kowal995

Kiedy ruszają kredyty peferencyjne na zakup maszyn rolniczych

Polecane posty

Igor03    4

W połowie stycznua banki rezerwowaly sobie limity!! wiec jak ktos w styczniu nie skladal dokumentow to ma pecha!! NA TEN KWARTAL LIMIT ZOSTAL WYCZERPANY !!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6911    5

Witam z tego co tu się doczytałem to jak na razie nie bedzie sie mozna starać o kredyt z częściową spłatą, bo miałem nadzieje że uda mi sie z niego skorzystać w najbliższym czasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki01    1

Witam z tego co tu się doczytałem to jak na razie nie bedzie sie mozna starać o kredyt z częściową spłatą, bo miałem nadzieje że uda mi sie z niego skorzystać w najbliższym czasie.

 

Kredyty preferencyjne są zamrożone, a jeśli chodzi o Kredyty CSK są dostępne podobno od 25 stycznia.Sam nie zdążyłem na te pierwsze i od poniedziałku zaczynam się kręcić za tą drugą formą kredytowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6911    5

O to ja w poniedziałek idę do swojego banku i sie wypytam czy bedzie można skorzystać z kredytu CSK a wiesz może w jakich bankach go udzielają???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6911    5
Napisano (edytowany)

Wielkie dzieki kolego:) Jak sie czegoś wiecej dowiesz u siebie to pisz

Edytowano przez Piotrek6911

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Parę dni mnie nie było. A co do banków, to powiem, tak... Kilka lat temu obskoczyłem rózne banki. Z wyłączeniem BGŻ i BS to robili wielkie oczy (przynajmniej w mojej okolicy). Mimo, że np. Millenium babka zrobiła taki wytrzeszczy...zupelnie nie wiedziala o co biega. Dopero do centrali musiała przedzwonic :) A w PKO powiedziała, że tak ale to taka szczątkowa ich dzialalność i lepiej iść do BGŻ albo BS :D

 

Ja mogę podpowiedzieć tylko tyle, że lepiej jest wźąć CSK niż preferencję do oprocentowania, ale jest limit kwotowy, więc zależy jaka inwestycja (na stronie ARiMR wszystko znajdziecie). Mam nadzieję, że cośbedzie, bo mam na niego złożony wniosek.

 

Co do limitów, bo toś tam chca nie bardzo zna zasad. Limit udzielany jest na kwartał, biedz jak nie ma już środków na ten kwartał, to w 2 kwartale będą mam nadzieję hehe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki01    1

Dziś byłem w BGŻ w sprawie CSK. Również brak limitów na ta formę kredytowania. Oczywiście wniosek można złożyć i otrzymać pozytywną decyzję, jednak to nie gwarantuję otrzymania kredytu. Dodam, że po decyzji jest 40dni na podpisanie umowy. Jeśli do tego czasu limitów nie bedzie to cala procedura pójdzie na marne. Jutro popytam się w BS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12
Napisano (edytowany)

Mnie tak trochę nieoficjalnie powiedzieli, że BS nawet nie gadają, że preferencja do oprocentowania już była na ten kwartał, coby ludzi nie drażnić. Dali co mieli - swoim "znajomkom" i tyle. Przynajmniej BGŻ kitu nie wciska :)

Też jutro się podpytam torchę w banku.

Ciekawe może faktycznie udeżyć do jakiegoś banku, co rolników nie obsługuje tak dużo. Może jakiś limit jeszcze mają.

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki01    1

Jeśli nic mi nie zaoferują w BS to jeszcze spróbuje w ING Banku Śląskim i PKO S.A. Właśnie jak kolega wyzej napisał, może jakieś resztki limitu gdzieś się uchowały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AturSz    6

ja jestem w kontakcie z bs i mam dobre informacje bo ciotka jest dyrektorem oddzialu to teraz ponoc byl CSK a preferencyjne gdzies w polowie lutego maja byc:):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłem w BGŻ w sprawie CSK. Również brak limitów na ta formę kredytowania. Oczywiście wniosek można złożyć i otrzymać pozytywną decyzję, jednak to nie gwarantuję otrzymania kredytu. Dodam, że po decyzji jest 40dni na podpisanie umowy. Jeśli do tego czasu limitów nie bedzie to cala procedura pójdzie na marne. Jutro popytam się w BS.

 

Niewiem jak jest w przypadku CSk ale w przypadku kredytów preferencyjnych z dopłatą do oprocentowania to po uzyskaniu pozytynej decyzji w BGŻ jest nie 40 dni a 90 dni na podpisanie umowy(3 miesiace od daty podpisania decyzji kredytowej, dopytaj sie szczegółowo doradcy kliedy była decyzja podpisana) . Jesli teraz uzyskasz pozytywną decyzje kredytową w to na limityw II kwartale powinieneś sie załapać. Cały czas mówie o BGŻ, niewiem jak jest w innych bankach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETOREK135    0

Planuje zakup ciągnika (massey ferguson 4455).Ciągnik ma kosztować 160 tyś brutto (do negocjacji) wkładu swojego do zakupu będę miał jakieś 45 tyś.Czyli jak dołoże swojego to będzie kosztował 115 tyś.No i bym musiał wziąść 115 tyś zł kredytu.I mam taie pytanie jaki kredyt polecacie mi w taim wypadku CSK,PREFERENCYJNY CZY KREDYT NA NOWE TECHNOLOGIE ???

 

 

 

P.S Żeby wziąść z tych wymienionych kredytów to trzeba być na KRUS ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kredyt preferencyjny a nowe technologie to to samo. Wśród kredytów preferencyjnych sa rózne linie, w tym m.in na nowe technologi NT, jesli masz mniej niż 40 lat to z kredytów preferencyjnych polocam MR (młody Rolnik) a nie NT (przy NT musisz dostarczyć do banku zaświadczenie od Inspekcji Jakości handlowej Artykułow Rolno-Spożywczyc dot. oceny jakości handlowej wyprodukownego produktu za pomocą kupionej maszyny/urzadzenia).

 

Kredyt CSK jest to dopłata ARIMR do kapitału. Natomiast w przypadku kredytów preferencyjnych np. MR - ARiMR dopłaca do odsetek od kredytu - ty płacisz tylko 2 % a ARiMR resztę. Należy pamietac aby nie spoźniac sie z placeniem odsetek i kapitału bo wtedy bedziesz musiał zapłacić całość odsetek a ARiMR nie zwróci ci tego.

 

Jesli chodzi o KRUS to jest to tylko ubezpieczenie rolników, aby dostać kredyt preferencyjny musisz prowadzić gospodarstwo rolne czyli być zarejestrowanym w ARiMR oraz miec Regon i NIP. ale to nie znaczy że musisz płacić KRUS. Jesli jednocześnie masz gospodarstwo rolne i jestes zatrudniony na umowe o prace w pełnym wymiarze czasu (nawet za min. wynagrodzeniem) to pracodawca płaci twoje ubezpieczenie i wtedy nie płacisz KRUSU. Ale jesli nie masz innych źródeł dochodów to musisz płacić KRUS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETOREK135    0

Ma

Kredyt preferencyjny a nowe technologie to to samo. Wśród kredytów preferencyjnych sa rózne linie, w tym m.in na nowe technologi NT, jesli masz mniej niż 40 lat to z kredytów preferencyjnych polocam MR (młody Rolnik) a nie NT (przy NT musisz dostarczyć do banku zaświadczenie od Inspekcji Jakości handlowej Artykułow Rolno-Spożywczyc dot. oceny jakości handlowej wyprodukownego produktu za pomocą kupionej maszyny/urzadzenia).

 

Kredyt CSK jest to dopłata ARIMR do kapitału. Natomiast w przypadku kredytów preferencyjnych np. MR - ARiMR dopłaca do odsetek od kredytu - ty płacisz tylko 2 % a ARiMR resztę. Należy pamietac aby nie spoźniac sie z placeniem odsetek i kapitału bo wtedy bedziesz musiał zapłacić całość odsetek a ARiMR nie zwróci ci tego.

 

Jesli chodzi o KRUS to jest to tylko ubezpieczenie rolników, aby dostać kredyt preferencyjny musisz prowadzić gospodarstwo rolne czyli być zarejestrowanym w ARiMR oraz miec Regon i NIP. ale to nie znaczy że musisz płacić KRUS. Jesli jednocześnie masz gospodarstwo rolne i jestes zatrudniony na umowe o prace w pełnym wymiarze czasu (nawet za min. wynagrodzeniem) to pracodawca płaci twoje ubezpieczenie i wtedy nie płacisz KRUSU. Ale jesli nie masz innych źródeł dochodów to musisz płacić KRUS.

 

 

A kredyt na NT to ile ma on %,kiedy rusza nabór,trzeba czy można mieć skończone 40 lat,jaki ty mi osobiście polecasz ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12
Napisano (edytowany)

@ZETOREK135 Ja Ci radzę wziąć CSK. Przy tej lini, to nie opłaca sie kupować za gotówkę. Dam taki przykład: przy inwestycji 100 tyś. Startując od marca tego roku do końca 2017, w 1 roku wykładasz 20 tyś wkładu własnego + 2tyś spłada kapitału na koniec roku, raty w kolejnych latach 10 tyś.oprocentowanie na dziś jaieś 9%, dodać prowizję i .... Ostatecznie całkowity kosz inwestycji wyniesie jakieś 95 tyś, wiec 5 tyś masz w kieszenie w stosunku do kupna gotówką.

 

po uzyskaniu pozytynej decyzji w BGŻ jest nie 40 dni a 90 dni na podpisanie umowy Cały czas mówie o BGŻ, niewiem jak jest w innych bankach.

A dokładnie tak jest decyzja ważna 3 m-ce.

 

PS

Troch skłamałem z tym oprocentowaniem bo w BGŻ bedzie 3% + WIBOR 1M = 7,75%, więc wyjdzie jeszczy kożystniej: całkowity koszt 92 tyś.

 

I lepiej wżąć MR niż NT. procent ten sam (2%) a mniej papierologii.

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystki linie (KZ, MR, NT) są oprocentowane 2 %, tylko linia IP oprocentowana jest oprocentowana troche wyżej ok. 3,75%. Z kredytami z NT jest tak samo jak z KZ czy MR. Niewazne jaka jest linia, wszystkie kredyty preferencyjne wrzucane sa do jednego worka. Limit na kredyty preferencyjne na I kwartał w BGZ przymnajmniej już sie skonczyl, ale wnioski teoretycznie mozna skłądać i przeprowadzać cała procedure kredytową (tylko czasmi doradcy maja tyle wniosków w szufladach że im sie nie chce tego robić bo i tak umowy nie podpiszą jak nie bedzie limitów). Po zbadaniu zdolności i uzyskaniu pozytynej decyzji kredytowej trzeba czekać na limit, deczyja kredytowa wazna jest 3 miesiace, przynajmniej w BGŻ.

 

Kredyt z NT moze byc udzielony pod warunkiem że realizowana inwestycja związan jest z wprowadzeniem nowych technologii produkcji zweirzecej i roślinnej zapewniajacych wysokoą jakość produktu. Oznacza to że mozesz kupic z lini NT ciagnik i prawie kazdą maszynę rolnicza (oprocz pługa chyba ale tego nie jestem pewien). Po zrealizowaniu inwestycji (czyli po zakupie) i po wyprodukowaniu za pomocą tej nowej technologii (czyli za pomocą ciagnika lub nowej maszyny) produktu (np. po zbiorze zboza) do Inspekcji Jakości Handlowej i prosisz o zaświadczenia, czasmi wydają zaświadczenia a czasmi pisza w zaświadczeniu że nie maja kompetencji do oceny jakosci - co dla banku nie ma znaczenia, ma być tylko zaświadczenia - za treść zaświadczenia odpowiada wystawca czyli inspekcja.

 

Jesli nie masz jeszcze skonczonych 40 lat to polecam kredyt MR, nie trzeba chodzić za tym zaświadczeniem. Jesli natomaist masz skonczone 40 lat to można skorzystać z IP lub NT. Z tym że IP jest wyzej oprocentowany.

Jesli masz jeszcze jakieś pytania to pisz :) chętnie odpowiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETOREK135    0

Wszystki linie (KZ, MR, NT) są oprocentowane 2 %, tylko linia IP oprocentowana jest oprocentowana troche wyżej ok. 3,75%. Z kredytami z NT jest tak samo jak z KZ czy MR. Niewazne jaka jest linia, wszystkie kredyty preferencyjne wrzucane sa do jednego worka. Limit na kredyty preferencyjne na I kwartał w BGZ przymnajmniej już sie skonczyl, ale wnioski teoretycznie mozna skłądać i przeprowadzać cała procedure kredytową (tylko czasmi doradcy maja tyle wniosków w szufladach że im sie nie chce tego robić bo i tak umowy nie podpiszą jak nie bedzie limitów). Po zbadaniu zdolności i uzyskaniu pozytynej decyzji kredytowej trzeba czekać na limit, deczyja kredytowa wazna jest 3 miesiace, przynajmniej w BGŻ.

 

Kredyt z NT moze byc udzielony pod warunkiem że realizowana inwestycja związan jest z wprowadzeniem nowych technologii produkcji zweirzecej i roślinnej zapewniajacych wysokoą jakość produktu. Oznacza to że mozesz kupic z lini NT ciagnik i prawie kazdą maszynę rolnicza (oprocz pługa chyba ale tego nie jestem pewien). Po zrealizowaniu inwestycji (czyli po zakupie) i po wyprodukowaniu za pomocą tej nowej technologii (czyli za pomocą ciagnika lub nowej maszyny) produktu (np. po zbiorze zboza) do Inspekcji Jakości Handlowej i prosisz o zaświadczenia, czasmi wydają zaświadczenia a czasmi pisza w zaświadczeniu że nie maja kompetencji do oceny jakosci - co dla banku nie ma znaczenia, ma być tylko zaświadczenia - za treść zaświadczenia odpowiada wystawca czyli inspekcja.

 

Jesli nie masz jeszcze skonczonych 40 lat to polecam kredyt MR, nie trzeba chodzić za tym zaświadczeniem. Jesli natomaist masz skonczone 40 lat to można skorzystać z IP lub NT. Z tym że IP jest wyzej oprocentowany.

Jesli masz jeszcze jakieś pytania to pisz :) chętnie odpowiem.

 

 

 

 

 

Jest już skończone 40 :) na MR już brałem w 2003 r :).Mam też zamiar prześć na vat i czy to nie robi kłopotu z kredytem NT ??? a jak bym złożył wniosek i biznesplan np. w tym tygodniu to kiedy mogę liczyć na kredyt ?? i czy równe jest 2 % ??? tylko jedno mi się nie podoba te zaświadczenie :( a gdzie jest ta inspekcja ??? czy ona przyjedzie i może sprawdzić ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki01    1

W BS również nie ma limitów. A jeśli już będą to dla stałych klientów Banku. Pozostaje złożyć wniosek o kredyt CSK w BGŻ i czekać. Będę składał na ciagnik, agregat uprawowy i pług . Kwota inwestycji to 192.500zł netto, minus 20% wkładu własnego, więc kredyt, który chciałbym wziąć na 5lat wyniesie 154tys. Szczerze mam dość latania po tych bankach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ZETOREK jeśli przejdziesz na VAT i bedziesz kupował maszynę to wtedy kwotę kredytu liczymy od wartosci netto (max. to 80%) a nie jak w przypadku rolników ryczałwotych od warotści brutto (czyli z VAT). Dodatkowo jeśli jesteś VATowcem bank przy uruchomieniu kredytu wymaga opłacenia podatku VAT, w BGŻ mozesz otrzymać również kredyt na sfinansowanie tego VAT (na 3-6 miesiecy, w zależnosci od tego jak szybko otrzymasz zwrot tego vatu).

 

Oprocentowanie wszystkcih kredytów preferencyjnych oprócz IP jest takie samo czyli: 2 % na dzień dzisiejszy (zaley od stopy redyskonta weksli przyjmownaych od banków przez NBP, ale mniejsza z tym). IP jest oprocentowane wiecej ok. 3,75%, dokładnej wartosci Ci nie podam bo niewiem.

 

Jeśli chodzi o Inspeckje Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (główna strona http://www.ijhar-s.gov.pl/ ). W zakłądce wzory dokumentów jest wniosek o dokonanie oceny jakości handlowej artykułów rolno- spożywczych - moze zadzwoń do nich i dopytaj sie, myśle ze nie robią probelmów z tym zaświadczeniem.

Adresy oddziałów: http://www.ijhar-s.gov.pl/kontakt-laboratoria.html

 

W BGŻ decyzja kreddytowa wazna jest 3 miesiace, tylko trzeba uzyskac dokładną infomracje od doradcy kiedy dokładnie była podjęta.

 

Z jakich województw jesteście (może podacie miasto) może coś uda mi sie pomóc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Z kredytami z NT jest tak samo jak z KZ czy MR. Niewazne jaka jest linia, wszystkie kredyty preferencyjne wrzucane sa do jednego worka.

 

Jesli nie masz jeszcze skonczonych 40 lat to polecam kredyt MR, nie trzeba chodzić za tym zaświadczeniem.

I właśnie dlatego nie jest tak samo. Po co się pocić z udaowadnianiem NT jak w MR nic nie musisz.

 

Jest już skończone 40 :) na MR już brałem w 2003 r :).Mam też zamiar prześć na vat i czy to nie robi kłopotu z kredytem NT ??? kiedy mogę liczyć na kredyt ?? i czy równe jest 2 % ??? tylko jedno mi się nie podoba te zaświadczenie :(

Te zaświadczenie nie jesat konieczne z tego co mi wiadomo. Celem NT może być zmniejszenie kosztów wytwarzania, a nie poprawa jakości. Dlatego wolę MR bo bez zbędnych ceregieli :) Ale jak skończone 40, to nie ma wyboru. A z tym VATem to nawet lepiej jak kasa potrzebna. Składasz przed przejściem więc kredyt dostajesz od ceny brutto. Przechodzisz na VAT i masz zwrot vatu z zakupu. Tylko Fakrura musi być wystawiona w miesiącu od którego bedziesz sie rozliczał VATem.

 

Będę składał na ciagnik, agregat uprawowy i pług . Kwota inwestycji to 192.500zł netto,

Tylko bądz ostrożny. Narazie z tymi kredytami nic pewnego. A jak podpiszesz z dealerem umowe i kredytu dla Ciebie nie starczy? Ja mam dogadane z dealerami wersję pesymistyczną :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety zaswiadczenia są konieczne - w ciągu 30 dni kalendarzowych od wytworzenia produktu kredytobiorca musi zwrócić się do Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (a w przypadku pasz do Krajowego Laboratorium Pasz Instytutu Zootechniki – PIB,) z wnioskiem o przeprowadzenie oceny jakości handlowej.

 

Wydane zaświadczenie lub pisemne stanowisko ww. instytucji, stwierdzające, że nie posiadają one kompetencji do oceny jakości produktu, którego dotyczyła inwestycja realizowana przy udziale kredytu z linii nNT, kredytobiorca zobowiązany jest złożyć w banku w terminie 30 dni kalendarzowych od daty jego wydania.

 

W przypadku niedotrzymania powyższego warunku dopłaty Agencji za okres od daty zawarcia umowy kredytu do dnia przedstawienia odpowiedniego zaswiadczenia w banku obniża się do wysokości przewidzianej dla linii nIP. - czyli podwyższa sie oprocentowanie dla rolnika do poziomu IP czyli do ok. 3,75%.

 

Problem polega ustaleniu daty wytworzenia produktu, bo od tego terminu rolnik ma 30 dni na złozenie wniosku do Inspekcji, a ta mozęten wniosek rozpatrywać kilka dni, i kolejna sprawa kredytobiorca ma kolejne 30 dni (od daty otrzymania tego zaświadczenia) na dostarczenie go do banku. Trzeba pamiętąc aby wziąć potweirdzenie złozenia wnioski w inspekcji w razie gdyby inspekcja opozniała sie z wydaniem takiego zaswiadczenia, zazwyczaj ten czas siega do 7 dni.

 

Wymogi dot. kredytów preferencyjnych:

 

Przy MR musisz:

1. mieć mniej niż 40 lat,

2. posiadać wykształcenie rolnicze lub udokumentować 3 letni okres pracy w gospodarstwei rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej o kierunku zgodnym z dzialanością na którą zostanie przeznaczony kredyt,

 

Przy NT:

1. po realizacji inwestycji - zaświadczenie z Inspeckje Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETOREK135    0

@analitykkred

 

 

czyli jak jestem na Vat to od każdej raty będę mógłodliczyć vat czy jak ??? bo toroszkę nie rozumiem ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj