisz ze swojej kieszenie przed uruchomieniem kredytu zapłacić 20% inwestycji netto (wkład własny) + 23% VAT.

 

Co do VAT to prosze obszerna lektura, z której sporo sie dowiesz :) :

http://www.agrofoto....040#entry876257

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy że ciągnik kosztuje 100.000,00 zł netto + 23 000,00 zł VAT = 123 000,00 zł wartość bruto

 

Max kwota kredytu to 80 %:

- w przypadku Vatowca 80 % od wartosci netto,

- w przypadku ryczałtu 80% od wartosci brutto:

 

1. Kiedy jesteś Vatovcem - otrzymasz max. 80. tys. zł kredytu

Kredyt to 80% od wartości netto czyli 80% * 100.000,00 zł = 80.000,00 zł

Wkład własny to 20.000,00 zł + VAT 23.000,00 zł. = 43. 000,00 zł ale przy uruchamianiu kredytu musisz opłacić i udział włąsny 20% i VAT

Z tym że później Vat zostanie zwrócony przez US.

 

2. Kiedy jesteś na ryczałcie - Kredyt = 80% * 123 000,00 zł = 98 400,00 zł, udział własny 24 600,00 zł. VAT nie zostanie zwrócony przez US.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Musisz sam to przeanalizować, czy ci sie opłaca.

Jeśli masz wolne środki aby zapłacic Vat to super, bo nie musisz wtedy brać kredytu kredytu na VAT (co wiąże sie z dodatkowymi kosztami - prowizje, opłaty. Kredyty na VAt oprocentowane sa zazwyczaj standardowo czyli ok 8-9%). Po 3-4 miesiacach i tak otrzymasz zwrot tego VATu a przynajmniej większej jego czesci.

 

Koszty zw. z kredytem są mniejsze przy mniejszej kwocie kredytu.

 

Wg mnie raczej sie opłaca brac kredyt kiedy jesteś na VAT, ale to jest indywidualna decyzja kazdego. Porozmawiaj z księgową, która rozlicza ci Vat to wytłumaczy ci to dokładnie i pewnie doradzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6911    5

Siema dziś dzwoniłem do oddziału regionalnego ARiMR w Lublinie i pytałem sie o kredyt o CSK i już nie ma i nie będzie funduszy na niego tak mi powiedział miły Pan z agencj i teraz musze szukać jakiegoś innego kredytu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETOREK135    0

Siema dziś dzwoniłem do oddziału regionalnego ARiMR w Lublinie i pytałem sie o kredyt o CSK i już nie ma i nie będzie funduszy na niego tak mi powiedział miły Pan z agencj i teraz musze szukać jakiegoś innego kredytu

 

 

 

Chyba jest jeszcze NT.A skąd jesteś dokładniej ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6911    5

Mówił że jeszcze są preferencyjne w których agencja dopłaca do oprocentowania ale też mówił żeby sie śpieszyć bo sie limity mogą nie długo skończyć.Ja jestem z powiatu łukowskiego okolice Stoczka Łukowskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na I kwartał limity sie juz skonczyly, ale banki przyjmuja wnioski na kredyty preferencyjne na kolejny kwartał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiceroj    0

A ja dzwonilem dzis na infolinie ARIMR do warszawy to mowili ze kredyt jeszcze ma byc i ze wty mroku nie bylo jeszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

czy mozny wziasc kredyt z lini nKZ na zakup dzierzawionycz gruntow?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6911    5

To ja już sam nie wiem może ten miły Pan z którym rozmawiałem mnie w ch..a zrobił ;[ bo miałem zamiar skorzystać z kredytu o częściowej spłacie kapitału przez agencje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AturSz    6

A ja dzwonilem dzis na infolinie ARIMR do warszawy to mowili ze kredyt jeszcze ma byc i ze w tym mroku nie bylo jeszcze

i dobrze ci powiedzieli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6911    5

To znaczy ze jeszcze są kredyty o częściowej spłacie kredytu przez agencje ???

Edytowano przez Piotrek6911

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AturSz    6

czy jest jeszcze kredyt CSK to nie wiem ale wiem ze kredyty preferencyjne z doplata przez agencje do oprocentowania jeszcze nie ruszyly. sam czekam kiedy ciocia dyrektor oddziału BS zadzwoni i powie " Artur przywoz dokumenty" bo ciagnik juz mam wstepna umowe podpisana i maszyny tez rowniez wybrane a wiosna sie zbliza:):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6911    5

No dzwoniłem do warszawy i Pan mi powiedział że o csk można sie już ubiegać,Całkiem sie już pogubiłem. AturSZ z jakiego woj. jesteś??

Edytowano przez Piotrek6911

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Właśnie przed chwileczką dzwoniłem do banku BGŻ, żeby się upewnić. Ze strony BGŻ wygląda to tak, że w tym kwartale udzielali już i preferencji do oprocentowania i do kapitału. Srodków mieli tyle, że w zasadzie ich nie było :) A na dzień dzisiejszy mają taką informację, że na 99% w tym kartale żadnej puli dodatkowej nie będzie :(

 

Prubiję sie dodzwonić jeszcze do Wa-wy, ale 2 osoby, które są kompetentne w tym temaci chyba wyskoczyły dziś na narty ....albo tel. nie odbieraja, bo już ich tyle mieli :)

 

Choć, żebyśmy sie załapali i problemów nie było w przyszłym kwartale, bo bedzie ciężko!!! Maszyny już pozamawiale, wniosek niczym winko nabiera mocy urzędowej. Dobrze, że tylko na 100 tyś. a jak ktoś ma ciągnik albo kombajna do wzięcia?! Wieczorem bez tabletki nasennej ani rusz :blink:

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Ale chyba te kredyty z dofinansowaniem nie moga byc na PROW

 

Preferencja jest skonstruowana tak, że nie możesz brać 2 preferencji na jedną inwestycję w żadnej kombinacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

A u mnie rodzice mieli brać ten kredyt z linij nie pamiętam jakiej ale coś 3,8% na budowe przechowalni ale bank zażądał tak smiesznych zobowiązań że wysiadamy. np. zakończenie inwestycji do grudnia tego roku pieniądze mogą być dopiero w czerwcu nie wiem kto by tak szybko to zbudował. Panie w banku nie potrafiły wytłumaczyć co się dzieje w następującej sytuacji np. biore 100 tyś kredytu zbudowałem przechowalnie wszystko wykończone na pełnym bajerze ale kwota wykorzystania kredytu wyniosła 80tyś, no po prostu nic więcej sie nie da kupić do budowy.

z resztą całkowity koszt tego kredytu po 8 latach (krótki okres kredytowania) wynosi ponad 20% więc odpadamy, będziemy budować za własne pieniądze.

Edytowano przez janusz20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AturSz    6

ale bank nie da ci wiecej kredytu niz 80% calych kosztow, tak wiec nie moze dojsc do sytuacji ze kredytu dostaniesz 100 tys a wydasz 80 tys bo wiem 100 tys to jest 80% kosztow czyli we wniosku podajesz ze calość bedzie kosztowac ok 125 tys a w dodatku do takiego kredytu robisz kosztorys ktory zlecasz jakiemus specjaliscie i ta kwota co tam wyjdzie jest kwota calego kosztu budowy od ktorej bank udziela ci 80% kredytu. tak wiec taka sytuacja nie ma prawa zajsc jesli inaczej jakis cudem by tak wyszlo to by znaczylo ze zrobiles machlojki i sprawa karna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj