leszekny

Przepisanie gospodarstwa synowi

Polecane posty

leszekny    0

Witam serdecznie forumowiczów

Mam nadzieję, że znajdę tutaj odpowiedź na moje pytania.

Mój tata chce mi przepisać gospodarstwo rolne o powierzchni około 8ha, jest ono wydzierżawione od 2002 prawie w całości osobie trzeciej (oprócz budynków i jednej działki 30 arów).

Ja większość czasu przebywam za granicą i raczej nie zdecyduję się na uprawę tego pola. Zależy mi na tym abym mógł płacić sobie KRUS.

1 Czy po przepisaniu tego pola będę mógł puścić pole w dzierżawę i płacić składkę

2 Czy będzie możliwość odbierania dopłat rolniczych

 

Jeżeli mógłby mi to ktoś przedstawić jak wygląda moja sytuacja byłbym bardzo wdzięczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010

1. nie tylko bedziesz mógł ale nawet musial opłacać krus :lol:

2. dokładni, jak ten któremu wydzierżawisz zgodzi sie zebyś to ty brał dopłaty to niema problemu


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekny    0

1. nie tylko bedziesz mógł ale nawet musial opłacać krus :lol:

2. dokładni, jak ten któremu wydzierżawisz zgodzi sie zebyś to ty brał dopłaty to niema problemu

 

Czyli tak, akt własności jest na mnie, pole wydzierżawione dzierżawcy, ja opłacam sobie KRUS.

Co do dopłat to kwestia dogadania się z dzierżawcą (np, on bierze dopłaty a w zamian płaci moje składki KRUS)

Czy dobrze zrozumiałem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010

tak ale lepiej jak ty bedziesz miał dopłaty bo od 8 ha to bedziesz miał +/- 8 tysiecy a roczna składka do krus wyniesie go 1400 zł no i plus teraz składka zdrowotna

Edytowano przez robercikj100

AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wszystko co napisali poprzednicy to prawda, tylko jest małe ale. Otóż w KRUS, aby móc się ubezpieczyć jako rolnik trzeba mieć minimum 1ha przeliczeniowy. Jeśli z tych 8 ha masz więcej niż 1 ha przeliczeniowy to nie ma problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekny    0

Wszystko co napisali poprzednicy to prawda, tylko jest małe ale. Otóż w KRUS, aby móc się ubezpieczyć jako rolnik trzeba mieć minimum 1ha przeliczeniowy. Jeśli z tych 8 ha masz więcej niż 1 ha przeliczeniowy to nie ma problemu.

jest przeliczeniowego 8 HA.

 

a jak wygląda sprawa samego przepisanie, gdzie się z tym udać, czy do notariusza, gminy czy tez bezpośrednio do KRUS u?

Czy tato musi najpierw rozwiązać umowę z dzierżawcą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rollo29    81

Takich jak wy to państwo powinno solidnie opodatkować ,ziemie wywłaszczyć!Robić w ha nie chce się, ale KRUS na krzywy ryj za grosze opłacać to obowiązek i oczywiście dopłaty się należą.A wy rolnicy jeszcze mu tłumaczcie jak ma was golić i kasę co poszła by na emerytury waszych rodziców czy leki refundowane chorych wyłudzać.A jak KRUS zlikwidują to do kogo pretensję do rządu ,miastowych,cwaniaków, czy samych siebie ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

masz rację @ rollo29 ktoś pyta się jak oszukać państwo a wszyscy jegnym głosem podpowiadają mu jeszcze jak to zrobić!!!

 

I w tym kraju ma być dobrze ;[ :lol: :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
erwin2    5

Pamiętaj ze jesli masz rodzeństwo to pośmierci twojego ojca mają prawo dochodzić swojej części czyli wartość jest dzielona na ilość dzieci.niech lepiej tatusiek porobi pomiary geodezyjne wyprostuje sprawy a ty sie zainteresuj tematem tak zwanych zachowków.A z drugiej strony jak pracujesz za granicą to nie rób państwa w h... płać zus a nie kombinuj.a tak w ogóle to masz koleś tupet pytać się tak wprost:tu pracujesz na lewo a tu krus" tak czy inaczej cie wykapują

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

takich cwaniaczków powinno się karać i to bardzo przykładnie bo potem kur... okazuje się,że w naszym KOCHANYM kraju większość "rolników"to taryfiarze albo właśnie takie cwaniaczki co pracują za granicą a u nas opłacają KRUS...."no przecież ubezpieczyć się trzeba-co nie???" :lol: :lol: :lol: :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Idziesz do notariusza, ojciec robi darowiznę dla ciebie. Ubezpieczasz się w Krus a dopłaty pobiera ten kto obrabia i płaci podatek.Inaczej to cie może US i ARIMR ścigać, a i nawet ZUS. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

A jeszcze co niektórzy krzyczą że tych do 6 ha powinno sie zwolnić ze składki zdrowotnej, kpiny sobie koleś urządza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

żeby mieć prawo do ubezpieczenia nie możesz formalnie wydzierżawić całego gospodarstwa musisz zostawić sobie przynajmniej 1ha przeliczeniowy. A co do warunków dzierżawy to musisz się z dzierżawca dogadać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010

spokojnie panowie nie róbcie takiej nagonki na chlopaka to nie jego wina ze nasze przepisy są tak skonstruowane ze czy uprawia czy nie to i tak MUSI płacic krus jak ma powyżej 1 ha, bardziej pretensje do rządu trzeba by mieć.

@farmermf myślisz ze US byłby zainteresowany tym ze ktoś pobiera dopłaty anie uprawia pola faktyczni?? jest może na to jakiś paragraf ??

Edytowano przez robercikj100

AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akowicz111    159

A ja się człowiekowi nie dziwie. Jak by nasze mądre głowy w rządzie zajeły się definicją rolnika , a nie pedałowaniem to by takich komedi nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

US ma to w du...czy ty pobierasz dopłaty jeżeli nie uprawiasz ziemi czy nie!! Co innego gdybyś brał rentę i do tego pobierał dopłaty....

Edytowano przez soltys48

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010

no właśnie o takie coś mi chodzi. załóżmy ze ktoś ma renteczy emeryture ii ziemie i oddaje tą ziemie jakiemuś rolnikowi w dzierżawe a sam składa wniosek o dopłate. co mu może groźić ze strony US jak i ARiMR ??


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

masz rację @ rollo29 ktoś pyta się jak oszukać państwo a wszyscy jegnym głosem podpowiadają mu jeszcze jak to zrobić!!!

 

I w tym kraju ma być dobrze ;[ :lol: :lol:

 

Jestem ciekaw czy jak by chłopak chciał któremuś z Was wydzierżawić pole to czy tak bardzo byście się przejęli dobrem kraju :P jeśli będzie jego ziemia to może z tym robić co mu się tylko podoba, i nikogo nie oszukuje puki co. Więcej pieniędzy marnowane jest na nie potrzebnych urzędasów, trefne przetargi, po 20 razy robione projekty i h........j wie co jeszcze, KRUSu już nie będzie to się uczepią czegoś innego bo w Polsce było, jest i będzie marnotrawstwo publicznych pieniędzy. ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Próbowałem pomóc temu rolnikowi który będzie to dzierżawił, ale wszyscy mądrzy trzepią językiem, a może cała sprawa tyczy waszego ojca co te 8ha właśnie dzierżawi. Zero myślenia. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

te 8ha to wszystko co chłopak ma i nie wiem dlaczego się tak dziwicie że chce wyciągnąć z niej jak najwięcej. Wiem że niektórzy zaraz napiszą że powinien oddać ja im za parę złotych i potem przyjść im służyć. Ale jak ma głowę na karku to nigdy nie sprzeda tylko będzie miał dodatkowe źródła dochodu i ubezpieczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Damian w innych tematach tego forum mówimy o patologiach w KRUS że powinna to być instytucja wyłącznie dla rolników, także wielu buntuje się że dopłaty powinny trafiać wyłącznie dla rolników pracujących na ziemi a nie dla właścicieli ziemskich itp.

Więc albo chcemy aby w tych kwestiach był pożądek i słusznie piętnujemy nadużycia, albo pozwalamy by dalej taki proceder miał miejsce ale wówczas przestańmy biadolić że dobierają nam się do skóry.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73
@farmermf myślisz ze US byłby zainteresowany tym ze ktoś pobiera dopłaty anie uprawia pola faktyczni?? jest może na to jakiś paragraf ??

Jest, podatek od dzierżawy. Jeśli życzliwy sąsiad poinformuję US to pewnie się tym zainteresują. ARiMR z miłą chęcią także.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Dzierżawię działkę od policmajstra co zajmował się nadużyciami finansowymi to odwalił mi umowę na 2 strony, pytam się po co, a on że musi ją w US zarejestrować i zapłacić podatek . :o Nie chciał naciągać prawa bo sam takie machloje sprawdza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj