Zaloguj się, aby obserwować  
FanUrsusa

Ile owca potrzebuje paszy?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
FanUrsusa    0

Ile kiszonki bym potrzebował dla 2 owiec + jagnięta przez okres 5 miesięcy? Bo może wprowadzę sobie urozmaicenie do gospodarstwa. Nawet bym spróbował zrobić na próbę malutką pryzmę. Samą kiszonką bym nie karmił tylko jeszcze dawałbym po 250ml mieszanki zbóż, i jakieś siano ze słomą. Ale myślę że kiszonka stanowiła by 3/4 paszy objętościowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon58v2    0

5 kg na sztuke


na 6 ha mtz 82 a gdy przejme gospodarstwo chce je powiększyć do 40-50 ha i kupić ursusa 914i c360 3p oraz bizona zo 56 lub bs z110

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
erni0402    10

zakladasz ciągle jakieś tematy co byś nie hodował ,zbudował itp ogarnij się a nie co 5 minut zmieniasz zdanie :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal651    8

Ja bym proponował chomika kupić a nie 2 owce. Taki sam sens posiadania jednego i drugiego w tej ilości :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FanUrsusa    0

No nie co 5min zmieniam zdanie tylko wiesz cały dzień coś rozważam a potem piszę te propozycje na forum, a z tymi chomikami to się muszę zastanowić :). Nie wiem jak wy ale ja mam 100 pomysłów, które czerpię z neta, z forum, z gazet rolniczych i w większości z yt. A wiele tematów to są luźne propozycje. To są tematy do planowania :) nie muszę że jak założę temat np. Z czego garaż o wymiarach 100mx10m to muszę od razu robić plany, chodzić do urzędów. Ale no fakt niekiedy przeginam z ilością tematów. Ps 5kg kiszonki to ile 7-8l nie to przecież to za mało dla owcy. Chyba

Edytowano przez FanUrsusa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
erni0402    10

też mam kilka pomysłow ale nie pisze o kązdym na forum po 2 masz dopiero 14 lat jeszcze dla cb może sie wiele zmienić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FanUrsusa    0

Przecież za napisanie tematu się nie płaci a za błędne decyzje owszem. No a co 2 owiec nie mogę hodować? No to interesujące. To pewnie do 18lat mam hodować króliki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kropelka    0

Na zajęciach miałam wyraźnie,że tryki:1-2kg siana dziennie + owies 0,25-0,5 kg lub 1-2,5 kg okopowych dziennie, matki jałowe 0,5 kg kiszonki, lub okopowych + siano,plewy bez treściwych na dzień, matki kotne: siano 2-3kg, treściwe 100-300g na dzień, matki karmiące: 2-3 kg suchej paszy, przy braku siana 0,7-1 kg treściwej na dzień, jagnięta (starsze): kiszonka, lub marchew lub buraki 0,5-2kg, siano 0,1-0,6 kg, treściwe do 0,5kg. Wszystkie wartości podane na jedną sztukę, jako paszę treściwą rozumiemy mieszankę owsa,jęczmienia, pszenicy, otrąb i śruty sojowej. W praktyce najwięcej musisz zgromadzić siana i jeszcze raz siana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FanUrsusa    0

Dlaczego kiszonki nie tylko siano. Przecież to jeszcze lepsze. PS zamierzam hodować na mięso, bo najlepiej na tym cenowo się wychodzi i barany są tańsze od owiec w zakupie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kropelka    0

Samo siano jest niewystarczającą paszą! Przez jakiś czas tylko na niej pojadą tylko zasuszone matki i te jałowe. Jak według ciebie jagnię ma wytworzyć mięśnie bez odpowiedniej ilości białka lub karmiąca odpowiednio dużą ilość mleka? A witaminy itp.? Kiszonka, okopowe lub treściwa są konieczne.

Tak przy okazji, jak zamierzasz zarabiać na baraninie? Za dorosłe sztuki są naprawdę nędzne grosze, jeśli już to tylko jagnięcina. Do tego dochodzi ilość stada. Sprawdziłam i naprawdę przy obecnych cenach minimalna ilość matek to 200 sztuk, a i tak zysku na miesiąc zostanie ci prawie nic. To chyba jedno z najmniej pewnych interesów w produkcji zwierzęcej. Pomyśl trochę...

Zakup 200 matek (wydarzył się cud i jakoś szybko zgromadziłeś tą sumę zwierząt) 200* 300zł=60 000zł

1 baran na 25 owiec 8sztuk * 300zł=2400zł

kolczyk ok.10zł * 208sztuk (zakładamy, że nie były kolczykowane bo zbierałeś te sztuki u hobbystów)=2080zł

kolczyk dla późniejszych jagniąt ok.250 szt.*10zł=2500zł

nie wiem jak tam u ciebie z potencjalnym pastwiskiem zakładamy, że musisz wydzierżawić ok.5ha*1000zł (cena optymistyczna)= 5000zł

potencjalny weterynarz w razie choroby + obowiązkowe odrobaczanie, korekta racic itp. ja zawsze trzymam w tym celu odłożone (lepiej mieć luźną kasę) 3000zł

pole na kiszonkę np. kukurydzę choćby ze 2h znów dzierżawa * 1000zł=2000zł, nie wliczam tu samego kosztu uprawy

jakaś wiata czyli owczarnia lepsza lub gorsza, dajmy na to, że przerabiasz potężną stodołę

pasza na zimę i słoma na ściółkę MNÓSTWO

Najgorszy jest pierwszy rok, w następnych latach jest już lżej, ale na początek trzeba mieć na to wszystko pieniądze aby jakoś go przebiedować. Ja tak miałam z bydełkiem.

Potencjalny zysk 250 jagniąt * ok.200zł=50 000zł (zakładam bez upadków,he marzenie)

jakieś grosze z wełny i skór,może jakoś sprzedajesz obornik i to by było na tyle. No i powiedz mi jak zamierzasz zarobić cokolwiek na kilku sztukach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FanUrsusa    0

Ahh jak ty czytasz przecież ja chcę tylko 2 sztuki. I za 1 młodego zapłacę bardzo tanio. Kolczyki tylko kupię. QQ myślę że wystarczy z kilku ar. Max 5. Zbóż mamy dużo. Myślę że nie będzie problemu z zabraniem tych 300kg przez całą zimę. Do tego różne rzeczy. Mogę z bali kiszonkę, suchą koniczynę, prochy z trawy, słoma owsiana z trawą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kropelka    0

W takim razie pisz, że te owce chcesz trzymać wyłącznie hobbystycznie a nie cokolwiek na nich zarobić. Bo do kilku sztuk to tylko dopłacisz. No i kto ci tak tanio sprzeda młode by na nich zarobić, skoro sytuacja cenowa jest tak niekorzystna? Kto normalny zrobi sobie minus?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kropelka    0

Zrób jak uważasz, chodzi mi tylko o realne podejście do tematu. Ostatnie wyliczenie na koniec. Cena jagnięcia min.150zł. Dorosła owca-tryk ok.90kg * 2zł=180zł lub (jeśli masz szczęście 90kg * 4zł=240zł. Czasami są lepsze ceny, ale znajdź handlarza który ci ją zaproponuje ( a i to tylko w przypadku większej partii). Jednocześnie za kg żywca jagnięcego możesz się spodziewać 11-22zł.Teraz już wiesz dlaczego wszyscy produkują jagnięcinę a nie baraninę? Owczarstwo w Polsce leży i dogorywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FanUrsusa    0

U mnie baran poniżej 100zł. A jeszcze taniej jak więcej kupię :) A jagnię to ile tak +- ma wagi? Większość bym sprzedawał sąsiadom bo 4 pracuje w rzeźni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez LukasSch
      Witam mam pytanie około 5 dni temu kupiłem kury nioski wszystko z nimi ok tylko niechcą wyjść z kurnika na wybieg i tu pytanie czy dać im czas czy wyciągnąć je samemu na zewnątrz ? 
    • Przez Szejmuś
      Ma ktoś namiary na handlarza końmi na mięso?
      I przy okazji ile za kilogram. Ogierki, klacze, ale dorosłe nie źrebaki.
    • Przez Lupek
      Czy ktoś zajmował się tym, co o tym sądzicie?
    • Przez elektrotech
      Ciekawe czy u kogoś pracuje jeszcze koń....tak tak u mnie dziadek ma i śmiga bronami ) takie drobne prace
    • Przez burtek
      Witam serdecznie,
      w swoim nabytym nie dawno gospodarstwie posiadam 3 duże psy (dwa bernardyny i jeden owczarek niemiecki). Psiaki karmie resztkami z jedzenia, chlebem oraz kupuje im kości z mięsem z masarni. Chciałbym jeszcze kupić im karmę, aby poprawić ich wygląd. Jaką dobrą i tanią karmę polecacie dla psiaków? Jak Wy karmicie swoje psy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj