silva

Podorywka czy roundup?

Polecane posty

poosa21    856

Ja robiłem i bede robił w ten sposób:

- jak najszybciej zerwanie ścierniska po zbiorze rzepaku

- po około 4 tygodniach znowu agregat ścierniskowy

- na początku października orka pod pszenice.

To sie sprawdzało i bede tak dalej robił, glifostat to jest ostatecznosć jeżeli jest gdzieś perz a tak to szkoda gleby na takie ilisci niepotrzebnej chemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja po zbiorze rzepaku niczym nie wjeżdżam przez 2-3 tygodnie. Potem podorywka, orka we wrześniu. A w tym sezonie zamiast orki to poszedł gruber na 25-30 cm i super wyszło. Ale tam gdzie rzepak miałem za wysoki to wałami Tytanami z włóką.

Dlatego nie jadę od razu po zbiorze gruberem żeby poplon rzepaku zdążył trochę powschodzić a łodygi po rzepaku wysuszyły się. Wtedy nie zabija grubera łodygami i super wychodzi. JA kiedyś od razu za kombajnem gruberowałem ale to był błąd. Sąsiad też tak zaczął robić.

W tamtym sezonie po podorywce rzepak powychodził mi trochę za wysoki i żałowałem że nie pojechałem glifosatem chociaż też nie chcę strasznie pryskać. Ale po tytanach fajnie wyszło. Wały niszczyły z 80 % rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z AgroFoto.pl

poosa21    856

chyba wrzesnia?

Jeszcze nigdy nie orałem pod pszenice we wrześniu, najwcześniej siałem ją 10 października.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

zaraz po zbiorze bardzo płytka talerzówka taka na 2cm aby tylko przemieszać osypane nasiona z ziemią, po 3-4 tygodniach gruber na max 10cm, jeśli pożniej nie ma zbyt wielu chwastów lub samosiewów głębosz na 35cm i siew pszenicy, jeśli jest dużo samosiewów i innych chwastów na 10 dni przed siewem glifosat i przed siewem głębosz 35cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Nie lepiej głębosz od razu? Dobrze jest jk ziemia troche siądzie po głęboszu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

z drugiej strony zacieniajac pole rosliny bardzo ograniczaja parowanie gleby. wlasnie w okresie letnim ma to duze znaczenie, a niestety w rolnictwie ciezko przewidziec jaka bedzie pogoda.

mi sie najlepiej sprawdza zostawienie scierni do lekkiego odrosniecia i pozniej celowa podorywka tak by jednak samosiewy urosly do fazy 3-4 lisci. szkoda mi tylko wody, ktora ucieka poprzez pory pozostawione w glebie bez uprawy, a brony mulczowej nie mam.

 

a nie jest tak, że transpiracja roślin, powoduje o wiele większe straty wody niż parowanie z samej gleby? Tym bardziej jeśli dobrze zrozumiałem Ciebie, jak przeprowadzisz płytką uprawę i tak jak mówisz zostawisz niezacienioną glebę, to parowanie jest ograniczone przez zerwanie kapilar przy płytkiej uprawie.


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radex    4

a nie lepiej ten rzepak wykorzystać jako poplon? jakiś tydzień po zbiorze wjechać płytko z gruberem bądź talerzówką i wymieszać ziemię a na początku października zaorać pole pod zasiew pszenicy... ??

straty wody i tak będą, tego nie da się uniknąć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Nie wolno za pierwszym przejazdem mieszać głębiej ziemi niż max 5cm inaczej nasiona głebiej przemieszczone nie skiełkują wywalisz je w przyszłym roku i będziesz miał problem z samosiewami. Pierwsza płytka uprawa ma za zadanie pobudzić osypane nasiona do kiełkowania oraz wydobyć je z nie wymłóconych łuszczyn.

Głębosz stosuje max 24 godziny przed siewem aby nie przesuszać ziemi z osiadaniem ziemi nie mam problemu bo mój głębosz jest wyposażony w dwa zagęszczające wały oprócz tego w trakcie siewu na przednim tuz zawsze mam zawieszone albo wały cambela albo croskilla.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

nie wiem w tamtym roku zrobilem 1 przejazd, zrywajac drugi raz sciernisko. nie padalo za wiele i nic tam nie powschodzilo. za 3 tygodnie robilem uprawe gleboka i tam gdzie byly rosliny (duze) baly wilgoc i to sporo, tam gdzie nie bylo roslin ziemia sypala sie jak popiol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

a nie lepiej ten rzepak wykorzystać jako poplon? jakiś tydzień po zbiorze wjechać płytko z gruberem bądź talerzówką i wymieszać ziemię a na początku października zaorać pole pod zasiew pszenicy... ??

straty wody i tak będą, tego nie da się uniknąć...

 

Chyba nie uprawiasz rzepaku. Jak będzie suchy rok a t nie zniszczysz samosiewów to pługa w ziemię nie wbijesz nie mówiąc o tym żeby coś potem powschodziło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

W tym roku bardzo wiele pól tak miało. Oczywiście zależy od ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Glon    0

Jak jest suchy rok i się pozwoli żeby samosiewy się wyrosły to z gleby wyciągną całą wodę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

A oprócz tego korzenie rzepaku wytwarzają związki które ograniczają kiełkowanie innych roślin tylko nie pamiętam jak sie nazywają. A im więcej korzeni tym większe nagromadzenie w ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Dokładnie. Podobnie równeż jest z liśćmi buraka cukrowego. Zbyt słabe zmieszanie go z ziemią (za płytkie) również wpływaja niekorzystnie na kiełkowanie. Dlatego oranie lepsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Tak czytam to sam nie byłeś pewny czy siać czy nie. Nikt nie powiedział że nie zejdzie. Trzeba było zrobić doświadczenie gdzie orałeś a gdzie podorywkowałeś. Ale troche więcej opisz. Jakim agregatem i na jaką głębokość. Choć rządki nie są idealnie równe. Oprócz tego zmierz sobie pH w wierzchniej warstwie (tej co wymieszaleś)

Edytowano przez silva

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

nie robmy OT tutaj, wzeszlo i tyle, jak chcesz wiecej sie dowiedziec to zapraszam pod fote.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk2411    30

Na polu po rzepaku mam dożo perzu. Co polecacie opryskać to glifosatem czy stalerzować i dopiero opryskać glifosatem?


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1154

nie radze orac na raz

co chcesz zasiac na tym polu?

ja bym uprawil, poczekal az zejda chwasty i dopiero oprysk


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk2411    30

Chce zasiać pszenice ozimą. Dlaczego nie radzisz orać na raz? Ja planowałem to opryskać i za 7-10 dni zaorać. Później uprawa i siew.


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Zetor53400
      Otóż mam tak ze 25 arów wolnego pola , klasa ziemi 4 , i myślałem sporo o zasianiu gorczycy na nasiona , i z tego powodu mam kilka pytań do tych co mieli stycznośc z tą rośliną , otóż :
      -kiedy trzeba ją siać ??
      -ile kg się sieje na ha ??
      -czy stosuje sie jakieś opryski ??
      -jakie nawożenie ??
      -i na jaki plon można liczyć ?? oczywiscie z 1 ha
       
      mam nadzieje że uzyskam odpowedzi na te pytania z góry dzięki :rolleyes:
       
       
       
      pozdrawiam Zetor53400
    • Przez jaro38
      Witam
      Panowie, Panie jesteśmy firmą ze Świętokrzyskiego. Aktualnie specjalizujemy się w owocach. Aczkolwiek ostatnimi czasy również import - szczególnie Oliwek z Grecji. Okazuje się, że to całkiem dobry biznes. W każdym bądź razie, aktualnie korzystamy z usług transportu firmy IMPET z Czermina (czyli niedaleko). Czy korzystaliście może z usług innych firm ale mowa o transporcie Polska Grecja / Południe Europy - Bałkany? Najlepiej podkarpackie / świętokrzyskie gdyż tutaj logistycznie nam to wychodzi korzystnie.
    • Przez Paszkamax
      Chciałbym uprawiać dynie bezłupinowe i potrzebne mi są informacje jaki nawóz stosować i jakie opryski. Dziękuje za wszelkie informację.
    • Przez benek79
      mam takie pytanie? czy ktos z was uprawia te rosline????
    • Przez Piotrek835
      Witam!
      Mam kilka pytań do tych co uprawiaja slonecznik
      - czym siejecie słonecznik
      - gdzie pozniej go sprzedajecie
      - jakie nawozenie dajecie
      - oraz czym pryskacie od chwastów
      Uwazam ze uprawa tej rosliny jest przyszłoscia na lekkich glebach po kukurydzy.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj