silva

Podorywka czy roundup?

Polecane posty

silva    19

Takie moje pytanie co lepiej i dlaczego lepiej zastosować na samosiewy rzepaku? Ile roundup'u? Przy tych cenach paliwa może jdnak lepiej roundup?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursus11    57

Ja to nie pamiętam kiedy u nas ostatnio podorywka była zawsze Roundup idzie. Na pewno oprysk wyjdzie taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
david697    0

Oprysk na pewno szybciej. Cena ok 70-90zł/ha oprysk + paliwo czyli poniżej 100 zł na ha. Dawka jaką należy stosować to 4-5l/ha. Podorywka + bronowanie wynosi jakieś 15 litrów paliwa przy cenie po odliczeniu 4,50 za litr = w granicach 70zł/ha ale zajmuje więcej czasu. :unsure: W tym roku pryskałem mieszanke na dojrzewanie i po wymłuceniu ściernisko pozostało do września i od razu była orka. Dobry interes bo ziarno suche i pole bez chwastów :lol:

Edytowano przez david697

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z AgroFoto.pl

Klepk995    182

podorywką wymieszasz resztki pożniwne z glebą i ograniczysz osuszanie gleby natomiast stosując sam oprysk to zniszczysz chwasty i inne samo siewy , ale teraz to może być bardziej opłacalny oprysk patrząc na cenny paliwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichy84    28

ja stosuje na przemiennie tak co 3 lata oprysk glifosatem ale co podorywki to podorywki oczywiście agregatem podorywkowym :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

A kiedy zabieg roundupem? A co powiecie na zwoązki które wytwarzają korzenie rzepaku które utrudniają kiełkowanie roślinom? Dlatego takie moje pytanie.

Edytowano przez silva

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamin60    1

A my pryskamy po żniwach i robimy ściernisko traktuje talerzówką tam gdzie nie trzącham gnoju

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Ja również co 3 lata stosuje roundup podorywka jest dobra ale gdy na polu nie ma perzu ale po 3 latach przy miedzy rowie zawsze się pokaże nieznaczna ilość ja w tym roku stosowałem na dosuszanie roundup na jęczmień ozimy i rownież tak jak kolega pisze wyzej na temat mieszanki ściernia stała aż do jesieni


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Tylko chodzi mi o pryskanie tylko i wyłącznie rzepaczyska bo pryskanie po zbożu to inna bajka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Piszą tu niektórzy że jak się żadnych uprawek nie zrobi to się ziemia bardzo wysusza. Nic z tych rzeczy. W tym roku pamiętacie jaka była susza w czasie siewów, natomiast pole które miałem tylko roundapem opryskane i nie ruszone aż do orki siewnej miało więcej wilgoci niż to po tradycyjnych uprawkach. I faktycznie patrząc na ceny paliw to bardziej się opłaca jakiś herbicyd totalny zastosować. I jeszcze jedno jak nie ma na polu jakichś uporczywych wieloletnich chwastów do dawka 3 litry jakiegoś najtańszego srodka wystarcza wtedy wyjdzie z 50zł/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko chodzi mi o pryskanie tylko i wyłącznie rzepaczyska bo pryskanie po zbożu to inna bajka.

 

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale jeśli po rzepaczysku popryskasz glifosatem to co z nasionkami które nie zdażyły skiełkować? Przecież wszystko nie skiełkuje jak tego nie przelecisz jakims gruberem czy talerzówka.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmkam    0

Popieram "Lukaczmarka" jak w miarę zadbane pole to ja nawet poniżej 3 l/ha schodzę, tylko wtedy b.oszczędnie z wodą.

Edytowano przez farmkam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    840

Lepiej zastosowac zerwanie ścierniska.

- przerwanie parowania gleby

- mniej chorób grzybowych w późniejszych uprawach,

- eliminacja robactwa i ślimaków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Ale na ile to starcza. Jeśli zerwanie to kiedy najlepiej jeśli siejemy pszenice ozimą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Jak tak ci zależy na oprysku to zrób normalną upraw a oprysk daj ze 2 tygodnie przed orką. Do tego czasu wszystek rzepak powinien powschodzić.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

@silva 7-14 dni po zbiorze w zaleznosci od przebiegu pogody i planowanego terminu siewu.

 

U @lukaczmarka moglabyc taka sytuacja, ze zrobil podorywke za wczesnie i samosiewy porosly tak, ze wypily cala wode, bo rzepak to xhlejus straszny, dlatego trzeba poczekac z zabiegiem, albo leciec 2 razy, zeby za duzy nie wyrosl. za pierwszym razem wtedy najlepiej byloby uzyc brony mulczowej.

 

@andrzeju, ale chodzi o to zeby bylo tanio ;) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Takie częste pryskanie ścierniska totalnym wcale nie jest fajne, bo się glifosat może kumulować jak warunki są nie sprzyjające. Ja bym pryskał wtedy po 2-3 tygodniach, do siewu pszenicy przecież jest sporo czasu.

@brzozak2 jak się nie ma mulczowej wystarczą zwykłe brony użyte po zbiorze i zostawione aż rzepak wyrośnie, potem uprawka niszcząco-mieszająca i dziękuje. W tym roku zrobię próbę mam 4ha rzepaku, na jednym polu więc połowę przebronuję, a połowę nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

brony bylyby dobre, gdyby sie nie zapychaly. moze w scierni rzepaczanej beda dawaly rade :) .

 

tez mnie jakos nie przekonuje uzywanie glifosatu do wszystkiego, moze jestem jakis dziwny, niedouczony, ale troche ta chemia mnie odpycha. fajnie jak pomaga w sytuacjach gdy mechanicznie sie nie da nic wiecej zrobic, ale gdy mozna to wole wylozyc wiecej kasy, a nie stosowac chemii.

 

@silva min. 10 dni przed siewem, zeby wiekszosc niedobitkow zdazyla skielkowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Glon    0

U nas po rzepaku jedzie agregat podorywkowy i jak wyrosną samosiewy to jeszcze raz.w suchym roku nie można dopuścić żeby samosiewy się wyrosły za duże bo wodę wyciągają.ogólnie po rzepaku ściernisko lżej się uprawia niż po zbożach.Ja jestem zwolennikiem nie za dużo tej chemii pakować.To jest moja opinia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

z drugiej strony zacieniajac pole rosliny bardzo ograniczaja parowanie gleby. wlasnie w okresie letnim ma to duze znaczenie, a niestety w rolnictwie ciezko przewidziec jaka bedzie pogoda.

mi sie najlepiej sprawdza zostawienie scierni do lekkiego odrosniecia i pozniej celowa podorywka tak by jednak samosiewy urosly do fazy 3-4 lisci. szkoda mi tylko wody, ktora ucieka poprzez pory pozostawione w glebie bez uprawy, a brony mulczowej nie mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykDF    4

Po zbiorze ok 3 tyg. w zależności od pogody idzie płytka talerzówka z zaczepionymi z tyłu bronami żeby pootwierały pozostawione łuszczyny. Potem orka i siew pszenicy. W następnym roku na tym polu są buraki i rzepaku wschodzi od ch...ja.Dlatego w tym roku będę próbował po zbiorze pościć brony potem talerzówkę, na drugiej połowie pola puszcze 2 razy talerzówkę.

Glifosat jakosc mi sie niewidzi w rzepaczysku chyba ze najpierw pojdzie talerzowka a potem oprysk. Sam oprysk zniszczy tylko to co skiełkowało a co z tym co nieskiełkowały?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Zetor53400
      Otóż mam tak ze 25 arów wolnego pola , klasa ziemi 4 , i myślałem sporo o zasianiu gorczycy na nasiona , i z tego powodu mam kilka pytań do tych co mieli stycznośc z tą rośliną , otóż :
      -kiedy trzeba ją siać ??
      -ile kg się sieje na ha ??
      -czy stosuje sie jakieś opryski ??
      -jakie nawożenie ??
      -i na jaki plon można liczyć ?? oczywiscie z 1 ha
       
      mam nadzieje że uzyskam odpowedzi na te pytania z góry dzięki :rolleyes:
       
       
       
      pozdrawiam Zetor53400
    • Przez Paszkamax
      Chciałbym uprawiać dynie bezłupinowe i potrzebne mi są informacje jaki nawóz stosować i jakie opryski. Dziękuje za wszelkie informację.
    • Przez benek79
      mam takie pytanie? czy ktos z was uprawia te rosline????
    • Przez Piotrek835
      Witam!
      Mam kilka pytań do tych co uprawiaja slonecznik
      - czym siejecie słonecznik
      - gdzie pozniej go sprzedajecie
      - jakie nawozenie dajecie
      - oraz czym pryskacie od chwastów
      Uwazam ze uprawa tej rosliny jest przyszłoscia na lekkich glebach po kukurydzy.
    • Przez sezam
      Witam ktoś z was uprawia len bo mam zamiar zasiać na wiosnę 2 ha sprzety do tego mam wiecie może jak wygląda przywracarka do lnu
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj